Gjergj Xexo: Miti i Origjinës dhe Origjina e Mitit (2)

Përpara se të bëjmë edhe një hap të vetëm në trojet e lashta parahistorike, le të përcaktojmë që në fillim si kufi të sipërm njerëzit e shpellave. Është e sigurtë se në qoftë se do të aventurohemi më përpara në kohë...

Apel i shoqatës kulturore atdhetare "labëria"

Shoqata Kulturore Atdhetare “Labëria”, ju shpreh urimet më të ngrohta për marrjen e Ftesës nga vendi ynë për anëtarësimin në NATO. Ne e vlerësojmë këtë së një ngjarje të shënuar për popullin shqiptar, si një shtysë të re e të...

Jeton Kelmendi: Bukureshti i gjurmëve të shenjta të rilindësve tanë

Koha dhe fati janë Alfa dhe Omega e një populli. Duke kaluar neper shekuj e mileniume, fati shqiptar ishte fare pak human me popullin e vjetër që dikur përfshinte terë Gadishullin Ilirik. Kohë pas kohe dhe brez pas brezi...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VII)

Sic duket shqiptaret e Shqiperise nuk e pelqejne dhe aq shume bashkimin kombetar. Shqiptaret ne vende te ndryshme ne Ballkan jane akoma te pushtuar dhe duan me cdo kusht lirine! Une mendoj se pervec te tjerave, Shqiperia shikon...

Genc K. Hoti: Edhe një herë: Kur është çliruar Shqipëria?

Për pesëdhjetë vjet është thënë se vëndi ynë u çlirua nga nazifashistët me 29 Nëndor 1944, kurse qarkullonin zëra me kohë (të shtyrë nga PPSh-ja) që kjo datë ishte vendosur nga jugosllavët pasi Shqipëria në të vërtetë ishte çliruar...

Dorian Koçi: Pështjellimi anakronik “nacionalist” i Himarës

Një nga shijet më të hidhura që mund të kenë lenë zgjedhjet lokale të 18 Shkurtit, ishte vallja dropullite e hequr nga kryetari i porsazgjedhur i bashkise së Himarës për të festuar fitoren e tij. Nuk ka asnjë gjë të keqe...

Ilir Dardani: Z. Gezim Murajza, t’pergjegjun

Gjuha qe perdor une eshte e pazevendesueshme dhe shkruaj kunder te keqes shqiptare, pjese e se ciles eshte edhe ai qe ti mendon se e ngrej ne qiell une, kryeministri Sali Berisha. Nese do te ishte per te folur ne baze te partive...

Naser Aliu: Pushtimi osman dhe nderrimi i historise

98 vjet pas Çlirimit qenka normale që pushtuesi të konsiderohet mik. Sot mund të konsiderohet si i tillë, por dje ishte pushtues dhe shtypës! Sipas kësaj analogjie pas 98 vjetëve vjen dikush dhe na thotë: “në kohën e Serbisë keni...

Rozmarie Kohn: Vetëm popujt arkaik i pëballojnë golgotat e tilla

Ishin këto fjalet e para që degjova gjatë bisedes sime me Peshkopin e fylkes Hedmark ( krahinë në Norvegji) z. Rozmarie Kohn. Pas lajmit senzacional që nji femen do të nominohet Peshkop i Hedmarkut, Rozmarie Kohn...

Gjergj Xexo: Miti i Origjinës dhe Origjina e Mitit (1)

Gjithçka fillon në shekullin e XItë, dhe shkaktari i parë i këtij debati ndërballkanik që ka shkaktuar zënka të panumërta është një bizantin. Në të vërtetë, ai as që imagjinonte se dhjetë shekuj më pas do t’a quanin kësisoj. Në kohë të vet...

Kadri Mani: Komb-kombësi

Shovinisti i rrënjosur Dr. Ranko Petkoviq, që në nismë pa fije turpi e rezervon emrin POPULL për pakicat jugosllave në Shqipëri dhe emrin KOMBËSI për shqiptarët nën Jugosllavi!! Pra, pakicat e papërfillshme- KOMB...

Shefqet Dibrani: QIK - Është katandisur

Më 21 mars 1999 pata trajtuar temën "QIK-u NË SHËNJESTËR", ku pata qitur në pah parandjenjën për një gjë tragjike që do të ndodhte kundër QIK-ut. Me të vërtetë ashtu ndodhi sepse vetëm dy ditë më pas...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VI)

Koco Danaj mendon se nese fyen apo thua te verteten mbi Enver Hoxhen dhe Partine e Punes, fyen shqiptarizmin. Penet e lodhura te shqiptareve jashte Shqiperise vazhdojne ‘’te grijne sallate’’ me paturpesine me te turpshme! Enver...

Këze (Kozeta) Zylo: Requiem per profesorin tim te nderuar, Bedri Deden

Seç m’u zgjuan kujtimet sot,
Në këtë stinë të ylbertë, pranvere,
Ndoshta nga një lot pëllumbi,
Pikuar në parvazin e dritares sime,
Që, çuditërisht, humbi...

Himarjotet: Duam autonomine e Himares

Himarjotet kerkojne autonomi dhe helenizim gjate takimit me zevendesministrin e Jashtem te Greqise, Theodhoros Kasimis. Thirrjeve per autonomi i jane bashkangjitur edhe kerkesat per te votuar ne shtetin fqinj, apo per...

Shefqet Dibrani: Kulti i sakrifikimit në lëvizjen paqësore të Dr. Ibrahim Rugovës

Miti i sakrifikimit, si kult karakterizon Lëvizjen Paqësore të udhëhequr nga dr. Ibrahim Rugova. Përcaktimi i tij deri në vetëflijim për një qasje më ndryshe, e panjohur për vendet e hasmëruara ballkanike, do ta bëjnë atë si...

Këze (Kozeta) Zylo: Mjeshtri i madh Miho Gjini dhe shkrimtari P.J.Pali takohen me bijte e shqipes ne Filadelfia

Ne kete stine te bukur pranvere, jo vetem sythet e luleve buisën dhe pemet shperthyen ne gonxhe shumengjyreshe, por dhe shkrimtaret na i mbushen duart plot me libra. Keshtu me miqte e librit nga New Yorku, z E.Dilo, poetin E.Ismailati...

Shefqet Dibrani: Flamuri i Kosovës

Kosova u bë shtet i pavarur, e bashkë me të u bë edhe me flamurin e vet. Flamur të cilin e zgjodhën vet apo ia sollën këtij vendi në “pako” si shumë çështje të tjera kjo nuk do shumë mend, pasi dihet se për Flamurin e Kosovës nuk u...

Fritz Radovani: Të gjithë atdhetarëve shqiptarë

Një prift i ri, kur pat takue At Meshkallën dhe i tregoi se Imz. Ernesto Çoba, i kishte mësue  këtij kushtet që duhet me heshtë, Mëshkalla i tha: "Shko e thuaj Monsinjorit, me të mësue kushtet që duhet me folë, se me heshtë kemi heshtë...

Baki Ymeri: Jeton Kelmendi dhe Një përurim i paharruar shqiptar në zemër të Bukureshtit

Organizuar nga Bashkësia Kulturore e Shqiptarëve të Rumanisë dhe redaksia e revistës „Shqiptari”, në mesditën e 4 prillit 2008, ditën e fundit të samitit të NATO-s, në sallën e selisë së Partisë Nacionale Liberale të sektorit 6...

Pal Sokoli: Liman Zogaj hallkë ndërkulturore Shqiptaro-Gjermane në Essen-Werden

Në kuadër të veprimtarisë kulturore te qytetit  Essen-Werden në muajin qe shkoi, Theater im Werden- inskenoi dramën “Trojanet” te autorit më të moderuar te klasikëve grek, Euripidit, me regji të z. Manfred Braumann...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si...

Shukrije Bunjaku - Mani: Letër e hapur zonjës Rada Trajkoviq

Zonja Rada Trajkoviq, unë që po ju shkruaj dhe po ju denoncoj në Hagë, jam amvise-rrobaqepëse dhe veprimtare-publiciste, e kam kryer kl. e parë gjimnaz, kam qenë e përndjekur edhe nga ana e burrit, Kadri Osmani, edhe nga...

Gazmend Krasniqi: Piktori i imazheve të fëmijërisë<BR>

Një herë, një fëmijë, i nxitur prej shokëve të vet, kopjoi, duke vizatuar me dorë të lirë, një dollar amerikan dhe me këtë monedhë të falsifikuar u ble bukë te furrtari. Qeveritari i vendit tha se ky fëmijë duhej dërguar në një shkallë...

Naser Aliu: Turqia dhe Serbia nuk pranojne kurre se na kane pushtuar…

25 vjet rezistence, gjysma e kombi ne arrati, shkaterrimi gati total i kultures shqiptare, i dinjitetit dhe tani deshirojne t´i konsiderojme si shpetues. Edhe dikush merret me shtemberim historie dhe e krahason Turqine me NATO-n dhe...

Shume urime per ty...poeti Nazmi Rudari

Miq të dashur nesër poeti dhe krijuesi ynë Nazmi Rudari ka ditëlindjën e tij të 57 prandaj në shenjë respekti dhe urimi po sjellim këtë cikël poezish të publikuara këtu për herë të parë. Besoj së shumëkush prej jush do t´i bashkangjitet...

Manxhar Takaj: Kosovari i derdhur ne Bronx, atje midis maleve te Laberise

Gusht i vitit 2007. Rruga me coi ne Nivice te Kurveleshit, nje fshat i bukur e i begate por tutje, thelle midis malesh te ashpera e te larta. Atje ne qender te fshatit, kur dikur mblidheshin burrat e te rinjte e ai vend gumzhinte, tashti nuk...

Ilir Dardani: Armiku i shqiptareve dhe i Derrit – Elegji per Perandorine Osmane

Nese nuk je neperke tipike islamike, atehere je prift, kaurr, i pa-fe dhe jo-shqiptar! Sot shqiptarizmi perfaqesohet nga kopilat e turqve ne bashkepunim me mbare arabet. Pra, nuk ka mbetur islamik pa ‘’punuar dhe dhomen...

Shpirti i Shqiponjave Etnike e Vlerëson njëzëri si: Gruaja e Vitit 2008, znj.Këze Kozeta Zylo

Të them të drejtën, nuk jam befasuar aspak për këtë çmim, por është edhe e pamundur të mos e shpreh gëzimin që më dha maria e çmimit më të lartë të mirënjohjes nga gratë e të gjitha trevave shqiptare, të mbledhura për të...

Adnan Abrashi: Rreth një qëllimi kurdoherë të përbashkuar...

17 shkurti dhe 15 marsi i këtij viti, për të gjithë ne shqiptarët, do të mbeten si dy data të skalitura thellë në kujtesën tonë kolektive si popull. Të dyja këto ngjarje, si të përbashkët kishin se, të dyja u shënuan me lot. E para, lot ngazëllimi...

Abdullah Prapashtica: Në përkujtim të jetës dhe veprës së lavdishme të Xheladin Gashit - Plaku

Në pamundësi që sot të jam i pranishëm mes juve, po ju drejtohem me këtë letër për të ju treguar se pavarësisht pse jam me mija kilometra larg nga Atdheu kundër dëshirës time, me mendje me shpirt jam dhe do të mbesë gjithmonë...

Kadri Mani: Gjurmëve të vendnumërimit burokratik-separatist në gjuhësi

Muajt e vitit janë: NISTOR, SHKURTOR, LARCOR, BLEROR, LULËZOR, QERSHOR, KORRTOR, VEROR, FRYTOR, VERDHOR, BRYMOR, DIMËROR. Terminologjia gjuhësore shqiptare që filloi me shkrimet e para...

Nuhi Veselaj: Rreth pjesores së shkurtër si trajtë përfaqësuese

Nga shtypi i ditës dhe përgjithësisht nga masmedia na është bërë e njohur, kohëve të fundit, se në punën e Komisionit ndërakademik për shqipen standarde, selia e të cilit këtë vit qenka transferuar nga Tirana në Prishtinë që në mbledhjen e parë..

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (IV)

Me nje pavaresi te kushtezuar ne duar, endemi por nuk shkojme larg sepse te qeshuren e zemres e kemi harruar. Me kujtohet kur qenjet e liga pergojonin, tallnin presidentin me te madh qe kane pase shqiptaret ndonjehere, madheshtine...

Ramadan Sokoli: "Përse duhet të ndryshojë Himni Kombëtar"&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

Është njëlloj sikur simfonisë t'i mungojë një notë. Ramadan Sokoli, kolosi i etnomuzikologjisë shqiptare, prej dy ditësh është ndarë nga jeta. Njeriu që hodhi themelet e muzikologjisë shqiptare do të mbetet pjesë panteonit të...

<STRONG><FONT color=#000000><FONT color=#000033>Alma Papamihali: </FONT>Me dhemb Gerdeci ne trup</FONT></STRONG>

Me dhemb Gerdeci ne trup,
Vajtoj une,
Bije e plagehapures Shqiperi.
Ah i mjeri popull,
Nder shekuj s´gjete qetesi...

<STRONG><FONT color=#000066>Agim Gashi: </FONT>Gërdec – dje ishe e sot nuk je</STRONG>

Nuk është me rëndësi se çka flitet
Nuk është asgjë me rëndësi
Dhe kjo nuk është poezi
Dhe asgjë me rënedësi...

Suzana Kuqi: Indiferenca

Nuk eshte sigurisht mungesa e reagimit ndaj nje lajmi shqetesues e trondites, qe me nje femije eshte abuzuar e me pas e kane vrare, se nje person ka vdekur se eshte shtypur me makine pasi ne timon ishte nje i paafte apo i dehur, se djali...

Këze (Kozeta) Zylo: Kongresmeni Amerikan Z.Vito Fosella u takua me Komunitetin Shqiptar...

Në Institutin “Gjergj Kastriot Skanderbeg” në Staten Island me president Z.Rrape Rruci erdhi për një vizitë Kongresmeni Amerikan Z.Vito Fosella. Ardhja e tij në orën 12 00 u prit thjesht, pa pompozitet, në fakt takimi dhe...

Kadri Mani: Zemëratë ndaj një shteti “kurvë”

UDB-eja vrau mësuesin Mustafë Hetë Koka
Pse e  mbrojti nderin e bashkëshortes
Përndryshe do ta lëshonte toka
S’do të kish fytyrë të dilte përpara portës...
Kryesore