Entela Binjaku në Lind On: Dhuna e burrave

Entela Binjaku në Lind On: Dhuna e burrave...

Anisa Ymeri - Në Tempull: Spaçi, kujtesa kundër harresës

Anisa Ymeri - Në Tempull: Spaçi, kujtesa kundër harresës...

Entela Binjaku në Lind On: Sjellja agresive e fëmijëve

Entela Binjaku në Lind On: Sjellja agresive e fëmijëve...

Anisa Ymeri - Në Tempull: Rikthimi i Kadaresë

Anisa Ymeri - Në Tempull: Rikthimi i Kadaresë...

Pranvera që i shpëtoi Holokaustit serb

Historia e Pranverës që 17 vite më parë i shpëtoi Holokaustit serb, falë një vajze 18 vjeç. Mbas 17 vitesh, Pranvera takon gruan që i shpëtoi jetën ato ditë marsi të vitit 1999. Një histori e rrallë mbijetese nga spastrimi e geniocidi serb, një histori nga ato që mund të përjetohen...

Mihrije Braha: Zemra me plasi

Mihrije Braha: Zemra me plasi...

Bebe Rexha: No Broken Hearts ft. Nicki Minaj

Bebe Rexha: "No Broken Hearts" ft. Nicki Minaj...

Komiteti: E ftuar Arbana Xharra

Komiteti: E ftuar Arbana Xharra...

ZonaExpress: Kampet e zeza

ZonaExpress: Kampet e zeza...

ZonaExpress: Shtabi i milionerëve

ZonaExpress: Shtabi i milionerëve...

ZonaExpress: Republika e Xhihadit

ZonaExpress: Republika e Xhihadit...

Opinion: 80-vjetori i Ismail Kadaresë

Opinion: 80-vjetori i Ismail Kadaresë...

Engjëll Ndocaj: Në Bullgari ku flitet shqip

"Në Bullgari ku flitet shqip" Një dokumentar nga Engjëll Ndocaj...

RTV 21: Mal Myrtaj, skulptori shqiptar ne Gjermani

Mal Myrtaj, skulptori shqiptar ne Gjermani...

Entela Binjaku në Ditë e Re - Ora News

Entela Binjaku në Ditë e Re - Ora News...


Ahmet Dursun: Arti i kulinarisë ilire

Ahmet Dursun: Arti i kulinarisë ilire...

Ismail Kadare i denoncuar

Shumëkush e ka konceptuar Ismail Kadarenë, shkrimtarin më të mirë shqiptar, si të përkëdhelur të regjimit komunist, por publikimi kohët e fundit të një numri dokumentesh arkivore sekrete të diktaturës, provojnë një të vërtetë krejt të ndryshme, për të mos thënë - krejt të kundërt...

Në "Lind On": Serdi dhe Xhesi, Entela Binjaku

Në "Lind On": Serdi dhe Xhesi, Entela Binjaku...

Eni Vasili: Intervistë me Ismail Kadarenë

Ismail Kadare: Ky botim i Zotit Kaloçi është shumë i rëndësishëm, jashtëzakonisht i rëndësishëm. Unë kam vite dhe jo vetëm unë por edhe të tjerë që kërkojmë të zbulohet e vërteta e arkivave të fshehta. Çdo diktaturë kur bie, në prag të rënies sidomos, ka një merak të madh, një hall të madh, të fshehë...

Islamischer Staat wirbt im Kosovo (Balkan) um Kämpfer.

Islamischer Staat wirbt im Kosovo (Balkan) um Kämpfer...

Në "Lind On": Entela Binjaku dhe Ina Kasimati

Në "Lind On": Entela Binjaku dhe Ina Kasimati...

Nikollë Gjini: Martirët e Karadakut

Nikollë Gjini: Martirët e Karadakut...

Bojana Marković: Moj e bukura More

Bojana Marković: Moj e bukura More...

Histori shqiptare në liqenin e Komanit

Në liqenin e Komanit deri para disa vitesh udhëtimi bëhej për nevojë. Sot ky liqen është kthyer i gjithi turistik. Alma Çupi në Histori Shqiptare sjell disa plazhe interesante, të panjohura, të cilat janë zbuluar nga të huajt...

Në udhët e arbëreshëve

Në udhët e arbëreshëve...

Shqiptarët dhe seksi

Teksa bota antike na ka përcjellë prova se nuk ka lënë asgjë për të zbuluar nga seksi, zakonet e primatëve tanë kanë mbetur të mbështjellë nga e panjohura.Vetëm në fund të shekujve osmanë, pashallarët e fuqizuar shqiptarë do të imitonin shthurjen e haremeve të Stambollit, ndërsa ekzotizmi...

Të krishterët në Egjipt: Aleluja

Të krishterët në Egjipt: Aleluja...

Agim Gashi - Thrret Prishtina Tiranë moj motër

Agim Gashi - Thrret Prishtina Tiranë moj moter - Parodi...

Shaban Krasniqi: Moj e bukura Arbëri

Shaban Krasniqi: Moj e bukura Arbëri...

Agim Gashi: Ezani me lahutë

Prej minares hoxhaPo i jep hez ezanit,Pritni shqiptar, pritni,Fjalët e Erdoganit: Hajde t´bajmë miqësiKardash arrnaut,Ti harrojmë krejt shpatatTë harrojmë barut...

Tom Gjergji: Në trojet tona me mijëra vjet

Ne kete monolog tregohet realiteti i hidhur i kombit Shqiptar dhe padrejtesite qe i kane bere krajlat e Europes perpara dhe pas vitit 1913 per ndarjen dhe copetimin e trojeve shqiptare...

A duhet t'i jemi Austro-Hungarisë mirenjohës?

Emisioni "Perqasje" trajtoi historine ne vemendje te nje dimesioni disi te ri te historiografise dhe rolit qe ka patur Austro-Hungaria ne themelimin e shtetit shqiptar. Autorja e librit "Si e krijoi Austro-Hungaria shtetin shqiptar" e trajton mirefillli te vertete nje gje te tille. Emisioni e shtroi ne forme pyetje ...

Fran Gjoka: Lavdi të kjoft Malësi e Madhe

Fran Gjoka: Lavdi të kjoft Malësi e Madhe...

Sesioni i XIII-të i K. SH, "E djathta shqiptare drejt Shqipërisë etnike"

Me datën 14 gusht 2015 në qytetin historik të Krujës zhvilloi punimet sesioni I XIII-të i konferencës shkencore mbarëkombëtare, “E djathta shqiptare drejt Shqipërisë etnike”. Ky tubimn shkemcor mbarëkombëtar, është i vetmi me të tilla përmasa, ku studiues nga mbarë trojet etnike ...

Kol Marku: Dardanët - themeluesit e Trojës, Romës...

Në vazhdim do të ndiçni një cikel dokumetaresh të ndare me pjesë që kanë të bejnë me fisin e lavishem të dardanëve të cilet jo vetem shkelqyen me civilizimin e tyrë në qytetin e famshem të Trojes, por pas rënjes së tij të mbijetuarit shkuan dhe më tej; pasardhesit e tyre ...

Entela Binjaku në Summer Morning

Entela Binjaku në Summer Morning...

Gjurmëve të shkollës së parë shqipe të legalizuar

Gjurmëve të shkollës së parë shqipe të legalizuar...

Festa e Bajramit në Kosovë

Festa e Bajramit në Kosovë...

AA Vision: Audiencë me Poetin Gjekë Marinaj

Aktiviteti u drejtua nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, poeti e publicisti Adnan Mehmeti dhe shkrimtarja e studiuesja Dr. Yllka Filipi. U moderua nga Poeti Mehill Velaj i cili me rastin e fjalës së hapjes tha: “Të nderuar të pranishëm, mirë se keni ardhur në selinë e...

Skënderbeu, heroi i popujve të Europës

Në fund të prillit 2015, gjatë miratimit të rezolutës për Shqipërinë, një deputet francez i Parlamentit Europian do të përmendte heroin tonë kombëtar. Të huajt vazhdojnë të na identifikojnë me Gjergj Kastriot Skënderbeun, edhe pse pas vdekjes dhe pushtimit të Arbërisë, ai më tepër u mbajt i gjallë përtej ...
Kryesore