Keze (Kozeta) Zylo: Presidenti Amerikan George W. Bush përshëndet Ambasadorin e Shqipërisë...

Në datën 26 Nëntor, në prag të 95 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Ambasadori i Shqipërisë në Washington D.C. shkëlqesia e tij, Z.Sallabanda ka marr  përshëndetje urimi nga Presidenti Bush shoqëruar me një foto nga takimi i...

Kastriot Frashëri: Kanadaja, shansi që s’duhet ta humbasim

Kohë më parë, kam trajtuar në media rëndësinë e marrëdhënieve të Shqipërisë me Kanadanë, por tashti së fundi, kur lashë aeroportin e Torontos, pasi kisha shijuar mrekullinë dhe sharmin e realiteteve shqiptaro-kanadeze...

Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni...

Mërgim Korça: Figura madhore e Hirësisë Tij, Peshkop Iriné Banushit

Pa asnjë mëdyshje, figura e Hirësisë Tij Peshkop Iriné Banushit, radhitet ndër ato më të shquarat të klerikëve shqiptarë që u persekutuan nga diktatura e egër komuniste. Nuk kishte se si të ndodhte ndryshe me të sepse ai kurrë nuk...

Kadri Mani: postskriptum Intervistave nga Dr. Salih Berisha-Hashim Thaçi...

Deklarata tejet e fryrë dhe e hardallosur e zotit Hashim Thaqi, mandator për kryeministër të Kosovës, se ai na qenkësh themelues i UÇK-së, ishte tejet tendencioze dhe fyese për luftëtarët e lirisë përgjithësisht, dhe në veçanti...

Kadri dhe Shukrije Mani: Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak

Zonja Doris Pak, edhe përpara e kemi ditur se jeni fort alergjike ndaj Kosovës dhe lirisë e pavarësisë të saj, por në lajmet e sotme keni dalë përfushe me një transparencë dhe arrogancë prej një dashakeqeje të egër!...

Kadri Mani: Kuzhinieret shqiptare ne Evrope

Humoreskës tonë ia vumë këtë titull nga përzgjedhja e një mori titujsh konkurrues: katër kallakanxhat në kuzhinë! fijeflokësh në vend të fidheve! përse nuk jemi të mirë si në këngë e si në valle? kaçamak shtrigash me thonj...

Ekskluzive - Albert Vataj: Beogradi i jep shah pavarësisë së Kosovës

Provokimi i Beogradit me promovimin e një zyre serbe në Mitrovicë, ka hapur një panoramë aspak optimiste për hapat e hedhur deri më tash përnga një zgjidhje të pranueshme për çështjen e Kosovës. Burimet nga terreni kanë bërë të ditur se ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Slobodan Smarxhiq, përuroi një zyrë të Ministrisë së tij në pjesën veriore të Mitrovicës. Këtë ai e bën, jo rastësisht në ditën kur është përmbyllur zyrtarisht periudha 120 ditëshe e bisedimeve shtesë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Në Prishtinë ky veprim është cilësuar si ...

Mërgim Korça: Rreth Patër Anton Harapit

Ishin çaste nga më të vështirat ato që po kalonte Shqipëria. Nga njera anë, vëndi ishte i pushtuar nga forcat gjermane. Nga ana tjetër, lufta vëllavrasëse po merrte përpjesëtime tashmë të pakontrollueshme. Dhe nuk mjaftonte...

Shqiptarët etnikë banojnë prej mijëra vjetësh në trojet e tyre

Përgjithësisht, 95 vjet pas Pavarësisë së Shqipërisë, kërkon një shqyrtim të veçantë: më shumë politik, se historik; më shumë meditues, se verbalizues; më shumë kritik, se oportunizues, sepse:edhe 95 vjet prej Pavarësisë...

Kadri Mani: Vampirizimi e lugatizimi i komunizmit ne Shqiperi!

Në emër të gjakut të derdhur në Kosovë, në emër të mishit shqiptar që po grihet në kasaphanën e Millosheviqit, në emër të ekzodit shqiptar që mund të krahasohet vetëm me eksodin të kohës së nazizmit, ose atë hebraik të...

Kadri Mani: Letër shoqërore zotit Gani Mehmetaj, përgjegjës i gazetës “Bota sot” për Kosovë

Te gazeta “Bota sot”, e datës 3 dhjetor 2007, f. 22, nga bashkëbiseduesi Enver S. Morina, është botuar në një faqe të plotë Intervista me socialistin e rrënjosur Reshat Sahitaj, kinse bashkëpunëtor i Enver Hadrit, ama dihet se i ndjeri...

Ekskluzive: Jeton Kelmendi - Nëntori i Thaçit dhe vera e thate e LDK-së

Qytetarët e Kosovës tanimë të sterlodhur nga premtimet boshe, kanë humbur besimin në faktorin ndërkombëtar dhe faktorin e brendshëm politike. Derisa një pjesë kanë filluar të radikalizohen dhe të mbështesin Lëvizjen Vetëvendosje...

Idriz Zeqiraj: Reagim, përgjithësimi si hapësirë manipulimi

Zoti Rexhep Elezaj ka studjuar në një shtet islamik dhe tani është bërë zëdhënës i ideologjisë islamike për të gjithë shqiptarët e botës edhepse i pautorizuar. Ai mbron gjithëcka islame, përfshi këtu edhe bombaxhinjtë regresivë...

Pierre-Pandeli Simsia: Misioni Shqiptar pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara dha një...

Misioni Shqiptar pranë  Organizatës së Kombeve të Bashkuara me seli në Nju Jork dha një pritje për bashkatdhetarët e shumtë për nder të 28 Nëntorit, Dita e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.
Pritja u dha në Restorantin e njohur...

Pierre-Pandeli Simsia: Flamuri Shqiptar valëvitet krenar përkrah Flamurit Amerikan në qendër të Nju Jorkut

28 Nëntori 2007 e gjeti qytetin gjigand, Nju Jorkun me një mëngjes të kthjellët dhe të freskët, ndryshe nga të ftohtët e pak ditëve më parë. E tërë natyra njujorkeze buzëqeshte atë mëngjes; dukej sikur edhe vetë moti i...

Kadri Mani: Përse dr. Bahri Beci cështjet kardinale kombëtare dëshiron t'i anashkalojë!?!

Kryesuesi i radhës, Dr. Bahri Beci s’ka pasur të drejtë të ma ndërpriste fjalën që në atë Konferencë ta shtroja çështjen e emërvendeve (toponimeve) dhe të emërtimit të foshnjave!!
Prandaj, po reagoj që kjo mënyrë...

Fjalimi i Veton Surroit nga bisedimet per status ne Baden

Isha shume i befasuar, ne fakt i mbetur pa fjale, kur dëgjova sot nga dy jurist te njohur nga ana tjetër e tavolinës formulimin se rezoluta 1244 është aq e qartë sa nuk ka nevoje për interpretim, apo jo zoti Fleiner?...

Fatmir Sejdiu: Kosova duhet të jetë e pavarur

Ekipi i Unitetit, si edhe gjatë procesit Ahtisaari, edhe tani, ka qenë i angazhuar maksimalisht dhe ka demonstruar shkallë të lartë të seriozitetit, të konstruktivitetit dhe të bashkëpunimit me ju me qëllim të përfundimit të suksesshëm të këtij procesi...

Ismail Kadare: Shqiptarë, duajeni më shumë veten!

Në këtë intervistë shkrimtari Ismail Kadare flet për situatën në të cilën po kalojnë shqiptarët, për problemet që po kalon Shqipëria në luftën kundër korrupsionit dhe thellimit të reformave, për pavarësinë e Kosovës dhe grindjet...

Mërgim Korça: Një libër që duhet lexuar nga çdo shqiptar

Shum’i dashur Niko si edhe pjesëtarët e familjes tënde të nderuar. Të dashur miq të Nikos, pjesëmarrës, Të nderuar bashkatdhetarë, zonja e zotërinj, Nuk kam se si ta shpreh ndryshe, veçse plotësim i vullnesës së Zotit të Plotfuqishëm...

Xhafer Leci: Qëndresa e Jasharajve, histori më vete...

Me siguri, njerëzit jo vetëm nga pamja fizike, por edhe ajo shpirtërore nuk janë të njejtë. Masakrat e Jasharajve të 5 marsit 1998, si dhe qindra të tjera që ndodhën gjatë luftës çlirimtare 1998-99 në tërë territorin e Kosovës, janë rastet...

Mërgim Korça: 95 vjetori i krijimit të Shtetit Shqiptar

Dy janë datat e shënuara përgjatë rrugës shtetformimit tonë të cilat data kanë mes tyre mbi katër shekuj e gjysëm grindje e luftëra të pafund: 28 Nëntori i vitit 1443 kur Skënderbeu vajti dhe e ngriti flamurin e tij në Krujë me piksynimin...

Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë...

Pierre-Pandeli Simsia: Intervistë me Drejtorin e Festivalit Folklorik të Diasporës në Sh.B.A. zotin Mark Shkreli

Siç edhe jemi njoftuar, ditët e fundit në "Lehman Center for the Performing Arts" në Nju Jork u zhvillua Festivali i 17-të Folklorik i Diasporës Shqiptare, organizuar nga Qendra Kulturore "Nënë Tereza" e Kishës Katolike me qendër në...

Ekskluzive - Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë të cilën do ta kishte zili edhe mantenutat e rrugicave më të famshme të dritave të kuqe, ngado ku ato kandellin dëshirat për flirte të mijëra meshkujve në të gjithë botën. Nuk ka rrugë të arsyetimit logjik që do të të mbushte mendjen se pse pikërisht femra shqiptare, ndryshe nga soji i saj në botën e qytetëruar...

Kadri Mani: Zëdhënësi Politik i FBKSH-së, zëri i të humburit në shkretinë!

Të nderuara lexuese dhe lexues, ka një kohë të gjatë që Gafurr Adili dërdëllit si një haner (somnambul) që çohet jerm natën nëpër errësirë dhe bën shëtitje mbi çati!  Adili ende nuk e ka informuar opinionin se ku i ka...

Mërgim Korça: Përkujtesë e drejtuar historianëve të Akademisë Shkencave...

Fatkeqësisht ky pohim skajshmërisht madhor i mendimtarit indian përmasash botërore, më fort se kurrë është aktual sot e kësaj dite për kombin tonë. Tek diskutonim një ditë me Baba Rexhebin e ndjerë rreth kësaj thënjeje madhore...

Isuf B. Bajrami: Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë dhe formimi i shtetit shqiptar

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë më 28 nëntor 1912 i dha fund sundimit shekullor osman duke shënuar një kthesë rrënjësore në fatet e Shqipërisë.Populli shqiptar,i dha grushtin e fundit ushtarako-politik Perandorisë Otomane...

Ka ardhur momenti që trashëgimia çame në Greqi të ndërkombëtarizohet siç duhet

Një nga përshtypjet më shokuese të Epirit bashkëkohor, është zbrazëtia shpirtërore e kësaj province veriore greke, që për shqiptarët është e njohur si çamëria...

Pierre-Pandeli Simsia: U zhvillua Festivali i 17-të Folklorik i Diasporës Shqiptare në Sh.B.A.

Edhe nëse Qendra Kulturore "Nënë Tereza" e Kishës Katolike me qendër në Harrtsdale në Nju Jork, si dhe zotëria i nderuar i Komunitetit shqiptar të Amerikës, zoti Mark Shkreli të mos kishin njoftuar para pak kohësh  për Festivalin e...

Jeton Kelmendi: Autoriteti dhe autoritarizmi

Është e natyrshme qe në vendet në tranzicion, të cilat kalojnë prej një sistemi në tjetrin të krijohen autoritete e madje edhe mite. Në shoqëritë pas komunizmit, në të gjitha vendët që kaluan në pluralizëm një kohë të caktuar...

Keze (Kozeta) Zylo: Ultranacionalisti serb Vojislav Sheshel ne gjyqin e Hages

Krimineli Vojislav Sheshel, nje nga ultranacionalistet dhe gangsteret e Serbise demonstron ne gjyqin e Hages, me 8 Nentor 2007, se eshte krenar qe mbron ideologjine e tij. Ne fakt nuk eshte cudi qe bota ka nxjerre dhe do te vazhdoje te...

Jeton Kelmendi: Edhe një herë Serbia... Evropën

Duket e çuditshme por ndodh edhe kjo. Shteti që vrau qindra mija njerëz, kryesisht civil dhe po ky shtet që dogji e shkatërroj qytete e fshatra të tëra, në vendet fqinje të tij, Serbia akoma nuk ka kërkuar falje.   Gjeografikisht në Evropë...

Xhafer Leci: Përpjekjet e kota të nostalgjikëve komunistë

Tani kemi zgjedhjet e 23 tetorit 2004 dhe nuk dëshiroj të përmend emra njerëzish, sepse populli i di vet se kush janë më të merituarit. Disa “orë” dhe horra, ora e ligë i marrtë dhe partiza tjera qesharake, që siç u krijuan ashtu edhe do...

Mërgim Korça: Intervista e studjueses Ledi Shamku (Shkreli) mbase shkendija e reaksionit...

Nisma zyrtare për t’a rishkruar historinë e kombit tonë në bazë të dokumentave si edhe fakteve, ësht’e qartë se nuk kishte se si në përgjithësi të mos ngjallte interes të madh.   Kjo, në parim.   Mirëpo mbas çdo rrethane dhe nisme...

Albert Vataj: Varka e Noes dhe “përmbytja e përbotshme” e dosjeve

Gjithnjë kam besuar se në vendet e vogla gëlojnë çudira të mëdha. Sikurse jam i yshtun me refuzu antibiotikun e kësaj, se një proverb i tillë është kërthi në prehrin e një nëne rrethanash të tjera. Dhe në Shqipëri ka kaq shumë bëma, sa...

Hashim Thaci: “Pavaresia, menjehere pas 10 dhjetorit”

"Edhe sikur te negocionim 100 vjet, nuk do te arrinim nje kompromis me Serbine”. Hashim Thaci, nje nga perfaqesuesit kosovare ne bisedimet per te ardhmen e vendit te tyre, perseriti dje qellimin e Kosoves...

Xhafer Leci: Në vend të reagimit

Derisa popujt e zhvilluar po udhëtojnë me anije kozmike në planetët e largëta si Marsi, duke kërkuar atje jetë për pushime verore, apo për të gjetur miniera të cilat mund t’i shërbejnë njerëzimit në tokë, ku aktualisht jetojnë mbi...

Mërgim Korça: Baba Rexhebi dhe mistika e Tij Bektashiane

E quaj veten fatlum që sapo vumë këmbë me gjithë familje në këtë tokë të bekuar të Amerikës, pa vonesë u njohëm dhe shpejtë edhe u miqësuam, me njerin nga personalitetet nga më të shquarit e kombit...
Kryesore