Hazir Mehmeti: Protestë kundër ndalimit të Haradinaj

Në sheshin e njohur të Vjenës Schwarzenbergplatz,, para Ambasadës së Francës, u protestua nga mërgimtarët shqiptarë kundër arrestimit të ish kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj.  Morën pjesë bashke mërgimtarë nga Graci, Linci, St.Pölteni e Vjena...

Shoqata Çamëria: Komunikatë

Shoqata Demokratike Shqiptare "Çamëria" Hagë-Holandë, dega në Prishtinë-Kosovë  me kryetarin e saj  për Kosovë, z.Dibran Fyllin, nënkryetarin, z.Asllan Qyqalla, sekretarin Jakup Ismaili dhe zëndhënësin për media dhe informim me publiku, z. Fatmir Halimi...

SHBA, protesta për lirimin e Haradinajt

Komuniteti shqiptaro-amerikan organizon dy protesta për të kërkuar lirimin e ish-Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, në Washington para ambasadës së Francës dhe në New York para Misionit të Serbisë pranë Kombeve të Bashkuara, të hënën me 9 Janar, 2017....

Ramush Haradinaj: Do të takohemi shpejt në Kosovë

Të dashur qytetarë të Kosovës,Është për keqardhje se si disa shtete, ende respektojnë vendimet e ish regjimit të Millosheviqit, ndërsa plot shtete të tjera siç janë Gjermania, Austria e të tjerë, tashmë janë ndarë përfundimisht prej atij regjimi dhe nuk i zbatojnë “poternicat” e tyre...

Protestë për Ramushin, Colmar, Francë, sot në orën 13:00

Aty do të mbajmë nje protest paqësore ne shenje Revolte për arrestimin e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.Të nderuar qytetarë, të komunitetit shqiptarë, të nderuar mërgimtarë, intelektual, krijues, dhe artdashës të kulturës dhe artit...

Lëvizja për Bashkim: Arrestimet - vetëm njëri nga treguesit e gabimeve politike

Serbia vazhdon që përmes urdhërarresteve ndërkombëtare, të cilat i riaktualizon herë pas here, të ndikojë që shtete të ndryshme të ndalojnë dhe arrestojnë ish-ushtarët dhe komandantët e UÇK-së. Kështu ndodhi edhe me z.Ramush Haradinaj kryetar i AAK-së, i cili...

Xhiliola Lamaj: Shoqata “Shqipëria”, dega Vlorë

Shoqata “Shqipëria”,  dega  Vlorë, ka ditur të shpalosë vlera historike, artistike, sociale dhe humanitare, ka ditur të spikasë dhe të evidentojë në organizim eventesh, kulturë, duke përcjellë mesazhe sinjifikative, frymë bashkëpunuese e risi bashkëkohore...

Orë letrare në Bassano del Grappa, Itali

Shoqata Kulturore “Bashkimi Kombëtar”me seli në Bassano del Grappa, në kuadrin e ditëve të krenarisë kombëtare "Flaka e Janarit", me 29 janar 2017 në Cassola(lokalitet i Bassanos), duke filluar nga ora 14,00 organizon ORE LETRARE, me poezi nga krijues të rinj dhe...

Deklaratë nga KIRUG

Kryesia   e Klubit të Intelektualëve Rugovas “ KIRUG”, në takimin e punës të mbajtur në datën 22  dhjetor  2016, filluar nga ora 16:00, në Prishtinë,  e përberë nga Prof dr Riza Smaka, Prof dr Mujë Rugova, Prof dr Ali B. Muriqi,  Prof dr Shemsedin Dreshaj,Prof dr Hysen Lajqi, Prof dr Jeton Kelmendi...

Ramush Haradinaj: Bukëpërmbysës!

Gjermania ka qenë pjesë e Perandorisë që mbrojti shqiptarët nga shpërbërja që në fillim të shekullit të kaluar;Gjermania është kthyer në shtepi të dytë të shqiptarëve edhe gjatë regjimit komunist në ish Jugosllavi;Gjermania u kthy në strehë të shqiptarëve...

Ibrahim Hajdarmataj: Takim mbresëlënës

Në hyrje të qytetit “Bajram Curri”, Kryeministri i Shqipërisë z. Edi Rama, me delegacionin që e shoqëronte, Ministrja e Arsimit dhe Sportit znj. Lindita Nikolla, Ministrja  e Pushtetit Lokal znj. Eglantina Gjermeni, Ministri i Shëndetësisë z. Ilir Beqja, Prefekti  ...

Xhafer Leci: U shënua festa kombëtare

Shoqata “Pavarësia”në Stuttgart të Gjermanisë, më 19.11.2016, në një sallë të madhe, e mbushur me mërgimtarë, solemnisht manifestoi 104-vjetori i pavarësisë të Shqipërisë.Tubimin e hapën moderatorët, Blerim Aliu dhe Ardita Gashi...

Në rast infarkti - shpëtoni veten

Të gjithë e dimë që ataku në zemër nuk mund të parashikohet, megjithatë ka disa këshilla të dobishme të cilat mund t'ju shpëtojnë jetën, nëse e gjeni veten përballë një situate të tillë. Shpresojmë, që të mos ju duhet ta zbatoni kurrë këtë këshillë, por është mirë të dini se ...

Hamzai: Matilda Makoçi takon ish - protagonistët fëmijë

Takimi u organizua nga Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani. Aktorja e njohur Matilda Makoçi është takuar me ish fëmijët jetimë të brezave të shkuara që dikur ishin personazhet realë të filmit “Si gjithë të ...

Kozeta Zavalani: Sabri Maxhuni Novosella dhe Banjat kuruese

Historiani e biznesmeni i suksesshëm i trojeve shqiptare Sabri Maxhuni Novosella, së bashku me familjen e tij, jep një kontribut të paçmuar në përparimin e kombit shqiptar. Është krijuesi e drejtuesi i Qendrës për Mjekësi Fizikale dhe Rehabilitim Banja “Nëna Naile” në...

Ramadan Asllani: Në Gjykatën Themelore të Ferizajt

Sinqerisht, nuk di ku kërkohet përgjegjësi për drejtësi, kur drejtësi nuk ka! Si palë, këtë maltretim fizik dhe psikik po e ndaj me medie, si dhe me qytetarë, se si palëve brenda në Gjykatë u ikë “autobusi”, e punëtorëve në Gjykatë nuk ju ikin kërkesat për palët...

Kadri Tarelli: Shkolla e Shënvlashit feston 100 vjetorin

Këto dit shtatori, java e fundit të vjeshtës së dytë, fshati Shënavlash pranë qytetit të Durrësit, përjetoi festë të rrallë, të bukur e të shenjtë. Shkolla e fshatit, kjo çerdhe shqiptarie, u hap në 24 tetor të vitit 1916. Ky tempull i ndritur i gjuhës shqipe, i dijes, kultures, edukimit dhe ...

Familja Kalana: Ambasadoret e paqes

Amasadori i SHBA ,Tirane Mr.Donald LU me zonjen Merita McCormack-Bajrakari "ambasdoren" e Diaspores shqiptare ne Wshington DC .SHBA..Foto sa simbolike aq kuptimplote per ne Shqiptaret,dhe per intelektualen patriote devolleshë,veptimtaren e shquar te "Vatres" ne ...

Murat Gecaj: 10 vjetori i gazetes Mapo

Mbrëmë, në sallën “Apollonia” të Hotelit “Rogner”, në kryeqytet, u festua 10-vjetori i botimit të numrit të parë të gazetës ditore, “Mapo”. Sipas njoftimit, që ishte publikuar në faqet e saj, kishin ardhur punonjës të kësaj gazete, lexues të profesioneve të ndryshme, poetë...

Oroshi: Mirditori kandidon për mandat në Bundestag

Njëri ndër ata intelektualë është edhe mirditori Kolë Gjoka. Kola ka njëzët vjet që jeton me familje në Pinenberg të Gjermanisë që i takon Republikës së Schleswig Holsteinit në veri të Gjermanisë. Në këtë Republikë shqiptarët nga të gjitha viset etnike shqiptare iu kanë...

Flet Ilirjan Dhima, kryetar i shoqatës Shqipëria në Greqi

Albert Zholi - Emigrantët shqiptarë në Greqi janë pakësuar, por përsëri ata mbeten komuniteti më i madh i emigrantëve shqiptarë në botë. Aktualisht aty janë eth 700 mijë emigrantë ku problem akne papunësinë. Zgjedhjet po afrojnë dhe emigrantët tanë në Greqi sërishmi nuk do të marrin...

Hazir Mehmeti: Austria kremton Festën Kombëtare

Austria kremtoi 26 Tetorin, Festën Kombëtare, datë kjo kur para 61 vjetësh u larguan përfundimisht forcat aleate fituese kundër nazizmit.Qendra e Vjenës, Heldenplaci ishte i mbushur me ushtarë regrutë të cilët solemnisht dhanë betimin ...

Kapiti: Ja pse duhet përshendetur Bajram Mulaku

Këtë përshendetje e bëj nisur nga fakti pas informimit se Kryetari i Kumunës Vushtrrisë z. Bajram Mulaku ka autorizuar Drejtorinë e Urbanizimit pranë kësaj Komune për nisjen e Projektit për Sheshin “Hasan Prishtina” dhe të ngritjes së shtatores së tij.Ky projekt nuk i ...

Takim me shkrimtarin Fatos Kongoli

Në kuadër të nismës të Ministrisë së Kulturës"Takohemi për një Libër"Departamenti i Letërsisë në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisëtë Universitetit të Tiranës,në bashkëpunim meKlubin e Dramës dhe Botimet Toenaorganizojnë...

Xhevahir Cirongu: Shembull për bashkitë e tjera

Ndarja e re teritoriale adminstrative në  Shqipëri, e cila ka pak muaj që ka hyrë në vitin e dytë të saj , dhe si rezultat i kësaj ndarjeje, ka sjellë ndryshime edhe në aspektin social të vetë shoqërisë. Këto ndryshime ishin të domosdoshme, sepse i kërkonte vetë koha këto...

Florim zeqa: Objektivat kombëtare në Mal të Zi

Në zgjedhjet parlamentare  të së dillës së 16 tetorit 2016 në Mal të Zi, shqiptarët i gjenë më të bashkuar se asnjëherë më parë. Katër subjektet politike shqiptare të bashkuar në koalicionin e madh shqiptar me moton "Me një qëllim", do të sfidojnë partitë malazeze ...

Ramadan Asllani: Sami Azizi – Cara, lamtumira e fundit

Në praninë e familjarëve, farefisit, miqve e përfaqësuesve fetarë - sot në Varret e Brodit të Shterpces iu dha lamtumira e fundit z. Sami Azizi – Cara, i cili 15 vjet ndoqi lozën e Carajve në Kosovë, në Shqipëri  e në Maqedoni. Sami Azizi – Cara nga Ferizaj, nuk ishte...

Konferencë: Çështja e Luginës së Preshevës

Koha dhe vendi i mbajtjes: 26 nëntor 2016, PreshevëPjesëmarrës në Konferencë: studiues dhe përfaqësues nga të gjitha trevat shqiptare / Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Lugina e Preshevës, etj./dhe diaspora...

Trojet e Arbrit: Telegram Ngushëllimi

E nderuar Familje Gjokaj !Të nderuar shqiptarë anë e kënd trojeve shqiptare !Dashamirë të kulturës shqiptare!Në mëngjesin e sotëm morëm lajmin e pikëlluar se u nda nga jeta piktori ynë i madh i cili më punën e tij krijuese në piktur bëri që emri ...

Yjet e Kosovës: Ekspozitë për Shën Terezën

„Yjetë e Kosovës „e.V. Emmendingen Gjermaninë bashkpunim meSparkasse EmmendignenMë 26.09.16Organizojnë ekspozitëDuke filluar nga ora 19.00Paraprakisht në të njëjtën ditë duke filluar nga 17.30 në kishën ...

Bajram Çeliku: U asfaltua rruga e Fushës

Pas manifestimit kulturor  - sportiv të 40 -të vjetorit të themelimit të K F “BASHKIMI”, dhe 40 -të vjet me shkollë VIII -të dhe IX -të, vjeçare, Cërvica shënoi edhe një arritje të re në infrastrukturë. Nga data 24 - 26 gusht të këtij viti  (20016) u bë edhe asfaltimi i rrugës së...

Trojet e Arbrit: Propozim

Shoqata e Intelektualëve Gjithshqiptarë ’’ Trojet e Arbrit’’ ka më shumë se dymbëdhjetë vjet më radhë ku është duke e bërë ndriçimin e historiografisë shqiptare me fakte shkencore. Rikthimi i heronjëve të vërtetë të kombit shqiptarë në vendin e duhur aty ku e kanë vendin ...

Frrok Vukaj: Tryezë pune për problemet e edukimit

Akademia e Shkencave të Edukimit, një institucion i shoqërisë civile i miratuar sipas ligjeve në fuqi, me kryetar Profesor dr. Musa Kraja, ka në përbërje të saj mbi 100 anëtarë, prej të cilëve 34 profesor e pjesa tjetër mësues të shquar nga hapësira mbarë shqiptare, doctor ...

Milazim Kadriu: 18 vjetori i betejës së Kaqanollit

Me një manifestim rasti më 15 shtator 2016 do të shënohet 18 vjetori i njërës ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së jo vetëm në Llap por në tërë Kosovën, betejë kjo e njohur si "Beteja e Kaqnollit", e cila ishte beteja e parë frontale në Llap që e zhvilloi UÇK-së kundër ...

Çamëria: Ribashkimi- vullnet i pandalshëm

E vërteta është arrë e fortë s´thyhet me asgjë, as me vrasje gjenocidiste. Liria është indi i qenies së qytetërimit shqiptar. Liri do të thotë më shumë të drejta, më shumë begati, më shumë jetë krijuese dhe më shumë jetë njerëzore. Pa liri, pa tërësinë territorial...

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve: Thirrje

Të nderuar bashkëvuajtës të Dibrës demokrate,Në këto ditë të fushatës zgjedhore për Kryetarin e Bashkis se Dibrës, para syve na dalin ato pamje të tmerrshme të atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha na ...

Shukrije Ramadani: Në nderim të dëshmorëve

Lufta e fundit  për lirinë e Kosovës ,mobilizoi diasporën anembanë për ti dalë krah vëllezërve e motrave në atdheun tonë, tokës që kishte nevojë të merrte frymë pa  pushtuesin serbMijëra djem e vajza nga diaspora ju përgjigjen kësaj thirrje. Një pjesë ...

Gjekë Gjonaj: 75- vjetori i martesës

Asgjë nuk e ndalë më mirë kohën sesa dashuria. Këtë gjë më së miri e dëshmon rasti i çiftit bashkëshortor  Pashko  dhe Lulë Shkreli  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit . Ata tani janë në moshë të thyer  dhe me shëndet të rënduar, por vital.  Pashku ka lindur  më 27 tetor ...

Gjendja shëndetësore e Kadaresë është shumë e mirë

-Kadareja kishte shumë besim tek mjekët shqiptarë dhe këmbënguli të operohej këtu-Ne gjatë gjithë ditëve shmangëm vizitat e shumta sipas traditave shqiptare-Helena Kadare ishte çdo moment pranë dhe tregoi një sjellje shembullore dhe një korrektesë ndaj personelit mjekësor...

Luan Kalana: Oda e miqve

Ndokush nga të huajt qe kanë vizituar Shqiperinë, që nga lord Bajroni, e shumë të tjerë pa i përmendur emrat, i ka rëne  në sy dhe kane çmuar si gje te rrallë, Mikepritjen -bujarinë e shqiptarit, kete virtyt te larte fisnikerije, teper human dhe paqesor duke perdorur ...
Kryesore