Florim Zeqa: Shqiptarët ngritën flamurin në Rovereto

Ditë më parë në Rovereto (Itali) u mbajt një manifestim briliant, i ideuar nga themeluesi i shoqatës së parë shqiptare në këtë zonë, zoti Alfred Isufi i cili e dhe pse tashmë me banim të përkohshëm në Gjermani...

Asllan Dibrani: Festivali poetik i krijuesve

Edhe gjatë këtyre  ditëve  u festuar dita ndërkombëtare e punës,1 maji kudo në Botë. Kjo ditë është festuar edhe në mesin  e kombit tonë  në Shqipëri në Kosovë dhe ma gjerë në trojet tona .Kjo festë krijuesit e Mërgatës Shqiptare ...

Gjon Neçaj: Sot Tropoja ishte mbushur me bujari dhe mikpritje

Fjale prekese ceku i biri i Sadik Selmanit, Zeqir Lushaj, krijues, publicist dhe intelektual, i cili pas dy dekadash ne emigracion tashme eshte kthyer dhe jeten ne Shqiperi.Ai mes emocioneve falenderoi keshillin e komunes ...

Dibrani: Festivali poetik i Lidhjes së Shkrimtarëve

Edhe gjatë këtyre  ditëve  u festuar dita ndërkombëtare e punës,1 maji kudo në Botë. Kjo ditë është festuar edhe në mesin  e kombit tonë  në Shqipëri në Kosovë dhe ma gjerë në trojet tona .Kjo festë krijuesit e Mërgatës Shqiptare i gjet krejt në aktivitete tjera jo të festës,po të punës aty ku ju rrah zemra...

Faruk Tasholli: Selanik, te shtëpia e Hasan Prishtinës

Kosovë, fund prilli, ditë me shi. Ime shoqe, Xhevahirja, me pyet në jam i gatshëm ta vizitojmë Selanikun. Po, i them, pa hezituar, Ajo ka hasur në disa shkrime se mu në qendër të Selanikut është  e mbetur një shtëpi, jo ...

Engjëll Koliqi: U kremtua Dita e Shën Jozefit

Meshës së madhe solemne, bashkë me famullitarin tonë Dom Albert Jakaj, me Dom Aleksandër Kola, Dom Dr Gjergj Gjergji dhe Dom Kastriot Gjoni, i priu famullitari i Ferizajit e drejtor i CARITAS-it të Kosovës, Dom Viktor Sopi...

Besim Muhadri: Karnavalet Ilire të Bozovcës

Në pasditën e 14 marsit, pas një udhëtimi të gjatë nga Prizreni, nëpër shpatijet pitoreseke të Prevallkës e të Brezovicës, arrijmë të kalojmë Kufirin në Gllloboçicë dhe nisemi në drejtim të Tetovës. Pas një qëndrimi të shkurtër në Tetovë...

Ndue Lazri: Në bukuritë e kryeqytetit të veriut

Kur po afrohej 30-vjetori i martesës me bashkëshorten time, Zhanin, po mendoja për ndonjë surprizë të veçantë. U kujtova që në vitet e rinisë sonë të dy ishim të dashuruar me letërsinë, artin e kulturën ruse. Tek lexonim kujtimet ...

Engjëll Koliqi: Gjurmëve të Martirëve të Karadakut

Të dielen e 22 marsit, sapo ishte hapur qielli i gjallërisë pranverore, në kodrën e Mbistubllës – Stubllavaqë, që me plot të drejtë, shumë e quajnë edhe Kalvari i Kosovës, ka vazhduar tradita e shenjtë e ceremonies...

Beqir Cikaqi: Dita e Mësuesit edhe në Treviso!

Nga viti në vit dhe nga marsi në mars, gjithçka ndryshon, por një ditë dhe datë përherë mbetet në kujtesën tonë, është pikërisht Shtatë Marsi – Dita e Mësuesit, apo ndryshe  siç njihet edhe ditëlindja e shkollës së parë shqipe...

Kadri Tarelli: Bajram Gashi këmbeu penën me pushkë

Mars 2015, fillim pranvere në fshatin Fllakë, komuna e Karundit të Ri në rrethin e Durrësit. Si kudo në mbarë vendin, “Dita e mësuesit” u festua si rrallë herë edhe në shkollën e re të fshatit Fllakë, që mban emrin e ...

Ramiz Dërmaku: Shkolla shqipe - “Çerdhe e Diturisë”

Me 28.02.2015, në Shtutgard të Gjermanisë, nxënësit e këtyre shkollave Shqipe, me paraqitjen e tyre para publikut e madhështuan mbrëmjen festive-kulturore dhe familjare me rastin e 7-Vjetorit të Pavarësisë së Rep. së Kosovës...

Asllan Dibrani: Dita Ndërkombëtare e Gruas

Festa e 8 marsi është dita që të gjitha gratë e botës  i presin dhuratat  nga të dashurit e tyre nga bashkëshortët, fëmijët e tyre si shenjë mirënjohjeje të përkushtimit duke  shprehur dashurinë dhe respektin ndaj tyre...

Murat Gecaj: Simpozium kushtuar Shtjefën Gjeçovit

Siç është e njohur dhe na tregon tani prof. Musa Kraja, kryetar i Akademisë së Shkencave të Edukimit, në Tiranë, krahas studimeve e  botimeve  për çështje aktuale  të  arsimit e të shkollës dhe të mendimit tonë pedagogjik në...

Mehmeti: Baden, kremtohet Dita e Pavarësisë

Shoqëria Kulturore “17 Shkurti” nga Badeni, periferia e Vjenës, ishte organizatore e programit festiv me rastin e Ditës së Pavarësisë së Kosovës. Vet emri i saj është historik dhe s’ka se si të mos shpalos krenarinë ...

Ramiz Selimi: Kemi rini të mrekullueshme

Këngëtari i mirënjohur Sabri Fejzullahu për nder të pavarësisë së Kosovës dridhi Austrinë e Epërme me tingujt dhe zërin e tij fantastik. Dardanisë antike, kësaj tokë të shenjtë, për pavarësinë e shtatë të saj i kënduan dhe recituan edhe grupi i nxënësve dhe poeti i mirënjohur Ragip Dragusha...

Brahim Avdyli: Festimi i ditës së Shën Valentinit

"Qendra Shqiptare për Kulturë dhe Integrim", në Kreuzlingen, me datën 14.02.2015, në lokalin e saj, në mbrëmje, pati një festë të veçantë. Mua, më pat ftuar prej Rapperswil-it, pa më treguar. Familje, gra, burra e fëmijë kanë festuar së ...

Beqir Cikaqi: Kopër, Shkollë Shqipe edhe autor libri!

Në Kopër të Sllovenisë, të shtunen me 21 shkurt 2015, u zhvillua një aktivitet shumë i rëndësishëm nga bashkëatdhetarët tanë që jetëjnë në rrethinen e Koprit e më gjerë. Nikoqire e këtijë aktiviteti ishte Shoqata ...

Beqir Cikaqi: Shtatë vjet për Kosovën shtet

Të dilen me 15 shkurt 2015, në Paderno di Ponzano (TV), për nder të  17 shkurtit – Ditës së Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, në organizim të Shoqatës ILIRIA Treviso, u mbajt një pasdite festive në pranin e disa ...

Florim Zeqa: Festë e madhe në Mannheim

Në qytetin Mannheim (Gjermani),  me pjesmarrjen e qindëra bashkatdhetarëve,  të ardhur nga pjesë të ndryshme të Gjermanisë u festua shtatvjetori e Pavarësië së Kosovës. Salla e madhe e këtij qyteti ishte e vogël...

Engjëll Koliqi: Ambasadori Minxhozi në Stubëll

Sot në Stubëll të Karadakut (komuna e Vitisë) qëndroi një delegacion i lartë, shumë i nderuar dhe i vlefshëm, për të nderuar Vatrën e Parë të arsimit tonë kombëtar. Erdhi ambasadori i jashtëzakonshëm e fuqiplotë...

Beqir Cikaqi: Gjuha jonë, sa e mirë!

Me këtë moto, në Treviso të Italisë u bë (ri) hapja e Shkollës Shqipe të Mësimit Plotësues.Ishte kjo ide e shumë bashkatdhetarëve, mbi të gjitha e disa intelektualëve e arsimdashësve shqiptar, të përkrahur fuqimisht nga Shoqata ILIRIA...

Florim Zeqa: Ibrahim Rugova, njeriu më madh i epokës

Nën patronatit e publicistit, Florim Zeqa dhe kryetarit të shoqatës kulturore "Dardania"(Montebelluna), zotit Faik Tafolli, në lokalet e mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Montebelluna (TV-Itali) u mbajtë akademi ...

Engjëll Koliqi: Festivali i XII i Imazhit Shqiptar

Java e kaluar ishte javë e gumëzhitjes së fuqishme të Imazhit Shqiptar. Në të vërtetë u mbajt festivali XII, duke mbledhur në kryeqytet e perrreth qindëra shqiptarë, të të gjitha moshave dhe të të gjitha kategorive e të...

Muqaku: Kremtimi i Pavarësisë në Schwäbisch Gmünd

Në qytetin Schwäbisch Gmünd që gjendet në periferi të kryeqytetit Stuttgart, shoqata kulturore " Dardania", me këshillin e saj organizativ, ishin kujdesur që kjo mbrëmje e veçantë me shumëngjyrëshmërinë e saj të...

Kadri Tarelli: Festë në Legnano

Në ditët e fund nëntorit, kudo ku jetojnë shqiptarë pati festë. Kështu ndodhi edhe në qytetin Legnano në Itali, ku prej disa vitesh vepron shoqata atdhetare kulturore “Ura e bashkimit” e cila organizoi një takim ...

Halim Mustafa: Flamuri - kenge, valle dhe poezi

Më 22 nëntor 2014, në organizim të SHKA “17 Shkurti” , në Baden të Austrisë u kremtuar denjësisht Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë. Atë ditë, në Baden kishin ardhur për të kremtuar bashkarisht ...

Vahit Nasufi: Aromë kërçovare në Zvicër

Të flasish apo të shkruash për kurbetin, është vetëm humbje kohe, pasi që tashmë dihet se kurbeti është një fushë beteje, ku përballesh me një kundërshtarë shumë të fortë që s`mund ta fitosh kurrë! Por, nëse e shohim ...

Faton Mehmeti: LDK-ja nënshkroi vdekjen e saj

Pas pesë muajsh të ngërçit  për  krijimin e  qeverisë pas zgjedhjeve të 8 qershorit, mbrëmë në praninë e Presidentës Jahjaga dhe ambasadorës amerikane Jakobson, u arrit akordi për koalicioni ne madh PDK-LDK.Një koalicon i pëerfolur herëet nga qarqet e huaja diplomatik ,i konsideruar ...

Agim Gashi: Një ditë në Prishtinë

Me mikun tim Avdullah Rexhen, sot prap vizituam Prishtinën e bukur.Duke filluar nga parkingu i Grandit, marshuten e filluam këmbë, për tu ndal në 66. Aty erdhi edhe mikja jonë Naime Osmani dhe Viktor Rexhepi ...

Klajd Kapinova: Në New York vijon tradita...

Maestro’s Caterers, Bronx, New York. Dasmat shqiptare, janë festa të mëdha për mbarë familjet, që nën tingujt e muzikës dhe valleve popullore, shprehin gëzimin e brendshëm, që ndjejnë të gjithë dasmorët, miqtë dhe ...

Kadri Tarelli: Libra nga Suedia vijnë në Durrës

Në këto dit të bukura fundtetori 2014, në Durrës erdhi Sokol Demaku, një ndër veprimtarët më në zë në fushën e mësuesisë, krijimtarisë letrare dhe publicistikës, të mërgimtarëve shqiptar që jetojnë e punojnë në Suedi. Për nikoqirët durrsak dhe miqtë e hershëm të tij është diçka e pritur, pasi ...

Kujtim Mateli: Fundjavë tetori deri në Vjenë

Nga data 3-6 tetor, një ngrup dëshnicarësh dhe konkretisht zotërinjtë: Gëzim Voda, Luan Nikollari, Nuri Dragoj dhe unë, të ftuar nga zonja Hana Këlcyra, bëmë një vizitë në Vjenë dhe rrethinat e saj.  Hana kishte ditë që ...

Kadri Tarelli: Kryeqyteti i fëmijëve të Ballkanit

Durrësi i lashtë 3000-vjeçar, në ditët 16-17-18 tetor 2014, si rrallëherë në këtë mestetori, të ngrohtë e plot diell, gumzhinte nga zërat e gëzueshëm të fëmijëve shqiptar e të Ballkanit. Me pjesëmarrjen e tyre në festivalin e ...

Ndue Lazri: Vjeshtë tiranase

Bien gjethet mbi bulevardin “Marsel Kashen”. Vjeshta sundon sovrane mbi Tiranë. Është ora 2 e natës dhe lëviz thuajse i vetëm në këtë rrugë, në të cilën rikthehem pas 40 vjetësh. Po ajo rrugë, po ato pemë, që e bënin atë dikur aq lirike e piktoreske në sytë tanë. Ishim studentë dhe e përshkonim ...

Halil Gashi: Kolonia e Piktorëve shqiptarë

Në organizim të Institutit të librit dhe promocionit dhe shtepisë botuese “ Toena “nga Shqiperia  të prirë nga  Irena dhe Fatmir Toqi  nga data 23-27 shtator u mbajtë Kolonia e Piktorve shqiptar ne Boge te Rugovës ...

Xhevahir Cirongu: Ku jeta po çel si lule shkëmbi

Shtator 2014! Në qiellin vjeshtak retë e bardha kanë grisur  aty –këtu kaltërsinë e tij. Ato duken si shtëllunga të bardha leshi që tirren lart në kupën e qiellit. Dielli flakëron në fshehtësi e të djag sikur të jetë pragvere.E megjithatë,vjeshta ka trokitur gjithandej. Njerëzit janë kudo në lëvizje...

Klajd Kapinova: Lidhja e Prizrenit në New York...

YONKERS, New York. Mikpritja, një traditë e hershme e popullit shqiptar, është transmetuar brez pas brezi edhe në komunitetin e madh shqiptar në SHBA dhe posaçërisht në shtetin e madh metropolitan të New York-ut.Në vazhdën e traditës së tij bujare, aktivisti i palodhur i komunitetit ...

Dibran Demaku: Rrugës për në atdhe

Avioni i linjës Toronto-Frankfurt-Hamburg do të arrinte në kohën e caktuar. Unë dhe ime shoqe kishim dalur me kohë në aeroportin e Hamburgut. Prisnim që në aeroport të vinin miqtë tanë nga Toronto ...

Sylejman Morina: Kërkimi i trungut familjar

Zhvillimi i aktiviteteve të shumta kulturore në bibliotekën e Arbneshit, është meritë e bibliotekistës  së zellshme prof. Lucija Peroviqit. Aty, përpos aktiviteteve të ndryshme kulturore, hapësirë të rëndësishme  po zënë edhe...
Kryesore