Jetimet e minatorit, te harruar nga shteti

Burokracia shteterore po “vret” per here te dyte Zaim Hysen. Familja e minatorit, qe vdiq ne galerite e Bulqizes dy muaj me pare, ka mbetur pa asnje ndihme financiare. Qe nga 13 gushti, dite kur Zaimi nuk u kthye me ne shtepi, bashkeshortja...

Universitetet e rretheve, 1 mije vende bosh

Rreth 1 mije kuota kane ngelur te paplotesuara ne universitetet e rretheve. Lajmin e bejne te ditur rektore te institucioneve publike te arsimit te larte, sipas te cileve, deri ne oren 18.00 te se premtes nuk u mundesua regjistrimi i te gjithe fituesve...

Mërgata shqiptare në Botën e lirë dhe përpjekjet e saj për senzibilizimin e opinionit publik ndërkombëtar për çështjen kombëtare

Emigrimi prej trojeve etnike shqiptare drejt vendeve të industrializuara ka qenë një fenomen i hershëm.  Pas Luftës së Dytë Botërore mund të konstatojmë se, vendet që i përkisnin sferës lindore nën tutelen komuniste nuk ofronin punësim...

"Ushtria" me 5 mijë prostituta "pushton" kryeqytetin, Tiranën

Në një vit e gjysmë numri i prostitutave që “punojnë” në kryeqytet është dyfishuar. Konstatimin e ka bërë zyra e Antitrafikëve në Policinë e Shtetit, e cila muajt e fundit grumbulloi informacione rreth dyndjes së tejskajshme në Tiranë të prostitutave nga rrethet...

"Djalin ma vranë njerëzit e Drejtorisë së Dytë të Sigurimit të Shtetit"

Tashmë bashkëshortët Namik dhe Pranvera Larti nga fshati Bulgarec i rrethit të Korçës janë të mjaft të moshuar. Kanë 16 vjet që nuk e kanë parë djalin e tyre, Saimir Lartin, ndërsa nuk do të kenë mundësi ta shohin kurrë. Ai u vra në 17 shtator të vitit 1991...

Studentet, tani 12 muaj mesim

Studentet e universiteteve publike u thone lamtumire pushimeve verore, duke nisur nga ky vit akademik. Vendimin e ka publikuar zyrtarisht dje Ministria e Arsimit dhe Shkences. Ajo sqaroi se viti i ri akademik do te filloje me 1 tetor te ketij viti dhe do...

Shpërthimi i Universiteteve

Ngjan me një video “rock” ndërsa ka edhe muzikë tekno në back-ground dhe të rinj tërheqës kërcejnë ndërsa flasin. Por nuk është një video-muzikore. Është pjesë e një fushate publicitare të një universiteti privat shqiptar. Pak a shumë...

10 femra të famshme që u dënuan me vdekje

Kanë qenë të famshme e të pushtetshme, por një fund tragjik, duke marrë damkën e tradhtares e armikes. Janë ekzekutuar në mënyrën më të egër mizore. “Tirana Observer” boton sot historitë e dhjetë grave që u ekzekutuan me prerje koke, djegie e pushkatim...

Gostivari

Rreth Gostivarit dhe për Gostivarin janë thurrur shumë legjenda me versione të ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave të ndryshme. Sipas dokumentit të vetëm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17p. e.s) thuhet se mbreti...

Universitetet, kuotat bosh për çdo degë

Është mbyllur faza e parë e regjistrimit për studentët e rinj në Universitetin e Tiranës, duke lënë pak shpresa për ata që prisnin nga spostimet e listave. Sipas të dhënave të fundit, nga mbyllja e regjistrimeve rezulton se janë regjistruar 86%...

Wesley Clark: Pavarësinë e Kosovës e vulosi në Tiranë presidenti Xhorxh W.Bush

Manifestim i madh në 11-vjetorin e Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan në Nju-Jork. Gjenerali Wesley Clark merr medaljen “Duart e Shpresës”, ndërkohë që dekorata nderimi post mortum morën presidenti historik i shqiptarëve të Kosovës Ibrahim Rugova si dhe komandanti Adem Jashari...

''Ne, të prapët e Tiranës”

Urrejnë Bllokun dhe adhurojnë tavernat, preferojnë baret e thjeshta të lagjes në vend të atyre luksoze, ngasin si të çmendur me makina rrugëve të Tiranës dhe gjithë kursimet i shpenzojnë për bokset e makinave, që të...

Masakra më e madhe e vitit 1997, rihapet dosja

Një dekadë pas masakrës së 28 marsit 1997, në Levan të Fierit, ku humbën jetën 24 persona, dosja e ngjarjes del nga raftet me pluhur. E pahetuar asnjëherë më parë, dosja e masakrës së Levanit ka shkuar tashmë në tryezat e punës së krerëve më të lartë...

Kosova sjell urgjent ne Tirane zëvendësshefn e CIA-s

Tiranë - Numri dy i CIA-s ka vizituar “flesh” dy ditë më parë vendin tonë, me ftesë të drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri. Zyrtari i lartë i SHBA-së ka zbritur pasditen e së premtes në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas...

Al Kapone, Gangsteri i të gjithë gangsterëve

Hero gazetash? Biznesmen brilant? Vrasës i dhimbsur? Burrë i devotshëm në familje? I lindur më 17 janar 1899 në Bruklin të New Jork-ut, Alphonese Gabriel Capone i kishte të gjitha këto gjëra, por edhe asgjë prej tyre. Një njeri ...

Gjiganti gjerman “Axos”, lobing kundër qeverisë ”Berisha” për Albtelekomin në Bruksel

Pasojat e skandalit të shitjes së Albtelekomit duket se do të vazhdojnë edhe më tej për qeverinë shqiptare dhe ministrin Ruli, i cili u cilësua si përgjegjësi kryesor. Firma gjermane “Axos”, e cila u përjashtua pa të drejtë nga gara e privatizimit të kompanisë telefonike shqiptare, duket se është e...

James Buchanan

Kur ishte djalosh punoi në dyqanin e të atit dhe më vonë u diplomua në Dickinson College në Carlisle. Fillimisht e përjashtuan për sjellje të keqe nga kolegji, por u diplomua në 1809 me rezultate të shkëlqyera. Më vonë, studioi drejtësi dhe filloi...

"Seks me pagese", tashmë përmes internetit

Seks me pagesë". Një togfjalësh që më parë nuk shihej nëpër faqe interneti normal, apo nëpër forume ku rrinë dhe meshkuj e femra shqiptarë. Tashmë, parulla duket se nuk është më tabu. Vajza të ndryshme nga Tirana kanë zgjedhur një rrugë të re për të prostituar...

Vdes minatori duke pritur Berishën

Humb jetën vagonisti Medi Jani, 46-vjeç. E zë shkëmbi vetëm një orë para se të linte turnin. Shokët: Baba i 5 fëmijëve të vegjël. Udhëtonte 40 km çdo ditë për të siguruar bukën e gojës. Miniera e kromit në Bulqizë po kthehet në një varr gjigant të thellësive të mëdha për minatorët që punojnë në zgafellat e nëndheshme të këtij barku krom mbajtës, nga më të mëdhatë në Evropë. Dje rreth orës...

Oscar Wilde, Profeti i Teprimit

Ky zotëri elegant, i dashuruar pas paradokseve, argëtohej duke skandalizuar shoqërinë e kohës së tij. Deri aty sa konsiderohej si “hero i së keqes”. Edhe sot, madje, liria e tij ekstreme dhe përçmimi ndaj mendimit të shumicës është një...

Shqiptaret e Ukraines. Si kane mbijetuar te tille

Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta.  Kater fshatrat jane te banuara nga Shqiptaret...

Vushtrria

Vushtrria -është qytet i antik por edhe modern, ndodhet në pjesën veriore të Kosovës.Në veri kufizohet me Mitrovicën, në lindje me Besianën, në jug me Kastriotin, në jug-perëndim me Drenasin dhe në perëndim me Skënderajn. Sipërfaqja e tërsishme e saj përfshin 345 km². Ndërkaq, vlerësohet...

MUXHAHEDINET E INTERNETIT

Mustafa El Korshi, frymëzuesi i celulës së Ponte Felcinos në Itali, është njëri prej protagonistëve të neoterrorizmit. Një bir i zgjedhur dhe i vendosur për një lloj të ri lufte, i përzgjedhur dhe i hedhur në betejë nga ideologu më i madh...

Ruajtja e gjuhës shqipe në Amerikë, një sfidë e vërtetë

Nga Gjeke Marinaj - Për shqiptarët që jetojnë në Amerikë, gjuha angleze është fondamentale për të jetuar oportunitetet më të mira. Një njeri bilingual ka vlera të dyfishta. Të qenurit bilingual nuk ka të bëjë vetëm me mundësinë e të folurit në dy gjuhë; një gjë e tillë shpalos njëherësh edhe kapacitetin e

Vdes minatori, i kërkoi ministrit Ruli në zyrën e tij kushte pune

Para pak javësh i kërkonte ministrit Ruli kushte pune, ndërsa sot ai nuk jeton më, pikërisht për shkak se në galerinë ku nxirrte krom çdo ditë, i mungonin ato të cilat ia kërkonte ne ngulm firmës që e kishte punësuar dhe qeverisë. Ky është fati tragjik i minatorit Zaim Hysa, i cili vdiq...

Shkurorëzimet - Kanceri i Shoqërisë Kosovare

Në familjet kosovare ka filluar një krizë e hapur,ka ndodhur një çoroditje e jetës sociale shqiptare, e cila është e panatyrshme dhe abnormale.Dyndja e njerëzve në qytete,jetesa nga ndihmat humanitare,braktisja e punës në bujqësi dhe blegtori,ka krijuar një krizë morale të familjeve,ku konflikti i akumuluar brenda përbrenda martesave shpërtheu fill pas lufte dhe si pasojë e gjithë kësaj ...

Lista me 424 studentë që fitojnë të drejtën e studimit në Itali

Ambasada e Italisë dëshiron t’i informojë studentët e poshtëshënuar se duke filluar nga data 6 gusht deri në datën përfundimtare 24 gusht 2007, mund të drejtohen pranë zyrës më të afërt të Korrierit Union Ekspres, e cila, falas, do të kryejë dërgimin e dokumentacionit të nevojshëm për lëshimin e...

Ermira, e shumëkërkuara shqiptare në Amerikë

Merr fund historia kriminale e vajzës simpatike nga Shqipëria. Ermira Hatija, një 22-vjeçare shqiptare, rezultonte në listën e dhjet më të kërkuarve nga FBI. Shqiptarja, me pamjen e brishtë, akuzohet nga drejtësia amerikane për trafik ndërkombëtar droge dhe klandestinësh. E cilësuar si kreu...

Dukagjini: Duam rrugë, ndryshe po vdesim përditë

Ende është e freskët tragjedia e marsit 2007 në Dukagjin të Malësisë së Madhe, kur fugoni ra në humnerë, duke shkaktuar 10 të vdekur. Shkaku ishte ai i zakonshmi: gjendja skandaloze e rrugëve në zonën e harruar prej qeverive. Katër muaj pas tragjedisë, kur për fat të mirë ende nuk ka ndodhur...

Franklin D. Roosevelt

Franklin Delano Rusvelt ka qenë presidenti i 32-të-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai u zgjodh për katër mandate, duke filluar nga viti 1933, 1937, 1941 dhe 1945. Ai vdiq para se të përfundonte mandatin e fundit. Është presidenti i vetëm amerikan që është zgjedhur për katër mandate radhazi...

Ferr-parajsa e “mishit të bardhë”

Që nga hotelet e sërës së lartë ku zhgërrihet në pasionin e vesit të ulët elita financiare dhe politike, deri tek bodrumet e nëndheshme të “vulgut”, “dashuria” dhe mizantropia këmbëjnë vendet, gjakimet e errëta here-herë shoqërohen me veprime kriminale që shprehin thelbin e prostitucionit në të gjitha kohërat...

Ne lidhje me Konferencen e Lidhjes shqipetare ne botë:

Në kushtet kur mbi një milion Shqiptarë të Shqipërisë postkomuniste janë në përpjekje të përditëshme kundër asimilimit të javashtë dhe të pandjerë; kur anembanë territoreve shqiptare banojnë katër herë më shumë shqiptarë nga gjaku, sesa mbrënda territoreve të tyre, një tubim i tillë është për t’u përshëndetur nxehtësisht...

Gjovanni Firera: “Ja plani si do t’i ndihmojmë emigrantët shqiptarë në Itali”

Konsulli i Nderit, Firera, shpjegon si po ndihmohen të burgosurit, viktimat e punës, si dhe të gjithë emigrantët shqiptarë në Itali. Si po hartohen strategjitë për përmirësimin e imazhit të Shqipërisë nëpërmjet artit, kulturës dhe turizmit shqiptar ne Itali...

Paolo Borsellino

Paolo Borselino u lind në Palermo më 19 janar 1940. Po aty përfundon shkollën fillore dhe të mesme. Në vitin 1958, regjistrohet në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Palermos, ku diplomohet me rezultate të shkëlqyera në vitin 1962...

Video - shok, Skandali i ri i Grekeve

Tjetër video dhune tronditi policinë greke. Sërish i njëjti protagonist, Nikolas Xixa. Këtë herë ai ka mundur të kapë e të dhunojë një emigrant aziatik. Videoja e cila sapo është publikuar është e treta brenda një kohe tepër të shkurtër. Të gjitha tregojnë skena dhune të pajustifikuara të policisë greke...

A mund te mendohet sot se ne Shqiperi, ndokush ndjen dhembje per dhembjen e tjeterit?! - Nga Llemadeo

Pamela e vogel nga qyteti i Durresit ndrroj jete me 2 qershor duke lene ne pikellim familjen dhe ta aferimit, duke e shuar deren e asaje familje pasi ishte femija i vetem!...

Kush përfiton bursë për doktoraturën jashtë vendit

Qeveria shqiptare do të kontribuojë për herë të parë me një fond të posaçëm për studime të plota doktorate apo postdoktorate të dhjetra shkencëtarëve të rinj në universitete perëndimore prestigjioze. Në një deklaratë për mediat zv.ministrja e Arsimit dhe Shkencës znj Ardiana Gjonaj...

Giorgio Napolitano

Giorgio Napolitano ka lindur në Napoli më 29 qershor të vitit 1925. Është një politikan italian dhe presidenti i njëmbëdhjetë i Republikës italiane, i zgjedhur më 10 maj të vitit 2006. Më parë ai ka qenë president i Dhomës së Deputetëve në Legjislaturën e XI (duke zëvendësuar në vitin...

Pensionet, kush përfiton rritje 5 dhe 10%

Qeveria miratoi javën që shkoi rritjen e pensioneve për kategori të ndryshme, ku konkretisht përfituan rritje në tërësi pjesa e fshatit me 10% ndërsa qyteti përfitoi shtesë 5%. Por jo të gjithë pensionistët përfituan rritje, ashtu sikurse premtoi kryeministri Berisha duke bërë dallime me shtresën që mori rritje në fillim të vitit. Rritja e pensionit do të ndjehet pas muajit Shtator ndërsa efekti financiar është vendosur të shtrihet pas 1 Korrik...

Ambasada Italiane: Deri më 30 korrik aplikimet për master

Ambasada Italiane në Shqipëri njoftoi ditën e djeshme se, të gjithë të diplomuarit që duan të vazhdojnë masterin në Itali, mund të fillojnë aplikimet për bursë të pjesshme ose të plotë në degën Manaxhim Kulturor Ndërkombëtar në Universitetin e Gjenovës, pranë Ministrisë së Punëve të...
Kryesore