Kadri Mani: Polemikë me budallënj e me çetnikë!!

Negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë. Propozojmë që të formohet Senati Suprem-negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë fashiste. Ky Senat Suprem, të formohet nga ...

Ekskluzive - Suzana Kuqi: Pushteti i budallallekut

Eshte forca me e rrezikshme e kozmosit. Ne mundemi vetem ta njohin dhe jo ta eleminojme. Edhe pse ndonjehere mund te na beje te permiresohemi. “Dy jane gjerat qe shkojne ne infinit, universi dhe budallalleku njerezor, por persa...

Ismail Kadare: “Serbët të mos harrojnë ç’ndodhi në Kosovë”

Serbët nuk duhet të harrojnë kurrë atë që ndodhi në Kosovë në vitet ’90, masakrën ndaj popullit kosovar dhe të kuptojnë se pikërisht për shkak të kësaj masakre nuk kanë të drejtë të protestojnë kundër shkëputjes së Kosovës”. Kështu...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (III)

Ne Evrope rumunet njihen si hajdute, genjeshtare, mashtrues, si dhe (se bashku me turqit) njerzit me te pakulture. Ndersa ne mbare boten njihen si bashkekombasit e vampirit te famshem Drakula! Drakula nuk eshte legjende, eshte realitet...

Grekët: Vorio-Epiri, vetëvendosje si Kosova

Vorio-Epirin nuk e shesim, nuk e lëshojmë”. Me këtë pankartë gjigande në duar, qindra protestues ultranacionalistë grekë në qendër të Athinës kanë kërkuar pak ditë më parë autonominë e Jugut të Shqipërisë, të cilësuar prej tyre si “Kosova”...

Kadri Mani: Bashkë

E përshkrova besnikërisht, vetëm nëntitulli është i një mikut tonë A. J., i cili si prej pushke tha, kur po e lajmëroja për daljen e kësaj gazete sa të vonuar aq të keqe! Titullit i mungon vetëm simboli: mbase një sillambë elektrike që kinse...

Kadri Mani: Me adrese e pa adrese - Qe te gjithe te pabese

Ju kujtohen a nuk ju kujtohen, kokat që nuk linin antenë pa shenjuar që „sytë“ i kishin të drejtuara nga TV Shqiptar, kah Tirana, pra. Ishte kohë kjo para vitetev 90-ta. Kohë e regjimit të egër antishqiptar - sllavomaqedon. E, si nuk...

Bahtir Hamza: Kosova, shteti me i ri ne bote

Menjehere pas shpalljes se pamvarsise ne Prishtine,ishte organizuar manifestimi i kesaj ngjarje te shumepritur HISTORIKE nga gjithe qytetaret shqiptar atdhetare,kudo qe jane ne Kosove e diaspore. Manifestimi Festiv Ne Toronto...

Mërgim Korça: Kumtesë me rastin e dekretimit të Pavarësisë së Kosovës

Të nderuar edhe të dashur motra edhe vëllezër bashkëkombas shqiptarë. Vetë rrethana për të cilën jemi mbledhur sonte, tubim mbas dekretimit të Pavarësisë Kosovës, e ngré këtë takim në një nivel të përveçëm. Prandaj e ndjej me vënd...

The Wall Street Journal: Lindja e Kosoves

Kur Sllovenia deklaroi pavaresine ne 1991, Beogradi dergoi tanket. Kur Kroacia dhe Bosnja bene te njejten gje, serbet filluan lufterat qe lane pas nje cerek milioni te vrare. Keshtu drejtimi i Serbise nga retorika e dhunshme ne pergjigje...

The Washington Post: Kosova shpall pavaresine nga Serbia

Deklarata e Pavaresise se Kosoves ka qene e pashmangshme dhe shumepritur. Kosova, popullata e se ciles eshte me shume se 90% shqiptare, eshte udhehequr nga Kombet e Bashkuara qe prej vitit 1999, atehere kur NATO-ja...

Kosova, 81 shtetet qe e njohen

Eshte shtuar gjeografia e shteteve qe kane njohur dje pavaresine e Kosoves. Keshtu, tete shteteve qe jane prezantuar qe diten e djeshme per njohjen e shtetit me te ri te Evropes, po ne perfundim te dites se djeshme kane qene dhe te...

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës

Të mbledhur në mbledhje të jashtëzakonshme më 17 shkurt 2008, në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, Duke iu përgjigjur thirrjes së popullit për të ndërtuar një shoqëri që respekton dinjitetin njerëzor dhe afirmon krenarinë...

Pierre-Pandeli Simsia: Në Time Square në Nju Jork për të festuar fitoren e madhe!

Sheshi i famshëm Time Square në  zemër të Manhattanit në Nju Jork, sheshi ku festohen madhërishëm ndërrimet e viteve, në Kryeqytetin e botës dhe fjalës së lirë, mesditën e 17 Shkurtit 2008 u bë sheshi i shqiptarëve...

Ismail Kadare: Kosova e pavarur, një lajm i jashtëzakonshëm

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, e ka konsideruar një lajm të madh e të jashtëzakonshëm lajmin për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Gjatë një interviste dhënë gazetës shqiptaro-amerikane "Illiria" në Nju Jork...

Arbën Xhaferri: “A do ta fitojmë luftën me vetveten”

Unë besoj se drejtësia gjithmonë ngadhënjen, por lipset të plotësohet një kusht: të ekzistojë një subjekt, një kërkues që të zbatohet e drejta, apo një ankues që e denoncon padrejtësinë. Kjo ditë e pabesueshme vjen pikërisht për shkak...

Kastriot Frashëri: Faleminderit Amerikë, Mbretëri e Bashkuar, Kanada dhe Europë për lirinë e popullit të Kosovës!

Kosova përjeton sot orët e fundit të ndarjes njëherë e përgjithmonë nga robëria dhe drama e përditshme, pothuajse shekullore, e banorëve të saj nga represioni dhe genocidi i organizuar shtetëror serb. Sot ajo është në festë...

Fatmir Terziu: Monumenti i lotit të gëzimit shqiptar në Trafalgar Square (Londer)

Historia shqiptare u përlot dje në Londër. Dhe pikërisht lot rrodhën nga fytyra gazmore dhe të emocionuara shqiptare mu në mes të Metropolit Botëror, në sheshin e tij të madh dhe historik "Trafalgar Square". Lot kishte dje...

Albert Vataj: Një lindje përmbi mijëra kuja

Ma në fund. E tash, kurrçka sjet për me u than, përveçse, lindi. Një jetë për të dëgjuar qarjen e një fëmije. Një jetë dhe tërë përjetësinë për ta patur atë, ju desh Kosovës. Lumenj gjaku, male dëshpërimi, helm, zemra të...

Alma Papamihali: Pranvera erdhi ne Kosove

Përsëri sheh lot në sytë e shqiptarëve. Por kësaj rradhe nuk janë lot dhimbjeje, as lot malli. Me keto lloj lotësh, kemi pritur prej shekujsh t´i mbushin sytë tane. Janë lot gëzimi, që i kanë rrënjët në zemrën e secilit që ndihet shqiptar...

Ilir Dardani: Shqiperise i kthehet nje pjese e madhe e zemres!

Dita e pare e pavaresise. Ismail Qemali u ringjall ne Kosove. Adem Jashari eshte ne cdo pellemb toke te bekuar shqiptare. Madheshtia Ibrahim Rugova se bashku me pavaresine eshte tek zoti. Hashim Thaci lider ne lufte dhe ne paqe...

Jahir Demaj: Pavarsia po vjen Zoti President Rugova

Ti President Rogova, me pishtarin e ndezur të pavarsisë në dorë ia shëndrite rrugtimin Kosovës deri në cakun e fundit, deri dje edhe sot, por edhe nesër, deri në pragun e PAVARSISË. Dhe nesër Zoti Presidet Rugova, populli...

Kosova, neser e pavarur

Me ne fund, eshte zyrtare. Kosova, nga kjo e diel, do te jete de jure, shteti me i ri ne bote. Autoritetet e Kosoves shpallin mevetesine e vendit, neser, e diel, ora 15:00. Vendimi u publikua dje ne oren 20:00 dhe ai percakton dhe menyren...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (II)

Erion Brace, ky mi zgavrash shqyesish eshte bere personi i ekranit shqiptar. Me nje te folur tipike jo-burrerore, shfaqet ne ekranet shqiptare cdo minute! Ky motor zhurmues eshte nje Enver Hoxh’ i pafuqishem. Kur vdes minatori, ngushellimi...

Kasam Shaqirvela: Pritje shekullore

Sot edhe dita agoi ndryshe
edhe dielli buzqeshi prore
do përmbushet amaneti i t’parëve
për këtë pritje shekullore...

Kadri Mani: Vriten 4 vetë në përleshjet mes dy grupeve rivale fetare

Përleshjet mes dy grupeve rivale fetare jashtë një xhamie në Novi Pazar në jugperëndim të Serbisë kanë lënë katër të vrarë. Zyrtarët thonë se dy policë dhe dy civilë u plagosën, ndërkohë që përkrahësit e dy imamëve...

Kadri Mani: Dr. Nuhi Veselaj, gjuhëtari më i madh aktual i gjuhës shqipe

Nuhi (Muharrem)Veselaj u lind në fshatin Reçan të Therandës (ish-Suharekës) më 20. 8 .1933. Shkollën fillore  (me semimaturë ) e kreu në Suharekë (1948), Shkollën normale (katërvjeçare) e mbaroi në Gjakovë, ku maturoi më...

Baki Ymeri: Pavarësia e Dardanisë si një dhuratë hyjnore e Perëndisë

Tërë bota flet me admirim për shtetin më të ri në botë, për Kosovën që këto ditë bën pregaditjet solemne për shpalljen e pavarësisë. Për kremtimin e pavarësisë fluturojnë autobuset për në Kosovë, na shkruan Vitore Leka nga një cep i Italisë...

Pirro Misha: Tolerancë fetare apo papërgjegjshmëri?

Aty nga fundi i muajit shtator, së bashku me mikun tim Kujtim Çashku po prisnim të vinte koha për t'u nisur, kur na zuri syri atë grup prej rreth 10 djemsh e një vajze pak a shumë të një moshe, që rrinin të veçuar në qoshen më të largët të...

Ekskluzive - Agim Gashi: I këndojmë Kosovës, I këndojmë Demokracisë!

Menjëherë pas daljes nga burgu, Agim Gashi iu përvesh punës për realizimin e asaj që kishte përgatitur në burgjet sllave. Ai nuk kishte sjellë gjëra të shkruara nga atje, por i mbushur me urrejtje ndaj sistemit totalitar, kokën e kishte...

Ekskluzive - Suzana Kuqi: Requiem per nje ender te vjeter e nje te re

Emigrante. Ekonomike, politike, fundja emigrante. Njerez qe nisen me shpresen per nje jete me te mire e nuk ka bere llogarite se sa e veshtire eshte te shkosh e te fillosh nga e para per me shume ne nje vend te huaj. E shume nga keta...

Frashëri-Milo-Xhufi: Himara, fakte reale rreth saj!

Historia e Himarës, "diamantit" të Jugut të Shqipërisë, është trajtuar në emisionin "Shqip" të Rudina Xhungës në "Top Channel", nga historianët e njohur Kristo Frashëri, Paskal Milo dhe Pëllumb Xhufi. Ata kanë shpjeguar prejardhjen...

Pavarësia e Kosovës do shpallet më 17 shkurt

Agjencia e lajmeve italiane e lajmeve "ANSA" ka shpërndarë dje lajmin se Kosova do ta shpallë pavarësinë më 17 shkurt. Duke iu referuar një këshilltari të Kryeministrit Thaçi, "ANSA" theksoi se data e shpalljes së shtetit të ri do të...

Pak fjalë në vend të ligjërimit elegjiak për Lavdrim Terziun

Ladi humbi betejën me një sëmundje të rëndë ditën e martë, datë 5 shkurt në orën 10 të mëngjesit. Vdekja e tij vjen si një humbje e thellë për shqiptarët dhe lexuesit e gazetës që ai drejtonte, për rrethet gazetareske shqiptare...

Jozef Martini: Histori përsëmbrapështi

Në gazetën “Korrieri” me datë 1 shkurt u botue nji shkrim i Fatos Lubonjës me titull: “Holokausti dhe persekutimi komunist”. Fillon kështu: “Sa here degjoj shqiptaret te mburren me faktin se, sipas tyre, ata jane i vetmi popull ne...

Mërgim Korça: Figura madhore e Elena Gjika Merlikës

Që më pesë tetor zemra e kësaj gruaje të madhe pushoi së rrahuri. Elena Merlika ndërroi jetë dhe u varros përkohësisht në Latina ( Itali ), atje ku edhe banonte që prej dhjetë vitesh, por la një amanet : kur t’i vinte dita të...

Kadri Mani: Një libër me vlera të dyshimta

Përmbledhjes me vjersha i mungon Shtëpia Botuese: fletët të i bien si pulës të sëmur puplat!? Redaktor, Zejnullah Halili, Lektorë: Mehmet Halimi, Ibrahim Shabani, Shefik Shkodra!!! Lexuesit e dinë mirëfilli se mund të jenë...

Mërgim Korça: Po i pret Sarisalltiku plak të vijn’e të prehen në këmbët e tij

Amaneti që la Petrit Merlika para se të vdiste: ... kur të vinte koha, t’a varrosnin në Krujën e tij të dashur. E ky amanet domosdo do t’i plotësohet, kur kushtet do t’a lejojnë, që së bashku me shoqen besnike të jetës tokësore...

Kadri Mani: Shkrime te coroditura qe tollovitin opinionin

Artikul(l)i analitik i Pirro Sulit wshtw mjaft i fuqishwm dhe si i tillw përgjigje e mirw kundër paçavureve neokomuniste e neostaliniste nga Italia, qw ua mbajnë ison veprimeve marrroçe nacionalshovinistwve nw Ballkan....

Ekskluzive - Agim Gashi: Golgota shqiptare nder shekuj

Kur në vitin 1990 pas daljes nga burgu, vazhduan represaljet e policisë serbe mbi mua dhe familjen time, u detyrova ta lë Kosovën time. Pas qëndrimit disa mujor në Slloveni, kalova në Kroaci për ta vazhduar aktivitetin tim politik dhe...
Kryesore