Petrit Aliaj: Manifestim interkulturor në Riva del Garda

Të shtunën më 13 maj në sheshin Garibaldi të komunës Riva del Garda,organizzata internazionale “Rinia”,promovoi edicionin e tretë të festivalit interkulturor ,tashmë një traditë e njohjes dhe e integrimit të kulturave...

Bashkim Saliasi: Shkolla Vëllazërimi në 20 vjetor

5 Maji, një ditë e shënuar për ne shqiptarët. Dita e nderimit të dëshmorëve, që dhanë jetën për çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazifashistë. Por, për shkollën 9 - vjeçare “Vëllazërimi”  Babrru-Fushë dhe komunitetin e saj, 5 Maji ...

Gëzim Llojdia: Folku evropian zbret në Vlorë

Prej datës 11 -13 Maj 2017 në qytetin e Vlorës folku evropian zbret në Vlorë në edicionin e IX të “Aulona Inter folk festival”.Starton në datën 11 Maj,në skenën e sheshit“Pavarësia”në Skelë dhe mbyllet në 13 Maj, ditë kur në qytet do të kulmojnë veprimtaritë e Çeljes së ...

Florim Zeqa: Sinonim kënaqësie shpirtërore

Trevizo, është njëra ndër provincat më të populluara me mërgatën shqiptare. Sipas disa statistikave, vetëm në qytetin e Trevizos ndodhen mbi 5 mijë emigrant nga Shqipëria, Kosova, Ilirida dhe trojet tjera etnike...

Hazir Mehmeti: Freskim njohje e dashurie ndaj atdheut

Pushimi i Pashkëve u pasurua me ekskursionin mësimor në njohjen e atdheut, njëkohësisht çmallje me të afërmit e munguar. Kësaj radhe ishte nga Austria  grupi prej 43 nxënësve dhe mësueseve të tyre Antigona Elshani, Bukurije Limani, Rafete Kosumi ...

Tahir Bezhani: Një vizitë njëditëshe në Smolicë

Ditën e parë të pranverës, vendosa t’i bëjë një vizitë  Smolicës,vendlindjes sime.  Më kishte pas marrë malli të shoh lulëzimin e pranverës,gjelbërimin e natyrës, livadhe e ara,rrugë e gurë ku kam kaluar jetën,rritë trupin e posaçërisht ku e kisha kaluar...

Zeqiraj & Cakiqi: Shoqata Sali Çekaj festoi pavarësinë

Shoqata Kulturore Humanitare Shqiptaro-Gjermane "Sali Çekaj", në Pfaffenhofen të Bavarisë, mbajti zgjedhjet e rrugullta, për udhëheqjen e re të Shoqatës, me afat katër vjeçarë. Kjo Shoqatë është...

Nue Oroshi: Marjan Sebaj Sopi - 50 vjetori i lindjes

Te hënën e kaluar qyteti i vogel i Bargteheides në afersi të Hamburgut ishte i vershuar nga shumë shqiptarë . Në këtë qytet kishin ardhur shqiptarët nga Gjermania , Italia dhe Zvicrra për të kremtuar një aktivitet ...

Dushi & Zeqiraj: LDK në Starnberg festoi pavarësinë

Aktivi i LDK-së në Starnbeg shquhet me veprimtaritë e tij, në vijimësi. Ësht një aktiv shumë simpatik, i cili i ka qëndruar besnik parimeve dhe frymës rugoviane. Ajo që e veçon, nga aktivat sivëllezër të tij, është anëtarësia...

Tahir Bezhani: Pas 4 muajve në Tropojë

Që nga  fundi i tetorit 2016-të nuk pata rast të shkoj në Tropojë. Ndodhë ndonjëherë, të bëhen punët të tilla që të pengojnë të shkosh atje ku dëshiron. Ka kohë të gjatë,mbi dy decenie që shkoj vazhdimisht në Tropojë,në Bytyq (Zogaj),i kam dajë ,te farefisi im...

Idriz Zeqiraj: Akademi për të rënët e Janarit

Nëndega e LDK-së, në Rheinland Pfalz, e drejtuar, përtej një dekade, nga Idriz Zeqiraj dhe i pasuar nga veprimtari Fazli Hajdaraj, është shquar për parimësi rugoviane, udhëheqje dhe vendim-marrje kolegjiale...

Florim Zeqa: Shën Tereza dridhi landin bavarez

Shqiptarët në Altötting, Mühldorf, Traunstein, Rosenheim, Pfarrkirchen e rrethinë të bashkuar rreth shoqatës "Shën Tereza" në Altotting, me 11.02.2017 në Ristorante Pizzeria "PALERMO" në Muhldorf u organizua manifestimin ...

Beqir Cikaqi: 17 Shkurti në Treviso

Manifestimet për festën e pavarësisë së Kosovës, po zhvillohet anembanë  botës ku ka shqiptar. Kështu po ndodh edhe me mërgatën shqiptare në Itali.  Të dielën me 12 shkurt(2017) në organizim të Shoqatës ILIRIA...

Idriz Zeqiraj: Akademi përkujtimore për Presidentin Rugova

Dega e LDK-së në Gjermani, në bashkëpunim me Nëndegën e LDK-së në Bavari, Shoqatat "Sali Çekaj" dhe "Rilindja", përkatësisht, në Pfaffenhofen dhe Mynih, organizuan Akademinë Përkujtimore kushtuar Presidentit...

Florim Zeqa: Atmosferë e zjarrtë festive në Lison

Sikurse herave të tjera, edhe kësaj radhe shoqata "Nënë Tereza" voazhdoi me  traditën e mirë, të organizimit të festës së 9 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës.Në një ambient të ngrohtë vëllazëror, manifestimi për 9 vjetorin e ...

Beqir Cikaqi: Flaka e Janarit në Itali

Të dielën  me 29 janar 2017, në organizim të Shoqatës Kulturore “Bashkimi Kombëtar”, në Cassola (lokalitet i Bassano del Grappa), u mbajt ORË LETRARE, në kuadër të muajit “Flaka e janarit”...

Habazaj: Shqipëria, Italia dhe Greqia nëpërmjet Vlorës

E premtja e datës 20 janar 2017 do të mbahet mend gjatë dhe do të shënohet në Kujtesën e Universitetit të Vlorës si një ditë e veçantë; ndër më të bukurat ditë, mesazhdhënëse, kulturoro-akademike e gëzimtare për senatin, stafin akademik, personelin administrative ...

Luan Kalana: Shqipëria na shpëtoi

Mediat ne Florida ,SHBA do te poropgandonin evenimentim histoik-kulturor te organizuar ne Srasota ,kushtuar Dites te Holocaustit,shpetimit te Hebrejve, nga populli dhe shteti hqiptar ,si nje simbol paqeje Boterore,"Mikpritja dhe Besa e shqiptareve,nje...

Laureta Petoshati: Shoqata Shqipëria dhuron libra

Ndërsa bisedon me zotin Ilirjan Dhima, Kryetarin e Shoqatës humanitare dhe patriotike ʺShqipëria", e cila e ka qendrën e saj në Athinë dhe anëtarët e saj janë kryesisht emigrantë shqiptarë, kur shikon se biseda e tij...

Marilena Vasili: Pritje e ngrohtë për Bardhyl Maliqin

Në Athinë, në sallën Michael Averof, kati i 7-të i Akademisë paraqitet me sukses libri poetik "Perandoria e zogjve” i poetit shqiptar Bardhyl Maliqi, i përkthyer nga Kostas Nousia dhe me performancën letrare të Margaret Fronimadhi – Matatsit ...

Beqir Cikaqi: Shkolla Shqipe në Treviso - Gëzuar!

Shkolla Shqipe e MP në Treviso sot e mbylli vitin kalendarik, e njëkohësisht edhe gjysmë vjetorin e parë të vitit shkollor 2016/2017. Në lokalet e Kishës në Quinto di Treviso të improvizuara si klasë mësimi u organizua ...

Beqir Cikaqi: Krujë, o qytet i bekuar

Emri mendohet se ka origjinë nga fjala krua, që d.m.th. burim uji. Kruja ka shumë kroje(burime uji).Përndryshe Kruja është vendbanim i vjetër shqiptar, i takon Qarkut të Durrësit, kryeqytet i rrethit me të njëjtin emër ...

Vahit Nasufi: Manifestimi i tretë i SHH Shitova

Për fshatin Shitovë të komunës së Kërçovës, është folur, shkruar dhe kënduar shumë. Por, viteve të fundit falë trofeve të një pas njëshme, të Klubit Volejbollistik "SHITOVA", i cili nën udhëheqjen e kryetrainerit ...

Cikaqi & Oreshkoviq: Seminari Rajonal në Pulla

Në qytetin e bukur bregdetar të Pullës në Kroaci, me 29 – 30 Tetor 2016, u mbajt Seminari Rajonal  „SHKOLLA SHQIPE NË DIASPORË“  për mësuesit e MP të gjuhës shqipe në Itali – Kroaci - Slloveni. Ishte ky seminari i parë...

Bashkim Saliasi: Faleminderit miku ynë Viron Kona!

Kur me shkrimtarin Viron Kona mbërritëm në shkollën Babrru-Kodër, na pritën buzagaz  mësuesit Caush Kullafi dhe Floresha Bilo. Ndërsa përshëndetej përzemërsisht me shkrimtarin, Caushi tha: Sivjet, shkolla mbush...

Përparim Hysi: Në Festën Pagane të Ullirit

Brenda dyjavëshit të këtij fundtetori, me një ekip mikst nga Tirana, kemi  udhëtuar drejt Bashkisë së Roskovecit, si të ftuar nominalë nga ZONJA e Parë e kësaj bashike, MAJLINDA BUFI.Në ftesën e parë qemë protagonistë të një promovimi librash të...

Murat Gecaj: Zyba Hysa përuron romanin e parë

Këto ditë, mësuesja veterane dhe krijuesja e njohur Zyba Hysen Hysa publikoi këtë njoftim në Internet: “Të dashur miq e mikesha, kolegë të artit dhe letërsisë! Kush ka dëshirë ta ndaj me mua gëzimin e paraqitjes së romanit tim të parë, “Rrjedha”, është i mirëpritur në ...

Dibrani: Të bashkuar për shenjtërimin e Nënë Terezës

Nga Shqipëria, Kosova, e nga mbarë viset  shqiptare,si dhe nga diaspora, janë bëre  manifestime të ndryshmen  kushtuar shenjtërimit të Nëna Terezës qe u bë  në Rome.  Të  kujtojmë se Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më ...

Florim Zeqa: Arti, pasaporta më e mirë e një kombi

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit të vallëzimit...

Murat Gecaj: Në një festë të bukur të librit

Këto ditë, përmes  celularit më erdhi ky mesazh:  “I nderuar z.Murat Gecaj! Në emër të Librarisë oniline “Bukinist.al”,por edhe me porsoi të  z.Xhevahir  Lleshi,, botues i “Eugen”, që shënon 25 vjet veprimtari, kemi kënaqësinë t’u ftojmë, ditën e shtunë, datë 22 tetor ...

Bedri Tahiri: Gjurmëve të identitetit tonë kombëtar

Sot, më 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, Nasufin, ia mësymë Prekazit të Epërm. Dhe, para xhamisë, objekti i se cilës deri më 1938 kishte qenë selia e Komunës së Prekazit, na priste kushëriri ynë, profesori i filozofisë dhe ...

Engjëll Koliqi: Jehona të fuqishme të shqiptarizmës

Në fundjavën që e lamë pas, në Stubëll të Karadakut, komuna e Vitisë, u mbajt manifestimi tradicional, në përkujtim të Shkollës së Parë Shqipe në Kosovë “Takimet e Dom Mikelit, për të 27-tën herë me radhë...

Beqir Cikaqi: Shkodra - qyteti i traditës dhe kulturës

Të shkruash për  një vendbanim të lashtë me tradita shekullore vetëm me një reportazh (të shkurt...) është shumë pak! Ky (foto)reportazh është realizuar gjatë mbajtjes së  Seminarit XII...

Frrok Vukaj: Bjeshkët e Tropojës – mrekulli

Përjashtuar një përqindje relativisht të ulët të tropojanëve e disa qindra turistëve, mund të themi se magjia e këtyre bjeshkëve mahnitëse mbetet e pa shijuar. Unë pata rastin e mirë të realizoj një nga ëndrrat më mbresëlënëse ...

Sabit Abdyli: Mbresa udhëtimi nga Zelanda e Re

Në orën 8 të mëngjesit nga Aucklandi u nisem për në cepin e mbarimit të Ishullit verior. Katërqind e njëzetë e dy km. rrugë deri në Cape Reinge me veturën Golf 5 i kaluam për 5 orë e gjysmë. Me të arritur parkuam veturën dhe ...

Aldion Jenishaj: Fundjavë e paharrueshme në Përmet

Shumë i zënë për të pushuar? Por ke shumë nevojë për pak pushim? Nga entuziazmi për të lënë qytetin për pak kohë deri te adrenalina për të parë destinacionet më të mira të vendit tonë, po ju paraqes një ide për një fundjavë dhe aventura duke eksploruar një nga pikat më ...

Hazir Mehmeti: Mësuesit nga diaspora në Shkodër

Katër ditët e fillimgushtit të ngrohtë të këtij viti u pasuruan në kalendarin e Mësimit Shqip në Diasporë me seminarin e 12-të në vendlindje Morën pjesë rreth 160 mësues nga gjithë kontinenti. Organizimi u bë nga Ministria ...

Frrok Vukaj: Në qendrën e ri-intregimit të të miturve

Pas një pune relativisht të gjatë të grupit të punës për studimin “Përvojë dhe problem për punën e diferencuar me nxënësit me deviacione në sjellje”, meraku ynë ishte dhe për një vizitë në “Burgun e Fëmijëve” për të cilën ngulmonte me të drejtë Prof. Dr. Musa Kraja...

Lulzim Logu: Ora e bjeshkëve, Selim Bubrreci!

Një mëngjes të nxehtë fundqershori 2016, kur po bëhesha gati të nisesha për një udhëtim të gjatë, një zile e zgjatur telefoni, mjaft e hershme, mu duk aq e papritur, sa vonova shumë ta hap.Sikur ta dija...

Frrok Vukaj: Në Karaburunin “e ndaluar”

Këto ditë të ngrohta, për një fundjavë zgjodhëm bregdetin e Vlorës, një nga perlat më të bukura të vendit. Pas Ujit të Ftohtë, jo shumë larg nga Tuneli, kafen e parë e pimë në njëlokal më emrin “Liro” ngjitur me rrugën...
Kryesore