Beqir Cikaqi: Kopër, Shkollë Shqipe edhe autor libri!

Në Kopër të Sllovenisë, të shtunen me 21 shkurt 2015, u zhvillua një aktivitet shumë i rëndësishëm nga bashkëatdhetarët tanë që jetëjnë në rrethinen e Koprit e më gjerë. Nikoqire e këtijë aktiviteti ishte Shoqata ...

Beqir Cikaqi: Shtatë vjet për Kosovën shtet

Të dilen me 15 shkurt 2015, në Paderno di Ponzano (TV), për nder të  17 shkurtit – Ditës së Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, në organizim të Shoqatës ILIRIA Treviso, u mbajt një pasdite festive në pranin e disa ...

Florim Zeqa: Festë e madhe në Mannheim

Në qytetin Mannheim (Gjermani),  me pjesmarrjen e qindëra bashkatdhetarëve,  të ardhur nga pjesë të ndryshme të Gjermanisë u festua shtatvjetori e Pavarësië së Kosovës. Salla e madhe e këtij qyteti ishte e vogël...

Engjëll Koliqi: Ambasadori Minxhozi në Stubëll

Sot në Stubëll të Karadakut (komuna e Vitisë) qëndroi një delegacion i lartë, shumë i nderuar dhe i vlefshëm, për të nderuar Vatrën e Parë të arsimit tonë kombëtar. Erdhi ambasadori i jashtëzakonshëm e fuqiplotë...

Beqir Cikaqi: Gjuha jonë, sa e mirë!

Me këtë moto, në Treviso të Italisë u bë (ri) hapja e Shkollës Shqipe të Mësimit Plotësues.Ishte kjo ide e shumë bashkatdhetarëve, mbi të gjitha e disa intelektualëve e arsimdashësve shqiptar, të përkrahur fuqimisht nga Shoqata ILIRIA...

Florim Zeqa: Ibrahim Rugova, njeriu më madh i epokës

Nën patronatit e publicistit, Florim Zeqa dhe kryetarit të shoqatës kulturore "Dardania"(Montebelluna), zotit Faik Tafolli, në lokalet e mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Montebelluna (TV-Itali) u mbajtë akademi ...

Engjëll Koliqi: Festivali i XII i Imazhit Shqiptar

Java e kaluar ishte javë e gumëzhitjes së fuqishme të Imazhit Shqiptar. Në të vërtetë u mbajt festivali XII, duke mbledhur në kryeqytet e perrreth qindëra shqiptarë, të të gjitha moshave dhe të të gjitha kategorive e të...

Muqaku: Kremtimi i Pavarësisë në Schwäbisch Gmünd

Në qytetin Schwäbisch Gmünd që gjendet në periferi të kryeqytetit Stuttgart, shoqata kulturore " Dardania", me këshillin e saj organizativ, ishin kujdesur që kjo mbrëmje e veçantë me shumëngjyrëshmërinë e saj të...

Kadri Tarelli: Festë në Legnano

Në ditët e fund nëntorit, kudo ku jetojnë shqiptarë pati festë. Kështu ndodhi edhe në qytetin Legnano në Itali, ku prej disa vitesh vepron shoqata atdhetare kulturore “Ura e bashkimit” e cila organizoi një takim ...

Halim Mustafa: Flamuri - kenge, valle dhe poezi

Më 22 nëntor 2014, në organizim të SHKA “17 Shkurti” , në Baden të Austrisë u kremtuar denjësisht Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë. Atë ditë, në Baden kishin ardhur për të kremtuar bashkarisht ...

Vahit Nasufi: Aromë kërçovare në Zvicër

Të flasish apo të shkruash për kurbetin, është vetëm humbje kohe, pasi që tashmë dihet se kurbeti është një fushë beteje, ku përballesh me një kundërshtarë shumë të fortë që s`mund ta fitosh kurrë! Por, nëse e shohim ...

Faton Mehmeti: LDK-ja nënshkroi vdekjen e saj

Pas pesë muajsh të ngërçit  për  krijimin e  qeverisë pas zgjedhjeve të 8 qershorit, mbrëmë në praninë e Presidentës Jahjaga dhe ambasadorës amerikane Jakobson, u arrit akordi për koalicioni ne madh PDK-LDK.Një koalicon i pëerfolur herëet nga qarqet e huaja diplomatik ,i konsideruar ...

Agim Gashi: Një ditë në Prishtinë

Me mikun tim Avdullah Rexhen, sot prap vizituam Prishtinën e bukur.Duke filluar nga parkingu i Grandit, marshuten e filluam këmbë, për tu ndal në 66. Aty erdhi edhe mikja jonë Naime Osmani dhe Viktor Rexhepi ...

Klajd Kapinova: Në New York vijon tradita...

Maestro’s Caterers, Bronx, New York. Dasmat shqiptare, janë festa të mëdha për mbarë familjet, që nën tingujt e muzikës dhe valleve popullore, shprehin gëzimin e brendshëm, që ndjejnë të gjithë dasmorët, miqtë dhe ...

Kadri Tarelli: Libra nga Suedia vijnë në Durrës

Në këto dit të bukura fundtetori 2014, në Durrës erdhi Sokol Demaku, një ndër veprimtarët më në zë në fushën e mësuesisë, krijimtarisë letrare dhe publicistikës, të mërgimtarëve shqiptar që jetojnë e punojnë në Suedi. Për nikoqirët durrsak dhe miqtë e hershëm të tij është diçka e pritur, pasi ...

Kujtim Mateli: Fundjavë tetori deri në Vjenë

Nga data 3-6 tetor, një ngrup dëshnicarësh dhe konkretisht zotërinjtë: Gëzim Voda, Luan Nikollari, Nuri Dragoj dhe unë, të ftuar nga zonja Hana Këlcyra, bëmë një vizitë në Vjenë dhe rrethinat e saj.  Hana kishte ditë që ...

Kadri Tarelli: Kryeqyteti i fëmijëve të Ballkanit

Durrësi i lashtë 3000-vjeçar, në ditët 16-17-18 tetor 2014, si rrallëherë në këtë mestetori, të ngrohtë e plot diell, gumzhinte nga zërat e gëzueshëm të fëmijëve shqiptar e të Ballkanit. Me pjesëmarrjen e tyre në festivalin e ...

Ndue Lazri: Vjeshtë tiranase

Bien gjethet mbi bulevardin “Marsel Kashen”. Vjeshta sundon sovrane mbi Tiranë. Është ora 2 e natës dhe lëviz thuajse i vetëm në këtë rrugë, në të cilën rikthehem pas 40 vjetësh. Po ajo rrugë, po ato pemë, që e bënin atë dikur aq lirike e piktoreske në sytë tanë. Ishim studentë dhe e përshkonim ...

Halil Gashi: Kolonia e Piktorëve shqiptarë

Në organizim të Institutit të librit dhe promocionit dhe shtepisë botuese “ Toena “nga Shqiperia  të prirë nga  Irena dhe Fatmir Toqi  nga data 23-27 shtator u mbajtë Kolonia e Piktorve shqiptar ne Boge te Rugovës ...

Xhevahir Cirongu: Ku jeta po çel si lule shkëmbi

Shtator 2014! Në qiellin vjeshtak retë e bardha kanë grisur  aty –këtu kaltërsinë e tij. Ato duken si shtëllunga të bardha leshi që tirren lart në kupën e qiellit. Dielli flakëron në fshehtësi e të djag sikur të jetë pragvere.E megjithatë,vjeshta ka trokitur gjithandej. Njerëzit janë kudo në lëvizje...

Klajd Kapinova: Lidhja e Prizrenit në New York...

YONKERS, New York. Mikpritja, një traditë e hershme e popullit shqiptar, është transmetuar brez pas brezi edhe në komunitetin e madh shqiptar në SHBA dhe posaçërisht në shtetin e madh metropolitan të New York-ut.Në vazhdën e traditës së tij bujare, aktivisti i palodhur i komunitetit ...

Dibran Demaku: Rrugës për në atdhe

Avioni i linjës Toronto-Frankfurt-Hamburg do të arrinte në kohën e caktuar. Unë dhe ime shoqe kishim dalur me kohë në aeroportin e Hamburgut. Prisnim që në aeroport të vinin miqtë tanë nga Toronto ...

Sylejman Morina: Kërkimi i trungut familjar

Zhvillimi i aktiviteteve të shumta kulturore në bibliotekën e Arbneshit, është meritë e bibliotekistës  së zellshme prof. Lucija Peroviqit. Aty, përpos aktiviteteve të ndryshme kulturore, hapësirë të rëndësishme  po zënë edhe...

E. & S. Buçpapaj: Takim me Piccard dhe Borschberg

Në një prej ditëve të shtatorit ne gazetarët e APES patëm një vizitë të jashtëzakonshme në Payerne, të organizuar nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme dhe Présence Suisse. U takuam me Bertrand Piccard...

Vahit Nasufi: Manifestimi i SHH Shitova

Në anën verilindore të Kërçovës shtrihet fshati Shitovë. Ky fshat i bukur, njihet për trimëri mikpritje bujari...Gjithashtu këtë  fshat gjysëm kodrinor, ashtu si në shekullin e kaluar, edhe sot, e ka përcjellë vazhdimisht plaga e rëndë  ...

Zef Pergega: Si ne Dheun e Shelbuesit

Ne kishen Zoja Pajtore ndjehesh si ne Dheun e Shelbuesit. E ky Dhe ka nje bekim hyjnor. Aty nis Aleluja, kenga e magjishme me nje spirale vezulluese qe e mbulon kuroren shpirterore te njeriut dhe te besimtarit...

Beqir Cikaqi: Berati - qyteti i 1001 mrekullive!

Në orët e para të pasdites së marte arritëm në Berat. Vendtakimi i parë i mësuesve që vinim nga Prishtina dhe atyre nga Tirana ishte Hotel TOMORI, aty çdo ditë drekonim edhe darkonim se bashku. Meqenëse ...

Hazir Mehmeti: Seminari i mësuesve në Beratin historik

Qyteti mbamendë shekullor ishte nikoqir i seminarit të dhjetë shënues të mësuesve/ve mërgimtarë/e nga e gjithë globi. Këtu kudo që shkel këmba e njeriut ke diçka përkujtuese epokash e kohësh të jetës qytetëruese të ...

Enver Sulaj: Sesion shkencor mbi ripushtimin jugosllav

Organizuar nga Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë "Trojet e Arbrit", të shtunën, më 9 gusht 2014, në hotel "Europa" në Gjakovë u mbajt sesioni XII shkencor "Ripushtimi jugosllav i Kosovës dhe i trojeve tjera etnike prej ...

Klajd Kapinova: Robert & Valedete Përlleshi martohen

Sipas traditës shqiptare, dasmat fillojnë të shtunën dhe bëhen veç e veç në familjet e dhëndërrit dhe nuses.Ishin orët më të gëzuar në familjen Përlleshi, në mbrëmjen e së shtunës, e cila në oborrin e madh plot gjelbërim, pranë shtëpisë ...

Nue Oroshi: Takime mbreslënëse në Berlin

Berlini është kryeqyteti i Gjermanisë, dhe njëkohësisht edhe një Republikë Gjermane. Ky qytet - shtet ka 3.4 miljon banorë, ku ka nje sipërfaqe preji 892 kilometrash katror dhe eshtë qyteti me i madh ne Gjermani njekosisht...

Tahiri: Shtigjeve luftarake tё Azem e Shote Galicёs

Nismёn e Mehmet Rukiqit dhe tё Bedri Tahirit, qё, nё 90- vjetorin e Epopesё sё Arbёrisё sё Vogёl tё Azem e Shote Galicёs, tё shёnojmё dinjitetshёm, e pёrkrahёn njёzёrit kryetari i Komunёs sё Vushtrrisё ...

Dibran Demaku: Roma mes legjendës dhe reales

Roma. Kryqyteti i Italisë.  Kryeqyteti i Perandorisë. Kryeqyteti i lashtësisë. Kryeqyteti i lshtësisë njerëzore. I asaj lashtësie që shkon përtej reales. Kalon përtej reales e hyn në legjendë. E legjenda thotë:Romuli e Remi ishin...

Selimi: Djemtë e dëshmorit investojnë në Kosovë

Gjatë një vizite që i bëra dy kompanive shqiptare  për servisimin e automjeteve “Auto Nuri” dhe “Adri Bugari” pata kënaqësinë të bisedojë  me vëllezërit Nuri dhe Adri Bugari. Ishin njerëz shumë punëtorë që rrallë kam...

Mehmeti: Promovohet në Vjenë ''Në hirin e dashurisë“

Një traditë e bukur e Ambasadës së Republikës së Kosovës në shërbim të kulturës në promovimin e veprave të autorëve nga të gjitha trevat etnike shqiptare u shpreh edhe ndaj veprës së znj. Naile Muqa-Ahmeti. Në promovimin e veprës “Në hirin e dashurisë” morën pjesë ...

Miradije Gashi: Piknik në Altes Freibad

Ditë e diel. Ditë me diell.Atë ditë të bukur qershori, të gjithë së bashku: mësues, nxënës dhe prindër, ishim nisur për piknik në njërin ndër vendet më atraktivë, të quajtur: Altes Freibad afër Sulzbach-ut...

Xhafer Leci: Gjilan - Bruksel, 5 milion hapa

Përfaqësuesit e grupit “Shtegtarët e Lirë”, Xhevdet Shabani, Nazim Ajdini, Jahi Mustafa dhe Liridon Basha, pas 55 ditë udhëtimi në këmbë, nga Gjilani i Kosovës arritën më 23.06.2014, në Kirchheim–Teck të Gjermanisë...

Hazir Mehmeti: Çamëri moj Çamëri, 70 vjet loti në sy

Këshilli Koordinues i Shoqatave Kulturore në Vjenë organizoj manifestimin në përkujtim të tragjedisë së përgjakshëm të popullsisë çame nga forcat greke. Ishin të pranishëm edhe përfaqësues nga Ambasada e Shqipërisë ...

Xhavit Çitaku: Punë e frymë atdhetarie në Suedi

Shani Hamitaga nga ministria e Diasporës tha se kjo Shoqatë  është një formë e veprimit revolucionar dhe duhet të jetë shembull për të tjerët.- Magnus Jacobsson, nënkryetar i Komunës së Udevallës shprehu gëzimin që ky tubim shkencor ...

Baki Ymeri: Busti i Ismail Qemalit në Bukuresht

Përmes kryengritjeve të tyre, shqiptarët gjatë viteve 1910-12 e tronditën nga themeli Turqinë. Në tetor të vitit 1912, në kohën e betejave ballkanike kundër osmanizmit antishqiptar, u duk me të shpejtë prapë në Bukuresht ...
Kryesore