Rexhep Shahu: Pështyjnë Adem Jasharin!

Lexoj shkrime e komente të neveritshme për Adem Jasharin nga njerëz që hiqen si miq e shokë të tij të idealit por që nuk iu gjenden pranë kurrë, e lëpijnë për me marrë yndyrë prej trimërisë së tij, e tallin, e fryjnë, e bëjnë hero prej letre. Edhe kur e nxjerrin në ...

Hilmi Saraçi: Terrori serb dhe shpërngulja për Turqi

Hamit Saraçi ndër të parët kishte ngritur zërin kundër shpërnguljes së shqiptarëve për Turqi në rrethinën e Vushtrrisë  (në Artakoll).Gjatë kësaj periudhe (1923) kishte filluar me të madhe shpërngulja e shqiptarëve për  Turqi dhe vende të tjera ...

Gjekë Gjonaj: Kujdesi (i munguar) ndaj gjuhës shqipe

Derisa popujt e tjerë të botës së qytetëruar e vlerësojnë rëndësinë e gjuhës amtare, e ruajnë, e respektojnë , e kultivojnë,   e përparojnë, e pastrojnë,  shqiptarët në  Malin e   Zi , për fat të keq,  nuk po  kujdesen  sa duhet për gjuhën e vet. Kjo mos (kujdesje) e jona ndaj  ...

Hilmi Saraçi: Dialog i vështirë, por i domosdoshëm

Ka kaluar një kohë disavjecare nga iniciativa për dialog  me Serbinë,e shtruar në tavolinën për bisedime  në Bruksel, duke u përpjekur të gjenden zgjidhjet për çështjet “teknike” në mes të Prishtinës dhe Beogradit. Themi “teknike “ sepse këto bisedime janë edhe politike...

Dedë Preqi: Thërret Çakorri ku je kullë

Një kohëzgjatje e teprueme, çështja e Demarkacionit me Malin e Zi, është më shumë politike, se sa edhe teknike. Qëndrimi që po vjen sipas marrëveshjes së dy presidentëve, atij të Malit të Zi, dhe presidentit të Kosovës, diçka brenda këtij qëndrimi-duket se ...

Luan Dibrani: Mos i mbroni kufijtë e ish Jugosllavisë

Ratifikimit i synimit të “Marrëveshjes me Malin e Zi lidhur me Demarkacionin”  po e shkallëzon mosmarrëveshjen dhe situatën politike mes shqiptarëve. Dita e  djeshme ishte në Kuvendin  e Republikës së Kosovës,si “ditë e radhitur në mëkatet e shqiptarëve...

Sejdi Peka: Atdheu të mos mbetet sa një thupër

Kam mbetur mjaft i tronditur, kurë Presidenti Nishani u prononcua publikisht,  se sipas disa mediave greke, është e mundur që marrveshja “për detin”të jetë nënshkruar ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj greke në mënyrë të fshehtë dhe tinzare...

Ndue Dedaj: Xhubleta ilire dhe gjyshja e Kelmendit

Vjeshtën e shkuar pyetëm në Vermosh nëse punohej më xhubleta nga gratë artizane të trevës së Malësisë së Madhe dhe na thanë se jo, edhe pse zhvillohet çdo vit “Mis Malësia” në Qafë të Perdolecit, me shpalimin si në legjenda të bukurisë së grave e vajzave malësore ...

Eshref Ymeri: Lavrovi mbron krimin rusocarist

Para ca ditësh, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov, ishte për vizitë në Beograd. Gjatë asaj vizite ai shprehu shqetësimin e Moskës lidhur me planet për krijimin e “Shqipërisë së Madhe” dhe me pasivitetin e Bashkimit Evropian për këtë çështje. Ai deklaroi...

Orhan Rexhepi: Çfarë do të ndodhë me Luginën

Ishin Hashim Thaçi, si ish Zëvendës-Kryeministër e Ministër i Punëve të Jashtme dhe Skender Hyseni si Ministër i Punëve të Brendëshme, ata që në emër të Qeverisë së Kosovës e nënshkruan Marrëveshjen për Kufirin Shtetëror mes Republikës së Kosovës dhe...

Fahri Xharra: Përgjumja e arsyes pjell përbindësha

“Dija e injoranca janë në kacafytje për sot e mot, veçanërisht në botën shqiptare”  Faik Konica. Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar Ai kishte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të cultures ...

Nikë Gashaj: Pushteti ligjor

Shteti juridik është një ide emancipuese e barazisë së përgjithshme, e drejtshmërisë dhe e sigurisë. Ai mbështetet në idenë se ligji është i detyrueshëm si për pushtetarët, ashtu dhe për qytetarët. Prandaj, shteti juridik si krijesë shoqërore nuk lejon askënd të jetë përmbi ...

Hilmi Saraçi: Gani Demolli - Një luftë më ndryshe

Gani Demolli ishte themeluesi i shërbimit shëndetësor të Shoqatës Humanitare Bamirëse -“Nëna Terezë”.Ai gjatë viteve të rënda të pushtimit serb u kishte ndihmuar shumë njerëzve që t’i mundnin sëmundjet dhe varfërinë. Ai do të kujtohet nga mijëra pacientë dhe nevojëtarë në gjithë ...

Ndue Dedaj: Një deputet si Idriz Xhomara

Politika shqiptare e viteve të fundit është karakterizuar jo pak nga debatet për cilësinë e të zgjedhurve, pikë së pari të parlamentarëve, madje duke i nxjerrë disa syresh jashtë Kuvendit me anë të ligjit të dekriminalizimit. Por ndërkohë aty kanë shkelur gjithë këto vite të ...

Florim Zeqa: Reshat Murati, simbol atdhedashurie

Historia e mërgimit të shqiptarëve drejt shteteve evro-përendimore është e gjatë dhe e dhimbshme. Fluksi i largimit të shqiptarëve nga trojet e tyre etnike varion prej situatave politike në rrethanat e okupimit klasik serb...

Dedë Preqi: Filozofia e Edi Ramës

Dy shtete, ashtu sikur u krijuan, Shqipëria me 1912, Kosova me 2008, dhe për të cilat jemi përpjekur më herët, për në një shtet të përbashkët, u pajtuam, apo nuk u pajtuam,  ajo që lindi nga rrethanat historike dhe fuqitë e mëdha të kohës, në një lloj procesi kozmiko...

Reshat Kripa: Në kuadrin e një masakre të padënuar

Në këtë përvjetor të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, me rastin e të ashtuquajturës bombë në ambasadën sovjetike në shkurt të vitit 1951, para syve më del ai vit i tmerrshëm, kur në Vlorën time do të vinin të sjella ...

Frank Shkreli: Xhejms Përdu - Pajtuesi i Ballkanit

Konsullata e Republikës së Kosovës në Nju Jork, si pjesë e veprimtarive të saj në kuadër të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, organizon të martën që vjen, me 20 Shkurt, promovimin e librit të posa botuar të Ambasadorit amerikan Xhejms Përdu (James W. Pardew) me titull...

Valon Jashari: Toka e heronjëve të harruar

Në kujtim të dëshmorit të parë të UÇPMB-së, Fatmir Ibishi - Në rrethana të okupimit, pas luftës së Kosovës, rritja e ndikimit të ideve të çlirimit kombëtar, të propaganduara nga qarqet atdhetare brenda vendit, si dhe nevoja e vetëmbrojtjes nga terrori shtetror serb...

Xharra: Çalimet dhe mashtrimet historike të profesorit

“ Epic songs of the Balkans have often been key in the construction of controversial nationalist ideas. In fact, they sing a common history”- nuk është e vërtetë që këngët epike të Ballkanit t`ishin çelsi i ideve nacionaliste tek banorët e saj .  Nuk është e vërtetë që ato e këndojnë  ...

Dedë Preqi: 10 vjetori i pavarësisë me orë letrare

Qendra Kulturore Shqiptare në Shtutgard të Gjermanisë, me rastin e  550 vjetorit të vdekjes Gjergj Kastrioti-Skënderbe dhe 10  vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, organizoj Orë Letrare, ku muarën pjesë një mori e bashkëatdhetarëve, në mesin e të cilëve edhe shumë poetë e ...

Maloku: Kryeministri shqiptar dridh edhe Amerikën!

"Kosova dhe Shqipëria, do të kenë një politikë të jashtme, e jo veç ambasada dhe përfaqësi diplomatike të njejta, por pse jo një President simbol të unitetit kombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë. Mbase ky parafytyrim sot mund të mos jetë i këshillueshëm ...

Azgan Haklaj: Kosova, ADN e identitetit

17 Shkurti 2008, dita kur Parlamenti i Kosovës shpalli me votë unanime Pavarësinë e saj, së bashku me 28 nëntorin 1443 dhe 28 nëntorin 1912 janë trinomi historik më i rëndësishëm i Kombit tonë.Kosova apo Dardania, siҫ njihej në kohët antike, është epiqendra e...

Ramiz Lushaj: Pse Mehaj braktisi takimin me ministrin?

Ajo çka ndodhi më 5 shkurt 2018 në New York, me aq sa lexova te portali i ri “PlavaeGuciasot”, vërtet të befason, ishte në kufijtë e skandalozes, shprehimoi fytyrën reale të klasës së sotme politike shqiptare në siujdhesën ballkanike...

Fahri Xharra: Atë që grekut s’ia mësoi historia

“Genocidi që shteti grek ka kryer ndaj popullit tonë në vitet 1913-1914 e në vazhdim, ndonëse është historia më e dhimbshme e popullit tonë ka ngelur jetime nga shteti, por që është ruajtur dhe trashëguar brez pas brezi nga kujtesa e individëve, familjeve e fiseve dhe e ...

Ramadan Asllani: Plagjiaturë dhe tjetërsim shkrimi

Sot, po ju sjell plagjiaturën dhe tjetërsimin e shkrimit tim nga bashkautorët: Hasan Qyqalla dhe Mustafë Krasniqi në librin: “Legjenda e dhembjes së heshtur” (Familja Salihaj: Evokime, përjetime, burgosje, gjakime-rrëfejnë motër e vëlla…), botuar nga Shoqata e të Burgosurve Politikë ...

Ndue Dedaj: Lërëni Dritëronë të pushojë

Njëvjetori i shuarjes së Dritëro Agollit u parapri me suplemente kulturore për ditë të tëra, në disa media kryesore, kryesisht me të “pathënat” e viteve të fundit të shkrimtarit, poezi, kartolina familjare, gjer batuda me infermieret në spital etj., çka kulmoi me mbjelljen e...

Xhafer Leci: Njoftova Komandantin Sali Çekaj

Në fillim të vitit 1999, ish gazetari socialist i “Zërit të Popullit” Bedri Islami, atëherë  Kryetar i Degës së LPK-së më thoshte prerë “se bandat e Sali Çekajt po na pengojnë ta luftojmë armikun dhe se kundër tij (Sali Çekajt) dhe Bujar Bukoshit, është lëshuar flet-arresti ...

Fahri Xharra: A jemi brez i humbur?

Komunikimi gojor midis dy kundërshtarëve politik shqipfolës nuk është shumë i bukur. Tingëllon më shumë si dy burracak pervers që debatojnë me temën: "I imi është më i madh se i yti”. Dhe, ndërsa këta kriminelë shkëlqejnë për madhësi, rrisin zemërimin e të ...

Gjon Keka: Ne kemi vetëm një atdhe

Sa herë e përkujtojm ditën e deklarimit të Pavarësisë ,mendja na shkon në rrugëtimin e atdheut tonë dhe sakrificat e tij për liri ,demokraci dhe pavarësi.Ky përvjetor e gjenë Kosovën në përpjekje të saj për t’u konsoliduar,si në aspektin e jashtëm ashtu...

Gjekë Gjonaj: 10 vjetori i Pavarësisë në Podgoricë

Dhjetë vite më parë, më 17 shkurt 2008, Kuvendi i Kosovës përmes një deklarate të nënshkruar nga deputetët e Republikës, veç atyre serbë, shpallën Kosovën shtet të pavarur dhe sovran. Në këtë mënyrë u realizua dëshira shekullore e shqiptarëve për të fituar lirinë dhe...

Blerim Rrecaj: Shumëvarësia e Kosovës

Po na vjen sërish përvjetori. Në prag datëlindja e  dhjetë e republikës. Me çfarë, me kë, e me tek do ta presim, të shohim. Për këtë as që është e nevojshme të thuhet ndonjë fjalë, pasi që s'di a mbet gjë pa u thënë, përsëritur, stërpërsëritur e stërthënë por  këmbëngulja e...

Ilmi Veliu: Rama punon për Serbi e Greqi!

E degjova por nuk munda ta besoj deklaratën e Kristaq Ramës, deklaratë kjo e kërkuar dhe e porositur nga serbet, grekët, bullgarët, malazezët, rusët dhe shumë e shumë armiqë të shqiptarëve. Do te ketë qenë e porositur dhe e kërkuar edhe nga francezët,sepse edhe...

Gëzim Llojdia: Vogëlushja kosovare në Vlorë

Në varrezat civile të Vlorës një gurë varri i trishtuar. Sipër me bojë të zezë shkruar:kosovare. Në faqen ballore j:Ferjale Spasoli 1990-1999.-Vogëlushe ti ike nga vatra jote në atë  orë e trishtuar. Në të kobshme orë. Orë e fjalë kambanash binin në erë. Morte.Plagë. Gjak ende ...

Hilmi Saraçi: Pra, ç’është flamuri(?)

…Pra ç’është  flamuri , ç ’rëndësi ka për identitetin kombëtar  dhe shtetror? Sa jemi të kujdeshëm ta ruajmë , ta përdorim me vend dhe ta jetësojmë në vepër simbolin e identitetit tonë kombëtar?  Me rastin e statusit të Kosovë shtet të pavarur dhe sovran nga shumë...

Luan Dibrani: Rita Ora mos na u hidhëro

Shqiptarja me famë botërore është kthyer në vendin e saj të lindjes për të përforcuar identitetin e saj dhe te Kosovës  para mijëra njerëzve që ishin mbledhur në sheshin “Skënderbeu”  për pavarësinë e Kosovës .Ajo nuk u kursye asnjëherë para  mediumeve botërore ...

Florim Zeqa: 10 vjetori, festë apo zhgënjim!?

Dhjetë vjet më parë, më saktësisht një javë para se të rishpallej pavarësia e vendit tonë, në kohën kur në Kosovë ende nuk dihej data e sakt e shpalljes së pavarësisë, derisa isha në një mbledhje me emigrantët në "La Rette Interistituzionale", këshilltari i komunes ....

Adil Fetahu: Si u shporr Serbia nga Kosova

Lufta e hapur e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kundër forcave serbe, llogaritet prej 28 shkurt 1998, deri më 11 qershor 1999 (16 muaj e 11 ditë). Ndërkaq, aksione “guerile” të herëpashershme kundër policisë serbe ka pasur prej vitit 1996. Edhe kur UÇK-ja doli ...

Fahri Xharra: Kombi multietnik shqiptar?!

Ajnshtajni,ne pleqëri i kishte  pas përmendur shpesh tri shpërthimet që mund t`i kanosen njerëzimit: shpërthimi atomik ,shpërthimi i diturisë shkencore dhe shpërthimi demografik në botë; duke e lënë këtë frikë të Ajnshtajnit për njerëzimin shteteve të përparuara mua ...

Aurel Dasareti: Kur korrupsioni është normë

Mungesa e lojtarëve të shëndosh mendërisht në politikën shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe në mungesën e gjykimit të shëndoshë te qytetarët. Kur siguria ligjore është e dobët, është më e lehtë për zyrtarët ...
Kryesore