Mërgim Korça: Shqiptarja gjigante e kohëve tona

Kudo që të shkosh nëpër botë, e ngado që të kthesh sytë, nëpër shtete e kombe të vegjël a të mëdhenj qofshin, nga secili komb do të dëgjosh të flitet me krenari për bashkë-kombësit e tyre “ të lavdishëm “. E kjo ndjenjë ...

Ekskluzive: Agim Gashi - Me grykë pushke këndon Kosova

Të nderuar miq, www.zemrashqiptare.net, në ditët në vazhdim do të publikojë albumet e rapsodit të popullit Agim Gashi, njeriut qe thuri mijëra vargje dhe i këndoi me zemër për figurat më të shquara shqiptare. Në vargjet...

Kadri Mani: Ditari i Jetes 2008

Zgjimi në orën 6: e kam për detyrë ta ndez shporetin dhe të shkoj në furrën e hasjanëve “KOSOVA”, që të blej bukë të mbetur! Buka e ftoftë ka qenë 10 centi dhe është bërë 20 centi, nuk e blejmë të nxehtën 45 centi!...

Pierre-Pandeli Simsia: Gazetës "PANORAMA", Suplementit të saj të përjavshëm "PANORAMA PLUS"

Më datën 3 Janar 2008 lexuesit shqiptarë anembanë kudondodhen, nëpërmjet disa gazetave dhe forumeve të ndryshme në Internet u njohën me  shkrimin tim me titull: "Me "Njëshin" dhe artistët e tjerë shqiptarë në Nju Jork në...

Ekskluzive: Jeton Kelmendi - Përtej vetvetes jetonte (Nënës Terezë)

Sa vjet kaluan Nga një shkuarje e madhe Përtej vetes jetonte një mrekulli Albanika Me dy shpirtra Njërin për zotin tjetrin për njerëzimin...

Xhihadi ne shqip, zbulohet faqja e internetit

Kenge per luften e shenjte, foto te terroristeve dhe materiale mirefilli te lidhura me terrorizmin, te gjitha ne shqip. Kush fshihet pas ketyre mesazheve ekstreme dhe te panjohura me pare per Shqiperine? Mes dhjetera faqeve islame...

Shefki Ollomani: Shqipëria Etnike - Ëndërr apo Realitet?!

Posa e përmend këtë emër shumicës së njerëzve dhe sidomos Shqiptarëve, mendja menjëherë u shkon për keq, për tallje dhe buzqeshin me ironi. "Qeshin e zgërdhihen" me përbuzje sepse aq dinë. Sepse shumica e njerëzve dhe...

Këze (Kozeta) Zylo: Një ëngjëll prej Kosove m'u ul sot në prehrin tim

Letërsia, arti, shkrimet, publikimet, kanë privilegjin që të lidhin me njerëz nga të gjitha fushat, anë e mbanë Globit. Këto lidhje falë Internetit, gazetave, forumeve, të afrojnë komunikime nga më interesantet, të sjellin pranë shpirtit...

Pierre-Pandeli Simsia: Mbrëmja e 1 Janarit në Nju Jork

Komuniteti Shqiptar i Nju Jorkut dhe shtetet përreth tij kishte kohë që ishte njohur me njoftimet dhe reklamat për të festuar festat tradicionale të ndërrimit të viteve. Mirëpo edhe ato, reklamat e kanë të "keqen" e tyre, sepse dashje pa...

Forumi: Aborti, vrasesi i pafuqise dhe i pafajesise

Nje nga problemet aktuale te shoqerise sone eshte edhe Aborti. T’i heqesh te drejten per te jetuar nje krijese eshte krim, por krimi lind nga nje arsye. Aborti ne shoqerine tone (jo e zhvilluar sic duhet) shpeshhere te shpeton ‘’nderin’’, te...

Engjëll Koliqi: Europë, shpëtoje Europën në Kosovë!!!

Me njohjen e pavarësisë dhe me pranimin e menjëhershëm të Kosovës në radhët e veta, BE ia rikthen Kontinentit të Vjetër vlerat e civilizimit të mirëfilltë, që i kanë rrëshqitur dhe humbur ndërmjet intereseve të njëanshme...

Agim Gashi: Anton Çetta burrë me orë

Anton Çetta burrë me orë
Mire iu zgjue shpirti rinor –
Sa mire ora nisi I priu
Si yll n´zemër fort i ndriu.
N´kry t´rinisë u vu prijtar...

Patër Gjergj Fishta...gjeniu pa varr

Shekulli i XIX-të po u avitej grahmave të fundit. Luftrat që i patën shtrirë tentakulat e tyre rrëmbyeshëm mbi Ballkan e qenë afruar deri në Vienë me qëllim paranojak pushtimin e gjithë Europës, ia thithën nga trupi Perandorisë Osmane gjithë gjakun dhe energjinë e saj. Kësisoj truri dhe trupi i perandorisë dikur të përbindëshme u plandosën për tokë e bashkë me to u thanë edhe tentakulat e saj rrenimtare!

Ekskluzive - Ilir Dardani: Vafsh ne djall Sali Nano Hoxhistani!

Pushtimi osman i shembi shqiptaret. 500 vjet roberi, 500 vjet shqiptaret nuk ishin shqiptare, por vetem funderrima te perandorise se djallit. Pervec skllever te turqve, shqiptaret ishin edhe skllever te vetvetes! Pasi u zhduk rraca...

Sejdiu: 2008-a do të shënojë fundin e procesit për statusin e Kosovës

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu është i bindur se viti që po vjen do të shënojë edhe fundin e procesit për zgjidhjen e statusit politik të Kosovës. Në një intervistë dhënë korrespondentit tonë në Prishtinë, Besim Abazi, presidenti Sejdiu...

Kastriot Frasheri: “Rreziku Anglo-Amerikan për Shqipërinë” fiksacion i mendjeve të fantaksura që përfaqëson B. Fevziu

Nuk është hera e parë që marr penën për të mbrojtur të vërtetën që përçudnohet çdo ditë e më tepër nga ata që, për hir të misionit apo profesionit të tyre, kanë për detyrë themelore përçimin e mëtejshëm të kulturës, vlerave dhe moralit...

Engjëll Koliqi: Turqia i ka borxhe historike Kosovës

Është koha t’i kërkohet Qeverisë së Ankarës, që të ndërmjetësojë te autoritetet e Moskës, për zhbllokimin e procesit të pavarësimit të Kosovës, përmes KS të OKB-së. Si hap i parë në këtë drejtim – Turqia duhet njohur dhe...

Agim Gashi: Nji vizitë per Arbninë

Më 25 prill nantdhetë e tre,
Tanë Shqipnija u ngrit n´hare
Nga t´gjitha trojet e Arbnisë,
Ja kan msy po ksaj Shqipnisë;
Se prej Vatikanit Shejtnija e Tij...

Jeton Kelmendi: Kosova dhe Serbia duhet të njihen si dy shtete te pavarura nga Këshilli i Sigurimit

Çështja e Statusit të Kosovës është bërë një problem aq i madh, sa që ka eskaluar çdo parashikim të analistëve. Në fakt komuniteti ndërkombëtar ka bërë gabime të shumta, prandaj kemi ardhur deri tek një situatë, ku gjërat kanë...

Ekskluzive - Albert Vataj: Në vend të një kartoline për Vitin e Ri

Si oshëtim moti të sertë e tendosjes së nervave të tavanit të një dite në Tiranë, beh prej një kllapi, si prej një legjende. Përmes larushisë së kësaj tabloje të sajuar turravrap, jo aq për të zënë vend në stendën e një ekspozite, se sa për të...

Agim Gashi: Çka po ndodhë me Shqipninë!?

Në Shqipni n´at bukrin vend,
Janë mbledhë „parti“ e bajnë „kuvend“;
Hedhin valla n´kurriz t´Shqipnisë,
Kryeparët e mafisë...

Kadri Mani: Dr. Ibrahim Rugova strateg i paqes dhe i luftes

Dr. Ibrahim Rugova, diplomat vizionar nga një familje rugovase e njohur për atdhetarizëm, baba e gjysh dëshmorë, shkrimtar e kritik letrar, filozof e strateg i paqes dhe i luftës,- e mundi solldateskën serbe dhe e përcolli diktatorin Sllobodan...

Mërgim Korça: Dyfytyrësía e Bedri Spahiut sipas kundërthënjeve të tija

Nuk është rastësía ajo që më shtyn mbas shkrimit me titull : “Kur do të shkruhet historia si dhe njerëzit e përfshirë në të pa zbukurime dhe as pa shëmtime” të ndalem edhe të shkruaj për strumbullarin e padísë së Gjyqit Special...

Kadri Mani: Kur politikani dhe fetari kultivon ndjenjat e urrejtjes

Ky libër, me nivelin letrar-gjuhësor që ka, është dashtë të ishte romani i parë i adoleshentit Adem, përpara romanit “GJARPINJTË E GJAKUT”-1958, dhe derisa nuk ishte i martuar, në mënyrë që të mos kishte ngarkesa e trauma nga...

Ekskluzive - Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise

Ne Shqiperi mungon uji, mungonje dritat, por edhe buka nuk eshte me shumice, ndersa politikanet tane kerkojne zgjedhje te reja! Sipas llogjikes se mjere te tyre, duhet qe shqiptaret te nderrojne qeveri cdo vit per te minuar shpresen per...

Albert Vataj: Mbetin “jetim” fëmijët e mëdhenj të filmit shqip

Filmi për fëmijë, në historinë e kinematografisë shqiptare lidhet pazgjidhshmërisht me emrin e Xhanfize Kekos. Në një mënyrë apo në një tjetër ai ka lindur me të dhe po “vdes” bashkë me të gjallët e saj. Duke rrëmuar në korpusin...

Agim Gashi: Rapsodi - Nobelistës së parë shqiptare

Nji shqiponjë kreshtash shqiptare
për Indi u ba udhtare,
u nis Gonxhja për Kalkutë
n´mes t´mjerimit me u futë...

Kadare: Problemi i Kosovës, një problem i madh i lirisë...

Janë ditët e fundit të vitit 2007, momenti kur i hedhim një vështrim zhvillimit të ngjarjeve më të rëndësishme të vitit: Kosova ndodhet tashme shumë pranë zgjidhjes së stausit të saj; Shqipëria është pranë pranimit në NATO ...

Kadri Mani: Hiqni tendencat qe t'i merrni kompetencat!

Nuk pajtohem me Juve as me zonjën Alketa që emri- çifut, “të hiqet nga qarkullimi”, ngase nuk mund të “hiqet” para se të shlyhet nga fjalori (separatist ): ÇIFÚT,~I m. sh. ~Ë, ~ËT. 1. Pjesëtar i një populli, që banonte në Palestinë...

Këze (Kozeta) Zylo: Ambasadori i Shqipërise në Washington, shkëlqesia e tij z.Sallabanda zhvilloi një takim në Korporatën e Sfidës së Mijëvjeçarit

Më datën 13 Dhjetor 2007 Ambasadori i Shqipërisë në Washington, z.Sallabanda zhvilloi një takim në Korporatën e Sfidës së Mijëvjecarit (Millennium Challenge Corporation) me drejtoren e Menaxhimit të Korporatës, znj. Monica...

Baki Ymeri: Shqiptarët, Altruizmi dhe Atdhedashuria

Atdhetarizmi si ndjenjë e shenjtë, nuk do të humbet kurrë. Do të humbin vetëm ata që nuk kanë ditur të japin kontribut për fisnikërimin e tij. Për fat të keq, përçarjen si një sëmurje e rëndë kronike, e kemi ende prezente në gjirin...

Kadri Mani: Dëshmori Mehë Ramë Uka (1962-1996)

U nisëm me veturën tonë: unë, biri im, Rabiti dhe fqinji ynë Selami Haziri për Mitrovicë. U ndalëm në restorantin “KULLA”: pronari zotni Basri Mustafa na shpjegon se trualli ka 80 ari sipërfaqe: romantikë, mrekulli, fantazi- thagmë...

Keze (Kozeta) Zylo: Debati tolerues midis kundershtareve ne te gjitha fushat eshte nje shenje e civilizimit qytetar

Meqense kam me shume se nje dekade qe po ndodhem ne Amerike, eshte e treta fushate elektorale qe po ndjek pothuajse e fokusuar ne debatet midis kandidateve per Presidentin Amerikan, dhe keto me se shumti para...

Agim Gashi: Këngë për Shukrije Obertincen

Moj pranverë tet´dhjet´ e nantë Sa e ngrysun sa e vrantë, Sa e pa shpirt ti qëllove Mbar nji popull e tradhëtove…

Mërgim Korça: Liri Belishova dhe Ramiz Alia, dje dhe sot

Dua që në krye t’a ve në dukje faktin se e di që tingujt e kësaj daulleje bien në veshë të shurdhër. E di gjithashtu se shumica e njerëzve tashmë, të mërzitur nga vetë jeta si edhe hallet e mbijetesës që kanë në Shqipëri, janë bërë...

Mërgim Korça: Qëndrime tejet nacionaliste në distancë 50 vitesh

Një mik i imi që në fëmijëri si edhe komunist i bindur që në moshë shumë të re, më 1985-ën, atëhere kur as nuk mund të mendoje lidhur me një kolaps total të komunizmit në të gjitha vëndet e Kampit t’ashtuquajtur Socialist, i mërzitur...

Keze (Kozeta) Zylo: Presidenti Amerikan George W. Bush përshëndet Ambasadorin e Shqipërisë...

Në datën 26 Nëntor, në prag të 95 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Ambasadori i Shqipërisë në Washington D.C. shkëlqesia e tij, Z.Sallabanda ka marr  përshëndetje urimi nga Presidenti Bush shoqëruar me një foto nga takimi i...

Kastriot Frashëri: Kanadaja, shansi që s’duhet ta humbasim

Kohë më parë, kam trajtuar në media rëndësinë e marrëdhënieve të Shqipërisë me Kanadanë, por tashti së fundi, kur lashë aeroportin e Torontos, pasi kisha shijuar mrekullinë dhe sharmin e realiteteve shqiptaro-kanadeze...

Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni...

Mërgim Korça: Figura madhore e Hirësisë Tij, Peshkop Iriné Banushit

Pa asnjë mëdyshje, figura e Hirësisë Tij Peshkop Iriné Banushit, radhitet ndër ato më të shquarat të klerikëve shqiptarë që u persekutuan nga diktatura e egër komuniste. Nuk kishte se si të ndodhte ndryshe me të sepse ai kurrë nuk...
Kryesore