Florim Zeqa: Përmbyllja e kapitullit, fatal për Kosovën!

Rrëshqitja e Kosovës nga pavarësia e saj fillojë në ditën e shpalljës së pavarësisë më 17 shkurt 2008, me miratimin e simboleve antikombëtare në kuvend duke mohuar identitetin kombëtar të shtetit, pastaj me kushtetutën, në të cilën askund nuk përmendet...

Azgan Haklaj: Babai i luftës Bacë Hilmi Haradinaj

Mijra vetë të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Luginës së Preshevës, Çamërisë, Diasporës erdhën me një frymë te kullat legjendare të Haradinajve për t’i dhanë lamtumirën e fundit të zotit të kësaj shtepie që e ktheu atë në kala qëndrese Hilmi Haradinaj...

Valon Jashari: Qeveria luan me kartën e Erdoganit

Imazhi shqiptar në kontinentin evropian çdo ditë e më shumë po rrezikohet, shumë herë nga kundërshtarët e saj politik të shteteve jo mike të shqiptarëve por shpesh edhe nga qeveritë tona shqiptare me vendimet e tyre të pa matura, 2+1 nga ajo e Shqipërisë, Kosovës dhe ajo e Maqedonisë...

Frank Shkreli: 70-vjetori i Deklaratës Universale

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut, ditë kjo e cila kujton datën kur Asamblea e Përgjithshme e OKB-ës ka miratuar në vitin 1948 Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut, duke shpallur se ...

Bardhyl Mahmuti: Kush provokoi në Serbi-Zvicër?

Nëse u hidhet një sy medieve serbe, shihet qartë se humbjen nga ekipi i Zvicrës në këtë Botëror e kanë përjetuar shumë më rëndë, për arsye se dy shënuesit e golave ishin me origjinë shqiptare nga Kosova. Në pamundësi ta gëlltisin këtë humbje, gazetarët serbë e...

Xharra: Kadare për serbët dhe shqiptarët e mavijosur

Ne na ndau fillimi i shekullit të 19-të. Ne harrojmë që kemi qenë gjithmonë bashkë, kujtojmë se kemi qenë të ndarë gjithmonë. Serbët kanë bërë një zhurmë kaq të madhe saqë ngjan që  Kosova ka qenë tërë jetën nën Serbi. Jo, Kosova ka qenë tërë jetën me Shqipëri. Ne na kanë ndarë...

Dedë Preqi: Për Serbinë futbolli është politikë

Mendimtarët e kohës së hershme, filozofët, historianët dhe poetët e shqyrtonin dhe trajnonin fjalën “askezë”, që ishte një fjalë, apo shrehje e urrjetjes shpirtërore, që mbron një etikë të një jete sot për nesër, e cila do të shterohej dikur me kënaqësinë e vet. Por, nuk ka ...

Brahim Avdyli: Dioptria shqipe në pesë drama

Njerëzit si unë, i quajnë KRIJUES. E krijoj diçka të veçantë, në këtë burg të mesdheshëm, nga diçka e cila nuk duket, duke e zëvendësuar me një gjë tjetër, të cilat shihen, ndëgjohen e kuptohen. Është aftësi e veçantë dhe e ndjeshme, njerëzore dhe moderne, të cilat i quajnë ...

Fahri Xharra: Ec e mos e lexo Gani Mehmetajn!

Një titull shkrimi me një shprehje lokale,  shprehje e cila nuk të jep mundësinë të largohesh e të mos përfillësh shkrimet e Gani Mehmetajt.Ec e mos e lexo Ganiun, e posaçërisht sot,  kur ky shkrim  nga ana ime i drejtohet Kim Mehmetit dhe Gjyla Çelikut ...

Skënder Kapiti: Zvicër - Serbi apo Shaqiri – Serbi

Pavarësisht se në këtë kampionat nuk marrin pjesë as Shqipëria dhe as Kosova, ajo e cila i ka bërë prezent shqiptarët në këtë kampionat botëror është  ajo se 4 shqiptarë, 4 futbollistë të mëdhenj shqiptarë : Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Blerim Xhemajli ...

Aurel Dasareti: Loja e vdekjes

Ideja që miliona njerëz nga Afrika dhe Azia do të vinin në Evropë nëpërmjet rrugës detare, në kërkim të një jete më të mirë, u mendua në formën e një romani burleske më shumë se 40 vjet më parë. Shumicën nga gjërat që Jean Raspail i kishte imagjinuar kur e shkroi ...

Bardhyl Mahmuti: 'Feja e shqiptarit është shqiptaria'

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjiozPa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”...

Xhafer Leci: Asimilimi i shqiptarëve të Sanxhakut

Boshnjakët e rrethinës së Tutinit, me mulla Ahmet Brunçaj-Brunčević, në kalimin e kufirit italiano-gjermanë, i cili ka qenë në fshatin Crkvine.“Në Crkvine janë caktuar-vendosur autoritetët e okuptaorëve. Shkarkohet ish kryetari Xheladin Malisheviq-Dželadin ...

Muhamet Shatri: Ndihmesa financiare për Kosovën

Bashkëkombësit tanë në Suedi vazhdimisht kanë qenë të lidhur ngushtë me Kosovën. Ata, i janë përgjigjur pozitivisht çdo nisme dhe aksioni që ka pasur të bëjë me mbajtjen gjallë të jëtës së popullatës shqiptare atje dhe me çlirimin e atdheut të tyre të robëruar...

Ndue Dedaj: Taksa e rrugës, test për qeverinë

Qeveritë janë gjithnjë në testim, por ka teste e teste. Këtë qershor ka një test të jashtëm për qeverinë shqiptare, që është hapja e negociatave për pranimin e vendit në BE, por ka dhe një test të brendshëm, që është mënyra e operimit për caktimin e taksës së ...

Florim Zeqa: Gjykata e 'nanës' sikurse ajo e 'babës'!

Në shtetin në të cilin përkohësiht jetoj e punoj, në 16 vjetët e fundit kemi pasur rritje të pagave tre herë prej 1% deri në 1.5%, gjegjësisht totali i rritjes së pagave nuk e kalon 5 %-in, përkatësiht kur herën e fundit, kur paga u për 14,60 euro, organizatat sindikale e ...

Frank Shkreli: Përsëri anashkalohet Shqipëria

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të djelën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Romanisë...

Gjekë Gjonaj: Dimensioni atdhetar e njerëzor i Kolë Prëkë Gojçaj

Në kërkim të  njerëzve të shquar  nga Malësia që kanë bërë emër dhe janë gdhendur në kujtesën e komunitetit  si veprimtarë  të shquar të çështjes kombëtare  më 12 qershor  2018 u njoha për herë të parë me mërgimtarin shumëvjeçar në  Shtete të Bashkuara të Amerikës ...

Frank Shkreli: Me rastin e 550-vjetorit të Kastriotit

Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori -- mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e Amerikës...

Bardhyl Mahmuti: Argumentum ad misericordiam

Më 10 qershor 2018, Muhamed Kajolli më drejtohet drejtpërdrejt për të më mbajtur “leksionin e dytë”! Ai deklaron se, përmes “leksionit të parë”, paska pasur qëllim të më tregojë se unë nuk e njohkam “problemin e Lindjes së Mesme” dhe “të mos futem aty ku nuk kam ...

Dedë Preqi: Kosova vuan nga pushteti

Duket e pa kuptimtë, por është e vërtetë, nëse thëmi se, Kosova gjindet në krizën më të thellë institucionale, politike dhe ekonomike, përshkak të njerëzve të saj të pa ndërgjegjshëm, që shtetin e kanë marrë pa meritë, të cilin po e udhëheqin si është më keq dhe e ...

Adil Fetahu: 'Koha', simbol i qëndresës së kulturës

Pas rrënimit të autonomisë dhe pushtimit klasik të Kosovës nga shteti dhe regjimi fashizoid i Serbisë, përveç  krimeve dhe represasljeve tjera, punëtorët u përjashtuan prej fabrikave, nxënësit e studentët u përjashtuan prej objekteve shkollore, nëpunësit u ...

Reshat Kripa: Në kuadrin e një përvjetori jubilar

Në këtë përvjetor jubilar të rivarrimit të eshtrave të 22 martirëve të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, me rastin e të ashtuquajturës bombë në ambasadën sovjetike, para syve më del ai vit i tmerrshëm, kur në ...

Florim Zeqa: Ku kulmon marrëzia, përfundon burrëria

Këtë shkrim dëshiroj ta filloj me një konstatim timin në shkrimin me titull; "Përgjigja e Haradinajt ndaj Apostolovës, veprim i guximshëm politik!", i botuar me 26 Janar 2018 në gazetën Kosova sot."Qëndrimi i fundit i kryeministrit Haradinaj "Qeveria nuk u jepë ...

Frank Shkreli: 140-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Në pritje të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 Qershor 2018), muajin që kaloi botova një shkrim modest me titull, “Na ishte një herë Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, ku e kisha filluar artikullin duke theksuar se, viti 2018 është shpallur zyrtarisht, si nga Shqipëria...

Dedë Preqi: Dialogu me Serbinë

Në interes të përbashkët dhe të një politike të mirëfilltë e fqinjësore, do duhej që Serbia si shkakëtare e luftrave të fundit në Ballkan, të afrojë një politikë të re dhe miqësore me vendet fqinjë, posaqërisht me Kosovën, që të arrihet paqja dhe stabiliteti ndërmjet këtyre ...

Bardhyl Mahmuti: Reagim ndaj BFI-së në Maqedoni

Memoaret e Sulejman Rexhepit, përmes të cilave ai tregon se si është bërë bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete jugosllave, ishin shkruar me qëllim që të publikoheshin pas vdekjes së tij. Megjithatë, siç e sqaron edhe vetë,  u publikuara para tri vitesh dhe disa muaj më ...

Idriz Zeqiraj: Bandat bejnë krime, jo drejtësinë

Gjykata Speciale i koalicionoi partitë-banda në PAN, me qëllim shfuqizimin e saj.  Pra, krimi i bashkoi bandat, siç ishin njësh, dikur. Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj, Kadri Veseli, Fatmir Limaj, porositën disa deputetë kriminelë me kartelë, të cilët Kuvendi i ka të bollshëm, për ta inicuar...

Ndue Dedaj: Çiftelia e Rita Orës

Çiftelia nuk është mplakur, me gjithë shekujt që mban mbi tela. Ajo nuk i përket vetëm koleksionit të veglave muzikore të traditës, por është një objekt i përzgjedhur për dhurim artistëve të shquar e më tej një atraksion turistik i kërkuar. Nga çasti kur kryebashkiaku i Tiranës...

Shatri: Si i kujtoj unë atdhetarët Krasniqi dhe Dumoshi

Sot, në shenjë nderimi e miradije, po i them dy-tri fjalë për kreun e Lëvizjes Kombëtare Demokratike të Kosovës, Metush Kraniqin, për intelektualin dhe atdhetarin e shquar, Ismail Dumoshin, si dhe për disa miq e shokë të brezit tim, të dëshmuar për angazhime në të mire të çështjes kombëtare...

Adil Fetahu: Nobelisti racist e fashist, Ivo Andriç

Pjesa më e madhe e elitave inelektuale serbe, prej gjysmës së shekullit 19 e deri në fund të shekullit 20, mbetën me obsesionin e Serbisë së Madhe, me dalje në det dhe me shtetin e tyre etnikisht të pastër. Jo vetëm se këtë e kishin preokupim dëshirash, veçse edhe u ...

Frank Shkreli: Imponimet ruso-turke në Ballkan

Kështu ka deklaruar kohët e fundit ambasadori rus në Beograd, Aleksandër Çepurin, sipas disa medieve në Kosovë.  Duke folur në Beograd në lidhje me marrëshëniet midis Serbisë dhe Republikës së Kosovës, fund muajin e kaluar, ambasadori rus në Serbi u shpreh se ...

Florim Zeqa: Pajtim në këmbim të njohjes!

Asnjëherë deri më sot nuk ka ndodh që viktima të vrapoj pas xhelatit për kërkim falje siq po ndodh në këtë motin e sotit, sikurse nuk ka ndodh asnjëherë që viktima të përulet para xhelatit.Si çdo herë xhelatët mundohën të arsyetojnë krimet e tyre, ndërsa ...

Bardhyl Mahmuti: 'Leksionet historike' të Dr Kajollit!

Nën arsyetimin se hoxhallarët ishin të zënë me ramazan dhe nuk kishin kohë të reagonin kundër shkrimit tim  “Jerusalemi si kryeqytet i Izraelit është vendim politik e jo religjioz dhe e drejtë legjitime e popullit hebre!”, Dr Muhamed Kajollit kishte vendosur të me jep “një ...

Ndue Dedaj: Skënderbeu në shkollat e Kosovës

Skënderbeun e kanë njëlloj si nxënësit e Shqipërisë, si ata të Kosovës, por nëse për të këtushmit nuk përbën lajm kur portreti i heroit kombëtar nuk gjendet i afishuar në klasë, ndryshe ndodh me ata matanë Morinit. Shkruante me shqetësim qytetar e kombëtar në ...

Frank Shkreli: Gjenerali Wesley Clark - Simbol i Triumfit Ushtarak

Dy javë më parë Presidenti i Republikës së Kosovës, Z. Hashim Thaçi  ka dekoruar ish-gjeneralin amerikan Wesley Clark me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë.  Presidenti Thaçi shkruan në rrjetin social Facebook se kjo dekoratë për ...

Bardhyl Mahmuti: Nocioni 'Fondamentalizëm islamik shqiptar' është produkt i Shërbimit Sekret të Serbisë

Në shtator të vitit 1998, Grupi Diplomatik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizoi konferencën e radhës me gazetarë të akredituar në selinë e OKB-së në Gjenevë. Isha së bashku me Jashar Salihun (Hero i Kosovës), Ramadan Avdiun dhe Agush Bujën...

Florim Zeqa: Nismë e mbarë apo mashtrim!?

Konfernca "Diaspora flet", e mbajtur ditë më parë në Prishtinë ngjalli reagime të ndryshme në opinionin publik. Organizatorët e këtij aktiviteti, me ose pa qëllim e dështuan këtë nismë që në aktivitetin e parë!Koordinimi i aktivitetetve me pushtetarët...

Ndue Dedaj: Kalaja e Vigut dhe origjina e Skënderbeut

Kemi shtegtuar drejt Kastrit (Vigut), në pjesën perëndimore të Mirditës, për të kundruar nga afër kalanë e këtij vendi, pak e njohur për ne shqiptarët e sotëm, por jo për paraardhësit tanë. Shkodra është vetëm 30 kilometra prej këndej, kurse Vau i Dejës mbase as dhjetë...

Nexhipi: Falënderoj uruesit dhe kërkuesit

Rasti e kërkon, të dal nga rregullat e modestisë, të cilën e vlerësoj si virtytë të lartë njerëzore, dhe të them që pothuajse  në çdo përvjetor të lin djes ime, sidomos  në vitet  që kanë të bëjnë me numrin e fundit zero ose  pesë, nga ana e gazetarëve të ndryshëm është shkruar gjerë ...
Kryesore