Ekskluzive - Albert Vataj: Garderoba e dritave të kuqe dhe Shqipëria

Është teorikisht dhe praktikisht e pamundur të gjesh një shteg në përpjekjen për të motivuar atë që pakkush do të hezitonte ta quante çmenduri kolektive. Është fjala për formatin e prezencës në publik të femrës shqiptare, garderobë të cilën do ta kishte zili edhe mantenutat e rrugicave më të famshme të dritave të kuqe, ngado ku ato kandellin dëshirat për flirte të mijëra meshkujve në të gjithë botën. Nuk ka rrugë të arsyetimit logjik që do të të mbushte mendjen se pse pikërisht femra shqiptare, ndryshe nga soji i saj në botën e qytetëruar...

Kadri Mani: Zëdhënësi Politik i FBKSH-së, zëri i të humburit në shkretinë!

Të nderuara lexuese dhe lexues, ka një kohë të gjatë që Gafurr Adili dërdëllit si një haner (somnambul) që çohet jerm natën nëpër errësirë dhe bën shëtitje mbi çati!  Adili ende nuk e ka informuar opinionin se ku i ka...

Mërgim Korça: Përkujtesë e drejtuar historianëve të Akademisë Shkencave...

Fatkeqësisht ky pohim skajshmërisht madhor i mendimtarit indian përmasash botërore, më fort se kurrë është aktual sot e kësaj dite për kombin tonë. Tek diskutonim një ditë me Baba Rexhebin e ndjerë rreth kësaj thënjeje madhore...

Isuf B. Bajrami: Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë dhe formimi i shtetit shqiptar

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë më 28 nëntor 1912 i dha fund sundimit shekullor osman duke shënuar një kthesë rrënjësore në fatet e Shqipërisë.Populli shqiptar,i dha grushtin e fundit ushtarako-politik Perandorisë Otomane...

Ka ardhur momenti që trashëgimia çame në Greqi të ndërkombëtarizohet siç duhet

Një nga përshtypjet më shokuese të Epirit bashkëkohor, është zbrazëtia shpirtërore e kësaj province veriore greke, që për shqiptarët është e njohur si çamëria...

Pierre-Pandeli Simsia: U zhvillua Festivali i 17-të Folklorik i Diasporës Shqiptare në Sh.B.A.

Edhe nëse Qendra Kulturore "Nënë Tereza" e Kishës Katolike me qendër në Harrtsdale në Nju Jork, si dhe zotëria i nderuar i Komunitetit shqiptar të Amerikës, zoti Mark Shkreli të mos kishin njoftuar para pak kohësh  për Festivalin e...

Jeton Kelmendi: Autoriteti dhe autoritarizmi

Është e natyrshme qe në vendet në tranzicion, të cilat kalojnë prej një sistemi në tjetrin të krijohen autoritete e madje edhe mite. Në shoqëritë pas komunizmit, në të gjitha vendët që kaluan në pluralizëm një kohë të caktuar...

Keze (Kozeta) Zylo: Ultranacionalisti serb Vojislav Sheshel ne gjyqin e Hages

Krimineli Vojislav Sheshel, nje nga ultranacionalistet dhe gangsteret e Serbise demonstron ne gjyqin e Hages, me 8 Nentor 2007, se eshte krenar qe mbron ideologjine e tij. Ne fakt nuk eshte cudi qe bota ka nxjerre dhe do te vazhdoje te...

Jeton Kelmendi: Edhe një herë Serbia... Evropën

Duket e çuditshme por ndodh edhe kjo. Shteti që vrau qindra mija njerëz, kryesisht civil dhe po ky shtet që dogji e shkatërroj qytete e fshatra të tëra, në vendet fqinje të tij, Serbia akoma nuk ka kërkuar falje.   Gjeografikisht në Evropë...

Xhafer Leci: Përpjekjet e kota të nostalgjikëve komunistë

Tani kemi zgjedhjet e 23 tetorit 2004 dhe nuk dëshiroj të përmend emra njerëzish, sepse populli i di vet se kush janë më të merituarit. Disa “orë” dhe horra, ora e ligë i marrtë dhe partiza tjera qesharake, që siç u krijuan ashtu edhe do...

Mërgim Korça: Intervista e studjueses Ledi Shamku (Shkreli) mbase shkendija e reaksionit...

Nisma zyrtare për t’a rishkruar historinë e kombit tonë në bazë të dokumentave si edhe fakteve, ësht’e qartë se nuk kishte se si në përgjithësi të mos ngjallte interes të madh.   Kjo, në parim.   Mirëpo mbas çdo rrethane dhe nisme...

Albert Vataj: Varka e Noes dhe “përmbytja e përbotshme” e dosjeve

Gjithnjë kam besuar se në vendet e vogla gëlojnë çudira të mëdha. Sikurse jam i yshtun me refuzu antibiotikun e kësaj, se një proverb i tillë është kërthi në prehrin e një nëne rrethanash të tjera. Dhe në Shqipëri ka kaq shumë bëma, sa...

Hashim Thaci: “Pavaresia, menjehere pas 10 dhjetorit”

"Edhe sikur te negocionim 100 vjet, nuk do te arrinim nje kompromis me Serbine”. Hashim Thaci, nje nga perfaqesuesit kosovare ne bisedimet per te ardhmen e vendit te tyre, perseriti dje qellimin e Kosoves...

Xhafer Leci: Në vend të reagimit

Derisa popujt e zhvilluar po udhëtojnë me anije kozmike në planetët e largëta si Marsi, duke kërkuar atje jetë për pushime verore, apo për të gjetur miniera të cilat mund t’i shërbejnë njerëzimit në tokë, ku aktualisht jetojnë mbi...

Mërgim Korça: Baba Rexhebi dhe mistika e Tij Bektashiane

E quaj veten fatlum që sapo vumë këmbë me gjithë familje në këtë tokë të bekuar të Amerikës, pa vonesë u njohëm dhe shpejtë edhe u miqësuam, me njerin nga personalitetet nga më të shquarit e kombit...

Gur mbi gurë s'do lemë në Kosovë

Kryekomandantin e Gardës së Car Llazarit, Andrej Haxhi Miliç e gjejmë falë një mbështetjeje të kolegëve tanë në Beograd. Ka pak ditë, që ka shpërndarë në të gjithë median një njoftim shtypi, ku bën me dije se më 31 tetor më Krushevac...

Agim Gashi: Gojekeqinjet le te flasin - Shqiptaret le te bashkohen

Nëse në Kosovë apo edhe diasporë fillon ta flasish realitetin  që dosido nganjëherë është i hidhur për dikend, gjithsesi do të sulmohesh sepse disa individë megaloman janë të bindur se vetëm "ata" janë më të "menqurit", më të "dishmit" dhe...

Mërgim Korça: Vënde të ndryshëm si edhe këndvështrime po të tillë

Varet se cili e lexon titullin e temës që dua të trajtoj.  Të rinjtë, mbase të prirur nga kërshëría, mendojnë se ndoshta mësojnë ndonjë gjë të ré duke e lexuar materialin.   Kurse unë me përshtypjet e udhëtimeve dua...

Deklarata e kongresit te dyte te lidhjes shqiptare ne bote

Ne, delegatët e Kongresit të dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë, në emër të dhjetëra milionë shqiptarëve, të mbledhur në Tiranë më 27 Tetor 2007, i cili shqyrton zhvillimet në hapësirën shqiptare, veçanërisht në Kosovë...

Kongresi i dyte i lidhjes shqiptare ne bote

Kësaj rradhe nuk është tema që përzgjodhi kohën, por e kundërta, koha që e përzgjodhi temën.
Tema është mjaft serioze që t’i qasësh në “mënyrë relaksuese”; është mjaft tensionuese që t’i  qasësh në “mënyrë krejt të qetë”; është mjaft...

Jeton Kelmendi: Dhjetori i Prishtinës dhe dështimi tjetër i Brukselit

Dita ditës, koha po afrohet dhe dhjetë dhjetorin po na e sjell. Erdhën e shkuan edhe shumë ditë të tjera si kjo, ku një popull pret të ardhmen e vet dhe një ditë caktohet, e ajo ditë nuk dihet cila është.  U deshën të vriten qindra mija...

Agim Gashi: Pse po vriten Shqiptaret

Që nga lufta e këndej krimi i organizuar përsoset dhe vazhdon të marri jetra në hapsirat shqiptare, me gjithë forcimin e policisë vendore dhe asaj ndërkombëtare. Pa marre parasysh nga cila anë vinë këto vrasje makabre, në sy të botës dalim...

Agim Gashi: Dikushet - Kerkushet

Nga vdekja e Presidentit Rugova në zemrat e shumë shqiptarëve ndihet një zbrastësi dhe pasiguri për të ardhmen tonë. Nuk ka më trishtim se kur zbrastësia dhe trishtimi zënë vendin e shpresës, zënë vendin e lumturisë dhe...

Dorian Koçi: Shenjtërimi i lumnueshëm i Nënë Terezës

“Jepi Cezarit atë që i përket Cezarit dhe Zotit atë që i përket Zotit!”,- kjo shprehje e njohur nga Bibla ka marrë konacione të ndryshme gjatë shekujve. Në sensin historiografik, shprehja i referohet vlerësimit dhe kontributit të figurave të ndryshme...

Mërgim Korça: Kumt nga përtej varrit i Patër Gjergj Fishtës

I gjithë shekulli i kaluar ish i ngarkuar me halle, telashe, si edhe probleme për kombin tonë. Natyrshëm lind pyetja : a mos vetëm shekulli i XX-të? Për të qenë të saktë, jo. Ia shkarkoi telashet edhe hallet i XIX-ti pasuesit të tij e ky...

Kastriot Frasheri: 24 orë nga jeta në Crazy Republic of Albania

E martë, ora shënon plot 7:15. Një mëngjes i veshur me grinë e një përditshmërie të sëmurë, troket pas xhamave dhe unë sapo jam zgjuar nga pseudogjumi i një nate të ankthshme, deri në kufijtë e marrëzisë dhe të absurdit. Diku, afër pallatit...

Ismail Kadare: Kombi shqiptar ne prag te mijevjeçarit te trete

Ne prag te mijevjeçarit te tyre trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze...

Mërgim Korça: Heronj apo kriminelë? Mos të nxitojmë: T’i gjykojmë!

Kam shumë kohë që matem të bëj një shkrim lidhur me një problem i cili, për nga rëndësia që paraqet, duhej të ishte trajtuar me kohë. Duke menduar se për këtë shkrim nuk do të më vinte mua radha të shkruaja e kam zgjatur deri...

Vërejtje e vonuar dhe përgjegjësi e (pa)pranuar e UNMIK

Mosrespektimi i dy dokumenteve bazë me të cilët është vendosur prania ushtarake dhe civile në Kosovë: i Marrëveshjes Ushtarako-Teknike ndërmjet NATO-s dhe "RFJ-së" dhe Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si nga ana e...

Jeton Kelmendi: Kosova, kusur xhepi i tjerëve

Realiteti i krijuar në Ballkan, ka mbetur një pikë që vazhdimisht dëmton imazhin e politikës dhe faktorëve më me ndikim sot në planet. Vendi i vogël, me më pak se njëmbëdhjete mijë Kilometra katror, sot është bërë një...

Mërgim Korça: Kur do të shkruhet historia si dhe njerëzit e përfshirë në të pa zbukurime dhe as pa shëmtime?

Dalëngadálë po i vjen mesi edhe dhjetëvjeçarit të dytë të përmbysjes së diktaturës dhe historia e Shqipërisë e shekullit të shkuar akoma qëndron pezull. Them pezull sepse ajo palë, e cila zyrtarisht është ngarkuar t’a shkruajë, është akoma thellësisht e politizuar...

Engjëll Koliqi: Në shkollën e Stubllës kanë filluar ndryshimet

Sapo mori detyrën drejtori i ri, filloi implementimi i projektit të përbashkët të Këshillit të Stubllës dhe i SHIKH “Stublla” në diasporë, për meremetimin e ambientit shkollor.  Fazën e parë të projektit, që parasheh thurjen e oborrit të shkollës...

Camet: Perdoremi nga qeveria per pazare politike

“Ceshtja came eshte perdorur per pazare politike me qellim krijimin e nje stabiliteti midis Greqise dhe Shqiperise”. Ka qene kjo deklarata e djeshme e kryetarit te shoqates “Cameria”, Ardian Tano, bere gjate kongresit te Partise Demokratike per...

Ashtu si gjatë luftës, Shtetet e Bashkuara dhe Europa duhet ta mbështesin Kosovën kundër Rusisë dhe Serbisë

Javën e kaluar në Kombet e Bashkuara mora pjesë në një takim sureal lidhur me statusin final të Kosovës midis delegacioneve të nivelit të lartë të kosovarëve dhe serbëve. Qe një kujtues i keq se tani ndodhemi saktësisht atje ku filluam...

Mërgim Korça: Kryengritja e Malësisë së Madhe

24 janari i vitit 1944 shënon njerën nga ngjarjet nga më të shënuarat të historisë kombit tonë, fillimin e Kryengritjes Armatosur të Malësisë Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vërshimin sllavo-komunist në zonën e veriut...

Llemadeo: Ndarja e kombit

Dardaninë e marrun me dhunë
që Kosovë ja vunë emrin kur e shkelën...
se Sllavisht e donin çdo punë
dhe në akcent të tyre e donin dhe emrin...

Mërgim Korça: Konsiderata rreth gjuhës së njësuar

Shtysë për t’i shkruar këto radhë u bë një shkrim i Kostaq Xoxës të cilin e njoh ... qëkur e mbaj mënd veten time. Prandaj edhe shkrimi i Kostaqit me titull Gjuhëtarët po e humbasin durimin, ma tërhoqi menjëherë vëmëndjen. Tek lexoja se si autori...

Kadare: ''Standardi natyrisht nuk është tabu. Një kongres i dytë natyrisht që mund dhe duhet të bëhet''

Hylli i Drites: Zoti Kadare, ju jeni sot në botë shkrimtari shqiptar ma i lexuem dhe ma i përkthyem. Në kuadrin e nji sistemimi logjik të historisë së letërsisë sonë ma afër kujt e ndieni veten, si për nga ...

Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Nga Albert Vataj - Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze...

Shqipëria, sërish më e korruptuara në gjithë Ballkanin

Pavarësisht nga përmirësimet në krahasim me një vit më parë, Shqipëria vazhdon të ngelet vendi më problematik në të gjithë rajonin për korrupsionin. Transparencë International ka publikuar klasifikimin më të fundit botëror për korrupsionin, duke monitoruar 180 vende të botës...
Kryesore