Beqir Cikaqi: Epopeja e UÇK-së në Treviso

Në kuadër të manifestimit të ditëve  EPOPEJA E UÇK-së, të dielën me 5 mars 2017, në Quinto të Trevisos u organizua një aktivitet i veçanet me migracionin shqiptar të këtushëm.  E veçanta e këtij aktiviteti ishte prezenca e dy parlamentarëve  të Kuvendit Kosovës ...

Gëzim Hoxha: Keni parë berbere thuajse nudo?

Një berberhanë ka gjetur një mënyrë të re shumë origjinale për të tërhequr klientët – shkruan THE MIRROR në një shkrim me titull “Një berberhanë me personel striptiste gjysëm të zhveshura eksiton klientët e tij”. Kjo gjë ka ndodhur në sallon Old Bay në Oskemen...

Kolë e Ollga Tahiri: Informim miqësor

Eshte njoftuar nga mjetet e informimit publik, se Presidenti i Republikes, me daten O7-02-2017 ka dekoruar studentet e pedagoget pjesmarres ne Greven e Urise te vitit 1991, me medaljen ‘NDERI I KOMBIT”.Ky vleresim I larte I Presidentit Nishani na gezoi thelle. Ndjehemi ...

Trojet e Arbrit: Sesioni i XIV Shkencor, Gjirokastër, 4.6.17

Shoqata ’’Trojet e Arbrit ’’ në këtë konferencë shkencore do të trajtoj një temë sa delikate aq edhe të domosdoshme, duke pretenduar që ka ardhur koha që çështja çame të mos jetë më një tabu, por të bëhen studime serioze dhe shkencore. Gjithashtu në këtë konferencë do ...

Bern: Protestë për lirimin e Hardadinajt, 25.2.17

Ditët në vijim autoritetet e drejtësisë së Republikës së Francës do të sjellin vendimin lidhur me kërkesën e shtetit serb për ekstradimin e Ramush Haradinajt në Serbi.Këshilli Organizativ për lirimin e z.Ramush Haradinajt ...

Dibrani: Pavarësia nga Serbia u shënua në Shtutgart

Për të nderuar vlerat e kësaj dite historike të pavarësisë nga Serbia , fillimisht u kënduan  dy himenet, kombëtare  i Republikës së Shqipërisë dhe ai Republikës  së Kosovës .Madhështia  e heronjve  dhe  të rënve,  për  çlirimin e  atdheut  u ...

Shpresa Patterer: Humaniteti i grave shqiptare

Lirisht mund të themi se Shoqata e Gruas "Kuq e Zi"është një ndër shoqatat më të organizuara në shtetin austriak përgjatë këtyre dy viteve të fundit.Ideja ime dhe e anetareve të Shoqatës së Gruas "Kuq e Zi", ishte që të ngrisim zërin tonë kombëtar ...

Imeraj: 72 vjetori i rënies së 3 heronjëve në Uçë

Shënohet 72 –vjetori i rënies së tre heronjëve të kombit për Shqipërinë etnike ,ranë për mos të vdekur ,në bjeshkët e fshatit Uçë të Istogut Bajram Gashi Ramë Alia dhe Salih Ramë Alia...

Gëzim Hoxha: Vdes gruaja me e moshuar amerikane

Një grua nga New Jersey e cila ishte njeriu më i vjetër amerikan ka vdekur në moshën 114.Adele Dunlap vdiq të dielën në një spital pranë Flemingtonit,- thonë për ASSOCIATED PRESS burime të një shërbimi funeralesh...

Kolë Tahiri: E dini që jeni shqiptar kur…

Website-i i famshëm amerikan “Buzz Feed” ka publikuar një artikull në të cilin rendit disa nga gjërat që i karakterizojnë shqiptarët, nën titullin “E dini që jeni shqiptar kur…”1-Gjysma e njerëzve që njihni janë kushërinjtë tuaj2-Lini bakshish edhe në supermarket...

Memorandum për arrestimin e Ramush Raradinajt

Presidentit të Republikës së Francës, z. François Hollande,Qeverisë së Republikës së Francës :Kryeministrit, z.. Bernard Cazeneuve,Ministrit të Punëve të Jashtme, z. Jean-Marc Ayrault,Ministrit të Drejtësisë, z.  M. Jean-Jacques Urvoas,Asamblesë nacionale të Republikës së Francës...

Nue Oroshi: Floriana Igrishta në politikën Gjermane

Inkuadrimi i shqiptarëve në politikë në Gjermani dalngadalë por sigurtë ka filluar me i dhënë frytët e saj. CDU është ajo parti në Gjermani që iu ka hapur portat të gjithë shqiptarëve që kanë prirje për politike dhe janë aktivë për të bërë ndryshime. Në mesin e atyre...

Dibrani: Projekti Durrës-Prishtinë-Medvegjë–Nish

Dje  në parlamentin evropian në Bruksel u prezantua projekti i autostradës Durrës - Prishtinë - Medvegjë - Nish. AFEDS(Forumi Shqiptar për zhvillimin ekonomik në Serbi ) Forumin për bashkëpunim ndërkufitar (FBN) me përkrahjen  e shumë  ...

Alban Bardhyli: Paranoja greke s'ka kufi

Gazetarët grekë të çmendur kanë nisur të propagandojnë, dezinformojnë dhe, si në kohën e Mesjetës të “digjen në hell” “shtrigat” me duar shqiponjeje që paskan guxuar të pozojnë këtë simbol në “shtetin e shenjtë” të ortodoksisë bizantine mesjetare greke…

Klubi i Intelektualëve Rugovas: Proklamatë

Kryesia   e Klubit të Intelektualëve Rugovas “ KIRUG”, në takimin e punës të mbajtur në Prishtinë në datën 23  janar 2017, filluar nga ora 13:00, në përbërje  nga Prof dr Riza Smaka, Prof dr Mujë Rugova, Prof dr Ali B. Muriqi, Prof dr Zymer Neziri,  Prof dr Shemsedin Dreshaj,Prof dr Hysen Lajqi, Prof dr Jeton Kelmendi ...

Deklarate për shtyp nga të Përndjekurit Politikë

Këto ditë  një lajm i bujshëm po qarkullon në vendin tonë. Më datën 28 janar në sallën kryesore të Pallatit të Kongreseve do t’u organizoka një kuvend kombëtar me të  përndjekurit politikë ku do të shpallet edhe një parti e tyre dhe sipas të dhënave, organizatori i saj do të jetë...

Telegram ngushëllimi nga Trojet e Arbrit

E nderuara Familja Kamsi!Të nderuar Ithtarë të Shqipëris Etnike në të gjitha Trojet Shqiptare.Shoqata e Intelektualëve gjithshqiptarë Trojet e Arbrit me dhimbje të thellë e mori lajmin e kalimi të në amshim të studiuesit diplomatit dhe atdhetarit Willy Gjon Kamsit. Willy Kamsi për 10 vite të tëra ...

Bedri Tahiri: Sqarim

Në rrjetet sociale dhe në disa portale gazetash, ndër to edhe në “Bota Sot”, po qarkullon një video, e ashtuquajtur “e rrallë” , ku është bërë një ngatërrim perfid, që nuk i bën mirë askujt, se, kinse Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova morën pjesë në përurimin e shtatores së ...

Protestë për lirimin e Haradinajt, Francë, 21.1.17

Të dashur shqiptarë,Këshilli për organizimin e protestës për lirimin e z. Ramush Haradinaj fton të gjithë shqiptarët që ndodhen në Evropën Perëndimore të mobilizohen si asnjëherë më parë dhe me pjesëmarrjen masive të dëshmojmë se kur janë në pyetje interesat ...

Haradinaj: Ndalimi im është lojë politike e Beogradit

Një gjykatë e apelit në Francë liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, por tha se ai duhet të qëndrojë në Francë deri në shqyrtimin kërkesës së Serbisë për ekstradimin e tij. Beogradi e akuzon zotin Haradinaj për krime lufte, ndonëse ai është...

Hazir Mehmeti: Protestë kundër ndalimit të Haradinaj

Në sheshin e njohur të Vjenës Schwarzenbergplatz,, para Ambasadës së Francës, u protestua nga mërgimtarët shqiptarë kundër arrestimit të ish kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj.  Morën pjesë bashke mërgimtarë nga Graci, Linci, St.Pölteni e Vjena...

Shoqata Çamëria: Komunikatë

Shoqata Demokratike Shqiptare "Çamëria" Hagë-Holandë, dega në Prishtinë-Kosovë  me kryetarin e saj  për Kosovë, z.Dibran Fyllin, nënkryetarin, z.Asllan Qyqalla, sekretarin Jakup Ismaili dhe zëndhënësin për media dhe informim me publiku, z. Fatmir Halimi...

SHBA, protesta për lirimin e Haradinajt

Komuniteti shqiptaro-amerikan organizon dy protesta për të kërkuar lirimin e ish-Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, në Washington para ambasadës së Francës dhe në New York para Misionit të Serbisë pranë Kombeve të Bashkuara, të hënën me 9 Janar, 2017....

Ramush Haradinaj: Do të takohemi shpejt në Kosovë

Të dashur qytetarë të Kosovës,Është për keqardhje se si disa shtete, ende respektojnë vendimet e ish regjimit të Millosheviqit, ndërsa plot shtete të tjera siç janë Gjermania, Austria e të tjerë, tashmë janë ndarë përfundimisht prej atij regjimi dhe nuk i zbatojnë “poternicat” e tyre...

Protestë për Ramushin, Colmar, Francë, sot në orën 13:00

Aty do të mbajmë nje protest paqësore ne shenje Revolte për arrestimin e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.Të nderuar qytetarë, të komunitetit shqiptarë, të nderuar mërgimtarë, intelektual, krijues, dhe artdashës të kulturës dhe artit...

Lëvizja për Bashkim: Arrestimet - vetëm njëri nga treguesit e gabimeve politike

Serbia vazhdon që përmes urdhërarresteve ndërkombëtare, të cilat i riaktualizon herë pas here, të ndikojë që shtete të ndryshme të ndalojnë dhe arrestojnë ish-ushtarët dhe komandantët e UÇK-së. Kështu ndodhi edhe me z.Ramush Haradinaj kryetar i AAK-së, i cili...

Xhiliola Lamaj: Shoqata “Shqipëria”, dega Vlorë

Shoqata “Shqipëria”,  dega  Vlorë, ka ditur të shpalosë vlera historike, artistike, sociale dhe humanitare, ka ditur të spikasë dhe të evidentojë në organizim eventesh, kulturë, duke përcjellë mesazhe sinjifikative, frymë bashkëpunuese e risi bashkëkohore...

Orë letrare në Bassano del Grappa, Itali

Shoqata Kulturore “Bashkimi Kombëtar”me seli në Bassano del Grappa, në kuadrin e ditëve të krenarisë kombëtare "Flaka e Janarit", me 29 janar 2017 në Cassola(lokalitet i Bassanos), duke filluar nga ora 14,00 organizon ORE LETRARE, me poezi nga krijues të rinj dhe...

Deklaratë nga KIRUG

Kryesia   e Klubit të Intelektualëve Rugovas “ KIRUG”, në takimin e punës të mbajtur në datën 22  dhjetor  2016, filluar nga ora 16:00, në Prishtinë,  e përberë nga Prof dr Riza Smaka, Prof dr Mujë Rugova, Prof dr Ali B. Muriqi,  Prof dr Shemsedin Dreshaj,Prof dr Hysen Lajqi, Prof dr Jeton Kelmendi...

Ramush Haradinaj: Bukëpërmbysës!

Gjermania ka qenë pjesë e Perandorisë që mbrojti shqiptarët nga shpërbërja që në fillim të shekullit të kaluar;Gjermania është kthyer në shtepi të dytë të shqiptarëve edhe gjatë regjimit komunist në ish Jugosllavi;Gjermania u kthy në strehë të shqiptarëve...

Ibrahim Hajdarmataj: Takim mbresëlënës

Në hyrje të qytetit “Bajram Curri”, Kryeministri i Shqipërisë z. Edi Rama, me delegacionin që e shoqëronte, Ministrja e Arsimit dhe Sportit znj. Lindita Nikolla, Ministrja  e Pushtetit Lokal znj. Eglantina Gjermeni, Ministri i Shëndetësisë z. Ilir Beqja, Prefekti  ...

Xhafer Leci: U shënua festa kombëtare

Shoqata “Pavarësia”në Stuttgart të Gjermanisë, më 19.11.2016, në një sallë të madhe, e mbushur me mërgimtarë, solemnisht manifestoi 104-vjetori i pavarësisë të Shqipërisë.Tubimin e hapën moderatorët, Blerim Aliu dhe Ardita Gashi...

Në rast infarkti - shpëtoni veten

Të gjithë e dimë që ataku në zemër nuk mund të parashikohet, megjithatë ka disa këshilla të dobishme të cilat mund t'ju shpëtojnë jetën, nëse e gjeni veten përballë një situate të tillë. Shpresojmë, që të mos ju duhet ta zbatoni kurrë këtë këshillë, por është mirë të dini se ...

Hamzai: Matilda Makoçi takon ish - protagonistët fëmijë

Takimi u organizua nga Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani. Aktorja e njohur Matilda Makoçi është takuar me ish fëmijët jetimë të brezave të shkuara që dikur ishin personazhet realë të filmit “Si gjithë të ...

Kozeta Zavalani: Sabri Maxhuni Novosella dhe Banjat kuruese

Historiani e biznesmeni i suksesshëm i trojeve shqiptare Sabri Maxhuni Novosella, së bashku me familjen e tij, jep një kontribut të paçmuar në përparimin e kombit shqiptar. Është krijuesi e drejtuesi i Qendrës për Mjekësi Fizikale dhe Rehabilitim Banja “Nëna Naile” në...

Ramadan Asllani: Në Gjykatën Themelore të Ferizajt

Sinqerisht, nuk di ku kërkohet përgjegjësi për drejtësi, kur drejtësi nuk ka! Si palë, këtë maltretim fizik dhe psikik po e ndaj me medie, si dhe me qytetarë, se si palëve brenda në Gjykatë u ikë “autobusi”, e punëtorëve në Gjykatë nuk ju ikin kërkesat për palët...

Kadri Tarelli: Shkolla e Shënvlashit feston 100 vjetorin

Këto dit shtatori, java e fundit të vjeshtës së dytë, fshati Shënavlash pranë qytetit të Durrësit, përjetoi festë të rrallë, të bukur e të shenjtë. Shkolla e fshatit, kjo çerdhe shqiptarie, u hap në 24 tetor të vitit 1916. Ky tempull i ndritur i gjuhës shqipe, i dijes, kultures, edukimit dhe ...

Familja Kalana: Ambasadoret e paqes

Amasadori i SHBA ,Tirane Mr.Donald LU me zonjen Merita McCormack-Bajrakari "ambasdoren" e Diaspores shqiptare ne Wshington DC .SHBA..Foto sa simbolike aq kuptimplote per ne Shqiptaret,dhe per intelektualen patriote devolleshë,veptimtaren e shquar te "Vatres" ne ...

Murat Gecaj: 10 vjetori i gazetes Mapo

Mbrëmë, në sallën “Apollonia” të Hotelit “Rogner”, në kryeqytet, u festua 10-vjetori i botimit të numrit të parë të gazetës ditore, “Mapo”. Sipas njoftimit, që ishte publikuar në faqet e saj, kishin ardhur punonjës të kësaj gazete, lexues të profesioneve të ndryshme, poetë...

Oroshi: Mirditori kandidon për mandat në Bundestag

Njëri ndër ata intelektualë është edhe mirditori Kolë Gjoka. Kola ka njëzët vjet që jeton me familje në Pinenberg të Gjermanisë që i takon Republikës së Schleswig Holsteinit në veri të Gjermanisë. Në këtë Republikë shqiptarët nga të gjitha viset etnike shqiptare iu kanë...
Kryesore