Prodhimet blegtorale në “Histori Shqiptare”

"Histori shqiptare" ka udhëtuar drejt zonave të Hasit, Mokrës dhe Karaburunit. Alma Çupi në “Histori Shqiptare” tregon sesi, po ringrihet prodhimi i produkteve ekskluzive blegtorale, aty ku mendohej se nuk kishte as banorë...

Kalvari shqiptar i familjes së Nënë Terezës

Ky material ka në qendër historinë e familjes së shqiptares më të njohur dhe më të admiruar të shekullit të shkuar, - Nënë Terezës.Nënë Tereza ka lindur në Shkup, por në vitet 20 të shekullit të shkuar familja e saj është detyruar të shpërngulet në Tiranë për shkak se ndaj saj kishte nisur ...

Zogu luan me qenin

Zogu luan me qenin...

Rubikon: Arestimet e imameve dhe rreziku i terrorizmit

Rubikon: Arestimet e imameve dhe rreziku i terrorizmit...

Opinion: Papa Françesku në Tiranë

Opinion: Papa Françesku në Tiranë... (22 shtator 2014)

Vrasja që tronditi Vatikanin

Me rastin e vizitës së Papa Franceskut, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” u vendosën portretet e 40 martirëve të kishës katolike të ekzekutuar nga regjimi komunist. Mes tyre ishte edhe portreri i Don Shtjefën Kurtit, personazhit të këtij emisioni. U përzgjodh si personazh, pasi historia e jetës së tij është ajo e...

Ilva Tare: Rrëfimi i Motër Maria Kaletës

Në një intervistë ekskluzive për gazetaren Ilva Tare, ajo ka treguar si lindi tek ajo besimi, si u mbrujt ai përmes vuajtjeve të regjimit komunist, që e gjeti në moshën më të re, si e shndrroi atë në kooperativiste për afro 26 vjet e deri më sot, kur ajo si dëshmitare e pak të mbijetuarve, pati takimin që as në ëndrra s’e kishte imagjinuar, takimin me Atin e Shenjtë...

Rosat ushqejnë peshqit

Rosat ushqejnë peshqit

Pjetër Bogdani - film dokumentar

Pjetër Bogdani - film dokumentar...

Surviving an ISIS Massacre

In June, ISIS militants massacred hundreds of Iraqi military recruits. This New York Times video tells the improbable story of Ali — the only known survivor. Warning: Graphic video...

A Message to President Obama from a former Muslim

Rachid addresses President Obama about ISIL and Islam; he explains to him how ISIL is imitating the prophet Muhammad in every detail they do. ISIL represents Islam...

Frederik Ndoci: Por si ti nuk ka nje tjeter

Frederik Ndoci: Por si ti nuk ka nje tjeter...

Do Arab men hate women?

With these five words in a controversial magazine article, Egyptian-American journalist Mona Eltahawy shot to fame, unleashing a devastating critique of women's rights in the Arab world...

Pat Condell: Hypocrisy over Gaza

Pat Condell: Hypocrisy over Gaza...

Ora News: Entela Binjaku mbi krimin në familje

Intervista: Entela Binjaku - Krimi në familje dhe ndihma e shtetit - RTV Ora News, 15 Gusht 2014...

Vice News: The Islamic State

The Islamic State...

Pat Condell: Why I support Israel

Pat Condell: Why I support Israel...

Intervista e Kadaresë për një gazetar francez, 1990

Emisioni “ABC STORY” këtë radhë ka përgatitur një intervistë të shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare dhënë më 10 tetor 1990, vetëm pak ditë përpara se të kërkonte azil politik, gazetarit Frederik Miterran, të njëjtit që më pas, në vitet 2009-2012 do të ishte Ministri i Kulturës në Francë. Gazetari e pyet...

Fokus nga Robert Papa: Flet Fan Noli

Fokus nga Robert Papa: Flet Fan Noli...

Veç nji Zot paftë e pagoftë - dokumentar

Veç nji Zot paftë e pagoftë - dokumentar...

Click: Marrëveshja e Opozitës

Click: Marrëveshja e Opozitës...

Alma Lama: Për një politikë me parime

Alma Lama: Për një politikë me parime...

Alma Lama në Jamais Vu

Alma Lama në Jamais Vu...


Fahri Xharra në Oxygen

Fahri Xharra në Oxygen...

Fiset e Pakistanit me prejardhje “shqiptare”

Këto fise të Pakistanit pretendojnë se janë pasardhësit e drejtpërdrejt të Aleksandrit të Madh. Ata flasin një gjuhë e cila është e ngjashme në shumë fjalë me gjuhen tonë shqipe, kanë veshjet kombëtare të cilat u ngjajnë shumë veshjeve tona antike, ata madje edhe i thërrasin me emrin...

Avioni i drogës në Divjakë

Avioni i rrëzuar në Divjakë dhe një fuoristrade me drogë rikthyen debatin politik se në Shqipëri droga transportohet me avion. Deklarata kontradiktore, tallje në rrjetet sociale, një dalje publike e kryeministrit dhe nisja e protestave të opozitës ishin ngjarje që dominuan politikën e javës që lamë pas...

Ramush Haradinaj në Rubikon

Ramush Haradinaj në Rubikon...

Katror: Intervistë me Agim Gashin

Katror: Intervistë me Agim Gashin...

Opinion: Amik Kasoruho - ne memorie!

Opinion: Amik Kasoruho - ne memorie!...

Veli Sahiti - Trix: Krushqit e pajtimit

Veli Sahiti - Trix: Krushqit e pajtimit...

Takimi i pasdites - Haremi i Gadafit!

Takimi i pasdites - Haremi i Gadafit!...

Ramush Haradinaj në Debat

Ramush Haradinaj në Debat...

Ismail Kadare në "Debati në Channel One"

Ismail Kadare në "Debati në Channel One"...

Enver Hoxha sipas dosjeve të CIA-s

Për herë të parë një dokumentar televiziv arrin të sjellë një portret të Enver Hoxhës sipas të dhënave që grumbullonte Shërbimi Inteligjent Amerikan, CIA. Dokumentet që publikohen për herë të parë sjellin fakte të panjohura por edhe tronditëse...

Tonight Ilva Tare: Borxhi ndaj ish te perndjekurve

Tonight Ilva Tare: "Borxhi ndaj ish te perndjekurve"...

Ramush Haradinaj në Zona e Debatit

Ramush Haradinaj në Zona e Debatit...

Dosja e terrorizmit

Përgjime telefonike, video dhe thirrje për xhihad janë pjesë e dosjes që shërbimet sekrete dhe prokuroria kanë hartuar për shqiptarët që shkuan të luftonin në Siri. Pjesë e materialit në vijim janë emrat e të gjithë personave dhe familjeve të tyre të cilat publikohen për herë të pare...

Opinion: Imazhet e pabesueshme të ’97!

Opinion: Imazhet e pabesueshme të ’97!...

Entela Binjaku në Urbanika: Tragjedia e Gërdecit

Entela Binjaku në Urbanika: Tragjedia e Gërdecit...

Frederik Ndoci: Epiri është Shqipëri

Frederik Ndoci: Epiri është Shqipëri...
Kryesore