Mehmeti: Austri, Kuvendi i Shoqatës së Mësuesve

Morën pjesë zv.ministri z.Ferat Shala, deputetja në Kuvendin të Kosovë zj.Sala Rashica-Shala dhe z.Imer Lladrovci, konsull në Ambasadën e Republikës së Kosovës. Kuvendin e drejtoj kryetari i shoqatës Prof.Ismet Sinani, kryetar, mësues në Linc. Në fjalën e tij...

Abdel-Samad: Muhamedi ishte një tiran i sëmurë

Autori Hamed Abdel-Samad rigjurmon çfarë pasoja fatale ka tani adhurimi I Muhamedit si profet shenjtë. Fanatikët dhe të moderuar thirren në të njëjtin profet. Siç duket, me të drejtë.Autori gjermano-egjiptian Hamed Abdel-Samad do të nxis trazira...

Akademi solemne në Shtutgart

* 105 vjetori i lindjes së të Lumes Nënës Tereze* 50 vjetori i formimit të Misionit të Bamirësisë* 25 vjetori i formimit të Shoqatës Bamirëse " Nëna Tereze" në Prishtinë dhe* 25 vjetori i Pajtimit të Gjaqëve...

Arif Molliqi: Deklaratë për shtyp e Boksh Barutiti

Nuk është hera e parë, që Ismet Beqiri dhe statistat e  tij (Haki Rugova dhe Haki Latifi), na dalin dhe japin deklarata komike në emër të LDK-në, se Prishtinës. Kësaj herë nuk thanë asgjë tjetër përveçse krijuan një situatë edhe më komike se sa janë vet ata në...

Nuk e pranojmë diktatin nga Prishtina!

Deklarata e kryesisë së LDK-së në Prishtinë, se kryetari i Degës së LDK-së në Zvicër z. Shefqet Dibrani nuk është legjtim, dhe se kryesia e LDK-së në Prishtinë njehë si kryetar legjitim z. Haki Latifi, ngjalli indinjatë të thellë të kryesia e nëndegës së LDK-së në Wilisau, si dhe...

Xhevat Rexhaj: Bisedë me zonjën Diellza Shatri, PDC

Zvicra ishte me dekada në anën tonë të shqiptarëve, tani më ne gjenerata e re si shtetas serioz të Zvices kemi mundësin të jemi pjesë përberëse e politikës zvicerane ku për herë të parë kemi kandidatura për Parlament të Zvicrës ne zgjedhjet e 18 tetorit. Votoni kudo në...

Beqir Cikaqi: Për një fillim të mbarë

Në vazhdën e përgatitjeve për vitin  e ri shkollor 2015/2016,  në Shkollën Shqipe të MP në Treviso është duke u bërë përgatitjet përfundimtare, andaj koordinatori i Shkollës Shqipe në Treviso (Beqir Cikaqi), këto ditë pati një takim me ambasadorin  shqiptar...

Habazaj: Çamëria, zgjidhje e çështjes kombëtare

Vëllezër të Shqiptarisë, miq europianë dhe ju, o njerëz të mirë nga çdo vend i Botës sonë!Pikërisht sot, më datën 29. 09. 2015, ora 11. 30’ këtu, në MALIVELD (HAGË) zhvillohet ky tubim paqësor për të përkujtuar viktimat e...

Mbahen ''Takimet e Gjeçovit 2015''

Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, ditën e shtunë, më 10 tetor 2015, duke filluar nga ora 11, mbahet edicioni i 44-të i manifestimit letrar, kulturor e shkencor "TAKIMET E GJEÇOVIT 2015". Manifestimin e organizon Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” ...

Xhevat Rexhaj: Shpëtim Xhemaili të votohet në Solothurn

Votues shqiptaro-zviceran të Kantonit të Sollothurnit, mos rrini duarkryq, mos e leni pa votue për zgjedhjet e 18 tetorit, voten ja jepni kandidatit të CVP -së Z. Shpetim Xhemaili, une votoi për Shpetimin! Familja Xhemaili është një Familje e njohur me rugovizmin e madh ...

Gjon Keka: Të krijohet "Muzeu i Krimeve të Osmaneve''

"Mendoj se eshte mire qe te krijohet "Muzeu i krimeve te Perandorise Osmane ndaj popullit arbnor", dhe aty te vendosen te gjitha deshmite ne periudhen pesqind vjecare te pushtimit te eger te saj" - shprehet studiuesi Keka...

Rexhaj: Shqiptarët ia mësyjnë paralamentit të Zvicrës

Gjenevë: Djellza Shatri, Bern: Keshtjella Pepshi ,,Ilir Shala ,Qendresa Latifi dhe Rinor Tahiraj.Solothurn: Shpetim Xhemaili dhe Herolinda AvdyliZurich: Shqipe Bajrami , Lulzim Maliqi , Anina Martini dhe Kreshnik Peci St. Gallen : Prend Berisha dhe Veton Rasaj...

20 femra nga Kosova pjesë e luftës së ISIS-it

Florim Shatrolli nga grupi anti-terrorizëm në Policinë e Kosovës, ka thënë se janë rreth 20 vajza të përfshira në luftën e ISIS-it, por të cilat sipas tij trajtohen si viktima meqë janë nënshtruar presionit për t’iu bashkuar asaj lufte...

Dijana Dukaj: Gushti në Malësi

Vera, stinë që e duam të gjithë. Ditë këto  që  presim me padurim për shkak të kohës së bukur dhe pushimeve. Gjatë kësaj stine njerëzit nga çdo anë e botës vizitojnë vende të ndryshme për të shijuar këto ditë të bukura. Në Malësi, kjo stinë na gëzon jashtë mase pasi edhe njerëzit tonë të afërm...

Merita McCormack: Presidenti i Vatrës në Ambasadë

Ditën e enjte më 27 Gusht 2015, në mesditë, Dr. Gjon Buçaj , presidenti i Federatës Pan-shqiptare të Amerikës “ Vatra” dhe zonja e tij Nikoleta,te shoqeruar nga zonja Merita B McCormack, kryetare e deges se Vatres ne Washington D.C., vizituan Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë në ...

Hasani: Këshilla Nacionale për pakicat në Kosovë

Kosova përbëhet edhe nga pakica kushtetuese tjera , por që nuk kan komuna  asnjë prej tyre  . Prandaj në Kosovë do të ishte më funksionale që të gjitha Komunitetet të ken Këshilla Nacionale për : Rom , Ashkali , Egjiptian. Boshnjak , Turq , Goran , Malazias dhe Serbë  . Asociacioni ...

Skicat e ndaluara të përdhunimeve të vajzave shqiptare

Këto skica janë publikuar fillimisht në vitin 1909 nga Gottfried Sieben për të treguar tmerret e përdhunimit në Ballkan.Ato janë ripublikuar tashmë pa censurë.Sipas portalit Newsbomb.al, bëhet fjalë për ushtarë turq, që përdhunojnë vajzat e Ballkanit, mes tyre edhe vajza shqiptarë...

Dijana Dukaj: U përurua ''Qendra Funerale e Malësisë''

Përurimi i objekteve të infrastrukturës në trevën e Malësisë, është ngjarje e rëndësishme për banorët, pasi që rastet e tilla nuk janë aq të shpeshta. Sidomos jo të atyre me rëndësi jetike për banorët të cilët gjithnjë janë në pritje të vazhdueshme në zhvillimin e infrastrukturës, ngjashëm si në ...

Mos kërkoni azil, shikoni shanset për punë!

Ekspertët për azilkërkuesit nga Ballkani: Mos kërkoni azil, shikoni shanset për punë!Ka nevojë për punë! Intervistë me ekspertin e Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) Prof. Herbert Brücker mbi shanset e qytetarëve nga Shqipëria ...

Milionat “sekrete” të Erdoganit në Kosovë

Nga Besiana Xharra - Me “izën” e ish-kryeministrit turk, tani presidentit Rexhep Erdogan, Kosova është vërshuar nga investime milionëshe, jo në ekonomi, as në projektet zhvillimore investive, por në ndërtimin e restaurimin e objekteve fetare...

Prend Buzhala: Serbia - e privilegjuara e osmanëve

Sipas një shoqate të quajtur SHOQATA E MIQËSISË SERBO-TURKE (Удружења српско-турског пријатељства), edhe serbët pretendojnë se në Turqi kanë rreth nëntë milionë serbë që jetojnë atje! Madje, sipas kësaj shoqate, dhe historisë moderne turke, kryeveziri Mehmed Sokoloviç ...

Festa Zoja e Hasit, 15 gusht 2015

Në Zym të Hasit të Thatë, komuna e Prizrenit, më 15 gusht 2015, kremtohet Festa fetare - ZOJA E HASIT, përkatësisht për të 14-ën herë me radhë, mbahet manifestimi kulturor “DITËT E MËRGIMTARËVE”. Manifestimi që i kushtohet mërgimtarëve, përkatësisht diasporës,  ...

Sali Berisha takoi Osama Bin Laden në Tiranë

Sali Berisha është takuar dhe ka bashkëpunuar në Tiranë me terroristin më famëkeq të të gjitha kohërave, Osama Bin Laden, armikun më të përbetuar dhe më të rrezikshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Përpos furnizimit të Millosheviçit me armë dhe naftë për masakrimin...

Gjermani: Kritere më të forta për refugjatët nga Ballkani

Ministri i shtetit pranë zyrës së kancelares, krisitiandemokrati Peter Altmaier ka kërkuar kritere më të forta për refugjtët nga vendet e Ballkanit. Shtypi rreth valës së refugjatëve nga Ballkani në Gjermani.„Nuk është e mundur, që tek ne të vijnë njerëz nga vende, të cilat nuk janë...

Bllokohet hyrja, besimtarët kërkojnë ndërrimin e imamit

Imami i zgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) në xhaminë e re në lagjen “Dardania” në Gjilan, po refuzohet nga një pjesë e xhematit. Ata nuk duan që imami Shaban Murati t’iu prijë gjatë faljes së namazit.Rreth 25 burra nga Gjilani që nga ora 10:15 e mëngjesit kanë bllokuar...

Gëzim Hoxha: Ekselenca në arsimin e Fierit

Falemnderit që n’a keni nderuar me punën dhe me përkushtimin tuaj, falemnderit që n’a keni prezantuar denjësisht para gjithë kombit tonë, falemnderit që e keni vendosur emrin e qytetit tonë në listën e qyteteve që kanë potenciale të fuqishme humane, - kështu e filloi prezantimin...

Cirongu: Homazhe për Dëshmorin Agron Dragoj

Aktiviteti që u zhvillua më datën 15 korrik 2015 në qytetin bregdetar të Durrësit iu kushtohej kthimit e rivarrimit të eshtrave të dëshmorit të atdheut Agron Zaim Dragoj. Ceremonia nisi në orën 10- të, te holli i Pallati të Kulturës ''A. Moisiu'' dhe aty u bënë homazhe e u vendosën kurora...

Mbi reformën në drejtësi dhe dekriminalizimin

Nje zhurmë e madhe po bëhet këto ditë në vendin tonë mbi këto dy çështje që kanë zaptuar opinionin e gjerë publik të vendit tonë. Madje janë krijuar edhe komisione parlamentare që,  prej muajsh, po punojnë për zgjidhjen e saj. Në këto çaste na lind një pyetje...

Besiana Xharra: Kërkuan “shpëtimin”, përfunduan në ISIS

Të pashkolluar, të varfër, krejtësisht të injoruar nga shteti, qindra kosovarë të nacionalitetit shqiptar kanë rënë pre e ndikimeve të imamëve radikalë, duke i parë s’i të vetmin shpëtim, përmes thirrjeve të të cilëve në fund kanë përfunduar në Siri dhe Irak...

Kelmendi: Letër Ambasadës Gjermane në Prishtinë

Unë po Ju pyes SINQERISHT: Pse nuk bëni ADN time dhe të djalit tim, që ai të mund të vij te Babi pas 7 vjetësh! Isha dhe mbetem PACIFIST dhe RUGOVIST! Pse e thash këtë të fundit?! Sepse, djali im i madh beson thellësisht që në Zyrën Tuaj është “dikush” që don të më “HAKMERRET” ...

Jeta dhe Vepra e Humanistit Sami Repishti

“Jeta dhe Vepra e Humanistit Shqiptaro-Amerikan”“The Life and Work of the Albanian-American Humanist” SAMI   REPISHTI, Ph.D.University of Paris    and   The City University of New YorkEdukator, autor, demokrat parimor, intelektual jo-konformist,veprimtar per te drejtat e njeriutEducator, author...

Refik Hasani: Memoriali i Xhandarmërisë është hequr

Më në fund është hequr pllaka e memorialit që ju është kushtuar  Xhandarmërisë që kishte  formën e kryqit dhe hartën e Serbisë me përmasa e dimensione të mdha mbi fshatin shqiptarë Lluçan të Komunës së Bujanocit . Nuk ishte dashur të vendoset fare këtu se nuk e kishte ...

Përkraheni nismën: Libra shqip, dhuratë për Plavë-Gucinë

Qëndra Mbarëkombëtare e Koleksionistëve Shqiptarë, në Tiranë, me president historianin dhe koleksionistin, Shpëtim Sala, njofton se e diela e 26 korrikut 2015 do të jetë dita e fundit përmbyllëse e Nismës“LIBRA SHQIP, DHURATË PËR PLAVË-GUCINË”...

Fronti Shqiptaro-Amerikan dënon akuzat raciste

Shoqata patriotike Froni i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan me qendër në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka pritur me shqetesim  dhe indinjatë të madhe akuzat fallco e me natyrë raciste të deputetes turko-gjermane, zonjës Sevim Dagdelen, kundër Republikës së Kosovës...

Ilmi Veliu: Ndërroi jetë Fatmira Çeliku

Në moshën 56 vjeçare ka ndërruar jetë gjuhëtarja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Fatmira Ramadani-Çeliku, e bija e piktorit  e veteranit të arsimit shqip në Kërçovë - mësues Danit dhe bashkëshorte e poetit të famshëm kërçovarë - Kalosh Çeliku. Fatmira Çeliku, për shumë vite ishte redaktore...

Nënë Tereza rrezaton humanizëm edhe në Singen

Marash Gojani dhe Mal Myrtaj me një grup miqsh e dashamirësh kishin arsye për ta quajtur veten e tyre me fat të shtunën që shkoi. Këtë ditë u kurorëzua me sukses një angazhim disavjeçar i nismëtarëve për ngritjen e bustit të Nënë Terezës në Singen të Gjermanisë...

Agim Gashi: Mërgimtarët ndihmojnë familjen Pacolli

Duke parë gjendjen e mjerueshme të familjes së Bashkim e Vahide Pacollit dhe tetë fëmijëve të tyre, si dhe familjeve tjera, Arben Gashi nga Janjeva, në emrin e Klubit „7 Shtatori“ të Wupertalit, dhe me ndihmen Rrahman Ismajlit, Kadri Emirit, Fadil Beqirit, Blerim Pajazitit, Fahruk Hasanit...

Prifti, hoxhës: Katolikët si burra kundër pushtuesve

Reagimi i priftit Thaqi vjen pasi që Musliu në emisionin "Komiteti" i ka quajtur myslimanët "vëllezër të mëdhenjë" të katolikëve, me çrast debatohej për rastin e Llapushnikut, kundërshtimet rreth ndërtimit të varrezave dhe kishëa katolike atje...

Mulla Osmani: Skënderbeu nuk është heroi im

Mulla Osmani: Nëse Skënderbeu ka vrarë myslimanë, nuk është heroi im...

Sulme terroriste në Tunizi, Kuvajt dhe Francë

Të paktën 30 persona humbën jetën dhe 36 u plagosën mes të cilëve edhe të huaj, në një plazh mes dy hoteleve në qytetin turistik të Suzës në Tunizi. Zyrtarët e cilësuan një sulm terrorist dhe raportuan për ekzekutimin e një prej personave të armatosur dhe ndjekjen e një tjetri...
Kryesore