Kastriot Frasheri: “Rreziku Anglo-Amerikan për Shqipërinë” fiksacion i mendjeve të fantaksura që përfaqëson B. Fevziu

Nuk është hera e parë që marr penën për të mbrojtur të vërtetën që përçudnohet çdo ditë e më tepër nga ata që, për hir të misionit apo profesionit të tyre, kanë për detyrë themelore përçimin e mëtejshëm të kulturës, vlerave dhe moralit...

Engjëll Koliqi: Turqia i ka borxhe historike Kosovës

Është koha t’i kërkohet Qeverisë së Ankarës, që të ndërmjetësojë te autoritetet e Moskës, për zhbllokimin e procesit të pavarësimit të Kosovës, përmes KS të OKB-së. Si hap i parë në këtë drejtim – Turqia duhet njohur dhe...

Agim Gashi: Nji vizitë per Arbninë

Më 25 prill nantdhetë e tre,
Tanë Shqipnija u ngrit n´hare
Nga t´gjitha trojet e Arbnisë,
Ja kan msy po ksaj Shqipnisë;
Se prej Vatikanit Shejtnija e Tij...

Jeton Kelmendi: Kosova dhe Serbia duhet të njihen si dy shtete te pavarura nga Këshilli i Sigurimit

Çështja e Statusit të Kosovës është bërë një problem aq i madh, sa që ka eskaluar çdo parashikim të analistëve. Në fakt komuniteti ndërkombëtar ka bërë gabime të shumta, prandaj kemi ardhur deri tek një situatë, ku gjërat kanë...

Ekskluzive - Albert Vataj: Në vend të një kartoline për Vitin e Ri

Si oshëtim moti të sertë e tendosjes së nervave të tavanit të një dite në Tiranë, beh prej një kllapi, si prej një legjende. Përmes larushisë së kësaj tabloje të sajuar turravrap, jo aq për të zënë vend në stendën e një ekspozite, se sa për të...

Agim Gashi: Çka po ndodhë me Shqipninë!?

Në Shqipni n´at bukrin vend,
Janë mbledhë „parti“ e bajnë „kuvend“;
Hedhin valla n´kurriz t´Shqipnisë,
Kryeparët e mafisë...

Kadri Mani: Dr. Ibrahim Rugova strateg i paqes dhe i luftes

Dr. Ibrahim Rugova, diplomat vizionar nga një familje rugovase e njohur për atdhetarizëm, baba e gjysh dëshmorë, shkrimtar e kritik letrar, filozof e strateg i paqes dhe i luftës,- e mundi solldateskën serbe dhe e përcolli diktatorin Sllobodan...

Mërgim Korça: Dyfytyrësía e Bedri Spahiut sipas kundërthënjeve të tija

Nuk është rastësía ajo që më shtyn mbas shkrimit me titull : “Kur do të shkruhet historia si dhe njerëzit e përfshirë në të pa zbukurime dhe as pa shëmtime” të ndalem edhe të shkruaj për strumbullarin e padísë së Gjyqit Special...

Kadri Mani: Kur politikani dhe fetari kultivon ndjenjat e urrejtjes

Ky libër, me nivelin letrar-gjuhësor që ka, është dashtë të ishte romani i parë i adoleshentit Adem, përpara romanit “GJARPINJTË E GJAKUT”-1958, dhe derisa nuk ishte i martuar, në mënyrë që të mos kishte ngarkesa e trauma nga...

Ekskluzive - Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise

Ne Shqiperi mungon uji, mungonje dritat, por edhe buka nuk eshte me shumice, ndersa politikanet tane kerkojne zgjedhje te reja! Sipas llogjikes se mjere te tyre, duhet qe shqiptaret te nderrojne qeveri cdo vit per te minuar shpresen per...

Albert Vataj: Mbetin “jetim” fëmijët e mëdhenj të filmit shqip

Filmi për fëmijë, në historinë e kinematografisë shqiptare lidhet pazgjidhshmërisht me emrin e Xhanfize Kekos. Në një mënyrë apo në një tjetër ai ka lindur me të dhe po “vdes” bashkë me të gjallët e saj. Duke rrëmuar në korpusin...

Agim Gashi: Rapsodi - Nobelistës së parë shqiptare

Nji shqiponjë kreshtash shqiptare
për Indi u ba udhtare,
u nis Gonxhja për Kalkutë
n´mes t´mjerimit me u futë...

Kadare: Problemi i Kosovës, një problem i madh i lirisë...

Janë ditët e fundit të vitit 2007, momenti kur i hedhim një vështrim zhvillimit të ngjarjeve më të rëndësishme të vitit: Kosova ndodhet tashme shumë pranë zgjidhjes së stausit të saj; Shqipëria është pranë pranimit në NATO ...

Kadri Mani: Hiqni tendencat qe t'i merrni kompetencat!

Nuk pajtohem me Juve as me zonjën Alketa që emri- çifut, “të hiqet nga qarkullimi”, ngase nuk mund të “hiqet” para se të shlyhet nga fjalori (separatist ): ÇIFÚT,~I m. sh. ~Ë, ~ËT. 1. Pjesëtar i një populli, që banonte në Palestinë...

Këze (Kozeta) Zylo: Ambasadori i Shqipërise në Washington, shkëlqesia e tij z.Sallabanda zhvilloi një takim në Korporatën e Sfidës së Mijëvjeçarit

Më datën 13 Dhjetor 2007 Ambasadori i Shqipërisë në Washington, z.Sallabanda zhvilloi një takim në Korporatën e Sfidës së Mijëvjecarit (Millennium Challenge Corporation) me drejtoren e Menaxhimit të Korporatës, znj. Monica...

Baki Ymeri: Shqiptarët, Altruizmi dhe Atdhedashuria

Atdhetarizmi si ndjenjë e shenjtë, nuk do të humbet kurrë. Do të humbin vetëm ata që nuk kanë ditur të japin kontribut për fisnikërimin e tij. Për fat të keq, përçarjen si një sëmurje e rëndë kronike, e kemi ende prezente në gjirin...

Kadri Mani: Dëshmori Mehë Ramë Uka (1962-1996)

U nisëm me veturën tonë: unë, biri im, Rabiti dhe fqinji ynë Selami Haziri për Mitrovicë. U ndalëm në restorantin “KULLA”: pronari zotni Basri Mustafa na shpjegon se trualli ka 80 ari sipërfaqe: romantikë, mrekulli, fantazi- thagmë...

Keze (Kozeta) Zylo: Debati tolerues midis kundershtareve ne te gjitha fushat eshte nje shenje e civilizimit qytetar

Meqense kam me shume se nje dekade qe po ndodhem ne Amerike, eshte e treta fushate elektorale qe po ndjek pothuajse e fokusuar ne debatet midis kandidateve per Presidentin Amerikan, dhe keto me se shumti para...

Agim Gashi: Këngë për Shukrije Obertincen

Moj pranverë tet´dhjet´ e nantë Sa e ngrysun sa e vrantë, Sa e pa shpirt ti qëllove Mbar nji popull e tradhëtove…

Mërgim Korça: Liri Belishova dhe Ramiz Alia, dje dhe sot

Dua që në krye t’a ve në dukje faktin se e di që tingujt e kësaj daulleje bien në veshë të shurdhër. E di gjithashtu se shumica e njerëzve tashmë, të mërzitur nga vetë jeta si edhe hallet e mbijetesës që kanë në Shqipëri, janë bërë...

Mërgim Korça: Qëndrime tejet nacionaliste në distancë 50 vitesh

Një mik i imi që në fëmijëri si edhe komunist i bindur që në moshë shumë të re, më 1985-ën, atëhere kur as nuk mund të mendoje lidhur me një kolaps total të komunizmit në të gjitha vëndet e Kampit t’ashtuquajtur Socialist, i mërzitur...

Keze (Kozeta) Zylo: Presidenti Amerikan George W. Bush përshëndet Ambasadorin e Shqipërisë...

Në datën 26 Nëntor, në prag të 95 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Ambasadori i Shqipërisë në Washington D.C. shkëlqesia e tij, Z.Sallabanda ka marr  përshëndetje urimi nga Presidenti Bush shoqëruar me një foto nga takimi i...

Kastriot Frashëri: Kanadaja, shansi që s’duhet ta humbasim

Kohë më parë, kam trajtuar në media rëndësinë e marrëdhënieve të Shqipërisë me Kanadanë, por tashti së fundi, kur lashë aeroportin e Torontos, pasi kisha shijuar mrekullinë dhe sharmin e realiteteve shqiptaro-kanadeze...

Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni...

Mërgim Korça: Figura madhore e Hirësisë Tij, Peshkop Iriné Banushit

Pa asnjë mëdyshje, figura e Hirësisë Tij Peshkop Iriné Banushit, radhitet ndër ato më të shquarat të klerikëve shqiptarë që u persekutuan nga diktatura e egër komuniste. Nuk kishte se si të ndodhte ndryshe me të sepse ai kurrë nuk...

Kadri Mani: postskriptum Intervistave nga Dr. Salih Berisha-Hashim Thaçi...

Deklarata tejet e fryrë dhe e hardallosur e zotit Hashim Thaqi, mandator për kryeministër të Kosovës, se ai na qenkësh themelues i UÇK-së, ishte tejet tendencioze dhe fyese për luftëtarët e lirisë përgjithësisht, dhe në veçanti...

Kadri dhe Shukrije Mani: Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak

Zonja Doris Pak, edhe përpara e kemi ditur se jeni fort alergjike ndaj Kosovës dhe lirisë e pavarësisë të saj, por në lajmet e sotme keni dalë përfushe me një transparencë dhe arrogancë prej një dashakeqeje të egër!...

Kadri Mani: Kuzhinieret shqiptare ne Evrope

Humoreskës tonë ia vumë këtë titull nga përzgjedhja e një mori titujsh konkurrues: katër kallakanxhat në kuzhinë! fijeflokësh në vend të fidheve! përse nuk jemi të mirë si në këngë e si në valle? kaçamak shtrigash me thonj...

Ekskluzive - Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni kanë bërë të ditur se ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Slobodan Smarxhiq, përuroi një zyrë të Ministrisë së tij në pjesën veriore të Mitrovicës. Këtë ai e bën, jo rastësisht në ditën kur është përmbyllur zyrtarisht periudha 120 ditëshe e bisedimeve shtesë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Në Prishtinë ky veprim është cilësuar si ...

Mërgim Korça: Rreth Patër Anton Harapit

Ishin çaste nga më të vështirat ato që po kalonte Shqipëria. Nga njera anë, vëndi ishte i pushtuar nga forcat gjermane. Nga ana tjetër, lufta vëllavrasëse po merrte përpjesëtime tashmë të pakontrollueshme. Dhe nuk mjaftonte...

Shqiptarët etnikë banojnë prej mijëra vjetësh në trojet e tyre

Përgjithësisht, 95 vjet pas Pavarësisë së Shqipërisë, kërkon një shqyrtim të veçantë: më shumë politik, se historik; më shumë meditues, se verbalizues; më shumë kritik, se oportunizues, sepse:edhe 95 vjet prej Pavarësisë...

Kadri Mani: Vampirizimi e lugatizimi i komunizmit ne Shqiperi!

Në emër të gjakut të derdhur në Kosovë, në emër të mishit shqiptar që po grihet në kasaphanën e Millosheviqit, në emër të ekzodit shqiptar që mund të krahasohet vetëm me eksodin të kohës së nazizmit, ose atë hebraik të...

Kadri Mani: Letër shoqërore zotit Gani Mehmetaj, përgjegjës i gazetës “Bota sot” për Kosovë

Te gazeta “Bota sot”, e datës 3 dhjetor 2007, f. 22, nga bashkëbiseduesi Enver S. Morina, është botuar në një faqe të plotë Intervista me socialistin e rrënjosur Reshat Sahitaj, kinse bashkëpunëtor i Enver Hadrit, ama dihet se i ndjeri...

Ekskluzive: Jeton Kelmendi - Nëntori i Thaçit dhe vera e thate e LDK-së

Qytetarët e Kosovës tanimë të sterlodhur nga premtimet boshe, kanë humbur besimin në faktorin ndërkombëtar dhe faktorin e brendshëm politike. Derisa një pjesë kanë filluar të radikalizohen dhe të mbështesin Lëvizjen Vetëvendosje...

Idriz Zeqiraj: Reagim, përgjithësimi si hapësirë manipulimi

Zoti Rexhep Elezaj ka studjuar në një shtet islamik dhe tani është bërë zëdhënës i ideologjisë islamike për të gjithë shqiptarët e botës edhepse i pautorizuar. Ai mbron gjithëcka islame, përfshi këtu edhe bombaxhinjtë regresivë...

Pierre-Pandeli Simsia: Misioni Shqiptar pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara dha një...

Misioni Shqiptar pranë  Organizatës së Kombeve të Bashkuara me seli në Nju Jork dha një pritje për bashkatdhetarët e shumtë për nder të 28 Nëntorit, Dita e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.
Pritja u dha në Restorantin e njohur...

Pierre-Pandeli Simsia: Flamuri Shqiptar valëvitet krenar përkrah Flamurit Amerikan në qendër të Nju Jorkut

28 Nëntori 2007 e gjeti qytetin gjigand, Nju Jorkun me një mëngjes të kthjellët dhe të freskët, ndryshe nga të ftohtët e pak ditëve më parë. E tërë natyra njujorkeze buzëqeshte atë mëngjes; dukej sikur edhe vetë moti i...

Kadri Mani: Përse dr. Bahri Beci cështjet kardinale kombëtare dëshiron t'i anashkalojë!?!

Kryesuesi i radhës, Dr. Bahri Beci s’ka pasur të drejtë të ma ndërpriste fjalën që në atë Konferencë ta shtroja çështjen e emërvendeve (toponimeve) dhe të emërtimit të foshnjave!!
Prandaj, po reagoj që kjo mënyrë...

Fjalimi i Veton Surroit nga bisedimet per status ne Baden

Isha shume i befasuar, ne fakt i mbetur pa fjale, kur dëgjova sot nga dy jurist te njohur nga ana tjetër e tavolinës formulimin se rezoluta 1244 është aq e qartë sa nuk ka nevoje për interpretim, apo jo zoti Fleiner?...

Fatmir Sejdiu: Kosova duhet të jetë e pavarur

Ekipi i Unitetit, si edhe gjatë procesit Ahtisaari, edhe tani, ka qenë i angazhuar maksimalisht dhe ka demonstruar shkallë të lartë të seriozitetit, të konstruktivitetit dhe të bashkëpunimit me ju me qëllim të përfundimit të suksesshëm të këtij procesi...
Kryesore