Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Sociologen Entela Binjaku, kandidate për deputete e FRD

Entela Binjaku është një emër i njohur për lexuesit tanë, sic është i njohur për shumë njerëz në nevojë në mbarë Shqipërinë...

Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë ekskluzive me Patër Shtjefën Dodën

Kemi nderin të paraqesim këtë intervistë me Patër Shtjefën Dodën, ekskluzivisht për Zemra Shqiptare. Intervista do të publikohet së shpejti në portalin dhe revistën e famullisë...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me shkrimtaren dhe poeten Drita Lushi

Bisedë,  permbi Oqean Atllantik, nga buzëlumi Hudson në NJ, USA, në brigjet buzë Shkumbinit në At’dhe,  e redaktorit tonë të kulturës Zeqir Lushaj, me bashkpunëtoren e ZSh-së, doktoreshen farmaciste, shkrimtaren dhe poeten Drita Lushi ...

Lulzim Logu: Intervistë ekskluzive me poetin Gjon Neçaj

Kam kohë që përpiqem të bashkëbisedoj me të në emër të lexuesve, të kuptoj për ata dimensionet e procesit krijues të tij, ta portretizoj figurën e këtij poeti bash si poet i veriut ...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me ekspertin Aurel Dasareti

-Bisedë (intime dhe publike, prezantuese dhe perfaqësuese), e bashkpunëtorit të revistës ZemraShqiptare, ekspertit të shkencave ushtarake dhe psikologjike zotit Aurel Dasareti ...

Mustafë Rugova: Intervistë ekskluzive me muzikantin shqiptaro-amerikan Agim Rugova - Presioni

Për dallim nga zhanri muzikor “Rokenroll”, i cili ka ardhur më rrëmbim dhe me revolucion pas LDB-re, ku thuhet si me rromuze: i pari revolucion në botë që erdhi pa u derdh gjak ...

Zeqir Lushaj & Besmir Vatoci: Nelajt e Kukësit në Amerikë

25 pergjigje nga 5 të Nelaj, të ardhur nga Kollovozi i Topojanit të Kukësit në NJ,USA, në bisedë me bashkpunëtorin e revistes  ZemraShqiptare ...

Ramiz Selimi: Intervistë ekskluzive me poetin shkodran Ragip Dragusha

Një rrëfim interesant i poetit të njohur në mërgatën e sotme shqiptare Ragip Dragusha për poezinë, jetën dhe vizionin e tij në mërgim. Poeti ka lindur në vitin 1953 në Shkodër ...

Ramiz Selimi: Intervistë ekskluzive me drejtorin mjekësor të "Aleancës për Fëmijët" Dr Michael Schödermayr

Organizata“Aleanca për Fëmijët” ndihmon fëmijët kur ata janë të sëmurë ose të plagosur dhe kur nuk kanë perspektiva për ndihmë...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me Prof. Kolë Tahirin

Një burr i mençëm atje në Malësi, kur njerëzit i drejtoheshin: -A po më kallxon diçka o Filani, përgjigjej: -Po, në ditësh me m’dvetë! Më dukej si çudi …

Albert Shala: Intervistë ekskluzive me poetin Muhamet Luma

Ndjehem i nderuar nga ana juaj që kam nderin të jem i intervistuar. Unë kam lindur në Glloboqicë të Kaçanikut para 37 viteve, shkollimin fillor e kam mbaruar në vendlindje ndërsa shkollimin e mesëm e kam filluar në ...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me poetin dhe shkrimtarin Lulzim Logu

25 pyetjeve të redaktorit të Kulturës në revisten ZemraShqiptare Zeqir Lushaj nga NJ, USA, kryetari i Klubit të Shkrimtarëve dhe Artisteve të Rrethit të Tropojës, poeti Lulzim Logu, ju ka dhënë pa asnjë hezitim këto përgjigje ...

Ramiz Dërmaku: Intervistë ekskluzive me ish atletin Zijadin Kryeziu - Yllin e Kosovës

Ka lindur më 13.01.1973 në fshatin Roganë komuna e Dardanës. Shkollen fillore e kreu në Roganë, të mesmen në gjimnazin "Ismail Qemali" në Dardanë ...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me publicistin Fritz Radovani

-Ne gazetarët, jemi diçka si puna e mjeshtërve. E dini si thonë për mjeshtërit? “Rregullojnë tërë jetën shtëpitë e të tjerëve dhe harrojnë shtëpinë e vet”. Edhe gazetari shkruan tërë jeten për të tjerët (dhe mirë bën), por për vet gazetarin, thuajse nuk kujtohet kush! Mjafton që i shihet emri në gazeta a libra dhe kaq.Ndaj edhe unë sot, ju drejtova me shumë deshirë për një intervistë, gazetarit, publicistit, shkrimtarit, artistit, politikanit, historianit, aktivistit të gjithanshem shoqror , bashkpunëtorit të shquar të revistës emërmirë ...

Fazli Maloku: Intervistë ekskluzive me poeteshën e vogël Ermale Brahimi

Zonjusha Ermale, të lutem për lexuesit e Revistës ZemraShqiptare dhe ShqipëriEtnike na përshkruani shkurtimisht autobiografinë tënde. Po. Me plot dëshirë.Unë quhem Ermale Brahimi. E lindur më 30 mars 2000 në Prishtinë. Jetoj në Prishtinë në Lagjën Kodra e Trimave, me prindërit e mi babai Ismajli, (ish ushtar i UÇK-së, tani oficer i FSK-së me gradën-major-FM) nëna Emine (apsolvente e Fakultetit të Edukimit-FM) dhe vëllai Ermali të cilin e dua shumë...

Zeqir Lushaj: Vebi Taflaj - Gazetari fantastik i Shëngjinit

Si thoni ju, të dashur koleg e lexues të nderuar të ZSh-së: - A mund të quhet fantastik një gazetar që në jetën e tij nuk ka shkruar dy rrjeshta në një gazetë elektronike as të printuar?Unë them se “Po”, mund të quhet. Një të tillë e njoh, të paktën këtu e rreth dy dekada. Dhe, të ju kallxoj të drejtën, kaq e kaq kohë portreti i tij vërtitet në mendjen time por vetëm tani në pushimet e këtij viti jubilar, në brigjet ...

Ramiz Selimi: Intervistë ekskluzive me udhëheqëset e Organizatës NESsT

Bashkimi Evropian ka dërguar një organizatë ndërkombëtare te quajtur NESsT nga Hungaria, të specializuar për instalimin e ndërmarrjeve shoqërore në shoqëritë në zhvillim. Organizata ishte shumë e suksesshme në Hungari, Sllovaki, Rumani, Brazil dhe Çile, ku disa ndërmarrje shoqërore janë bërë kompani apo organizata shumë të rëndësishme për ...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (VI)

Gjergj Kastrioti, i vlerësuar si ''një ndër më të mëdhenjtë e të mëdhenjëve'', është Heroi Kombëtar i Shqiptarëve. Asnjë shqiptar tjetër nuk arriti t’i afrohet veprës madhore ...

Lulzim Logu: Intervistë dimërore me piktorin Abdullah Gjongecaj

Dëbora ka mbuluar gjithçka në Tropojë, bile edhe statujën madhështore të Bajram Currit në qëndër të qytetit, bash përballë Muzeut Historik , ku fëmijët e rrallë dhe më...

Ramiz Selimi: Intervistë Ekskluzive me ish-ushtarin e UÇK-së Sinan Morina - i arrestuar nga policia austriake me fletarrest nga Serbia

Kur kemi parasysh historinë e popullit shqiptar në tërësi, historia dhe përvoja e saj na mëson se si duhet të jemi të kujdesshëm ndaj fatit që më shekuj e përcolli...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (V)

Gjergj Kastrioti, i vlerësuar si ''një ndër më të mëdhenjtë e të mëdhenjëve'', është Heroi Kombëtar i Shqiptarëve. Asnjë shqiptar tjetër nuk arriti t’i afrohet veprës madhore...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (IV)

Gjergj Kastrioti, i vlerësuar si ''një ndër më të mëdhenjtë e të mëdhenjëve'', është Heroi Kombëtar i Shqiptarëve. Asnjë shqiptar tjetër nuk arriti t’i afrohet veprës...

Ramiz Selimi: Intervistë Ekskluzive me humanisten Fatime Blakaj

Kur flasim për figurat e ndritëshme të kombit, pa dyshim në mesin e tyre është edhe humanistja Fatime Blakaj nga Runiku, e që përkohësisht jeton dhe punon në Austri. Ajo...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (III)

Ekskluzivisht për Zemra Shqiptare, më i madhi, Ismail Kadare, për më të madhin, Gjergj Kastrioti: Për pyetjen nëse Gjergj Kastrioti - Skënderbeu është heroi...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (II)

Gjergj Kastrioti, i vlerësuar si ''një ndër më të mëdhenjtë e të mëdhenjëve'', është Heroi Kombëtar i Shqiptarëve. Asnjë shqiptar tjetër nuk arriti t’i afrohet veprës madhore...

Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (I)

Gjergj Kastrioti, i vlerësuar si ''një ndër më të mëdhenjtë e të mëdhenjëve'', është Heroi Kombëtar i Shqiptarëve. Asnjë shqiptar tjetër nuk arriti...

Ramiz Dërmaku: Intervistë Ekskluzive me veprimtaren, pedagogen, intelektualen, poeten Miradije Gashi

Miradije Gashi, është një veprimtare, një humaniste, një mësuese, një poete, një intelektuale, një gazetare e cila jeton dhe vepron në Shtutgart të Gjermanisë. Kjo intelektuale...

Gjon Neçaj: Intervistë Ekskluzive me intelektualin dhe krijuesin Tahir Bezhani

Kjo qafë që shihni në foto, për 60 vjet me radhë, ishte sinonimi i ndarjes së njerëzve të një gjaku, prindërve nga fëmijët, vëllait nga vëllai, motres nga motra, kur vetëm...

Demir Krasniqi: Intervistë Ekskluzive me z. Besart Berisha - Drejtor Artistik i Festivalit të Këngës për Fëmijë “Dëbora 2011'' në Gjilan

Në vargun e manifestimeve të ngjeshura kulturore, të cilat u organizuan për nderë të Ditës së Flamurit Kombëtar, nga ana e DKRS në Gjilan, nën patronatin e Kryetarit...

Ramiz Selimi: Intervistë Ekskluzive me kryetarin e Agjensionit për zhvillimin e Ballkanit ''BADEA'' Franz Jetschgo

Franz Jetschgo, është person humanist që u aktivizua shumë për të ndihmuar Kosovën dhe rajonin, kushëriri i parë i z. Alois Mock, aktualisht është kryetar i agjensionit Badea...

Hazir Mehmeti: Intervistë Ekskluzive me Pjetër Logorecin, shqiptarin që luan në Volkstheatrin e Vjenës

Shpirti artdashës i shqiptarit i ka rrënjët e thella në historinë e jetës së njeriut tonë kurdoherë e kudo. Edhe tani. Në Volksteathrin, Teatrin Popullor vjenez me emër, aty ku luajtën...

Demir Krasniqi: Intervistë Ekskluzive me z. Habib Rushani - Drejtor i Festivalit ''Zëri i Alfabetit në Manastir

Me që jemi në prag të Festivalit tradicional “Zëri i Alfabetit”, i cili mbahet për çdo vjet në qytetin e Alfabetit të Gjuhës Shqipe – Manastir të Maqedonisë, për hir të informimit të...

Alma Papamihali: Intervistë Ekskluzive me pianisten e njohur Dhurata Lazo

Dhurata Lazo, pianiste e njohur tashmë edhe në Gjermani ku jeton prej shumë vitesh, ka lindur në Gjirokastër dhe mësimet e para të shkollës së pianos i ka marrë në qytetin e...

Albert Shala: Intervistë Ekskluzive me z. Jahja Kadria, inxhinier dhe veprimtar nga Gjakova

Më 1981 kam qenë absolvent dhe kam banuar në konviktin numër 3, ku u zhvillua një nder aktivitetet kryesore për demonstratat e 26 marsit 1981. Shok të grupit të studimeve...

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me poeteshën dhe publicisten, Alma Papamihali

Alma Papamihali, është ndër poetet lirike më të dashura të letërsisë së sotme shqipe. Ajo solli në botën poetike, një tjetër frymë, krejtësisht të veçantë, duke trajtuar në përgjithësi ndjenja dhe...

Ramiz Dërmaku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e njohur Besim Tafallari

Besim Tafallari, tani emër i njohur në artin e muzikës bashkëkohore, po hynë rrufeshëm në artin e këngës e të muzikës “ RAP“, në Gjermani. Ne kohë më...

Asllan Dibrani: Intervistë ekskluzive me intelektualin dhe veprimtarin e çështjes kombëtare z. Ramiz Dërmaku

Ky aktivist i dalluar i diasporës sonë, e filloi bisedën me fjalët e qeta, i radhiste ngjarjet, aksionet, mbledhjet, tubimet, protestat, demonstratat si fletët e një romani...

Ramiz Dërmaku: Bisedë me veprimtarin e dramaturgun, z. Mustafë Shabani

Mustafë Shabani rrejdh nga një familje, të mesme fshatare por e djegur për Lirinë dhe çështjen kombëtare. Gjatë të gjitha regjimeve...

Ramiz Dërmaku: Intervistë ekskluzive me humanistin, aktivistin e atdhetarin e çështjes kombëtare z. Tahir Shabani

Tahir Shabani, ka lindur në vitin 1967, në fshatin Metehi, ku kreu 4-klasë të shkollës fillore. Klasën V-VIII-të në Kerpimeh, gjimnazin matematikor në Besianë...

Alma Papamihali: Intervistë ekskluzive me këngëtaren Mimoza Nazarko

Me sa duket, edhe koha sfidohet. Mbase është magjia e artit, veçanërisht ajo e muzikës, që nuk të rrëmben, por...
Kryesore