Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (III)

Nga një numer në tre muaj që ka qenë tradita e mëparshme shumëvjeçare, për nderë të 100-vjetorit të Pavarësisë, gjatë ketij viti 2012, redaksia,( perkatësisht zv/kryeredaktori Zeqir Lushaj), ka përgatitur e publikur 12 numëra të fletores modeste ShqipëriEtnike…Me shuarjen në këtë jetë dhe ikjen në amshim të pronarit ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (II)

Dafina, kjo bimë mesdhetare me gjethe gjithmonë të gjelbra e me erë të këndshme, për çka është dhe simbol i fitores, triumfit e lavdisë, por edhe, bash për shkak të ngjyrës tunduese dhe erës gjumëndjellëse, simbol i vetëshkujdesjes, vetëdehjes dhe vetëkënaqësisë, në fakt nuk ka si të mos jetë edhe shoqëruesja metaforike e atmosferës që përjeton dhe përcjell ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (I)

Të nderuar lexues të ZemraShqiptare e të ShqiperiEtnike:I dashuri ynë, Heroi i Kosovës, i paharruari Kadri Mani na la. Sot në mëngjes erdhi nga zemra e Kosovës–Prishtinë, lajmi për ndarjen e tij nga jeta.Iku Kadri Mani. Dhe iku, siç qendroi plot 75 vjet në të gjallë. Iku i papërkulur dhe duke qeshur, duke shkruar, duke bere shaka plot humor me shokët dhe miqtë. Asnje çast dhe asnje fjalë nuk na e tha për vete, për shëndetin e tij...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 3/2012 (I)

“Ngjarjet e vitit 2004 në Kosovë kanë pasur për qëllim ta varrosin Kosovën, dhe e kanë dëmtuar rëndë, dhe e kanë përgatitur terrenin për copëtimin e saj të mundshëm. Ngjarjet e vitit 2004 kanë qenë më të turpshmet në historinë shqiptare, dhe ato i kanë organizuar strukturat poliitike shqiptare...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 2/2012 (III)

Lidhja e Prizrenit shënon sot 134-vjetorin e krijimit të saj. Festimet për këtë rast janë zhvilluar në ndërtesën ku dhe u mbajt Lidhja e Prizrenit, 134 vite më parë marrin pjesë dy kryeministra, Sali Berisha dhe Hashim Thaçi, kryeparlamentari i Kosovës Jakup Krasniqi, zv. kryeministri i parë Behxhet Pacolli si dhe kreu i PDI-së në Maqedoni Ali Ahmeti...

Revista "ShqipëriaEtnike" Nr. 2/2012 (II)

Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë, që e kapërcen dramën ballkanase, dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta njihte Kosovën”. Keshtu citon ne nje shenim redaksia ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 2/2012 (I)

Pas shumë vite kërkesash insistuese personale dhe zyrtare, më së fundi, në gusht të viti 1989 Agnes Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza, e realizoj deshirën e madhe, si u shpreh para largimit: “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”. Nobelistja me famë botërore Nënë Tereza, është personaliteti i parë shqiptar, që i parapriu dhe i hapi rrugën integrimit të vlerave kulturore të shumë personaliteteve të tjera shqiptare, që do t’i rikthe-heshin publikut tonë disa vite më vonë si Martin Camaj, Isuf ...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 1/2012 (I)

Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 1/2012 (II)

Zonja dhe zotëri! Kam nderin dhe kënaqësinë që sot të jem në mesin tuaj. Më bën të lumtur kjo përbërje dhe qëllimi për të cilin jemi tubuar...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 1/2012 (III)

Dielli, sa ka derdhur rrezet e florinjta maje malesh, dita e re sapo çel. Gjithë natyra është mbuluar me një brymë mëngjesore vjeshtake. ...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2011

Viti 20011 shënoi përkeqësimin e përgjithshëm të jetës në Kosovë. Rënia ekonomike u shoqërua me rënien morale, frustrimin e skajshëm, si rrjedhojë e një udhëheqjeje...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (I)

Ka kaluar një kohë nga iniciativa për dialog teknik me Serbinë,e shtruar në tavolinën për bisedime në Bruksel, duke u përpjekur të gjenden zgjidhjet për çështjet “teknike”...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (II)

Kam kryer Mejtepin dhe një gjsymë Medrese që nga mosha ime e re 6-vjeçare, suparet e librat fetarë në gjuhën turko-arabe: Elifin, Elhamin, Tebaren, Kacemen, Fezariatin...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (I)

Thonë se çdo e keqe ka edhe një të mirë dhe anasjelltas. Kjo u provua në rastin e arrestimit të Blerim Kuqit. Në vendimin e tij për ta varrosur të vërtetën, që, padyshim...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (II)

Hallakatem i harlisur në vallën e hienave të hirta me dritëhijen e diellishtes dhe hënës sime të imagjinuar...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (III)

Takimi i së martës me kongresmenët amerikanë Traficant dhe Dioguardi i ka dhënë fund demagogjisë së Majkos për Kosovën, por edhe politikës zyrtare të Tiranës...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011

Në një shkrim gjithë respekt për Presidentin Rugova, Pacolli nuk harron të thotë, madje më shumë se një herë, "me gjithë gabimet e bëra nga Rugova...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011 (II)

Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përhershme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës sonë të...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011 (III)

Normalja e Elbasanit si djep i kulturës dhe qztetërimit shqiptar, u hap në kohën kur Shqipëria ishte ende nën juridiksionin e Perandorisë Osmane. Hapja e saj...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2010 (I)

Pothuajse, asnjëri nga të nominuarit në akuzën e Marty-së, nuk kanë qenë pjesë faktike e UÇK-së, e luftës në Kosovë, përfshirë këtu edhe njëshin...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2010 (II)

Në këtë kohë të tranzicionit kombëtar, kudo që të shkosh s’ke për të dëgjuar më këngë të bukura të Nexhmije Pagarushës e Naile Hoxhës...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2010 (I)

Profesorin z. Esat Stavileci, 11.07.1942, e njohin të gjithë e s’ka nevojë për biografi; edhe deputetin z. Naser Rugova...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2010 (II)

Duke shfletuar librin: "Falë Të Qoftë Gjaku", Poemë dhe vjersha të tjera) të autorit: Mr.sc. Kadri Mani,...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2010 (I)

Në vitet `90-a, në fillimet e demokracisë në Shqipëri, humba shansin e pastër për t`u bërë deputet...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2010 (II)

Gabimet janë për njerëz, e të gjithë gabojmë, por secili prej nesh duhet të pendohet...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2010 (III)

Tash ku e kanë hallin të ashtuquajturit "bashkëluftëtarë" të Sali Çekut unë nuk e di...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2010 (I)

Lexoj gazetat e shoh televizionet, bisedoj e debatoj me njerëz të ndryshëm mysafirë, dhe, natyrisht...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2010 (II)

Kemi hyrë në muajin e dhjetë, qëkur nga jeta u nda mesuesi e luftëtari Latif Hajdar Neziri...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2010 (III)

Në lajmet e orës 19-30 të datës 16 dhjetor 2008, kanali “Top Channel”, përmes gazetarit të mirënjohur...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2009 (I)

Le të na falë poeti Adem Istrefi për parafrazimin e nëntitullit (dhe jo vetëm të nëntitullit!) tonë nga romani...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2009 (II)

Pështjellaku i grave të Llapit dhe Gallapit dallon nga rajonet tjera etnografike shqiptare për kah përbërja e ngjyrave...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2009

E ndihmuan revistën "shqipëria etnike" është botuar me rastin e 10-vjetorit të revistës 1999-2009 dhe kuptohet...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2009

Ka ardhur koha që bota t’i mbështesë shqiptarët në projektet e tyre për...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2009

Një binom i kërkuar qëmoti. Duke ditur forcat, arsenalin ushtarak...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2008

Të nderua lexuese e lexues, sikur që e dini, vebfaqe hapën i lemi dhe i blemi, rrugaçi dhe allçaku, budallai dhe ahmaku, naivi e primitivi si dhe sahanlëpirësit proçetnikë e proandartë...

Marash Mali: Shqipnia Etnike nga e vërteta në andërr

Shume vite ma pare, ose kur isha në moshen shtatemdhet vjeç, i deleguam i rinise së Malsise se Madhe në Tirane, me rastin e njizetepës vjetorit të Festës Flamurit, Pamvarsise, njikohsisht edhe...

B.K.D.SH.: Rrroftë Shqipnija e vërtetë me kufijtë e sajë Entikë!

Gjithashtu nga ky Kongres duel edhe një REZOLUTË me të cilën kërkohej bashkimi i Kosovës dhe i viseve tjera shqiptare me Shqipërinë. Ky bashkim parashihej të arrihej me ndihmën e Fuqive...

Emil Kastrati: Epopeja e Besëlidhjes kombëtare Demokratike Shqiptare (B.K.D.SH)

Kumtesë për Manifestimin e 53 Vjetorit të Themelimit të Organizatës “BESA KOMBËTARE” nga Prof. Ymer BERISHA dhe 24 Vjetorin e Ristrukturimit të ONDSH-LPLTSH në BKDSH, mbajtur...

Rregullorja e brendëshme e punës së B.K.D.SH

Lëvizja BESËLIDHJA KOMBËTARE DEMOKRATIKE SHQIPTARE -B.K.D.SH - është parti unike mbarëkombëtare e shtrirë në të gjitha trevat e Shqipërisë Etnike, pa marrë parasysh që ende...

P.B.K.D.Sh: Veprimtaria materiel - financiare, Pushimi i Ekzistimit, Dispozitat perfundimtare

Lëvizja jonë, mjetet financiare i siguron nga pagesa e anëtarësisë së detyrueshme nga çdo anëtar/e i (e) regjistruar rregullisht, si dhe nga ndihmat apo kontributet që japin anëtarët e BKDSH...
Kryesore