Sabile Keçmezi- Basha: Veprimtari e madhe atdhetare

Sot, jam e nderuar, dhe shpreh kënaqësinë time të veçantë, që  ndodhem ketu, për të promovuar së bashku me Ju, monografinë “RAFI HALILI DHE ORGANIZATA “KUSHTRIMI I LIRISË”Promovimi i Librit, këtu, në ambientet e Teatrit të Tetovës, ka edhe...

Fotaq Andrea: 100 fjalë të arta nga Faik Konica

E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku flitet, gjuha shqipe – ndonëse e varfëruar nga një palëvrim shumë herë shekullor – është e aftë të shprehë, me një ndjenjë të mrekullueshme, nuancat...

Lutfi Alia: Dy ngjarje me Prof Dr Pёllumb Bitri

Nё vitin 1996, kur punoja nё Institutin e Anatomisё Patologjike tё Universitetit tё Sienёs, pata fatin ta njoh dhe tё bashkёpunoj me Prof Hans Cottier, njё ndёr personalitet botёrore tё anatomisё patologjike...

Faik Konica: Përfaqësuesit e helenëve janë shqiptarët

Po. Thjesht po, sepse, shkencërisht, nga pikëpamja antropologjike, shqiptarët e sotëm janë dolikocefalë si helenët e dikurshëm, kurse grekët e sotëm janë brakicefalë, përzierje kelto-sllave. Në fakt, këtë konkluzion të...

Lutfi Alia: Mjekja shkrimtare dhe poete Liljana Kristuli

Në traditën shqiptare, festimin e vitit te ri, e shoqërojmë me shkëmbim dhuratash e pikërisht në fillimin e këtij viti, më erdhi me postë një dhuratë e veçantë, që ma dërgonte ish-studentia dhe kolegia ime Dr Liljana Kristuli...

Faik Konica: Bajroni në malet e Shqipërisë

As që do deshëm ta fokusonim këtë shkrim-diamant të 21 vjeçarit Faik Konica për 21 vjeçarin Lord Bajron - shkrim përurues te kryevepra rilindëse Albania (n°1, 1897) -, në hallet që njeh sot Greqia në lot, rënë në gjunjë...

Faik Konica: Buxheti shqiptar dhe shqetesimet greke

Sot Greqia voton. Me referendum: për një "JO" apo një "PO" ultimatumit të kreditorëve ndërkombëtarë lidhur me borxhet e saj të papaguara. Por, si "JO", si "PO", është një votë dëshpëruese, në pikën e hallit të madh që ka zënë...

Fotaq Andrea: Skënderbeu bashkoi Nolin me Konicën

Viti në vazhdim 2015, dhe konkretisht gjashtëmujori i parë, përkon me tre përvjetorë të shënuar: 610 vjetori i lindjes së Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti, 140 vjetori i lindjes së Faik Konicës dhe 50 vjetori i vdekjes së Fan Nolit...

Lutfi Alia: Urdhëri Françeskan në Shqipëri (5)

Aktiviteti i urdhёrit françeskan nё trojet tona, vazhdoi tё intensifikohet nё shekullin XIX.Krahas misionit apostolik, françeskanёt kontribuan nё rizgjimin e ndjenjave kombёtare, nё hapjen e shkollave nё gjuhёn shqipe dhe...

Lutfi Alia: Nga bankat e shkollës, në kremtimin e 50 vjetorit (2)

Nё kolektivin e klasёs tonё mbretёronte harmonia dhe respekti, ishim shumё miqёsor. Ishim nё njё moshё tepёr tё brishtё, por te lidhur me miqёsi genuine, qё ishte dhe faktor i rёndёsishёm, qё ndikoi nё rritjen...

Andrea: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Është një letër e shkruar për gazetën franceze "La Croix"' ("Kryqi"), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër më 16 dhjetor 1912...

Lutfi Alia: Nga bankat e shkollës, në kremtimin e 50 vjetorit (1)

Nё qershor tё kёtij viti, mbushet njё gjysëm shekulli, nga dita kur përfunduam shkollën e mesme dhe morëm deftesën e maturës, qё ishte dhe liçenca pёr tё hyrё nё jetёn tonё tё pavarur.Njeri pas tjetrit, i kaluam tё katёr vitet e ...

Faik Konica: Maqedonia u krijua në kurriz të kombit shqiptar

Fillimi i shekullit XX, karakterizuar nga vdekja graduale e "të sëmurit të Bosforit" dhe nga shpërbërja e perandorisë osmane, po nxirrte në pah, krahas luftës së popujve të shtypur prej saj, edhe një aktivizim të...

Bajram Canameti: Skënderbeu dhe dëshmitë autentike

508 vjet më parë Marin Barleti ishte i pari që botoi veprën monumentale  të historisë mbi Skënderbeun dhe të qëndresës së shqiptarëve kundër invazionit të Perandorisë Osmane. Kur Europa dridhej para saj,  qëndresa ...

Faik Konica: Jo, nuk ka Maqedoni!

Është Konica i madh që flet për mitologji e realitet maqedon. I hidhur për ata dy milionë maqedonë të sotëm, ku tetëqind mijë janë shqiptarë autoktonë denbabaden, e të tjerët serbë të djeshëm a bullgarë të shartuar, apo thjesht slave...

Fotaq Andrea: Jules Simon - Harun Bej shqiptari

Në Paris harrohesh shumë shpejt. Askush nuk e njeh më Harun-Beun. Para pesëmbëdhjetë vjetësh për të nuk flitej veçse bulevardeve dhe gazetave. Udhëtimi i tij në Francë të kujtonte udhëtimin e Çiltërorit[i] por ndryshe ...

Lutfi Alia: Urdhëri Françeskan në Shqipëri (4)

Historianёt dhe kronistёt e mesjetёs, tё bazuar nё shkrimin e gdhendur nё arkitraun mbi portёn e Kuvendit tё Shën Maries nё Lezhё: “Hoc templum Fratrum minorum aedificatum est anno MCCXL – ky ёshtё tempulli i ...

Faik Konica: Idealistër dhe pilafçinj!

Të ngjarat e Turqisë shfaqën një gjë për t'u vënë re: nëntëdhjetë e nëntë përqind nga ata që i thonin vetes anëtarë të veturdhërimit të Shqipërisë, nuk e kishin me gjithë zemër. Këtë të vërtetë ka më tepër se dhjetë vjet që...

Marjan Sopi: Dhanë jetën për të mos vdekur Kosova

Kaluan 16 vite nga masakra më e madhe në Kosovë e bërë në Mejë e Korenicë të Gjakovës (’99) nga hordhitë, paramilitarët serb, të frystruar, të pangopur, të etshëm për të „pirë“ gjakun e shqiptarëve, gjakun e pafajë...

Faik Konica: Shqipëria nuk falet as edhe një pëllëmbë

Më 1812, francezët, që kishin pushtuar në atë kohë Dalmacinë, kishin mbledhur një trupë prej 12 000 ushtarësh nën komandën e gjeneralit Pavteau në Budva pranë kufirit shqiptar. Thuhej se ky përqendrim trupash...

Faik Konica: Pro jetës, kundër krimit

Gati dhjetë vjet më parë ("gati" është term i goditur kur flitet për Shqipërinë, ku askush nuk është merakosur ndonjëherë të shënojë datën, qoftë edhe me përafërsi, të një ngjarje të çfarëdoshme), Madhëria e Tij Sulltani...

Lutfi Alia: Partizania Zenepe Koxherri

Mё 9 maj, mbarё bota do tё festoi 70 vjetorin e fitores mbi nazi-fashizmin.Kanё kaluar shtatë dekada, por impresionet e viteve tё luftёs II botёrore janё aktuale dhe sot mё shumё se kurrё dhe e nxisin memorien historike...

Faik Konica: Marrëdhëniet maqedono-shqiptare

Duke vijuar rubrikën "Shkrime të Faik Konicës me tematikë aktuale", të nxjerra nga revista e tij "Albania" dhe të pabotuara që nga ajo kohë, ramë edhe në dokumentin e mëposhtëm me vlerë të veçantë historiko-aktuale. Bëhet fjalë për "çështjen maqedone", e cila po "zgjidhej" nga ...

Sabile Keçmezi-Basha: Riokupimi i Kosovës, më 1945

Pas ripushtimit dhe aneksimit të Kosovës më 1945, dhe pas ngritjes së murit më makabër të ndarjes ndërmjet Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështja e Kosovës dhe e trevave tjera që ngelën nën ish-Jugosllavi edhe më tutje do ...

Lutfi Alia: Me tre kolegё italianё nё Tiranё

Më 13 – 15 nёntor 2003, Ambasada Italiane nё Tiranё, nё bashkpunim me Ministrinё e Arsimit dhe me universitetet shqiptare, organizoi konferencёn ndёrkombёtare ...

Faik Konica: Ejani në vete, o shqiptarë!

Është i njohur dhe më se i komentuar kryeartikulli i numrit 1, 1897 të Albania-s "Armiqtë e Shqipërisë", shkruar nga djaloshi 21 vjeçar Faik Konica, artikull që vë gishtin në plagë, açik dhe me guxim të paparë...

Fatmir Halimi: Masakra mbi familjen Sejdiu

Në prill të këtij viti bëhen 16 vite kur ushtria dhe paramilitarët serb masakruan familjën Sejdiu nga fshati i brezit kufitar Shamalluk të Podujevës. Nga gjithë kjo kohë që ka kaluar e deri më sot për këtë familje ...

Bislim Pireva: Dhuna dhe terrori ndaj shqiptarëve

Pas dëbimit të shqiptarëve më 1877-78 nga Sanxhaku i Nishit nga 700 vendbanime, sipas historio-grafisë serbe Sahit Osmani-Pasha oficer i lartë i ushtrisë turke me dëpertimin e ushtrisë serbe në Jabllanicë të Epërme më 1878 i ishte bashkuar ushtrisë serbe dhe pas bashkimit të atij territori në...

Lutfi Alia: Shtypi shqiptar pёr Nёnё Terezёn

Dita kur Nënë Tereza mori çmimin Nobel, shënoi një faze të re të njohjes tё gruas të famëshme në botë, që i pushtoi zemrat e shqiptarëve, kudo ndodheshin.Nënë Tereza u pёrmend për herë të parë në shtypin shqiptar ...

Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...

Hazir Mehmeti: Në altarin e progresit kombëtar

Shqiptarët kudo që u gjenden jashtë territoreve etnike në Evropë, Amerikë e Azi, në fillim shekullin e njëzet kishin përqendruar veprimtarinë në jetësimin e idealeve të rilindësve në bërjen e alfabetit dhe shtetit shqiptar. Sundimi i gjatë turk e kishte dëmtuar çdo gjë shqiptare, në radhë të pare ...

Vebi Xhemaili: Shpallja e Pavarësisë, pjesëmarrësit

Ismail Qemali, me dorën e tij ngriti Flamurin e Pavarësisë, të qëndisur me fije ari. Pra, Ismail  Qemali ngriti Flamurin e qëndisur rretheve me gjethe nga Marigoja, në të cilin flamur ishte shkruar dhe parulla: ‘Rroftë Shqipëria’...

Gjovalin Muzhani: Në kthjelltësinë e natës

Forcimi i luftes se klasave gjithnji shterngohej nga morsa e forte e diktatures P.P.Sh. Intelektuelet e deklasuem si une, klase tregetare, quejtun reaksionare, gjith jeten e paten te varun shpaten e Demokleut per fije te marimanges mbi koke…

Baki Ymeri: Reka shqiptare e kostumeve kombëtare

Nga burimet elektronike kuptojmë se për shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë flitet pak. Të lënë mënjanë, nën presion të vazhdueshëm dhe përballë skemave përçarëse me shqiptarët myslimanë, shumica u ...

Koçi: Koalicioni antiosman i Papës dhe Skënderbeu

Në shekullin XV pellgu i Mesdheut vazhdonte të reflektonte ndarjen e vjetër  që nga shekulli VII mes dy botësh, asaj të krishterë dhe asaj islamike, që me të drejtë siç thekson Anri Piren kishte formuar jo vetëm etnitete të ...

Ilmi Veliu: Nga pellazgët tek shqiptarët

Kumtesa që e kam paraqitur eshtë punim shkencorë që  ka të bejë me  gërmimet  dhe hulumtimet e mia të gjata  në terrenet e  Kërçovës e të Pollogut, ku kam zbuluar varre të shqiptarëve të krishterë e myslimanë, të cilët ...

Fetahu: Pranimi i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve

Në kohën e shpalljes së pavarësisë (1912), tokat shqiptare gjithandej ishin të pushtuara nga ushtritë osmane, serbe, greke, malazeze. Luftërat ballkanike dhe Lufta e Madhe, siç quhej Lufta e Parë Botërore, moscaktimi në terren i ...

Gani Mehmeti: Nipi i moshuar kërkon gjyshin e ri

Meqë m’u dha rasti të vizitoja Dizhonin e Francës, nga kureshtja po kërkoja edhe Fakultetin e Letërsisë në Universitetin e këtij qyteti. Këtë nuk po e bëja pa ndonjë qëllim: Doja të shihja sallat e mësimit në këtë fakultet...

Ukshin Zajmi: 70 vjetori i Masakrës së Gjilanit

Gjilani dhe rajoni i Anamoravës, ndonëse gjendet në pjesë verilindore të Kosovës e kufizohet me teritoret e Serbisë e të Maqedonisë të banuara kryesisht me banorë shqiptarë të këtyre vendeve, gjithmonë ka qenë në ...

Vebi Xhemaili: Dervish Cara kërkoi autonominë

Ky Kolos nga Tetova  me tërë forcat e  veta iu kundërvu një perandorie të madhe siç ishte Turqia në atë kohë. Ky komandant u hodh në kryengritje  për përmirsimin e  jetës ekonomile dhe sociale të  popullësisë të...
Kryesore