Bajram Çeliku: U asfaltua rruga e Fushës

Pas manifestimit kulturor  - sportiv të 40 -të vjetorit të themelimit të K F “BASHKIMI”, dhe 40 -të vjet me shkollë VIII -të dhe IX -të, vjeçare, Cërvica shënoi edhe një arritje të re në infrastrukturë. Nga data 24 - 26 gusht të këtij viti  (20016) u bë edhe asfaltimi i rrugës së...

Trojet e Arbrit: Propozim

Shoqata e Intelektualëve Gjithshqiptarë ’’ Trojet e Arbrit’’ ka më shumë se dymbëdhjetë vjet më radhë ku është duke e bërë ndriçimin e historiografisë shqiptare me fakte shkencore. Rikthimi i heronjëve të vërtetë të kombit shqiptarë në vendin e duhur aty ku e kanë vendin ...

Frrok Vukaj: Tryezë pune për problemet e edukimit

Akademia e Shkencave të Edukimit, një institucion i shoqërisë civile i miratuar sipas ligjeve në fuqi, me kryetar Profesor dr. Musa Kraja, ka në përbërje të saj mbi 100 anëtarë, prej të cilëve 34 profesor e pjesa tjetër mësues të shquar nga hapësira mbarë shqiptare, doctor ...

Milazim Kadriu: 18 vjetori i betejës së Kaqanollit

Me një manifestim rasti më 15 shtator 2016 do të shënohet 18 vjetori i njërës ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së jo vetëm në Llap por në tërë Kosovën, betejë kjo e njohur si "Beteja e Kaqnollit", e cila ishte beteja e parë frontale në Llap që e zhvilloi UÇK-së kundër ...

Çamëria: Ribashkimi- vullnet i pandalshëm

E vërteta është arrë e fortë s´thyhet me asgjë, as me vrasje gjenocidiste. Liria është indi i qenies së qytetërimit shqiptar. Liri do të thotë më shumë të drejta, më shumë begati, më shumë jetë krijuese dhe më shumë jetë njerëzore. Pa liri, pa tërësinë territorial...

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve: Thirrje

Të nderuar bashkëvuajtës të Dibrës demokrate,Në këto ditë të fushatës zgjedhore për Kryetarin e Bashkis se Dibrës, para syve na dalin ato pamje të tmerrshme të atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha na ...

Shukrije Ramadani: Në nderim të dëshmorëve

Lufta e fundit  për lirinë e Kosovës ,mobilizoi diasporën anembanë për ti dalë krah vëllezërve e motrave në atdheun tonë, tokës që kishte nevojë të merrte frymë pa  pushtuesin serbMijëra djem e vajza nga diaspora ju përgjigjen kësaj thirrje. Një pjesë ...

Gjekë Gjonaj: 75- vjetori i martesës

Asgjë nuk e ndalë më mirë kohën sesa dashuria. Këtë gjë më së miri e dëshmon rasti i çiftit bashkëshortor  Pashko  dhe Lulë Shkreli  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit . Ata tani janë në moshë të thyer  dhe me shëndet të rënduar, por vital.  Pashku ka lindur  më 27 tetor ...

Gjendja shëndetësore e Kadaresë është shumë e mirë

-Kadareja kishte shumë besim tek mjekët shqiptarë dhe këmbënguli të operohej këtu-Ne gjatë gjithë ditëve shmangëm vizitat e shumta sipas traditave shqiptare-Helena Kadare ishte çdo moment pranë dhe tregoi një sjellje shembullore dhe një korrektesë ndaj personelit mjekësor...

Luan Kalana: Oda e miqve

Ndokush nga të huajt qe kanë vizituar Shqiperinë, që nga lord Bajroni, e shumë të tjerë pa i përmendur emrat, i ka rëne  në sy dhe kane çmuar si gje te rrallë, Mikepritjen -bujarinë e shqiptarit, kete virtyt te larte fisnikerije, teper human dhe paqesor duke perdorur ...

Ambasada turke: Dënoni gazetarin Berat Buzhala

Më 20 korrik, ambasada turke në Prishtinë i dërgoi një letër ministrisë së Jashtme të Kosovës, duke i bërë thirrje që të ndërmerr veprim për komentet e gazetarëve, raporton Gazeta Express.Ambasada Turke në Kosove i ka bërë presion Qeverisë së Kosovës ...

Imamët turq shpërndahen në tërë Kosovën

Dhjetëra imamë turq ishin angazhuar ramazanin e fundit në Kosovë, që nga leximi i Kur’anit e deri te mbajtja e ligjëratave nëpër xhamitë e vendit. BIK’u nuk ka komentuar se kush i ka paguar ata dhe a u monitoruan gjatë ligjërimit. Express sjell listën e plotë të këtyre...

Myslimanë më shumë se shqiptarë

Një hulumtim i Institutut KIPRED për “Rolin e religjionit dhe identitetin etnik në periudhën e shtet-ndërtimit” sjell të dhëna shqetësuese për ndikimin e fesë tek shqiptarët e Kosovës. Sipas KIPRED 37 % e shqiptarëve të Kosovës vetën e konsiderojnë së pari ...

Tefik Selimi: “Beqir Musliu” per poetin Shaip Beqiri

Dje, në një solemnitet rasti, i cili është mbajtur në Sallën e re të Kuvendit të Komunës të Gjilanit, pikërisht në datën kur poeti gjilanas Beqir Musliu ka mbushur njëzet vjet nga shkuarja e tij në amshim, që njihet ndryshe edhe si “Mbreti i metaforës”, çmimi letrar “Beqir ...

Babamusta: Ngrihet flamuri amerikan për E. Musain

Në ndërtesën e Kongresit Amerikan në Uashington DC u valëvit flamuri amerikan për nder të z. Engjëll Musai dhe kontributit të tij në lidhjet dypalëshe shqiptaro-amerikane. Ngritja e flamurit në ndërtesën e famshme të Kongresit amerikan i rezervohet banorëve ...

Beqir Cikaqi: Aktivitete rë rëndësishme kombëtare

Se në Treviso të Italisë ka një numër ma të madh të migracionit shqiptar në përgjithësi, atij kosovar në veçanti(ku sipas statistikës zyrtare vendore është i dyti për nga numri pas rumunëve), vërtetojnë edhe aktivitetet kulturore shqiptare që zhvillohen në këtë krahinë/provincë të  Trevisos së Italisë...

Ndërroi jetë Prof. Shaqir Shala

Në Rogovë të Hasit, sot, në moshën 80-vjeçare ka ndërruar jetë prof. Shaqir Shala, gjurmues i palodhur i etnokulturës shqiptare. Shaqir Shala u lind në fshatin Rogovë e Hasit më 19 mars 1936. Ka kryer studimet për gjuhë dhe letërsi shqipe në Fakultetin Filozofik...

Zeqa: Vazhdon zgjerimin Rrjeti i Bizneseve në Itali

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Itali është themeluar me 1 Mars 2014 në Trevizo (Itali). Ideatore e këtij rrjetizimi është Ministrisia e Diasporës e Republikës së Kosovës, respektivisht zoti Naim Dedushaj.Vlenë të theksohet...

Xhavit Çitaku: Ngritje e arkitektit Besfort Halili

Të rinjtë shqiptar kudo në Suedi me kënaqësinë më të madhe, me emocion e entuziazëm të veçantë, duke u dalluar edhe nga kolegët suedez, në mënyrë të mrekullueshme po realizojnë ëndrrën e prindërve, por edhe të tyren për t’u bërë mjek, inxhinier, jurist...

Greqia tronditet nga Dosja Çame

Greqia tronditet nga „Dosja Çame, mbi gjenocidin grek mi çamët etnik“ e dorëzuar në Hagë, nga Shoqata Demokratike „Çamëria“ në Hollandë, më 11 shkurt, 2016, nga kryetari i saj, z. Festim Lato. Dosja e dorëzuar në tre gjuhë, anglisht, gjermanisht, frengjisht, dhe  përshkruan ...

Asllan Dibrani: Intervistë me Skenderbeg Klaiqin

Buja rreth  Lobit shqiptar që u krijuar  në kohët e fundit   ma imponoj që ta zhvillojmë një intervistë me atdhetarin,  veprimtarin, përkthyesin, koreografin, humanistin, regjisorin,  hulumtuesin shkencor, kryetarin e Bashkësisë Shqiptare për Badenwürttemberg...

Isak Ahmeti: Shkollat letrare shqipe të Sabri Hamitit

Eseu: Shkollat letrare shqipe,  ShB"Faik Konica" Prishtinë, 2004, i Sabri Hamitit,  i botuar në formë libërthi, në tri gjuhë(shqip, frengjisht dhe anglisht),  është interesant, provokues dhe problematizues si për nga titulli poashtu edhe për nga mënyra e...

Gjon Keka: Frytet e pushtuesit osman

Frytet e pushtuesit osman ne trojet arbnore:Injorance,Mohim identiteti,helmim ideologjik,Prapambetje,...Ndalim te gjuhes me ligj,Shkeputje nga familja europiane,Xhamizimi dhe hamamizimi,...

Procesi i verifikimit të veteranëve të luftës – skandaloz!

Sipas njoftimit zyrtar të komisionit qeveritar për verifikimin e veteranëve të luftës Kosova del t’i ketë 46,230 Veteranë Luftëtarë! Kjo shifër është jashtëzakonisht e fryrë dhe ky proces del të jetë i manipuluar dhe skandaloz! Për të parë se si është keqpërdorur ky ...

Kastriot Myftaraj: Hetimi dhe ndalimi i Kuranit

Sot dërgova në Prokurorinë e Tiranës një kallzim penal ndaj Kuranit, duke kërkuar hetimin dhe ndalimin e Kuranit, si libër që përmban elementë të veprave penale të parashikuara në nenet 73, 74, 265, 266 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë, përkatësisht “Gjenocidi”, “Krimet kundër njerëzimit” ...

Studenti Shqiptar, ambasador i Amerikës në Jordani

Deni Hoxha, një student i shkollës South High Community School në Worcester, Massachusetts, i është dhënë një burse per Iniciativën Kombëtare të Sigurimit të gjuhës për të rinj (NSLI-Y) për 2016-17. Deni do të studiojë gjuhën arabe në Jordani kete verë...

Gjekë Gjonaj: Simë Dobreci - “Mirënjohja e Ulqinit”

Në prani të  personaliteteve të njohura politike, kulturore, arsimore , shkencore dhe  miqve të prof.dr. Simë Gjon Dobrecit  Komuna e Ulqinit e nderoi atë  mbrëmë në Ulqin me titullin “ Mirënjohje e qytetit” . Këtë mirënjohje dr. Dobrecit  ia  dorëzoi ish - kryetari  ...

LDK në Bavari: Mërgata i gëzohet liberalizimit të vizave

Kryesia e Nëndegës të LDK-së për Bavari mbajti mbledhjen e radhës. Ajo bëri bilancin e punës për muajt e parë të këtij viti dhe parashtroi detyrat për muajt në vijim. U diskutua edhe për formën e funksionimit të LDK-së në Mërgatë, nëse duhet të vazhdojë ...

Asllan dibrani: U formua Këshilli i Projekt-Planit

Këto ditë u formua Këshilli punues nga Diaspora dhe bashkësia lokale  për fshatrat Dushkajë (ish Dabishec) - Gjelbrishtë (ish Hajkobillë) - Murrizajë (ish Gllogovicë),për "Manifestimin Qendror" të takimit kulturor që do të mbahet me 13 dhe 14 Gusht 2016 në ...

Murat Gecaj: Çertifikohen 10 studentë për gazetari

Një ndër profesionet më të bukur dhe të pëlqyer, për të rejat dhe të rinjtë tanë të talentuar, është gazetaria. Siç dihet, pranë shkollave të larta janë hapur degë të tilla, të cilat i përfundojnë sa e sa studentë. Pastaj, shumë prej tyre, fatkeqësisht jo të gjithëve, ua shohim temrat...

Albert Habazaj: Konferenca e Konispolit për Çamërinë

Për njohjen dhe zgjidhjen e Çështjes çame, po punohet paralelisht në dy rrafshe: në rrafshin kombëtar dhe në atë ndërkombëtar. Edhe brenda vendit, po ravijëzohet shqueshëm ndjeshmëria dhe ndërgjegjësimi i opinionit publik për gjenocidin e shovinistëve grekë ...

Albert Zholi: Femra shqiptare, filmi dhe realiteti

Jemi pak a shumë të ndërgjegjshëm që shoqëria shqiptare është akoma e zhytur brenda një koncepti tepër të prapambetur kundrejt femrave. Ja p.sh, t'ia fillojmë nga lidhja martesore. Martesa përbën një lidhje shpirtërore, ndjesore dhe shoqërore, në të cilën të dy palët ...

Murat Gecaj: Krijime me problematikën e jetës

Ka disa kohë që jam njohur me poeten Manushaqe Tromani. Kemi marrë pjesë në përurime të librave të rinj, nga autorë të ndryshëm në kryeqytet. Më kujtohet se ajo ka qenë e pranishme edhe kur kanë ardhur kolegë e miq shqiptarë nga Suedia, ndër ta, arsimtari...

Babamusta: Mrika Krasniqi, "Gruaja e Vitit" në SHBA

Artistja dhe biznesmenja Mrika Krasniqi është nderuar me titullin "Gruaja e Vitit 2016" nga Kongresi Amerikan. Si një grua e jashtëzakonshme Mrika Krasniqi është nderuar për arritjet e saj në fushën e artit, filmit dhe të biznesit. Me 21 prill 2016 Senator Charles...

Dibrani: Shqiptarët e Austrisë rreth Euro-Atlantik-ut

Lobi Euro-atlantik Shqiptar nuk ka shumë kohë qe vuri gurthemelin e vet në Lorach të Gjermanisë, po dita ditës është duke marr hov dhe frymë me ambicie të reja drejt zgjuarëjes së shqiptarëve për ta bërë një unitet të bashkimit në mbarëvajtjen e gjithëmbarshme ...

Ora e Poezisë 2016

Kryesia e Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve Tropojë njofton krijuesit se edicioni i 7-të i Manifestimit   ”ORA E POEZISE”  2016 zhvillohet ditën e shtunë, dt: 21.05.2016, ora 11:00 në sallën e Muzeut Historik Tropojë...

Lifschin: Ndryshim portretesh në dollarin amerikan

Harriet Tubman do të zëvëndsojë presidentin Endrju Xhekson  në  20 dollarshin amerikan.Sekretari i thesarit Xhek Llu,(Jack Lew) njoftoi të mërkurën  se Harriet Tubman do të zëvëndësojë portretin e  ish presidentit Endrju Xhekson(Andrew Jackson)në  20 dollarshin amerikan...

Sa-Kra: Parazitët

Mushkonjat dhe politikanët...

Gëzim Hoxha: Rikthehet Monika

Të gjithë e mbajmë mend skandalin presidencial në SHBA –t e viteve 90. Në qendër të tij aso kohe ishte presidenti i atëhershëm Bill Klinton dhe Lewinsky ish- zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë. Në një intervistë për ”The Guardian” botuar të shtunën e kaluar ajo tha se ...

Zejdush Kastrati: Leonard Kerquki meriton respek

Autori i dokumentarit "Shtabi i milionereve" Leonard Kerquki, meriton respekt dhe cdo levdate ne aspektin profesional,e ne veqanti duhet komplimentuar, per guximin ne shtjellmin dhe prezentimin e nje teme, e cila , edhe nese eshte trajtu e prezentu edhe me heret , nga disa gazetare e medie...
Kryesore