Alma Papamihali: Intervistë ekskluzive me këngëtaren Mimoza Nazarko

Me sa duket, edhe koha sfidohet. Mbase është magjia e artit, veçanërisht ajo e muzikës, që nuk të rrëmben, por...

Ramiz Dërmaku: Intervistë ekskluzive me mësuesin, pishtarin dhe atdhetarin Ramadan Dërmaku

Ramadan Fejzullah Dërmaku, i lindur me 10.04.1940 në fshatin Shipashnicë e Epërme, komuna e Dardanës (ish Kamenicë)...

Mikel Gojani: Intervistë ekskluzive me veprimtarin e LDK-së, profesor Anton Kolaj

Profesor Anton Kolaj, emër i njohur në jetën intelektuale, politike, arsimore e kombëtare. I takon plejadës së veprimtarëve...

Muharrem Sfarqa: Intervistë ekskluzive me Anton Kolajn, ish nënkryetar i LDK-së

Anton Kolaj, njëri ndër nënkryetarët e parë të LDK-së, organizuesi dhe pjesmarrësi i shumë procesve kombëtare për lirinë...

Nexhmije Mehmetaj: Intervistë me shkrimtarin e shquar nga Kosova Arif Demolli

Shkrimtari Arif Demolli hyn në radhët e njerëzve të shquar shqiptarë që botoi mbi 30 vepra letrare...

Albert Shala: Intervistë ekskluzive me aktivistin Lekë Hajdaraj nga Gjakova

Aktivitetin kombetar e kam filluar ne shkolle te mesme ne Gjakove se bashku me shoket e mi: Shpend Pergjegjaj...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poeten Xhevahire Izmaku

Lirinë e atdheut, duhet ta zbukurojmë përditë me gjëra të bukura, që gjenden në art dhe kulturë…

Ramiz Dërmaku: Intervistë Ekskluzive me profesorin Azem Ajvazi

Ditë më parë ne zhvilluam një intervistë me intelektualin, profesorin e Sociologjisë...

Shaban Peraj: Intervistë Ekskluzive me Naser Çobaj

Naser Çobaj sot mërgimtar në Nju Jork është i njohur nga të gjithë bashkëkombasit si ativist...

Ramiz Dërmaku: Intervistë ekskluzive me poetin, kritikun, analistin Prof. Nexhat Rexha

Nexhat Rexha, lindi 1.02.1956 në fshatin Topanicë, komuna e Dardanës (ish.Kamenicë).Shkollën fillore...

Milazim Kadriu: Intervistë Ekskluzive me Agim Rexhepin, kryetar i Shoqatës “Miqtë e Amerikës, Miqtë e Bill Klintonit”

Ditë më parë kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës,Miqtë e Bill Klintonit”,Agim Rexhepi...

Kadri Mani: Intervistë Ekskluzive me veteranin Ismail Bytyçi

Jemi mysafirë në shtpinë e zotit Ismail Bytyçi, nëpunës në pension, në Prizren; lagjja Arbana, rr. “Jeta e re...

Ramiz Dërmaku: Intervistë Ekskluzive me mësuesen Hatixhe Ramadani

Për tu njohur më hollsishtë me historikun e shkollës plotësuese shqipe ‘‘ SHOTE GALICA‘‘ , në Manhaim të Gjermanisë...

Ramiz Dërmaku: Intervistë Ekskluzive me aktivistin e dalluar z. Baki Shala

Nuk ka mërgimtarë në rrethin e Ravensburgut e më gjërë që nuk e njehë aktivistin, humanistin e atdhetarin, z. Baki Shala...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren Elsa Hamitaj

Për një artist, largësia nga vendi i tij, publiku dhe prej gjithçkaje që ka krijuar me pasion që në moshë pothuajse fare të re...

Beqir Cikaqi: Intervistë Ekskluzive me profesorin Bashkim Bekteshi, historian nga Dibra

Profesor, Bashkim Bekteshi, i lindur (1962) në Ballancë të Dibrës. Atje ka kryer edhe shkollimin fillor dhe të mesëm...

Beqir Cikaqi: Intervistë Ekskluzive me profesorin italian, mikun e shqiptarëve, Vittorio Andolfato

Vittorio Andolfato, është profesor në pension, ka lindur me 1 maj 1941 në Viçenza, ndërsa jeton  e vepron në...

Alfred Papuçiu: Intervistë Ekskluzive me Prof. Dr. Isuf Kalon

Të nderuar lexues! Kisha kaluar një ditë të lodhëshme. Më datën 29 korrik në...

Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me Poetin, Studiusin dhe Pedagogun Gjekë Marinaj

Gjekë Marinaj u lind në Brrut të Malësise së Madhe me 26 Maj, 1965...

Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me Këngëtarin, kompozitorin, Poetin dhe Publicistin, Demir Krasniqi

U lind më datën 10 Shkurt 1950, në fshatin Tugjec të Malësisë së Gollakut...

Sylejman Morina: Intervistë Ekskluzive me Prof. Draqo Mariq, publicist dhe historian

Miku i arbëreshëve të Zarës, Prof. Drago Mariqi, është...

Faruk Tasholli: Intervistë Ekskluzive me biznesmenin Lazim Destani

Lazim Destani, emër ky që është shndërruar në sinonim të sukseseve të gjithmbarshme shqiptare në botë, që në rininë e tij, u nis nga Malësia e Tetovës në udhë mërgimi për...

Sulejman Morina: Intervistë Ekskluzive me prof. dr. Aleksandër Stipçeviqin

Prof. dr. Aleksandër Stipçeviq, nuk e ndërroi mendimin shkencor për origjinën ilire të shqiptarëve, edhe atëherë kur vepronte me forcë hegjemonizmi akademik e politik serbë, ku me...

Beqir Cikaqi: Intervistë Ekskluzive me piktorin Pjetër Koleci

Pjetër Koleci lindi më 25 janar 1964. në Fishte ( Lezhë ) Shqipëri.Aty ka mbaruar shkollimin e parë fillor e të mesëm.Ndërsa studimet e para i nis me 1981 në shkollën artistike “Prek...

Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Miranda Hashani

E mirënjohura Miranda Hashani është një ndër këngëtaret e rralla që nuk i largohet traditës muzikore shqiptare. E lindur në Paris (Francë). Dy vjet pas kthimit të familjes së saj në Shkup, në...

Albert Shala: Interviste Ekskluzive me piktorin Akademik Gemb Xerxa

Me piktorin e talentuar Gemb Xerxa i cili sapo u shperblye me mirenjohje nga Kuvendi Komunal i Gjakoves - Drejtoria e Kulures per punen e tij si piktor i shquar, bera nje interviste eksluzive...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin dhe patriotin z. Baki Ymeri

Kohëve të fundit kam bërë disa intervista, ndër të cilat do të veçoja bashkëbisedimin me përkthyesin tonë Mazllum Saneja, apo takimin që kam patur me shkrimtarin tonë të madh...

Albert Shala: Interviste Ekskluzive me piktorin Akademik Sylejman Kadria

Piktori gjakovar Sylejman Kadria eshte nje emer i njohur ne fushen e artit ne saje te vecantive te tij krijuese. Kadria ka studiuar ne Akademin e arteve ne Zagreb dhe eshte anetar i Shoqates se...

Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me z. Halil Ahmeti, kryetar i Shoqatës Drini Gjakovë - Shkodër

Shoqata DRINI Gjakovë-Shkodër është krijuar në vitin 2005 pas një vizite që i bënë Gjakovës një grup specialistësh nga Shkodra dhe Tirana,përkrahës të Projekt idesë për Korridorin Adriatik...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin, eseistin dhe përkthyesin e njohur Mazllum Saneja

Mazllum Saneja lindi më 1945 në Gjakovë, Kosovë. Në Prishtinë ai kreu Fakultetin Filozofik, Gjuhë dhe Letërsi shqipe, kurse më vonë edhe studimet pasuniversitare. Gjuhën polake e...

Gëzim Marku: Intervistë Ekskluzive me kampionin e botës Kreshnik Qato

Si shumë të tjerë para tij, Qato i veshi dorezat që në moshë të re. E filloi karrierën e vet me ekipin e të rinjëve të qytetit të Durrësit ndërsa tranieri i tij i parë ishte Hekuran Shkaba. Në vitin 1992...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me kantautorin e njohur Lirio Nushi

Së pari përshëndetje dhe faleminderit që pranuat ftesën time, për një bashkëbisedim për lexuesin e gazetës "Zemra Shqiptare", emri i së cilës korespondon më së miri me tematikën...

Albert Shala: Interviste Ekskluzive me publicistin dhe poetin Gjok Sokoli

Gjok Sokoli nga fshati Meje i Gjakoves eshte autor i kater librave, tre me poezi dhe nje libri publicistik. Eksluzivisht per ''Zemra Shqiptare'' zhvilluam nje interviste...

Jeton Kelmendi: Intervistë Ekskluzive me legjendën e Rock-ut shqiptar Veli Sahiti (Trix)

Ështe formuar në pranverë të vitit 1974 – në fillim ishim tre anëtar – Veli Sahiti, Muhamet Bislimi, si dhe Nuredin Azemi, po në këtë vit u bënë edhe ca ndryshime në grup inkuadrohen edhe dy anëtarë...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me aktoren dhe këngëtaren e mirënjohur Maya Aliçkaj

"Maya nga Vlora, ose më saktë nga Dukati"...Kështu preferon të prezantohet këngëtarja e muzikës sonë popullore, e cila çdo ditë e më tepër, po lartësohet si një ndër këngëtaret më të preferuara...

Ajete Zogaj: Intervistë Ekskluzive me Prof. as. dr. Begzad Baliun

Interesimet për gjuhën shqipe janë të mira. Numri i vogël i katedrave dikur të hapura kryesisht në zonën Lindore të globit, që nga Sofja deri në Pekin është shtuar me katedrat, lektoratet e kurset edhe në Perëndim...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Bleona Qereti

Shpesh kemi dëgjuar të thuhet në gjuhën popullore, që zoti nuk të krijon gjithçka perfekt. Por jo gjithmonë ndodh kështu, kur bëhet fjalë, për një ndër këngëtaret më të njohura shqiptare...

Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me fotografin Shkëlzen Rexha - Xeni

Shkëlzen Rexha - Xeni nga Gjakova është i shpërblyer dy herë me vende të dyta në konkursin mbarëkombëtar në Fier në Nëntor 2007 dhe atë Ndërkombëtar në Shkodër në Galerinë “Zoom IRIS 2008” në maj 2008...

Lorena Stroka: Interviste Ekskluzive me shkrimtarin dhe publicistin Albert Zholi

Eshte inteligjent, human, i talentuar, social, sigurisht qe behet fjale per shkrimtarin dhe publicistin e njohur z. Albert Zholi. Personalitet sa i vecante po dhe aq interesant, pikerisht...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me poetin dhe publicistin Jeton Kelmendi

Jeton Kelmendi, është një poet dhe publicist i kohërave moderne, lindur më 1978 në Pejë. Shkollën fillore dhe të mesmen ai i kreu në vendlindje, ndërsa studimet e larta në Prishtinë. Nën autorësinë e tij, lexuesi shqiptar është...
Kryesore