Mërgim Korça: Kryengritja e Malësisë së Madhe

24 janari i vitit 1944 shënon njerën nga ngjarjet nga më të shënuarat të historisë kombit tonë, fillimin e Kryengritjes Armatosur të Malësisë Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vërshimin sllavo-komunist në zonën e veriut...

Llemadeo: Ndarja e kombit

Dardaninë e marrun me dhunë
që Kosovë ja vunë emrin kur e shkelën...
se Sllavisht e donin çdo punë
dhe në akcent të tyre e donin dhe emrin...

Mërgim Korça: Konsiderata rreth gjuhës së njësuar

Shtysë për t’i shkruar këto radhë u bë një shkrim i Kostaq Xoxës të cilin e njoh ... qëkur e mbaj mënd veten time. Prandaj edhe shkrimi i Kostaqit me titull Gjuhëtarët po e humbasin durimin, ma tërhoqi menjëherë vëmëndjen. Tek lexoja se si autori...

Kadare: ''Standardi natyrisht nuk është tabu. Një kongres i dytë natyrisht që mund dhe duhet të bëhet''

Hylli i Drites: Zoti Kadare, ju jeni sot në botë shkrimtari shqiptar ma i lexuem dhe ma i përkthyem. Në kuadrin e nji sistemimi logjik të historisë së letërsisë sonë ma afër kujt e ndieni veten, si për nga ...

Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Nga Albert Vataj - Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze...

Shqipëria, sërish më e korruptuara në gjithë Ballkanin

Pavarësisht nga përmirësimet në krahasim me një vit më parë, Shqipëria vazhdon të ngelet vendi më problematik në të gjithë rajonin për korrupsionin. Transparencë International ka publikuar klasifikimin më të fundit botëror për korrupsionin, duke monitoruar 180 vende të botës...

Manirat për t’u dukur interesant!

Nuk do të kisha marrë mundimin të harxhoja atë pak kohë që të fal një weekend i bukur vjeshte, sikur të dielën të mos më kishte tërhequr vëmendjen një shkrim i çuditshëm tek “Shqip”që herë pas here belbëzon marrëzira me titull: “Ja paratë që grabiti Noli dhe qeveria e tij nga arka e shtetit...

Albert Vataj: Niset për nga amshimi At Zef Pllumi

At Zef Pllumi u nda përgjithherë nga të afërmit, nga Shkodra, nga admiruesit, nga gjithsekush e njohu, ndigjoi për të dhe lexoj prej tij. At Zef Pllumi, i fundmi i brezit të artë të françeskanëve shqiptarë, atyne që kulmuen në pjedestal tiparet me të spikatuna...

Mërgim Korça: Patër Gjergj Fishta akoma i trajtuar si “gogol” Sa keq!

Këmbëngulja me të cilën vazhdohet të insistohet në drejtim të ruajtjes së  shtrëmbërimit të të vërtetave historike por në mënyrë më të sofistikuar, që të duket sa më i besueshëm shtrëmbërimi, parimisht më revolton shumë. Shtysë që t’a trajtoj problemin siç do t’a shihni në vazhdim, u bë pohimi...

Cila data e çlirimit të Shqipërisë: 28 apo 29 Nëntori?

Me vëmëndje dhe përqëndrim të madh e ndoqa emisionin në fjalë  të drejtuar nga z.Blendi Fevziu, tashmë moderator shumë i afirmuar. Nga ana tjetër kuptohet lehtë përse isha aq kureshtár lidhur me debatin shkencor që mbas pak do të ndiqja...

Vetëm pavarësi

Një shtet me dy sisteme është termi që përdoret rëndom në terminologjinë ndërkombëtare teksa ju referohen raporteve mes Kinës dhe Hong Kongut. Ndër kolonitë e fundit të Britanisë së Madhe, ajo u dorëzua plot një dekadë më parë...

Nuri Dragoj: Ju ftoj në debatin: Gjuha shqipe, një nga gjuhët më të vjetra në Evropë

Thirrje Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Institutit të Gjuhësisë, rektorateve dhe dekanateve në universitetet e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, intelektuaëve dhe gjuhëtarëve shqiptarë kudo në botë, si dhe të gjithë mësuesve të gjuhës në shkollat e mesme të Shqipërisë dhe Kosovës...

Sistemi elektronik i zgjedhjeve - Unikat në botë - Mund të dërgohet si dhuratë e Demokracisë në Kosovë

Drejtori ekzekutiv i Shkollës Gjyqësore Elektorale – Juiz Paulo de Tarso Tamburini Souza, me bashkëpunëtorët, i ka njoftuar mysafirët me sistemin elektoral elektronik, që është unikat në botë, si garanci e demokracisë së vërtetë...

Tis

Eshtë ende natë! Të zgjon nga një gjumi i keq, zilja e orës. Gjëmon ngulmthi sikur edhe ajo do pjesën e saj në këtë sëmbim dashakeq. Ke lënë për të dytën ditë të zësh radhë të pajisesh me një çertifikatë personale. Se këto fletushka të duhen kudo të trokasësh...

Golgota e një populli martir në retrospektivë

Një libër bëhet shkas të tubojnë në Tiranë shqiptarë nga të gjitha trojet etnike. Një libër i një autori të njohur kosovar ka përcjell në një ditë të vetme, përmes referatesh dhe kujtimesh nga flakadani i luftës për liri mesazhin e pavarësisë së Kosovës, si i vetmi opsion për statusin përfundimtar. Eposi i...

Agim Gashi: Disa aspekte të epikës historike në këngët popullore shqiptare

Me vlerat e shumta kjo është një dëshmi e gjallë e së kaluarës së popullit tonë, e jetës plot peripeti, e vuajtjeve nën sundimet e huaja, e baticave e zbaticave që përpëlitën shqiptarin ndër shekuj, me një synim për një të ardhëme më të mirë. Këto këngë në të shumten e rasteve zëvëndsuan atë zbrastësi...

Atdheu ynë – Kombi shqiptar copë-copë edhe nga ne të zot

Koha e trazicionit shqiptar tashmë hyri në histori si faqja më e zezë në historinë tonë kombëtare.Dhe s’kish si të ndodhte ndryshe kur Shqiperia ne vitet ’80 pësoi rënien më të madhe ekonomike për shkak të politikës së gabuar të fenerit ndricues...

Zëri i arsyes në shërbim të realitetit të Kosovës

Organozatorët e COLADRI (Conferência Latino-Americana de Direito e Relações Internacionais – Konferenca Latino-Amerikane e së Drejtës dhe të Marrëdhënieve Ndërkombëtare) dhe drejtuesit e kompanisë DIPROJINT (Diplomacía e...

Kosova: Sfida e Evropës

Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë mizoritë që ndodhën në Ballkan gjatë viteve `90. Asnjë evropian nuk mund t’i harrojë skenat e brutalitetit, vrasjes dhe dëbimit. Në momentin kur fati i Kosovës kthehet në fokus të vëmendjes ndërkombëtare, asnjë evropian nuk duhet t’i harrojë ngjarjet tragjike...

Mërgim Korça: Ndërrimi jetë i një vajze 23 vjeçare e bën shkëmbin te përlotet, jo nënën. Po kur nëna është zonja Liri Belishova, duhet gjykuar më gjerë

Er’e marrë.   Er’e fryrë nga drejtime skajshmërisht të kundërta.   Shumator’e erërave një vorbull cikloni.   Ai më rrëmbeu dhe në kahun antikóhë më vuri para një kaleidoskopi ku n’atë çmëndurí vizionesh shikoja një stativ mikrofoni të...

“Kombi Kosovar”

Kosova dhe populli i saj shumicë nuk lufton për identitet kombëtar, por për Shtet Kosovar, sepse identitetin kombëtar Kosova e ka qysh me mijëra vite përpara dhe ai është identiteti Iliro-Shqiptar. Kosova është Shqiptare, por nuk ka pavarësi, nuk është shtet, ndaj ajo lufton për Liri...

Të guxosh pavarësinë

Një nga shprehjet popullore të serbëve, e një shkrimtari beogradas, se Serbia ka humbur në paqe, atë që fitonte në luftë, është perifrazuar në këtë mënyrë nga historiani berlinez për Evropën Juglindore, Holm Sundhaussen: Në shekullin e 20, Serbia ka humbur përmes luftërave, atë që...

Fundi i udhëkryqit

Po bëhet përherë e më e vështirë për t'u kuptuar se përse nevojiten negociatat shtesë prej 120 ditësh. Raundi i parë i tyre u zhvillua në 30 gusht dhe sërish nuk ofroi asnjë zhvillim që do të nënkuptonte fillimin e gjetjes së zgjidhjes përfundimtare, që do t'i kënaqte palët e përfshira. Protagonistët...

Kur popullin e shkel fataliteti dhe shtetarët kalërojnë mbi pegas

Nga Albert Vataj - Nëse vërtetë e gjithë përgjegjësia e kufizimeve të gjata të energjisë elektrike dhe ujit të pijshëm duhet ta mbajë perëndia, atëherë këto shtetarë duhet ta ndajnë, nëse taksat duhet t’ia japim perëndisë, apo të vazhdojë t’i mbajë...

Skandali me tekstin e historisë: Greqia deri në Vlorë

Një hartë që u "jep të drejtë" nacionalistëve grekë që kërkojnë ende Epirin e Veriut, është tashmë e publikuar në mënyrë të çuditshme në tekstin shkollor shqiptar të klasës së 6. Nëse të gjithë në Shqipëri deri tani kemi mësuar se kufijtë e Greqisë...

Pasojat e Akraballëkut - Nga Arbën Xhaferi

Nga Arbën Xhaferi - Skemat politike shpesh depërtojnë lehtë në botëkuptimet e njerëzve, qofshin ata të zakonshëm apo njohës të mirë të rrethanave, dhe vështirë çrrënjosen. Tanimë, çdo analist që zhvillon teorinë për pasojat e konflikteve në Gadishullin Ilirik niset nga premisa, tashmë e aksiomatizuar për ekzistencën e një aleance të natyrshme mes Serbisë dhe Greqisë...

Bugajski: Europianët duhet të angazhohen për zgjidhje

Analistët si në Perëndim dhe në Kosovë e kanë komentuar periudhën shtesë të negociatave si një mundësi që Perëndimi të gjejë një gjuhë të përbashkët për zgjidhjen e statusit përfundimtar të Kosovës. Mungesa e unitetit në radhët e Perëndimit...

Veton Surroi përgatit Kosovën

Matanë fushave të misrit dhe kodrave të buta në skajet e Kosovës, aty ku jeta është e vështirë, vende që politikanët rrallëherë i shohin, Veton Surroi po përgatit mbështetjen për pavarësi. Në këmbë. "Koha për negociata është shumë afër", përsërit ai në shtëpitë e shqiptarëve etnikë...

Thaçi për çdo kompromis për të arritur pavarësinë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe anëtar i Ekipit të Unitetit, Hashim Thaçi, deklaron për BBC-në se Kosova është e gatshme të bëjë të gjitha kompromiset e mundshme në shkëmbim të shtetësisë së Kosovës...

Kadare: Ndarja hap radhën e një konflikti të ri të pambarueshëm në Ballkan

“Opsioni i ndarjes së Kosovës, “është një pazar jo i pastër dhe po them me përgjegjësi të plotë, kjo ndarje do të hapë radhën e një konflikti të ri të pambarueshëm në Ballkan. Do të hapë vatra sherresh, grindjesh, të cilat do t'iu kushtojnë jashtëzakonisht ...

Rusia synon ta beje Kosoven Palestine

Në strategjinë ruse të bllokimit permanent të pavarësisë së Kosovës po del gjithnjë e më hapur një element i ri. Partnerët perëndimore, çdo ditë e më tepër po kuptojnë nga takimet dhe bisedimet e tyre me përfaqësuesit e diplomacisë ruse, një orientim të ri të platformës së Moskës për çështjen e Kosovës...

IN MEMORIAM Vdekja e Faruk Begollit - humbje e madhe për kinematografinë shqiptare

Faruk Begolli njëri ndër aktorët më të mëdhenj dhe më sharmant shqiptar, ndërroi jetë. Lajmi për vdekjen e tij i tronditi dashamirët e filmit e të teatrit, ndërsa për krijuesit dhe punëtorët e Kosovafilmit ishte ishte humbje e veçantë. Në...

Të ftuar pa ftesa

Nga Jeton Kelmendi - Duket shumë e thjeshtë. Mungon vetëm ftesa zyrtare. "Na kanë ftuar verbalisht, por nuk kemi një ftesë të shkruar". E kemi dëgjuar këtë fjali që sa ditë nga anëtarët e ekipit të ashtuquajtur të unitetit, por të ...

Pa Kosovë të pavarur, s'do ketë Maqedoni

Nëse harta e Ballkanit do rivizatohej sipas dëshirës së popujve të këtushëm, ajo do i ngjante një arnimi të çuditshëm ku do shiheshin herë kufijtë e hapësirave deri ku jetojnë të gjallët e një etniteti, e herë ato deri ku shtrihen varret e popujve...

Ahmeti: Shqipja do jetë me domosdoshmëri gjuhë zyrtare

Kryetari i partisë shqiptare në opozitë në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në përvjetorin e gjashtë të firmosjes së Marrëveshjes së Ohrit, shpreh pakënaqësinë e tij për moszbatimin e kësaj marrëveshjeje...

Fjalamania zeja kryesore e politikës

Nga Jeton Kelmendi - Në çështje të mëdha duhet mendim i pjekur por gjithsesi edhe guxim. Politika si komponent me rëndësi krucjale në jetën e qytetarëve, dita ditës po bëhet gjithnjë e më e pa besueshme.  Në veçanti tek qytetarët e vendeve të dala nga sistemi komunist. Pas ndryshimit të sistemit, nga ai një partiak tek sistemi pluralist lulëzojnë emra dhe iniciativa politike...

Vrasa, simas Kanunit Maleve

Nga:  Mërgim Korça - Nisur nga fakti se përgjatë diktaturës Kanuni i Maleve tona  shumë është përfolur e goditur e aq më shumë është hedhur baltë mbi të, vendosa t’ia shtroj vetes detyrën e një analize analitike të tij (Kanunit).   Pikësynimi...

Replikë/Analizë nga Shqiptari i madh, Mërgim Korça për çoroditjen e qënjes së vogël, Ardian Vehbiu - Mos m'u mallëngjeni kaq shumë me malësinë

Këtij romantizmi i ka dalë boja të paktën që në vakt të Migjenit. Malësia shqiptare kur nuk është mit në koka të fantaksurish, është e prapambetur për vdekje. Kur nuk i shpifet imazhi nga faqet...

Kush është zotshpie në Kosovë?!

Nga  Engjëll Koliqi - Me arsyen e logjikës realiste, gati njëzet vjet jemi të detyruar "të mbajmë ritmin e lojërave diplomatike", që në faza të ndryshme ndërrojnë muzikën, sipas gërshetimeve dhe kryqëzimeve të intereseve të caktuara, që...

Shumëfytyrësia e qarqeve ndërkombëtare

Nga Engjëll Koliqi - Sa e sa premtime na kanë ardhë e na janë bërë nga shumë qarqe ndërkombëtare, që nga kabinetet qeveritare të vendeve të fuqishme dhe me ndikim në politikat globale, deri në kanceleritë dhe kabinetet e Bashkimit Europian (BE) dhe të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB). Këto premtime “për ndërtimin e demokracisë dhe për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës”, për shumë vite kanë qenë britmat e para të predikimeve të këtyre qarqeve...
Kryesore