Beqir Cikaqi: Prezantim dinjitoz nga ''Iliria''

Javën që lamë pas u mbajt Festivali i 19° tradicional: RITMET DHE VALLET E BOTËS, në Giavera del Montella provincë e Trevisos së Italisë. Për tri ditë reshtë(6,7 e 8 qershor) u prezantuan shumë kultura, tradita...

Albert Vataj: “Bukë e krypë e zemër” në Tropojë

“Do të jesh të dielën për në Bajram Curri”. Ishte ky mesazhi që kolegu im Mina Hysa më dërgonte në Facebook. “Jemi të ftuar nga presidenti i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar, Azgan Haklaj në “Sofra Dardane ...

Hazir Mehmeti: Darka e Lirisë në Vjenë

Hyrja e trupave të NATO- së pas bombardimeve 78 ditësh, më 12 qershorin e para pesëmbëdhjetë vjetëve shënoi në historinë e Kosovës ditën e lirisë së saj. Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe aeroplanët e Aleancës Veri atlantike ...

Hyqmet Hasko: Përmet - historia dhe poezia shkrihen

Rreth orës 13, fungoni me 20 poetë dhe poete  u nis nga Tirana,  në drejtim te Përmetit, drejt një qyteti mbresëlënës, me emër në histori. Është një qytet jo vetëm i bukur, si i huajtur nga një pikturë e mrekullueshme...

Hazir Mehmeti: Turniri i Futbollit për nxënës

Në lokalitetin Gänsendorf, rrethina e Vjenës, u mbajt turniri vjetor tradicional i futbollit për nxënës dhe të rritur. Realizimin e pjesës zyrtare të programit e udhëhoqi z.Qani Sulejmani, Kryetar i Ligës Shqiptare të ...

Pal Neçaj: Duke ndjekur diplomimin e Ilirit

Të dielën me 25 Maj u diplomua një student i dalluar shqiptaro-amerikan. Këtë ditë plot me diell rreth 25-30 veta, familjarë, miq dhe shokë, të ftuar kohë më parë nga Aljona e Gëzim Neçaj, udhëtuan nga Nju Jorku dhe Nju Xhersi...

Gashi: Takimet ndërkombëtare letrare Azem Shkreli

Jemi sot këtu për të dymbdhjetën herë për të kujtuar vargun dhe poetin e pa shoq i cili nga Shkreli I Rugovës na mësoi se si shkruhet vargu , me gur, me kroje , me lugje , me male . Jemi këtu ,që se bashku të...

Halil Gashi: Pejë - u përkujtuan 109 dëshmorët

Qe nga oret e hershme  te mengjesit të sotëm  familjar te 109 deshmorve dhe martirve te renë në Masakrat e fshatrave Qyshk, Pavlan, Zahaq dhe LLabjan të komunës se Pejës  bene homazhe dhe vuan buqeta lulesh ne ...

E. & S. Buçpapaj: Gazetarët priten nga Kancelarja

Viti i tretë që APES mirëpritet nga Madam Corina Casanova, Kancelarja e Konfederatës Helvetike, e cila për nga rëndësia e institucionit që përfaqëson rradhitet bashkë me të shtatë Këshilltarët Federalë. Dhe sa herë që bëhet...

Qazim Shehu: Mitingu që rri në plotërinë e fjalës

Si gjithnjë,  edhe kësaj here,  Gjakova e shënoi me madhështi Festën e Poezisë,  një festë disi e çuditshme,  po të flasim për kohën tonë të ngarkuar aq shumë me halle dhe brenga,  të terratisur në probleme që kërkojnë ekzistencën ...

Mehmeti: Shqetësim, vijueshmëria në gjuhën shqipe

Fundjavën e kaluar në lokalet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Vjenë, u mbajt takimi i mësuesve shqiptarë në Austri. Nga Ambasada e Kosovës ishte z.Imer Lladrovci, konsull. Mësimdhënësit në Austri janë të ...

Hazir Mehmeti: Shqiptarët nderojnë viktimat

Shiu curril pranveror që binte në kodrën e Mauthausensit feskonte bimësinë e blertë bashkë me respektin për gjithë ata njerëz nga e gjithë globi që pësuan nga barbaria fashiste. “Wert des Lebens”  ishte moto kësaj ...

Gëzim LLojdia: Udhëtim në lagunën e Orikumit

Laguna e Orikumit një ndër dy lagunat e gjirit të Vlorës po shkon gradualisht drejt origjinës së saj ,kënetizimi i një hapsire ujore që u bonifikua në vitet e socializmit.Qyteti aktual i Orikumit...

Mehmeti: Lexim letrar i autorëve shqiptarë e austriak

Në këtë mbrëmje ishin prezent edhe mysafir që nderuan programin, si: z. Gjergj Dedaj , zv.  Ministër në Qeverinë e Kosovës;  z.Roland Bimo, ambasador i Shqipërisë në Austri;  z.Imer Lladrovci, konsull në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Austri. Programit e udhëhoqi me sukses...

Xhevat Rexhaj: LDK ka mundësi ta shpëtojë vendin

Si zakonisht më duhet të them se aty ku frymon LDK ja aty ka vlera, apo tani më përshtatet një thënje që qarkullon kudo; tradita vazhdon. Në Grenchen të Zvicrrës javën që e lamë pas u mbajt një tubim dhe manifestim ...

Abdurahim Ashiku: Udhëtim në troje arvanitase

Të nesërmen e protestës të “furgonave” para Kryeministrisë dhe Kuvendit, më 7 mars, rasti e solli të udhëtoja me autobus  në linjën ndërqytetëse Athinë-Thiva, e më tej në linjën vendore drejt fshatit bregdetar të Sarantit...

Kozeta Zylo: Mbrëmje Gala në Manhattan

Në restorantin "Battery Garden" në Manhattan qindra shqiptarë të Diasporës amerikane erdhën krenarë për të festuar së bashku sukseset që kanë arritur në fusha të ndryshme të jetës. Në këto ditë të bukura Maji pas ...

Lekë Mrijaj: Promovohet libri "Dy Kohë"

Në organizim të Shoqerisë Kulturore Artistike Mirdita në sallën "AT GJERGJ FISHTA "-Bibloteka në Lezhë ,me 12.04.2014,u kurorëzua sukseseshem përfundimi i projektit të gjashtë më radhë bëhet ...

Hazir Mehmeti: Festa e Pranverës në Salzburg

Në Landin e Salzburgut jetojnë shumë mërgimtarë shqiptarë nga të gjitha trevat shqiptare. Fëmijët e shumë prej tyre mësojnë krahas gjuhës së shkollës edhe në gjuhën shqipe. Njëra nga mësueset e vyera të këtij Landi ...

Murat Gecaj: Çfarë na ''rrëfen'' Agim Gjakova

Siç është bërë e njohur, përmes mjeteve të komunikimit masiv, këto ditë mjediset e Muzeut Historik Kombëetar në kryeqytetin tonë ishin në festë. Në datat 23-27 prill 2014, aty u organizua “Festivali i Librit dhe Artit...

Idriz Zeqiraj: Si në ''Odën e Junikut''

Veprimtaria e një shoqate, e cila kalon kufijtë lokal dhe bashkëpunon me simotrat e saj në Mërgatë, shton suksesin, duke marrë e dhënë njëra-tjetrës përvojat e punës së tyre. Ky këmbim përvojash, bashkëpunimi në...

Hazir Mehmeti: Destan Gashi, këtu denbabaden

Destanin e njoha nga puna e tij e madhe në disa ekspozita gjithandej Austrisë, bëra  shkrime i frymëzuar nga vepra e tij, disi i ndieja sikur më takonin dhe mua. Sytë e tij shndrisnin në thellësi nga nxirrnin shpirtin e tij prej njeriut kombëtar, i dheut tim i cili na përvëlonte me brengat e bukuritë ...

Lekë Mrijaj: Katolikët e Klinës Kremtojnë Pashkët

Nismat për kremtimin e Festës se Ringjalljes së Jezu Krishtit kanë nisur që në mes të javës te enjtën e madhe vëmendja e Kishes Katolike permes Meshës Shënjte përqëndrohet në mundimet e Jezuesit...

Florim Zeqa: Bashkimi kombëtar realitet në Bassano

Promovimi i librit me poezi dhe prozë i autores Merita Berdica-Kastarti me titull "Përmallje" u bë shkas që të tuboj mergimtarë, dashamirë të librit, lexues, krijues dhe veprimtar nga të gjitha anët e Regjionit të Venetos.Tubimi u mbajtë në lokalet e shkollës fillore “Jaccopo Ferrazzi” në ...

Asllan Dibrani: Turizmi në Republikën Dominikane!

Një udhëtim e  imagjinoja    diku në këto ditë pranvere për Evropë,  por diku tjetër   pushime sikur në   Korrikun  apo Gushtin e Evropës, andaj   reklama  turistike  për ne, në mediat gjermane  la përshtypje  tek ...

Baki Ymeri: Shkrimtarët lobojnë për Kosovën

Nga Jeta Beqiraj kuptojmë se ka përfunduar turi katërditor „Shkrimtaret lobojnë për Kosovën“, një aksion produktiv dhe konstruktiv i Shoqatës Rajonale të Shkrimtarëve „Teuta“, të cilët me aktivitete të ndryshme ...

Kadri Tarelli: Çdo fund marsi në Durrës

Një telefonatë nga kolegu im Bajram Gashi, ish drejtor i shkollës së Shënavlashit:- Ka ardhur Dush Zeqiraj nga Peja. A je për kafe?Nuk u çudita, por më kishte dalë nga mendja se miku ynë nga Kosova e ka ...

Murat Gecaj: Veprimtari, Shpëtimi i Hebrenjëve

Sot në mesditë, në sallën “Unesco” të Muzeut Historik Kombëtar të kryeqytetit,  u zhvillua veprimtaria me tematikë, “Shqiptarët dhe Hebrenjtë, para dhe pas Luftës së Dytë Botërore”(Pranimi dhe shpëtimi i hebrenjëve) ...

Xhavit Çitaku: Sa bukur tingëllon gjuha shqipe

Geteborg, 31 mars- Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “ Papa Klementi i XI Albani” dhe QKSH “ Migjeni” organizuan në Boros të Suedisë manifestimin kulturor “ Sofra poetike”,në të cilën morën pjesë intelektualë...

Hyqmet Hasko: Qytet i vogël që bën art të madh

Ardhja e një ftese për të marrë pjesë në një eveniment është gjithmonë gëzim, por dhe impenjim i lartë për t’u ballafaquar në mënyrën më të mirë dhe më dinjitoze, me atë vektor letrar që vepron si një mendësi krijuese ...

Mustafë Krasniqi: ''Këtu jam për t’i luftuar armiqtë''

Dje në Munchen të Gjermanisë, 22.03.2014, u bë promovimi i librit të autorit, Ibish Nezirit, monografi për dëshmorin e Kombit, Xhemajl Fetahaj. Promovimin e hapi Gëzim Osmani kryetar i LPK-së për Gjermani...

Xhevahir Cirongu: Atje, ku libri merr frymarrje

Ishte  një ditë e bukur,  ajo e datës 15 shkurtit 2014, ku buzëqeshjen edhe më të ngrohtë  qytetit bregdetar të Durrësit, ia dha edhe aktiviteti që u organizua nga Klubi i Shkrimtarëve e Artistëve  në bashkëpunim me ...

Baki Ymeri: Lansim i denjë i Kosovës në Bukuresht

Organizuar nga Shoqata e Miqësisë Kosovë-Rumani “Dora d’Istria”, këto ditë u mbajtën Ditët e Kulturës Kosovare në Bukuresht dhe Krajovë (16-20/III/ 2014). Falë presidentit të kësaj shoqate (Pleurat Sejdiu) dhe ekipit...

Ramiz Lushaj: Në Shëngjinin e At Zef Pllumit

Nderi i Kombit e Pena e Artë,  At Zef Pllumi, frat françeskan, publicist e shkrimtar i mirënjohur, i thirrun “Arkipelagu Gulak” shqiptar, u lind në zabelin e malit të Rencit (Lorencit) të qytetit turistik bregdetar të ...

Raif Mehmeti: Nderohet komandant Struga

Me shpërbërjen e Perandorisë Osmane dhe krijimin e Shqipërisë shtet, 101 vjet më parë tokat shqiptare u ndanë në dysh dhe populli shqiptar përjetoj për këto 100 vjet vuajtjet më të tmerrshme në Evropë. Shumë gjakë u ...

Hazir Mehmeti: Zëri shqiptar në Volkstheatrin e Vjenës

Në Volkstheatrin e njohur të Vjenës ku dikur u shijua zëri dhe loja e përsosur e Aleksandër Moisiut, për dy ditë me radhë u prezantuan shkrimtarë e aktorë shqiptarë. Përkrah tyre përkthyesit e njohur në ...

Elida Buçpapaj: Magjia në Katedralen e Bernës

E djela e fundit e shkurtit pati një ngjarje speciale për jetën kulturore të Bernës, kryeqytetit helvetik që përshkohet nga Lumi Aare, kalërohet nga urat e shumta aq të bukura nën pamjen hijerëndë të Alpeve...

Ramiz Dërmaku: Gjuha Bashkon Kombin!

Në Stuttgart të Gjermanisë, më 23.02.2014. u kremtua në mënyrë madhështore 6-vjetori i Pavarësisë së Kosovës,në praninë e qindra mërgimtarëve tanë, ku të pranishëm ishin Konsulli i Rep. së Kosovës ...

Xhevahir Cirongu: Lulet e 7 marsit të vitit 1887

Ishin të shumtë atë ditë të 6 marsit 2014, ku me dhjetra e qindra mësues e mësuese,veteranë e të rinjë të cilët u grumbulluan në lokalin e vëllezërve ‘’Doko’’ në lagjen e Plazhit të qytetit bregdetar të durrësit për të festuar 127...

Hazir Mehmeti: Vjenë, nxënësit i këndojnë pavarësisë

Në sallën e bukur të bashkisë së pesëmbëdhjetë të Vjenës ishte festë e vërtetë e cila dukej gjithandej hapësirës, në fytyrat e buzëqeshura të mërgimtarëve, në veshjen solemne të nxënësve me kostumet e bukura ...
Kryesore