Beqir Cikaqi: Shkolla Shqipe në Treviso - Gëzuar!

Shkolla Shqipe e MP në Treviso sot e mbylli vitin kalendarik, e njëkohësisht edhe gjysmë vjetorin e parë të vitit shkollor 2016/2017. Në lokalet e Kishës në Quinto di Treviso të improvizuara si klasë mësimi u organizua ...

Beqir Cikaqi: Krujë, o qytet i bekuar

Emri mendohet se ka origjinë nga fjala krua, që d.m.th. burim uji. Kruja ka shumë kroje(burime uji).Përndryshe Kruja është vendbanim i vjetër shqiptar, i takon Qarkut të Durrësit, kryeqytet i rrethit me të njëjtin emër ...

Vahit Nasufi: Manifestimi i tretë i SHH Shitova

Për fshatin Shitovë të komunës së Kërçovës, është folur, shkruar dhe kënduar shumë. Por, viteve të fundit falë trofeve të një pas njëshme, të Klubit Volejbollistik "SHITOVA", i cili nën udhëheqjen e kryetrainerit ...

Cikaqi & Oreshkoviq: Seminari Rajonal në Pulla

Në qytetin e bukur bregdetar të Pullës në Kroaci, me 29 – 30 Tetor 2016, u mbajt Seminari Rajonal  „SHKOLLA SHQIPE NË DIASPORË“  për mësuesit e MP të gjuhës shqipe në Itali – Kroaci - Slloveni. Ishte ky seminari i parë...

Bashkim Saliasi: Faleminderit miku ynë Viron Kona!

Kur me shkrimtarin Viron Kona mbërritëm në shkollën Babrru-Kodër, na pritën buzagaz  mësuesit Caush Kullafi dhe Floresha Bilo. Ndërsa përshëndetej përzemërsisht me shkrimtarin, Caushi tha: Sivjet, shkolla mbush...

Përparim Hysi: Në Festën Pagane të Ullirit

Brenda dyjavëshit të këtij fundtetori, me një ekip mikst nga Tirana, kemi  udhëtuar drejt Bashkisë së Roskovecit, si të ftuar nominalë nga ZONJA e Parë e kësaj bashike, MAJLINDA BUFI.Në ftesën e parë qemë protagonistë të një promovimi librash të...

Murat Gecaj: Zyba Hysa përuron romanin e parë

Këto ditë, mësuesja veterane dhe krijuesja e njohur Zyba Hysen Hysa publikoi këtë njoftim në Internet: “Të dashur miq e mikesha, kolegë të artit dhe letërsisë! Kush ka dëshirë ta ndaj me mua gëzimin e paraqitjes së romanit tim të parë, “Rrjedha”, është i mirëpritur në ...

Dibrani: Të bashkuar për shenjtërimin e Nënë Terezës

Nga Shqipëria, Kosova, e nga mbarë viset  shqiptare,si dhe nga diaspora, janë bëre  manifestime të ndryshmen  kushtuar shenjtërimit të Nëna Terezës qe u bë  në Rome.  Të  kujtojmë se Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më ...

Florim Zeqa: Arti, pasaporta më e mirë e një kombi

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit të vallëzimit...

Murat Gecaj: Në një festë të bukur të librit

Këto ditë, përmes  celularit më erdhi ky mesazh:  “I nderuar z.Murat Gecaj! Në emër të Librarisë oniline “Bukinist.al”,por edhe me porsoi të  z.Xhevahir  Lleshi,, botues i “Eugen”, që shënon 25 vjet veprimtari, kemi kënaqësinë t’u ftojmë, ditën e shtunë, datë 22 tetor ...

Bedri Tahiri: Gjurmëve të identitetit tonë kombëtar

Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, Nasufin, ia mësymë Prekazit të Epërm. Dhe, para xhamisë, objekti i se cilës deri më 1938 kishte qenë selia e Komunës së Prekazit, na priste kushëriri ynë, profesori i filozofisë dhe ...

Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

Në fundjavën që e lamë pas, në Stubëll të Karadakut, komuna e Vitisë, u mbajt manifestimi tradicional, në përkujtim të Shkollës së Parë Shqipe në Kosovë “Takimet e Dom Mikelit, për të 27-tën herë me radhë...

Beqir Cikaqi: Shkodra - qyteti i traditës dhe kulturës

Të shkruash për  një vendbanim të lashtë me tradita shekullore vetëm me një reportazh (të shkurt...) është shumë pak! Ky (foto)reportazh është realizuar gjatë mbajtjes së  Seminarit XII...

Frrok Vukaj: Bjeshkët e Tropojës – mrekulli

Përjashtuar një përqindje relativisht të ulët të tropojanëve e disa qindra turistëve, mund të themi se magjia e këtyre bjeshkëve mahnitëse mbetet e pa shijuar. Unë pata rastin e mirë të realizoj një nga ëndrrat më mbresëlënëse ...

Sabit Abdyli: Mbresa udhëtimi nga Zelanda e Re

Në orën 8 të mëngjesit nga Aucklandi u nisem për në cepin e mbarimit të Ishullit verior. Katërqind e njëzetë e dy km. rrugë deri në Cape Reinge me veturën Golf 5 i kaluam për 5 orë e gjysmë. Me të arritur parkuam veturën dhe ...

Aldion Jenishaj: Fundjavë e paharrueshme në Përmet

Shumë i zënë për të pushuar? Por ke shumë nevojë për pak pushim? Nga entuziazmi për të lënë qytetin për pak kohë deri te adrenalina për të parë destinacionet më të mira të vendit tonë, po ju paraqes një ide për një fundjavë dhe aventura duke eksploruar një nga pikat më ...

Hazir Mehmeti: Mësuesit nga diaspora në Shkodër

Katër ditët e fillimgushtit të ngrohtë të këtij viti u pasuruan në kalendarin e Mësimit Shqip në Diasporë me seminarin e 12-të në vendlindje Morën pjesë rreth 160 mësues nga gjithë kontinenti. Organizimi u bë nga Ministria ...

Frrok Vukaj: Në qendrën e ri-intregimit të të miturve

Pas një pune relativisht të gjatë të grupit të punës për studimin “Përvojë dhe problem për punën e diferencuar me nxënësit me deviacione në sjellje”, meraku ynë ishte dhe për një vizitë në “Burgun e Fëmijëve” për të cilën ngulmonte me të drejtë Prof. Dr. Musa Kraja...

Lulzim Logu: Ora e bjeshkëve, Selim Bubrreci!

Një mëngjes të nxehtë fundqershori 2016, kur po bëhesha gati të nisesha për një udhëtim të gjatë, një zile e zgjatur telefoni, mjaft e hershme, mu duk aq e papritur, sa vonova shumë ta hap.Sikur ta dija...

Frrok Vukaj: Në Karaburunin “e ndaluar”

Këto ditë të ngrohta, për një fundjavë zgjodhëm bregdetin e Vlorës, një nga perlat më të bukura të vendit. Pas Ujit të Ftohtë, jo shumë larg nga Tuneli, kafen e parë e pimë në njëlokal më emrin “Liro” ngjitur me rrugën...

Ndue Dedaj: Nëpër Kelmend, majave të turizmit

Afro 90 vite më parë, një nga shqiptarët më të kënduar të kohës, studiuesi dhe përkthyesi Stavro Frashëri nga Korça, që shoqëronte një antropolog amerikan nëpër viset e epërme veriore, shkruante “shqiptarë jemi, por Shqipërinë nuk...

Tahir Bezhani: Gjergj Gecaj, kultivuesi i mjedrës

Bujqësia është njëra nga hallkat  më të  rëndësishme për zhvillimin e një vendi. Në vendet e zhvilluara të perëndimit, krahas degëve tjera, prioritet  të veçantë i kushtohet kulturave  bujqësore . Në vitet e fundit, edhe në vendin tone...

Florim Zeqa: Tahir Sinani, figura më emblematike

Komuniteti shqiptar në Treviso (Itali), dielën e kaluar me 05 qershor 2016 në lokalitetin Sarone (Santa Lucia-TV), organizoi një Akademi Përkujtimore për pjesëmarrësin e tri luftërave çlirimtare, heroin e kombit gjeneral Tahir Sinani...

Tahir Bezhani: Vizitë vendeve të veçanta

Dje, me dt.05.qërshor, 2016 në shoqëri me mikun,  Bardh Nëngurra, gjatë qëndrimit disaorësh në Istog, vizitova vendlindjen e të madhit Ibrahim Rugova, burreshtetit historik të vendit tonë, përsonalitetit të rrallë të kohës, fshatin Cerrcë...

Ndue Dedaj: Tri ditë në Serbi

Dikur Udha e Madhe ishte ajo që lidhte fshatin me bajrakun apo krahinën, dy-tri male përtej, apo deri në Prizren a Shkodër. Dikush mund të vente dhe deri në Stamboll, por më së shumti i internuar. Tani bota është bërë një ...

Florim Zeqa: Sofra shqiptare në San Vendemiano

Qyteti San Vendemiano në veri-lindje të regjionit të Venetos, i njohur si vendi i prodhimit të rrushit dhe vërave më kualitative në pjesën veriore të Italisë, nga viti 2010 e këndej njifet edhe si vendi ku gërshetohen kulturat nga shumë vende të botës...

Hazir Mehmeti: Mauthauseni pikon dhembje

Në Apellplatz u vunë kurora nga shumë vende të botës. Dhe, nga Ambasadori i Shqipërisë në Austri Roland Bimo;  .Sami Ukelli, Ambasador i Kosovës në Austri.     Promovohet “Libri përkujtimor i të vdekurve në...

Frrok Vukaj: Turizëm multikulturor që edukon

Vitet e fundit nocioni turizëm ka marrë një kuptim më tëgjerë duke u shndërruar në një nga industritë më të mëdha fitimprurëse, i cili gjeneron një përqindje të konsiderueshme të GDP-së botërore. Përfitimet e ndërsjella janë të mëdha, ku përfshihen shumë ...

Florim Zeqa: Oda Shqiptare

Në mbrëmjën e së shtunës së 7 Majit 2016-të, në lokalitetin Concordia Saggitaria, Sh.K. "Nënë Tereza", në një ambient të ngrohtë dhe vëllazëror organizoj mbrëmjen "Oda Shqiptare", për të gjithë antarët dhe mbështetësit e saj...

Vjollca Biraku: Vlora nderon Qemal Haxhihasanin

Prof.dr. Bardhosh Gaçe, kishte kohë që po punonte me përkushtim për organizimin e një evenimenti shkencor, për jo vetëm për bashkëshoqëruesin e tij shkencor por edhe për mikun e tij, Qemal Haxhihasani...

Gecaj: 25 vjetori i shoqatës së miqësisë Shqipëri-Itali

Nuk është hera e parë që përfaqësues të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Arstitëve Shqiptarë “Papa Klementi XI-Albani”, Suedi, bëjnë vizitë në Shqipëri. Kësaj here, ata kishin edhe një motiv më shumë për ta bërë këtë gjë...

Merita Berisha: T'i buzëqeshësh ardhmërisë së të rinjëve tanë

Projektët senzibilizuese sot janë shumë të nevojshme nëpër të gjitha qytetët dhe fshatrat e Kosovës. Njëri ndër ato projekte ku duhet të senzibilizohen fëmijët por edhe të rriturit që të ruajnë dhëmbët e pastër me moton “Buzëqeshi Jetës” përfundoj të Premtën më 1 prill ...

Engjëll Koliqi: Gjurmëve të Martirëve të Karadakut

Siç kishte paralajmëruar javë më parë, famullitari i Stubllës – Dom Albert Jakaj, këtë të shtunë, thuaja pranverore, të 12 marsit, Stubllës ia kishin mësy besimtarët katolikë nga mbarë Kosova, të të gjitha famullive, përveç Zymit dhe Bishtazhinit...

Kozeta Zylo: Gruaja që bëri histori në “Ana e Malit"

Shoqata shqiptare amerikane "Ana e Malit" në Staten Island, New York mbajti kuvendin e saj dhe bëri zgjedhjet për kryetar të ri dhe kryesinë me mandat për vitin 2016-2019. Në mjediset e këndshme të lokalit "Brook Catering Hall...

Qazim Shehu: Preng Lleshaj, një tetëdhjetëvjetor

Së bashku me miqtë e mi: Mal Cani, kryetar i Shoqatës së Pajtimit Mbarëkombëtar “Nënë Tereza”, Bardhok Gjikola dhe Xhelal Marku, më datën 14 korrik, një nga ditët më të nxehta të kësaj vere, udhëtuam drejt fshatit ...

Florim Zeqa: Festë madhështore në Lison

Shoqata shqiptare "Nënë Tereza" nga Concordia Sagittaria (Portogruaro-VE), voazhdon traditën e mirë të organizimit të festave kombëtare dhe shtetërore. Kësaj radhe, vendi i takimit të bashkatdhetarëve ishte Palestra ...

Kozeta Zylo: Mark Gjonaj mblodhi shqiptarët

Ansambleisti i shtetit të Nju Jorkut z.Mark Gjonaj "Nderi i Kombit" mblodhi shqiptarët e Diasporës dhe disa politikanë, ligjvënës amerikanë për të festuar 8 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.   Në mjediset e restorantit "Maestro...

Florim Zeqa: Kosovë jashtë e Kosovë brenda

Një orë para se të arrij ylli i muzikës shqiptare, salla ishte mbushur përplot me mërgimtar të ardhur nga anë të ndryshme të Italisë, nga Zvicëra dhe Sllovenia, që prisnin me kurreshtje më të madhën e estradës shqiptare...

Kozeta Zylo: Lulet janë medicina e shpirtit

Dita e të dashuruarve që simbolizohet në botë me Shën Valentinin e bën pak më ndryshe ta presësh ditën nga të tjerat, ngase eshte një ditë që duhet të mbushet plot me dashuri dhe mirënjohje për gjithcka që të është afruar...

Engjëll Koliqi: E lutën Zojën e Lurdit

Për ta falënderuar Zojën e Lurdit për shumë mrekulli dhe ndërmjetësime te Zoti dhe për ta lutur me devocion të merituar për mrekulli të reja, kishin ardhur rreth njëzet meshtarë dhe seminaristë, si dhe qindra besimtarë nga shumë famulli të Kosovës ...
Kryesore