Selman Vokshi: Ta flasim shqipen pa sllavizma

Ta duam, ta mësojmë, ta flasim e ta shkruajmë
Shqipen tonë të bukur, pa gabime e bastardime.
Për ju prindër shqiptarë,
Për ju nxënës shkollarë,
Kosovare e kosovarë

Kozeta Zylo: Requiem për Lazër Radin

Ne kujtim te Lazer Radit, Intelektualit prej Prizreni, te burgosur, internuar, me gruan dhe femijet e mrekullueshem, per 50 vjet me radhe nga diktatura komuniste. Ne kujtim te nje eruditi te vertete, njohes i shkelqyer i disa gjuheve, mbaruar...

Shyhrete Gosalci: Ballkani dhe ''Pakoja Ahtisaari''..!

Nëse "Pakoja Ahtisaari"  po zbatohet në Republikën e Kosovës, ku të gjitha minoritetet: minoriteti serb, turk, boshnjak, kroat, ashkali dhe egjyptian, së bashku nuk përbëjnë as 10 %-shin e popullsisë së përgjithshme të Kosovës...

Koço Danaj: Kushtetuta kundershqiptare

Ne kete Kushtetute shqiptaret nuk figurojne as si popull, as i komb apo pjese kombi, as si pakice kombetare. Neni 1 i saj thote se: Republika e Kosovës është shtet i shtetasve të saj. (Deri me tani perberja etnike e Kosoves eshte...

Faik Bèj Konica mbi “Muhaxhirët”!

E THASHE edhe tjater herë: per mua, fara me e ndyrë e Shqiperisë janë muhaxhirët.
Muhaxhirë u thomi atyre muhamedanve që, duke lënë vendin e tyre, erthnë të zënë vent në Shqipëri. Ka muhaxhirë nga Bosnja...

Ilir Dardani: Une, tru-drejtuesi i se ardhmes se mire!

Para pak vitesh, po shikoja nje ndeshje futbolli ne nje qytet te Evropes, dhe pasi ekipi im shenon, u hodha nga gezimi. Njeri qe, sic duket nuk i pelqeu reagimi im, gjithashtu as ekipi per te cilin beja tifozllek, thote me ze te larte: ‘’U bene...

Gafurr Adili: Kosova gjithçka mund të quhet, por jo shtet i pavarur dhe sovran

Kosova gjithçka mund të quhet, por jo shtet i pavarur dhe sovran, siç u proklamua përmes "Deklaratës" që u lexua në Kuvendin e Kosovës, më 17 shkurt të vitit 2007, sepse Kosova vazhdon të mbahet nën protektorat...

FBKSH: Ndarja e Kosoves dhe loja Domino...!

Krahas Rezolutës 1244 të OKB-së, edhe „Pakoja Ahtisaari“, shumë qartë e përcakton mos-ndryshimin e kufirit dhe pacenueshmërinë e territorit të Kosovës. Por, për gati 9 vite me rradhë, Kosova Veriore/ Mitrovica Veriore, Albaniku...

Ekskluzive - Albert Vataj: Krrakëmat e morteve, si dimension estetik në art

Kacarritje nëpër fijet delikate të kujtimeve të dënesura. Të mund të përqafesh me gjithë forcën e pasionit të zotërimit botën e brengës dhe pikëllimit që ka bërë Mesinë në mbarsjen dhe amësinë e tyre artistike. Ky është përkushtimi që ka...

Shefqet Dibrani: Kur rrëzohet presidenti, nuk duhet të hesht presidenti

Shqiptarët e Kosovës gati për pak nuk e përjetuan aktin e Pavarësisë së vendit të tyre pa portretin e Presidentit historik të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova i cili bëri më shumë se kush do tjetër për të ardhur deri te Pavarësia e Kosovës...

Ekskluzive - Kujtim Mateli: Imazhe poetike që të shoqërojnë gjithë jetën

Poetit i mungojnë çifligjet,i mungojnë pallatet,i mungojnë dyqanet. Nuk ka pasuri të madhe, po ka një stan atje në Trebeshinë. Sigurisht jo i tij në planin personal,por është i tij, se poeti e konsideron veten bari  dhe nga ky pozicin buron...

“Kosova fitoi, tani radhën e ka Çamëria”

Dy historianët britanikë, Miranda Vikers e Xhejms Petifer, ndjekës dhe analistë të zhvillimeve më të fundit në hapësirën shqipfolëse, janë të drejtpërdrejtë në mendimet e tyre dhe njëkohësisht, lehtësisht e logjikisht të pranueshëm...

Jeton Kelmendi: Republika e Kosovës apo shteti i Ahtoisarit

Shtatëmbëdhjetë shkurti solli gëzim të madh tek shqiptaret e Kosovës. Nga ajo ditë po bëhen dy javë dhe Kosova duket njësoj si edhe para kësaj date, për nga funksionaliteti. Në fakt gjërat kanë ndërruar, por shtrohet pyetja sa kanë ndërruar...

Dioguardi: SHBA-te nuk do te lejojne ndarjen e Kosoves

Liderët e Kosovës duhet të sigurojnë se të gjitha paratë që do të dedikohen për zhvillimin e Kosovës, nuk do të shkojnë në duart e njerëzve të korruptuar, por do të inevstohen në ekonomi”, thotë Joseph Dioguardi...

Kadri Mani: Serbia e fatkeqësive ballkanike!!

Dy shtetet kundërshtare të Pavarësisë të Kosovës (kundërshtare të çdo përparimi e të çdo lirie), Serbia e Rusia, po e tregojnë pafytyrësinë dhe injorancën e vet, duke shtrembëruar edhe faktet historike dhe çdo sjellje të mirëfilltë diplomatike...

Kadri Mani: Polemikë me budallënj e me çetnikë!!

Negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë. Propozojmë që të formohet Senati Suprem-negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë fashiste. Ky Senat Suprem, të formohet nga ...

Ekskluzive - Suzana Kuqi: Pushteti i budallallekut

Eshte forca me e rrezikshme e kozmosit. Ne mundemi vetem ta njohin dhe jo ta eleminojme. Edhe pse ndonjehere mund te na beje te permiresohemi. “Dy jane gjerat qe shkojne ne infinit, universi dhe budallalleku njerezor, por persa...

Ismail Kadare: “Serbët të mos harrojnë ç’ndodhi në Kosovë”

Serbët nuk duhet të harrojnë kurrë atë që ndodhi në Kosovë në vitet ’90, masakrën ndaj popullit kosovar dhe të kuptojnë se pikërisht për shkak të kësaj masakre nuk kanë të drejtë të protestojnë kundër shkëputjes së Kosovës”. Kështu...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (III)

Ne Evrope rumunet njihen si hajdute, genjeshtare, mashtrues, si dhe (se bashku me turqit) njerzit me te pakulture. Ndersa ne mbare boten njihen si bashkekombasit e vampirit te famshem Drakula! Drakula nuk eshte legjende, eshte realitet...

Grekët: Vorio-Epiri, vetëvendosje si Kosova

Vorio-Epirin nuk e shesim, nuk e lëshojmë”. Me këtë pankartë gjigande në duar, qindra protestues ultranacionalistë grekë në qendër të Athinës kanë kërkuar pak ditë më parë autonominë e Jugut të Shqipërisë, të cilësuar prej tyre si “Kosova”...

Kadri Mani: Bashkë

E përshkrova besnikërisht, vetëm nëntitulli është i një mikut tonë A. J., i cili si prej pushke tha, kur po e lajmëroja për daljen e kësaj gazete sa të vonuar aq të keqe! Titullit i mungon vetëm simboli: mbase një sillambë elektrike që kinse...

Kadri Mani: Me adrese e pa adrese - Qe te gjithe te pabese

Ju kujtohen a nuk ju kujtohen, kokat që nuk linin antenë pa shenjuar që „sytë“ i kishin të drejtuara nga TV Shqiptar, kah Tirana, pra. Ishte kohë kjo para vitetev 90-ta. Kohë e regjimit të egër antishqiptar - sllavomaqedon. E, si nuk...

Bahtir Hamza: Kosova, shteti me i ri ne bote

Menjehere pas shpalljes se pamvarsise ne Prishtine,ishte organizuar manifestimi i kesaj ngjarje te shumepritur HISTORIKE nga gjithe qytetaret shqiptar atdhetare,kudo qe jane ne Kosove e diaspore. Manifestimi Festiv Ne Toronto...

Mërgim Korça: Kumtesë me rastin e dekretimit të Pavarësisë së Kosovës

Të nderuar edhe të dashur motra edhe vëllezër bashkëkombas shqiptarë. Vetë rrethana për të cilën jemi mbledhur sonte, tubim mbas dekretimit të Pavarësisë Kosovës, e ngré këtë takim në një nivel të përveçëm. Prandaj e ndjej me vënd...

The Wall Street Journal: Lindja e Kosoves

Kur Sllovenia deklaroi pavaresine ne 1991, Beogradi dergoi tanket. Kur Kroacia dhe Bosnja bene te njejten gje, serbet filluan lufterat qe lane pas nje cerek milioni te vrare. Keshtu drejtimi i Serbise nga retorika e dhunshme ne pergjigje...

The Washington Post: Kosova shpall pavaresine nga Serbia

Deklarata e Pavaresise se Kosoves ka qene e pashmangshme dhe shumepritur. Kosova, popullata e se ciles eshte me shume se 90% shqiptare, eshte udhehequr nga Kombet e Bashkuara qe prej vitit 1999, atehere kur NATO-ja...

Kosova, 81 shtetet qe e njohen

Eshte shtuar gjeografia e shteteve qe kane njohur dje pavaresine e Kosoves. Keshtu, tete shteteve qe jane prezantuar qe diten e djeshme per njohjen e shtetit me te ri te Evropes, po ne perfundim te dites se djeshme kane qene dhe te...

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës

Të mbledhur në mbledhje të jashtëzakonshme më 17 shkurt 2008, në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, Duke iu përgjigjur thirrjes së popullit për të ndërtuar një shoqëri që respekton dinjitetin njerëzor dhe afirmon krenarinë...

Pierre-Pandeli Simsia: Në Time Square në Nju Jork për të festuar fitoren e madhe!

Sheshi i famshëm Time Square në  zemër të Manhattanit në Nju Jork, sheshi ku festohen madhërishëm ndërrimet e viteve, në Kryeqytetin e botës dhe fjalës së lirë, mesditën e 17 Shkurtit 2008 u bë sheshi i shqiptarëve...

Ismail Kadare: Kosova e pavarur, një lajm i jashtëzakonshëm

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, e ka konsideruar një lajm të madh e të jashtëzakonshëm lajmin për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Gjatë një interviste dhënë gazetës shqiptaro-amerikane "Illiria" në Nju Jork...

Arbën Xhaferri: “A do ta fitojmë luftën me vetveten”

Unë besoj se drejtësia gjithmonë ngadhënjen, por lipset të plotësohet një kusht: të ekzistojë një subjekt, një kërkues që të zbatohet e drejta, apo një ankues që e denoncon padrejtësinë. Kjo ditë e pabesueshme vjen pikërisht për shkak...

Kastriot Frashëri: Faleminderit Amerikë, Mbretëri e Bashkuar, Kanada dhe Europë për lirinë e popullit të Kosovës!

Kosova përjeton sot orët e fundit të ndarjes njëherë e përgjithmonë nga robëria dhe drama e përditshme, pothuajse shekullore, e banorëve të saj nga represioni dhe genocidi i organizuar shtetëror serb. Sot ajo është në festë...

Fatmir Terziu: Monumenti i lotit të gëzimit shqiptar në Trafalgar Square (Londer)

Historia shqiptare u përlot dje në Londër. Dhe pikërisht lot rrodhën nga fytyra gazmore dhe të emocionuara shqiptare mu në mes të Metropolit Botëror, në sheshin e tij të madh dhe historik "Trafalgar Square". Lot kishte dje...

Albert Vataj: Një lindje përmbi mijëra kuja

Ma në fund. E tash, kurrçka sjet për me u than, përveçse, lindi. Një jetë për të dëgjuar qarjen e një fëmije. Një jetë dhe tërë përjetësinë për ta patur atë, ju desh Kosovës. Lumenj gjaku, male dëshpërimi, helm, zemra të...

Alma Papamihali: Pranvera erdhi ne Kosove

Përsëri sheh lot në sytë e shqiptarëve. Por kësaj rradhe nuk janë lot dhimbjeje, as lot malli. Me keto lloj lotësh, kemi pritur prej shekujsh t´i mbushin sytë tane. Janë lot gëzimi, që i kanë rrënjët në zemrën e secilit që ndihet shqiptar...

Ilir Dardani: Shqiperise i kthehet nje pjese e madhe e zemres!

Dita e pare e pavaresise. Ismail Qemali u ringjall ne Kosove. Adem Jashari eshte ne cdo pellemb toke te bekuar shqiptare. Madheshtia Ibrahim Rugova se bashku me pavaresine eshte tek zoti. Hashim Thaci lider ne lufte dhe ne paqe...

Jahir Demaj: Pavarsia po vjen Zoti President Rugova

Ti President Rogova, me pishtarin e ndezur të pavarsisë në dorë ia shëndrite rrugtimin Kosovës deri në cakun e fundit, deri dje edhe sot, por edhe nesër, deri në pragun e PAVARSISË. Dhe nesër Zoti Presidet Rugova, populli...

Kosova, neser e pavarur

Me ne fund, eshte zyrtare. Kosova, nga kjo e diel, do te jete de jure, shteti me i ri ne bote. Autoritetet e Kosoves shpallin mevetesine e vendit, neser, e diel, ora 15:00. Vendimi u publikua dje ne oren 20:00 dhe ai percakton dhe menyren...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (II)

Erion Brace, ky mi zgavrash shqyesish eshte bere personi i ekranit shqiptar. Me nje te folur tipike jo-burrerore, shfaqet ne ekranet shqiptare cdo minute! Ky motor zhurmues eshte nje Enver Hoxh’ i pafuqishem. Kur vdes minatori, ngushellimi...

Kasam Shaqirvela: Pritje shekullore

Sot edhe dita agoi ndryshe
edhe dielli buzqeshi prore
do përmbushet amaneti i t’parëve
për këtë pritje shekullore...
Kryesore