Gëzim Hoxha: Ish -Presidenti Sarkozi jep llogari

Presidenti i Partisë Republikane është dëgjuar të martën në mëngjes nga gjyqtarët në lidhje me hetimin e financimit të fushatës presidenciale të vitit 2012 – ky është titulli i bujshëm i njërit prej artikujve të shumtë që mund të lexosh në portalin francez ...

Sali Berisha: Me vullnetin e Allahut u rikthyem në botën myslimane

Në 1992, emiri i Kuvajit i dërgonte ftesë Berishës për të vizituar vendin e tij.Përgjigja e Prof.Dr.Berishës botuar sot nga DITA është më shumë se entuziaste.Pasi e quan Kuvajtin “vend mik e vlla”, ish-Presidenti shton:“Pas një periudhe të errët të historisë së tij nën regjimin e...

Rrustem Geci: Haga pranon dosjen e Çamërisë

Lajm i mirë për Kombin! Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë, sot e pranoi Dosjen e Çamërisë, për rikthimin e Çamëve në Trojet e tyre! Është një ditë e mbarë, dhe një çast historik, tha kryetari i Shoqatës Demokratike "Çamëria", qendra në Hollandë...

LB e mbështetë iniciativën e Presidentes

Nga takimi i sotëm, i thirrur nga Presidentja e Kosovës, u rikonfirmua edhe një herë kërkesa e opozitës për zgjedhje të reja. Gjithashtu, në deklaratën e fundit të përbashkët, ata deklaruan se zgjidhja janë zgjedhjet dhe se kjo është mënyra e vetme për të...

Gëzim Hoxha: ShBA vazhdon të ketë rritje në punësim

Punësimi në Sh.B.A. është ngadalësuar më shumë se sa pritej në janar, pas një përmirësimi të tij për shkak të një moti jashtëzakonisht të butë i cili tashmë u  venit, por rritja e fortë e pagave dhe një normë papunësie e ulët në një periudhë tetë-vjeçare, sugjeroi se rimëkëmbja ...

Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...

Promovohet “Ëndrra e madhe” e Gani Mehmetajt

Të premten me 5 shkurt 2016, në orën 12.00, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, do të promovohet libri më i ri i Gani Mehmetaj “Ëndrra e madhe, fletë të shkëputura ditari me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike 1981-2006”...

Lush Palokaj: Mallkimi i një djaloshi

Në Lahore të Pakistanit vonë gjatë një nate, Imami Shabir Ahmad(hoxha) duke u lutur  në xhami e pa djaloshin 15 vjeqar i cili me dorën e majtë e mbante një pjatë. Në te gjendej dora e djathtë po sa e prerë  e djaloshit.AHMADi fare nuk u brengos. Doli nga xhamija dhe u largua nga ...

Dibrani: Ganimete Bajraktari veprimtare

Organizata “Jeta Buron” me  qendër në Kosove për persona me aftësi të kufizuara,e vendosur ne objektin në fshatin Gjinoc të Suharekës, po  përgatitet përmes organizatave austriake me menaxheren zonjën  Ganimete Bajraktari me qëndrim te përkohshëm në Austri. Ajo jeton...

Babamusta: "Frame In" Fiton Dy Çmime nga Adidas

Produksioni shqiptar në Maqedoni “Frame In Production” fitoi dy çmime nga firma e njohur botërore Adidas në garën e fotove. Në këtë garë, zhvilluar në Belgjikë, morën pjesë mbi 3,500 produksione nga e gjithë bota ku kompania shqiptare Frame In u përzgjodh fituese në ...

Hysen Ibrahimi: 10 vite pa ty President i dashur

Filozofia e Presidentit Ibrahim Rugova, është përkrahur në çdo meridian të globit, sidomos nga opinioni demokratik i shteteve të perendimit, me në krye SHBAKohërat e errëta që e kanë kapluar Kosovën, të motivuara nga dëshira...

FDA: Peticion drejtuar Republikës së Maqedonisë

Peticion drejtuar Republikës së Maqedonisë për mundësimin e pjesëmarrjes së diasporës në votime në vendet ku jetojnë pa burokraci e pa shantazhe, duke respektuar të drejtën elementare të secilit për të votuar dhe duke ruajtur dhe numëruar votën se secilit...

Asllani: Abetares i tranferohet mësuesja e abetares!

Lajmi i medieve publike-lokale të Ferizajt, se mësuesja e shkollës së Softajve “Abetarja”, me një vendim të DKA-s së Ferizajt, po transferohej në një shkollë tjetër, në Papaz, duke i lënë nxënësit në klasën e dytë, krijoi një pakënaqësi të madhe te fatosat dhe prindërit ...

Akademi perkujtimore për Imz. Mark Sopin

Këshilli organizativ i një grupi intelektualësh të Lugut të Drinit  njofton të gjithë intelektualet,krijuesit e miqtë të Imz. Mark Sopit se ditën e shtunde me 09.Janar.2016 në ora 12:00 në Pallatin e Kulturës “JEHONA E DUKAGJINIT” në Klinë do organizojë një akademi...

Zemra Shqiptare: Gëzuar 2016!

Sot mbyllet viti 2015! Me këtë rast redaksia e “Zemrës Shqiptare” përcjell urimet më të mira për të gjithë lexuesit dhe artikullshkruesit e saj.Gjatë këtij viti në redaksinë e “ZSH” kanë ardhur me mijra shkrime që kanë mbuluar thuajse të gjitha fushat e aktivitetit kombëtar...

Labëria e Vlorës uron shqiptarisht

Festat e fundvitit dhe Viti i Ri 2016 po afrojnë. Ky vit, që po mbyllim do tëmbahet mend për vlerësimin më të lartë moral, që institucioni i Presidentit të Republikës dhe personalisht vetë z. Bujar Nishani i dha dekoratën më të lartë që jepet në Shqipëri ...

FDA: Ofroni zhvillim dhe mirëqenie ose ikni

Debati i cili po ndodhë kohëve të fundit, për temat si demarkacioni, Asociacioni,   “zajednica”, apo Manastiri i Deçanit. FDA i konsideron të gjitha këto janë tema të politizuara skajshmërisht dhe, nga të cilat nuk fiton askush.Nëse flasim për demarkacionin në kufirin më Malin e Zi, atëherë ...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia kryen krim

Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e preokupojnë bashkësinë ndërkombëtare u themelua Gjykata Ndërkombëtare Penale. Statuti i Romës, që përbën juridiksionin dhe bazën mbi të...

Hazir Mehmeti: Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Austri

Pallati Auersperg shekullor i Vjenës tanimë i njohur me historinë e tij rreth shqiptarëve, shënoj dhe një aktivitet shqiptarë në kronikën e jetës së tij katër shekullore. Ambienti i mrekullueshëm ishte rezervuar për shënimin e dyvjetorit të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare ...

Gjon Keka: Tendencat e erreta te partise se Feridit

Paramendoni kush ka met me dhane keshilla,mbetjet osmane ,per keta erresira eshte me rendesi ,keta nuk kane nevoj per drite,Kosova apo Dardania europiane gjithnje kane qene me drita me kulture e qyteterim, prandaj edhe sot askush nuk guxon t'i ndal dritet e festes ...

Gëzim Hoxha: Shumë aksdente në Fier

Burime nga reaminacioni i spitalit Rajonal Fier bëjnë të ditur se vetëm gjatë javës së kaluar në Fier kanë ndodhur tre aksidente, dy prej të cilave me pasoja për jetën. Më preku historia e një familjeje e cila e gjitha duke udhëtuar pësoi aksident. Nga ky aksident vdiq djali ...

Forca e Diasporës për Atdheun- FDA

Dje me datë 22.11.2015, në Hotelin Grand në Prishtinë,  në praninë e qindra qytetarëve dhe medieve të shumta, Organizata Forca e Diasporës për Atdheun-FDA, shpalosi platformën e saj programore, para opinionit publik.Edhe përkundër faktit se ishte një ditë pushimi, ditë e diele dhe...

Takime nën Rrap - Shkup, 21, 22 dhe 23 nëntor 2015

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtar:Netët poetike të Vjeshtës (XX)(Ende nuk jemi në Dimër…)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: ShkupData: 21, 22 dhe 23 nëntor  2015Ora: l5.00 – 17.00, akomodimi i mysafirëve në Hotelin: KLAN, ...

Bardhyl Mahmuti: Fashizmi si gangrenë...

Para katër dekadash këngëtari francez Renaud nxori albumin e titulluar «Amoureux de Paname». Vargjet e këngës Hexagone «Le fascisme c'est la gangrène / À Santiago comme à Paris» (Fashizmi është gangrenë/Në Santiago si në Paris) mbeten tepër aktual. Në kontekstin e fashizmit të...

Remzi Limani: Parimi estetik

Së pari duhet të ndalojmë  tek porta e poezisë për të thenë: se Mexhid Mehmeti në shkrimet e tij të lexuara deri më tani, është autonom dhe, sipas parimit estetik tek autori në fjalë, gjerat janë te dukshme por, konceptualizmi i një substance, i kërkimit të se vërtetetës mumd të na  ...

Edibe Osmani: Homazhe në Nistrovë, Rekë e Epërme

Shoqata “Foleja Kombëtare Shqiptare” e një grup atdhedashës të udhëhequr nga zonja Elida Jorgoni, me 2 Maj 2015, në një ditë me diell pranveror e me një natyrë mahnitëse, shkuam në Rekën e Epërme. Gjithaandej  gjelbëronte e për çudi dëgjohej vetëm zëri ...

Istogu qendër e Muzeut Memorial Ibrahim Rugova

Xhevat Rexhaj - Po ndërtojmë në Istog: Muzeun Memorial IBRAHIM RUGOVA Urime e gëzime të gjithë institucionalistëve të Republikës tonë! Kryetari i Istogut Haki Rugova bashkë me bashkëpunüëtoret e vet ka finalizuar projektin dhe ka filue ndërtimin e Muzeut.Na istogasit me durim e urtësi...

Ramiz Lushaj: Amerikë, e para ''Ditë e Plisit''

Dinastia e vllaznëve Selimaj të Nokshiqit të krahinës të Plavë-Gucisë, me jetnim disa dekador dhe në Amerikë, nuk e dinte se me aktin e tyre patriotik e human të 25 nëntorit 2012 do të hynin në historinë kombëtare shqiptare për organizimin dinjitar për herë të parë në ...

Akademi kushtuar Nënës Tereze në Shtutgart

Nga 5 shtatori i këtij viti, kur në Katedralën e Kryeqytetit të Republikës së Kosovës -Prishtinë, që e mban emrin e shënjtëreshës shqiptare “Nëna Tereze”, u intonua hymni “Valsi Hyjnor” kushtuar Nënës Tereze dhe interpretuar nga sopranoja me famë botërore Inva ...

Reagon Forca e Diasporës për Atdheun

Forca e Diasporës për Atdheun (FDA)-  është duke i përcjellë me kujdes ngjarjet e fundit në Atdhe ( Kosovë), respektivisht, zhvillimet e fundit në UP. Konsiderojmë se shkarkimi i Rektorit të UP-së, duke pamundësuar reformat e nevojshme në këtë institucion, i cili për...

Mehmeti: Austri, Kuvendi i Shoqatës së Mësuesve

Morën pjesë zv.ministri z.Ferat Shala, deputetja në Kuvendin të Kosovë zj.Sala Rashica-Shala dhe z.Imer Lladrovci, konsull në Ambasadën e Republikës së Kosovës. Kuvendin e drejtoj kryetari i shoqatës Prof.Ismet Sinani, kryetar, mësues në Linc. Në fjalën e tij...

Abdel-Samad: Muhamedi ishte një tiran i sëmurë

Autori Hamed Abdel-Samad rigjurmon çfarë pasoja fatale ka tani adhurimi I Muhamedit si profet shenjtë. Fanatikët dhe të moderuar thirren në të njëjtin profet. Siç duket, me të drejtë.Autori gjermano-egjiptian Hamed Abdel-Samad do të nxis trazira...

Akademi solemne në Shtutgart

* 105 vjetori i lindjes së të Lumes Nënës Tereze* 50 vjetori i formimit të Misionit të Bamirësisë* 25 vjetori i formimit të Shoqatës Bamirëse " Nëna Tereze" në Prishtinë dhe* 25 vjetori i Pajtimit të Gjaqëve...

Arif Molliqi: Deklaratë për shtyp e Boksh Barutiti

Nuk është hera e parë, që Ismet Beqiri dhe statistat e  tij (Haki Rugova dhe Haki Latifi), na dalin dhe japin deklarata komike në emër të LDK-në, se Prishtinës. Kësaj herë nuk thanë asgjë tjetër përveçse krijuan një situatë edhe më komike se sa janë vet ata në...

Nuk e pranojmë diktatin nga Prishtina!

Deklarata e kryesisë së LDK-së në Prishtinë, se kryetari i Degës së LDK-së në Zvicër z. Shefqet Dibrani nuk është legjtim, dhe se kryesia e LDK-së në Prishtinë njehë si kryetar legjitim z. Haki Latifi, ngjalli indinjatë të thellë të kryesia e nëndegës së LDK-së në Wilisau, si dhe...

Xhevat Rexhaj: Bisedë me zonjën Diellza Shatri, PDC

Zvicra ishte me dekada në anën tonë të shqiptarëve, tani më ne gjenerata e re si shtetas serioz të Zvices kemi mundësin të jemi pjesë përberëse e politikës zvicerane ku për herë të parë kemi kandidatura për Parlament të Zvicrës ne zgjedhjet e 18 tetorit. Votoni kudo në...

Beqir Cikaqi: Për një fillim të mbarë

Në vazhdën e përgatitjeve për vitin  e ri shkollor 2015/2016,  në Shkollën Shqipe të MP në Treviso është duke u bërë përgatitjet përfundimtare, andaj koordinatori i Shkollës Shqipe në Treviso (Beqir Cikaqi), këto ditë pati një takim me ambasadorin  shqiptar...

Habazaj: Çamëria, zgjidhje e çështjes kombëtare

Vëllezër të Shqiptarisë, miq europianë dhe ju, o njerëz të mirë nga çdo vend i Botës sonë!Pikërisht sot, më datën 29. 09. 2015, ora 11. 30’ këtu, në MALIVELD (HAGË) zhvillohet ky tubim paqësor për të përkujtuar viktimat e...

Mbahen ''Takimet e Gjeçovit 2015''

Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, ditën e shtunë, më 10 tetor 2015, duke filluar nga ora 11, mbahet edicioni i 44-të i manifestimit letrar, kulturor e shkencor "TAKIMET E GJEÇOVIT 2015". Manifestimin e organizon Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” ...

Xhevat Rexhaj: Shpëtim Xhemaili të votohet në Solothurn

Votues shqiptaro-zviceran të Kantonit të Sollothurnit, mos rrini duarkryq, mos e leni pa votue për zgjedhjet e 18 tetorit, voten ja jepni kandidatit të CVP -së Z. Shpetim Xhemaili, une votoi për Shpetimin! Familja Xhemaili është një Familje e njohur me rugovizmin e madh ...
Kryesore