Kruja 2007... Qyteti që jeton me gëlqere dhe suvenire

Në kthesat e fundit për në Krujë, sytë të mbesin te një mizëri burrash, që qëndrojnë pranë një porte futbolli. Baresin. Pa kuptim. Në spiralen e fundit drejt qytetit zhduket krejt pamja e tyre. Mbeten ullinjtë, kalaja dhe ndërtesat e vjetra prizmatike, që i ngjiten në shpinë pa asnjë rregull njëra-tjetrës. Të gjitha bashkë të ngatërrojnë në mendim. Derisa... Burri, që mban traun e hyrjes në Bashkinë e...

Në Kolkondasin e Shën Kozmait

Rruga është atje-këtu e prishur. Vazhdë e superstradës kryesore Lushnje-Fier, që nuk rregullohet prej kohësh. Sikur të lidhin dy vende në shkretëtirë dhe jo në mes të Shqipërisë, punëtorët aty pari, punojnë me një ritëm breshke...

Kozeta Zylo: Mijra shqiptare te Diaspores Amerikane demonstruan per Pavaresine e Kosoves

Kishte kohe qe gjithe mjetet informative, media, gazetat, TV, kishin lajmeruar per nje tubim mbare kombetar si nga Diaspora ne Amerike po ashtu dhe ne bote.  Keshtu Diaspora e Amerikes ardhur nga shume shtete te saj, si nga New...

Pal Sokoli: Tubim kulturorë për nderim të ditës se Flamurit 28 Nëntorit dhe të një...

Në sallën e Gemeindehaus të Essen-Werde, organizuar nga Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Gjermani dhe Unioni i studentëve të Universitetit të Bochumit dhe Duisburgut u mbajt një tubim i larmishëm kulturor qe përkushtohej...

Keze (Kozeta) Zylo: Ambasada shqiptare ne Washington D.C. dha nje pritje ceremoniale per Diten e Flamurit

Ambasadori i Republikes se Shqiperise ne Washington D.C., shkelqesia e tij Z.Aleksander Sallabanda dha nje pritje ceremoniale per te gjithe Diasporen shqiptare dhe trupin diplomatik te akredituar ne kryeqytetin e Amerikes...

Pavarësia...pa flamur e Vlorës

E gjithë hapësira e “Sheshit të Flamurit” në sheshin e Grupit Monumental të Pavarësisë është e boshatisur. Dy fotografë, ngjeshur me njëri-tjetrin nga thellima, mbathur me trikuarte të vjetra- presin myshterinjtë. Fryn. Diku në një...

Laureta Mema: Tek shtëpia e shkronjave...

Jemi mësuar ta shohim librin në vitrina, ta marrim në duar duke e shfletuar ëmbëlsisht pastaj shpesh ta kthejmë mbrapsht nga kapaku i fundit për të parë çmimin e më pas mbase ta adoptojmë për arësye të ndryshme. Nuk e vrasim...

Keze (Kozeta) Zylo: Dashte Zoti qe per pak dite te interpretoj poezine: Ne Diten e Madhe te Kosoves

Ka vite qe pastori Amerikan Steve Galegor organizon dhe feston se bashku me shqiptaret, Diten e Flamurit. Bashkatdhetaret tane te qeshur e te gezuar vinin per te marr pjese ne perkujtimin e kesaj Dite te Shenjte, qe tashme...

Keze (Kozeta) Zylo: Ne nje nga shkollat publike amerikane, urimi per ditelindjen u kendua ne shqip

Ne nje nga shkollat e mesme publike amerikane ne New York, urimi per ditelindjen e nje 15 vjecari, shqiptaro-amerikan, u kendua ne shqip. Ne fakt kishja kohe qe e prisja me emocion ditelindjen e studentit tim shqiptaro-amerikanit...

Në qytetin e delvinjotëve

Delvina është shumë më afër sesa mendohet, kur zbret qafën e Muzinës. Të duhet, që fill në një xhep si të padukshëm, ku gjendet një tabelë që e paralajmëron atë, të kthehesh. Më pas, pak kilometra të ndajnë nga ish-nënprefektura...

Lutuni pra dhe ju me mua, ju kerkoi Nene Tereza shqiptare Komisionit te cmimit Nobel!

Nga Keze (Kozeta) Zylo - O Zot, beme lajmetar te paqes Tende, qe te sjell paqe atje ku mbreteron urrejtja...atje ku ka pikellim te sjell gezim. Lutuni pra dhe ju me mua, ju kerkoi Nene Tereza shqiptare komisionit te cmimit Nobel...

Imazhe nga Aquila, në zemër të Abrucios

Akuila (Aquila) është një qytet i vogël në zemër të Italisë dhe qendër e krahinës së Abrucios, 714 m mbi nivelin e detit, me një sipërfaqe prej 466 mije. Një qytet i vjetër, karakteristik i Mesjetës, me rrugë të ngushta e me kalldrëme, me kisha...

Pierre-Pandeli Simsia: Mbrëmje madhështore, spektakolare në Bronx të Nju Jorkut

Komuniteti shqiptar në Nju Jork, ditën e diel, më 28 Tetor  2007, jetoi çaste të gëzuara, të paharuara dhe tepër mbresëlënëse që do mbetet  për një kohë të gjatë në kujtesën e tij; festimin e 10-të vjetorit të  Televizionit Shqiptar...

Shtëpia botuese braziliane ''Protexto'' botoi librin e Engjëll Koliqit - ''Ndjenjë Drite''

Stubëll. Tetor, 2007. - Këto ditë, shtëpia botuese “PROTEXTO” në Brazil ka nxjerrë në dritë librin e autorit kosovar Engjëll Koliqi-it, me titull “Ndjenjë Drite” (Sentimento de Luz), një libër voluminoz me gjithsejt 161 poezi, të renditura...

Turizmi malor ne Shqiperi

Interesi për të vizituar malet e Shqipërisë nuk është i ditëve të sotme. Turistë apo udhëtarë të huaj, janë magjepsur prej tyre dhe kanë memorizuar të gjitha mbresat e udhëtimeve në shënimet që kanë mbajtur. Tani interesi për këto...

Zvërnec, Bukuroshja e fjetur e Vlorës

Gurë-varri apo statueta e vajzës greke është rrëmbyer. Në vitin 1997, ajo ishte gjëja më e vogël, që mund të ndodhte në këtë vend. I ati i saj, doktor, nuk kishte mundur të shpëtonte. Kishte derdhur të gjitha ato, që profesioni i kishte...

Patoku, plazhi që u bë kënetë

Kur shikon një tabelë me emrin Patok, ndanë superstradës Tiranë-Lezhë, mos ndal. Më mirë. Pyet dikë, që të të kthej pas. 200 metra më parë është pak më mirë. Eshtë një rrugë që të dërgon me më pak mundime në ish-plazhin, që tash po...

Vlora, post sezoni turistik

Pak metra poshtë Tunelit në Ujin e Ftohtë është qetësi. Pak pulëbardha bëjnë flurudha në ajër dhe një erë e lehtë që ngre dallgët në mesditën e ditëparave të shtatorit, shkund dekorin e vetëm akustik të zonës. Zhurmat e Mercedesëve, që shkojnë...

Thethi, një vend takimi me Zotin...

Kemi udhëtuar 9 orë për të arritur deri këtu, ku mendimet fillojnë e kondensohen, shndërrohen në mjegull dhe fluturojnë tatëpjetë prej majave në humnerë, duke u ndalur herë këtu e herë atje nëpër ahishte apo duke u ardhur...

Vera Lucia Alves Neves: Gërshetimi i veprave të artistëve të mirëfilltë në shërbim të mrekullisë

Belo Horizonte, shtator 2007. – Nuk dua të shkruaj shumë e të ju lodhi me fraza të gjata, sepse besoj është gjithçka e kuptueshme këtu. Dua vetëm ta shpreh mendimin tim, si një kritike letrare dhe gazetare e sektorit të kulturës dhe të artit, se në ekspozitën që patëm rastin e fatin ta shohim ditë më parë, në shtëpinë e shkrimtarëve dhe të artistëve të kryeqytetit tonë...

Nëpër udhë të Krasniqes në Valbonë

Biseda është bërë në kufirin e pak minutave. Burri i dobët me dhëmbët e shkatërruar, që dikur ka qenë polic, më ka treguar se rruga për në Valbonë është katastrofë. E ka paraqitur me një koeficient të llahtarshëm. E kemi parë si guakë...

Bashkësia Budiste Soka Gakkai interesohet të jetë pjesë e proceseve dhe ndërmarrjeve të paqes në Kosovë

Mikpritësit kanë shprehur kënaqësi të posaçme për praninë në lokalet e Qendrës së tyre të një përfaqësuesi nga Kosova, nga toka e një shenjtëreshe që mbarë bota e njohu si nënë – nga toka e Nënës Tereze. Paulo Henrique...

Oazi i qetësisë quhet... Bajram Curri?!

Tropojën e thith me të gjitha poret, që kur vendos të udhëtosh me furgonat e linjës Tiranë-Bajram Curri ose anasjelltas. Shoferët, ndryshe nga kolegët e linjës së jugut, janë të gjallë dhe shumë vitalë. Këtë cilësi të fundit e teprojnë varësisht ...

Edhe një ligjëratë e suksesshme e profesorit nga Stublla e Kosoves - Engjëll Koliqi, në universitetin Fumec, në Belo Horizonte

Gjatë Konferencës Latino-Amerikane për të Drtejtën dhe Marrëdhëniet Ndërkombëtare (COLADRI), ligjëruesi nga Kosova ishte në qendër të vëmendjes dhe ka marrë shumë kërkesa për ligjërata nëpër universitetet tona...

Poezitë e poetit kosovar mbi pikturat e artistes braziliane kushtrim per nderimin e botës me dashuri

Artistja e re, por tashmë e njohur nga të gjithë, e cila po bën hapa gjigantë në karrierën e saj profesionale – Marina Vargas, pasi kishte lexuar bukur e saktësisht shpirtin e poetit kosovar, tashmë të njohur nga të gjithë këtu – Engjëll Koliqi...

COLADRI 2007 - Duartrokitje frenetike përfaqesuesit të Kosovës

Sesioni kushtuar Kosovës, që ishte në program në pasditën e së shtunës, ka zgjatur afër dy orë e gjysmë. Përkrah ligjëruesit nga Kosova – Prof. Engjëll Koliqi, bashkë me profesoreshën e nderuar Vera Lucia Alves Neves (që në këtë manifestim...

Busheku me ujin e freskët vendi I përzgjedhur për të festuar

ELBASAN-nisur nga historia e zonës së Shpatit dhe sidomos nga kthimi I emigrantëve, Komuna Shushicë ka vendosur të përdorë pikën turistike të Bushekut për të festuar ditën e përcaktuar si festë lokale,18 gushtin. Qindra banorë të zonave, grupe artistike të veshur me kostume...

Shqipëria, kufiri i fundit i Evropës

Është mesi i verës dhe unë ndodhem në një plazh buzë detit Jon, por nuk shoh këmbë njeriu. Prej së largu dalloj makinat që rrëshqasin në një shteg në rrugën malore dhe gjithçka më duket si një skenë me xhirim të ngadaltë, por kaq është i gjithë...

Të papriturat e Himarës magjike

Sezoni i sivjetshëm veror turistik, megjithëse e gjeti Himarën ashtu si edhe vjet, me pak ndryshime relaksuese për pushuesit , ishte i mbarë për banorët që lëshojnë vila dhe apartamente me qira dhe bizneset e shumta. I vetmi investim i ri...

Në grykëderdhjen e Bunës

Aiiii... Bash 100 kokrra rosa ka vra për ni or’ e gjys, Mehmeti”. E thotë në dihatje e sipër dhe hap kraharorin. Eshtë rreth 1.87m dhe i ka hije kjo krekosje. Kjo bëmë përbën një nga mrekullitë e parajsës së këtij vendi për Gjok V., 43 vjeç...

Hadrianopojë, në qytetin e vetëm ku gaboi perandori i madh

Hadriani, që njihet si perandori ndërtues gaboi me Hadrianopolin. Po, gaboi”, më përsërit para fytyrës arkeologu i bindur. Pastaj qesh. “Nuk e llogariti Drinon”, më sqaron. Andej nga hedh sytë, ai...

Saranda dhe Belek, dy qytete me bukuri përrallore përballë njëri-tjetrit

Shqipëria është një ndër vendet me bukuri të rralla natyrore dhe me të drejtë që në kohët antike dhe këto moderne ka zgjuar interesin e shkrimtarëve dhe historianëve vendas dhe të huaj. Por e rëndësishme është përmirësimi i kushteve dhe dhënies përparësi të turizmit arkeologjik. Megjithëse...

Rrugë e shkurtër për në Ulqin…

Kur lë pas Urën e Bunës, një urë e vjetër, e ndërtuar me dërrasë e konstruksione metalike, futesh në një udhë të ngushtë, shtruar me asfalt. Rruga ecën me zig zake dhe makinat që përkunden sa djathtas majtas nën diellin kapricioz të një fund korriku të përshfaqin dashamirësisht ndërtime të reja...

Vlora, të zgjedhësh mes dy deteve

Vlora për shumë njerëz njihet ndryshe si qyteti me dy dete. Lagur nga Adriatiku dhe Joni, në këtë zonë, ke mundësi të shumta për të zgjedhur vendin ku preferon të rrezitesh në diell, të pushosh e të dëfresh mbrëmjeve. Një qytet që njeh pushues në çdo stinë, ku bregdeti ka çfarë...

Keze (Kozeta) Zylo: Nje mbasdite me Kompozitorin e madh Akil Kocin

Emigrantet sot me shume se kurre kane nevoje te mblidhen se bashku, te ndajne brengat e mallit, e keto me mire se me cfaredo ndahen me muziken, me gjuhen e shpirtit, me tingujt melodioze qe te trokasin pakuptuar ne porten e zemres...

"Festa e birres" festa qe "dehu" te gjithe

Entuziastët e birrës kanë mundur të shijojnë për tre ditë shijen e birrës tradicionale shqiptare, gjatë një feste të re popullore që ka shpërngulur njerëzit e kryeqytetit, nga rrugët plot diell përvëlues, tek kodrat e liqenit artificial të Tiranës, në atë që u pagëzua si “Festa e birrës”. Por, nëse ky festim vjen i ri për Shqipërinë dhe shqiptarët...

Ishulli i Zvërnecit, mrekullia e harruar

Në perëndim të qytetit të Vlorës, rreth 13 kilometra larg, në mes të lagunës së Nartës, larg zhurmës së qytetit, ndodhet Ishulli i Zvërnecit, i mbuluar nga pisha të larta e shkurre me gjelbërim të përhershëm. Për të ardhur këtu duhet t’i bësh 9 nga këto 13 kilometra në një rrugë në mes të pemëve...

Aty ku turizmi malor takohet me detin dhe liqenin

Një udhëtim i mrekullueshëm në plazhet shkodrane ku pushuesit i ofrohet liqeni dhe deti. Rëra e rrallë me jodio kuron sëmundjet ndërsa fauna dhe flora e pasur e bëjnë edhe më karakteristike këtë zonë të Shqipërisë. Sigurisht, mos harroni tavën e krapit...

Në Italinë Shqiptare

Të duhet të ngjitesh në kalanë e Lezhës, që të rrokësh me sy të gjithë zonën e madhe fushore dhe bregdetare, që shtrihet prej shekujsh para këmbëve të saj. Drini, këneta, fusha, zogjtë e pafundmë, si edhe një rrip i madh i pyllëzuar, të shfaqet ngado përballë. Por, jo më. Shikimi mbetet, ngaqë fodull, Mali i Shëngjinit nuk të lejon më shumë. E sërish një kënetë. E gjithë kjo hapësirë, që dergjet në perëndim të Drinit...

Kosovë, Pavarësi & Siklet

Jemi ngjitur bashkë në një furgon shkatarraq, që përshkon me një uturimë mbytëse Kërnajën dhe i drejtohet rrugës së saporregulluar të Tropojës në drejtim të Gjakovës. Brinjaz është Qazim Uka, 70 vjeçar, me një xhup blu dhe me një plis të bardhë në kokë duke i mbajtur ngrehur sytë dhe veshët që e kanë lënë. E ndiej kur më pyet dhe nuk më kupton...
Kryesore