Doli ne qarkullim nr. 7 i revistes 3-mujore INTEGRIM

Nuk është ditë feste. Është ditë apeli, ditë fushate, ditë sensibilizimi e iniciuar nga Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, ku mbarë shoqëria, shteti, politika, organizatat, prindërit dhe biznesmenët duhet të jenë...

Timothy Garton: Ndarja e Ballkanit

Dikur ne dekaden e ardhshme, dy vende evropiane do te behet anetare te Bashkimit Evropian. Ata do te quhen Serbia dhe Kosova. Kronistet do te verejne se nje prej ketyre vendeve ka qene pjese e tjetrit. Serbia, qe do te behet anetar...

Albert Zholi: Ndihmoni Jetimët!

Nuk është ditë feste. Është ditë apeli, ditë fushate, ditë sensibilizimi e iniciuar nga Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, ku mbarë shoqëria, shteti, politika, organizatat, prindërit dhe biznesmenët duhet të jenë...

Genti: Shkaterrimi Integral i Shtetit dhe i Shoqerise Shqiptare

Sundimi oriental berishian, mbarsur me ate komunist e ka zevendesuar kete te fundit duke u perhapur gjithandej ne organet vitale te shtetit dhe institucionit te pavarur, ku infeksioni i tij helmues ka paralizuar dhe shoqerine shqiptare...

Isuf B.Bajrami: Terrorizmi qendrën e ka në Moskë-Athinë-Beograd

Siç dihet, terrorizmi si terminologji që përdoret kohët e fundit pa ndërpre nëpër referatet dhe shprehjet e shumë politikanëve e edhe të liderëve fetarë si ai Pavle, etj, ka marrë një përhapje të gjerë në botë, është kthyer në...

Bahtir Hamza: Akti i fundit, ose cilët jemi ne

Bota është një: Liria botë me vete:Na ka qenë e na ka përqeshurliria. Dy mijë vjet robëri. A ka pasur LIRI në këto 2000 vjet ?! Ahiiiiiiiii…Sa shumë sa gjatë sa e largët dhe e përhumbur…
Medet nanë ! Sa net, sa pritje...

Albert Zholi: Kujtime - Kosova, Greqia, emigrantet dhe Aristidh Kola (II)

Por edhe zërat e vërtetë nuk munguan. Gazetari , Stavros Theodhoraqis, drejtor i revistës “Klik”, tek revista “Men” nr. 4/1999, mes të tjerash shkruan: “...që nga fillimi i vitit 1999 spastrimet e Millosheviçit kishin shtyrë jashtë...

Albert Zholi: Kujtime - Kosova, Greqia, emigrantet dhe Aristidh Kola (I)

Nga marsi i vitit 1995 deri në fund të vitit 1997, në Athinë egzistonin dy shoqata të emigrantëve shqiptarë: Shoqata “Vllazërimi “ me një veprimtari të dëndur shoqërore e patriotike, dhe shoqata “Skënderbeu” e kufizuar brënda lagjes...

Andrea Stefani: Shqiptaret mes erresires dhe inflacionit

"Energjia më e shtrenjtë është ajo që mungon", - kështu ka deklaruar si për ironi, rreth dy vjet më parë, Genc Ruli, ministër i Ekonomisë dhe i Energjetikës. Por ka pasur të drejtë. Mungesa e energjisë elektrike po...

Përse na e kaloi Kamboxhia?

Të gjithë ne po prisnim atë ditë të shënuar kur do të shpalleshim kampionë të botës, në mos për tjetër, të paktën sa i përket nivelit të korrupsionit. Mirëpo, ja: përsëri ata, ndërkombëtarët, na e bënë me hile dhe nxorën...

Albert Zholi: Kur mungon psikologu i familjes

Edukimi zhvillon aftësitë, por nuk i krijon ato. Ndërsa edukimi edhe arsimi janë një binom i pandashëm i formimit intelektual të njeriut. Nuk mund të edukosh pa dhënë dije (arsim), dhe duhet të kuptohet se ç’do dije vepron...

Besim Muhadri: Evropa në vizionin poetik të Din Mehmetit

Kosova dhe drama e saj, apo çështja e saj e pazgjidhur për poetin Din Mehmeti janë një këngë e gjatë, të cilës ose s’i shihet fundi, apo ky fund vjen shumë i stërzgjatur dhe tepër zhgënjyes për auditorin. Dhe kur mendohet se Kosova...

Engjëll Koliqi: Po vjen 10 dhjetori, kah duhet t'ia mbaj Kosova?!...

Lecco, 8 dhjetor 2007. – Po afrohet 10 dhjetori, shumë i përfolur dhe i diskutuar nga diplomacia botërore, respektivisht nga qendrat e vendosjes – për Kosovën e rreth Kosovës. Po afrohet kjo datë, kur treshja ndërkombëtare...

Jahir Demaj: Shtëpia e pavarsisë - Ibrahim Rugova

Kjo nuk është një letër e hapur dhe aq më pak letër anonime drejtuar Kryetarit të Kosovës Zotri Fatmir Sejdiut. E them këtë sepse, një letër e hapur (por anonime) e botuar dje në Gazetën Ekspress më nxiti që edhe unë...

Kim Mehmeti: Shitesit dhe bleresit e kohes

Shkallët politike, nëpër të cilat ecin shqiptarët e Maqedonisë, kanë formën e spirales së paskajshme që i rrotullon rreth një boshti të njëjtë. Rreth atij që ka të bëjë me pretendimet, të cilat njëherë e përgjithmonë të shkëputen nga kërkesat...

Bahtir Hamza: Dielli i Kosovës kurrë nuk bie poshtë

Në historinë e njërëzimit,shqiptarët, historikisht kanë gjuhën e tyre,kulturën e tyre,atdheun e tyre , vallet e tyre, këngët e tyre.Kjo deshmi është e botuar që nga viti 1261 - 1271,nga Charles of Anjou,(vllau i Luisit IX të Frances...

Jahir Demaj: Nëntorët e pavarsisë, zgjedhjet dhe flamuri

Se si është ngulur në kujtesën tonë dhe na është pjekur në ndërgjegje ky muaj si Nëntori i pavarsisë, si Nëntori i flamurit tonë kombëtar. Dhe sivjet ndoshta edhe për ironinë tonë të fatit ky muaj u shqua edhe si Nëntori i zgjedhjeve...

Engjëll Koliqi: Kosova meriton një qeveri stabile dhe të denjë

Sa më parë që është e mundur e më së voni deri në gjysmën e dhjetorit, Kosova duhet ta ketë të kostituuar Kuvendin e Ri dhe Qeverinë e Re, të dalura nga zgjedhjet e 17 nëntorit 2007. Si përgjigje adekuate rethanave...

Albert Zholi: Muhamet Malo, Njeriu me zemër dhe sy nga emigrantët

Një burrë trupmadh me një shikim  të butë që i qëndron besnik natyrës së tij të mbyllur, tradicionale  larg dritave të reflektorëve, dukshmërisë  dhe fryrjes artificiale të  biznesmenëve të sotëm shqiptarë. Një njeri që e njeh...

Ilir Hajdari: Fate luftëtarësh që ranë në mbrojte të atdheut

Varri i tij mbeti i hapur përplot gjashtëdhjetë vjetë. Ka mbetur peshojë e rëndë, vrragë në shpirtin e nënës Ajne që e kërkoi për tërë jetën birin e saj. ”E kam pasë djalë azgan”, thoshte ajo, ndërsa kur bënte be thoshte: “Pasha bjeshkën...

Isuf B.Bajrami: A ka sot demokraci Greqia

Një nga çështjet për të cilat nuk është folur e nuk po flitet është: Sa e ka dëmtuar copëtimi i 1913-ës edhe pjesën që ka mbetur gjoja e lirë brenda kufijve të shtetit ekzistues shqiptar? A është me të vërtetë e lirë kjo pjesë e kombit...

Albert Zholi: Emri i Maqedonisë dhe replikat Shkup-Athinë

Jo më shumë se një javë më parë zv.sekretari amerikan i shtetit Nikolas Berns, bëri deklarata të rëndësishme për cështjen e emrit të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, fill, pas takimit me Ministren e Jashtme greke...

G. Ismajli: Në Kirchheim-Teck të Gjermanisë u festua Dita e Flamurit, 28 Nëntori

Në emër të Këshillit organizativ mysafirët e pranishëm i përshëndeti dhe iu uroi mirëseardhje moderatori i programit festiv  z. Gani Ismalji, inxhinier nga rrethi i Esslingenit. Ndërsa, këtij manifestimi me fjalën e rastit iu drejtua zt. Xhafer Leci...

Shqiptarët nuk kanë motiv të jenë krenarë për flamurin e tyre

Në të përditshmen “Panorama”, të së premtes, nën okelion “opinion”, ishte lançuar shkrimi “Nga një palë brekë në çdo dritare”. Autori i tij, Arian Çani, rrekej të trajtonte një fenomen të trishtueshëm, sipas të cilit ende...

Enver Hoxha, Tungjatjeta!!!

Nga Shqiptari - Jane anashkaluar dhe mbahen si shqiptare te kulluar nga derdhja e djerses per te krijuar dhe interpretuar nje (apo disa) kenge per diktatorin e shembullit me antinjerezor, Enver Hoxha!...

A erdhi dita kur "Kosova e pavarur" varet nga kosovarët?

Në shtator të 1991-shit, Parlamenti i Kosovës shpalli pavarësinë e Kosovës nga Serbia, e cila u përforcua më pas me një referendum popullor, me pjesëmarrje absolute të shqiptarëve në të. Kjo, pasi Millosheviçi në ‘89-ën e detyroi...

Albert Zholi: Simpoziumi - Perkujtimor, "Streheza e Jetimeve''

Sot me daten 02.12.2007, ora 11-00 deri ne oren 14-00, ne ambientet e Hotel Tirana International, nga Instituti i Intergimit te Jetimeve u organizua Simpoziumi-Perkujtimor, "Streheza e Jetimeve, historia e gjalle e nje...

Historia prej te Jugosllavia e Titos deri te Kosova e pamvarun

Na ishte nji herë Jugosllavia e Titos, dera gjysëm e hapun që të çonte në Amerikë, vendi i republikave të pasuna si Sllovenia e Kroacia, të cilat ankoheshin mbasi pasunitë e prodhueme prej tyne u jepeshin republikave...

Festat dhe çmimet

Festat laike apo fetare, ato masive, të paktën në vendet e Bashkimit Europian ku ne, shqiptarët, aspirojmë të bëjmë pjesë një ditë (po t’u besosh fjalëve të politikanëve tanë të të gjitha ngjyrave, mendimeve dhe shijeve), shoqërohen...

Çfarë nuk dinë shqiptarët e sotëm nga filozofia e historisë dhe historia e prejardhjes miliona vjeçare të popullit tyre

Identiteti i një populli ka dy përmasa: identitet biologjik (detyrë e filozofisë së historisë për ta zbuluar) dhe identitet kulturoro – politik (detyrë e historisë për ta kostatuar). Asnjë shkencëtar në botë deri më sot nuk ka...

Mospërfillja e viktimave - Akti final i paturpësisë qeveritare

Baldwin,N.Y.- Kohet e fundit u nda nga ne bashkevuejtesi im dhe mesuesi i te gjitheve, At Zef Pllumi, i çetes françeskane shqiptare. Me kalimin ne boten tjeter, ai nuk ka vdeke. Ai ka vorfenue ata qe e njohen, Kuvendin e etenve...

Te keqen o socializem...!

Presidenti ynë, Bamir Topi, tha një të vërtetë të madhe, teksa po dilte ditën e 29 Nëntorit nga shtëpitë e Qemal Stafës dhe Mustafa Gjinishit. "...besoj që me kalimin e viteve, natyrisht edhe politika do të maturohet, do të...

Arbën Xhaferri: Kriza e Kosovës

Formacionet shoqërore janë organizma dinamike që objektivisht pësojnë ndryshime në varësi nga faktorët që e përbëjnë atë, qofshin ata ekonomik; etnik, kulturor, linguistik, religjioz, civilizues, apo që kanë të bëjnë në përgjithësi...

Fatmir Terziu: ''Pajtushka'' - Vallja e Ballkanit ku përkulen të gjithë

“Pajtushka” është vallëzuar nga Lord* Bajroni i Madh në festën e Ali Pashë Tepelenës, nga Mikja shqiptare Edith Durham, nga Koloneli Hubrey, që dy herë iu dha kurora e Mbretërirsë Shqiptare, nga Sir Norman Wisdom në mes të...

Festa e Flamurit ka vend ne Shqiperi, ndersa ajo e clirimit eshte turp historik

Nga Shqiptari - Festa e Flamurit ka vend ne Shqiperi, ndersa ajo e clirimit eshte turp historik, te cilin e festojme! Festues turpesh! Pasi iken nazo-fashistet ne u gdhime te pushtuar nga komunzimi vellavrases! Une nuk e quaj clirim...

Albert Zholi: Greqia përfshihet nga lëvizjet greviste

Sindikatat greke janë në gadishmëri në prag të grevës së përgjithshme që do të realizojnë në datën 12 dhjetor, Konfederata e Përgjithshme e Punëtorëve të Greqisë dhe Administrata e Lartë e Nënpunësve Shtetërorë, e cila...

Rudina Xhunga: Vdekja e Ismail Qemalit

Kur festa mbaron, nis kurioziteti për të kuptuar. Çfarë ndodhi vërtet, 95 vite të shkuara me prapaskenat që sollën skenën? Ato mbeten të vetmet që të informojnë saktësisht mbi ngjarjen e cila, me kohë, shëmbëllen më tepër...

Jozefina Topalli: Letër e hapur

Sot merr udhë Java Ndërkombëtare  kundër Dhunës në Familje. Parlamenti Shqiptar është angazhuar prej kohësh në një fushatë që unë e konsideroj aksion politik kundër këtij fenomeni që fatkeqësisht vazhdon të vrasë...

Albert Zholi: Metropolet, ushqimi, uji dhe zjarri

Pas zjarreve të shumtë anembanë botës pas kësaj vere ankthndjellëse, ku nuk munguan as zjarret brenda kryeqyteteve, në pah kanë dalë shumë probleme. Aktualisht sot në botë ka më shumë se 760 qytete me më shumë se 1 milion...

Sali Bollati: Pse duhej vizita e presidentit shqiptar ne Greqi

Greqia dhe  Shqiperia megjithese jane fqinje qe nga lashtesia nuk kane mbajtur asnjehere  maredhanie te verteta  miqesore.  Greqia  kur luftonte armiqte, qe ne  fakt ishin clirimtaret e vertete te saje, anglo-amerikanet, gjeti mbeshtetjen...
Kryesore