Mentor Kikia: Me festen e gjakesit drejt Evropes

Në morinë e ngjarjeve tragjike, që shoqëruan ditët e para të vitit 2008, ajo e natës së të enjtes në Kamzë të Tiranës ishte vërtet e llahtarshme. E llahtarshme në të gjitha përmasat e saj, sepse u vranë dy të rinj, u vranë vëlla e motër dhe...

Mero Baze: Sqarim për politikanin Lulëzim Basha

Lexova dje shkrimin tuaj të botuar në gazetën RD, me pseudonim, ku rreshtoje një sërë shpifjesh të rëndomta ndaj meje pa asnjë gjë të vërtetë dhe më duhet të të sqaroj për disa elemente që nuk kanë të bëjnë me të, por me profilin...

Mark Marku: Baldushku, ose kriza e shoqërisë shqiptare

Në fundviti dhe pragfeste njerëzit kanë nevojë për një akt bamirësie, por duhet rasti që ata ta shprehin bamirësinë e tyre. Dhe rasti si gjithmonë erdhi. Më saktë u zbulua. U zbulua në Baldushk. Në prag të Vitit të Ri, njerëzit...

Andrea Stefani: Viti i Ri dhe inflacioni i mjerimit

Edhe këtë herë gëzimi i festës së fundvitit u ndriçua nga fishekzjarret, por u err nga çmimet e larta të mallrave ushqimore që fluturuan në qiell bashkë me fishekzjarret. Edhe këtë herë tregjet e ushqimeve në Shqipëri bënë dallim...

Martin Leka: Buuum!...Gëzuar!

Po e bëj dhe unë këtë herë ritin e Vitit të Ri: Gëzuar të gjithëve, një vit të mbarë! Të gjithë e keni bërë padyshim këtë rit, sipas dëshirave dhe emocioneve që sjell kjo festë e përbotshme, pavarësisht numrave që çdo vit...

Gjergj Xexo: Paradhoma e ferrit

Asgjë në të nuk të ndjell Qoftëlargun. As muret e pastra dhe të bardha, të lyera me hidromat, as edhe era e lehtë e produkteve të pastrimit të dyshemesë, as edhe dy tryezat e mëdha prej druri të shëndrishëm përballë, të ngritura...

Laureta Mema: Si filloi protesta…

Gërshetim reportazhesh ngjyer në një realitet verbues, të spikatur me tone ‘E sikur… ?’. Sikur të protestonin shqiptarët ‘siç duhet’ edhe realiteti shqiptaresk do të kishte mbase më pak dialogje e monologje që fillojnë me “E sikur…

Fjala e Asdrenit me rastin e varrimit të Arhimandrit Harallamb Çalamani në Bukuresht

Shqiptarët, si brenda edhe jashtë, s’kanë kohë të mentohen për gjëra të larta, të cilat i lartësojnë si ata vetë, si edhe atdheun që i lindi. Këta të sotmit nuku u ngjasin aspak atyreve burrave të brezit të shkuar, që me veprat e tyre patriotike...

Ballkani dhe Shqiptarët

Ballkani në përgjithësi e sidomos Ballkani perëndimor ka qenë dhe ende është një ndër rajonet më problematike në botë. Që nga largimi i Perandorisë Osmane, popujt e Ballkanit ende nuk kanë arritur t'i zgjidhin mosmarrëveshjet e...

2008-a, vit historik per Kosoven

Viti i Ri 2008 është në prag, jo shumë orë larg ardhjes. E presim dhe do ta festojmë jo vetëm si ndryshim i zakonshëm vitesh, por me shpresë e besim për mbarësinë e gjithë qytetarëve dhe për ardhmërinë e begatinë e mbarë Kosovës...

Vitore Stefa Leka: Një vënd që ta quajnë shtëpinë e tyre

Në fillim erdhi përmbysja e Komunizmit. Pastaj një valë barktisjeje. Ndërsa në vendet afrikane lufta, një luftë që s’pushon më. Luftë civile. Luftë mes shtetesh..Në disa vende afrikane erdhi thatësira, një thatësirë që nuk donte...

Pornografi & Lapërdhi

Ideja qëseksi ka edhe rreziqe është e vjetër sa edhe Edipi. Grekët e dinin se kjo histori ishte metaforike dhe ajo nuk hynte në dhomën e gjithkujt çdo natë. Ndërsa në shtëpinë tonë, sot në shekullin e njëzetenjëtë, violenca seksuale...

Baton Haxhiu: Rrefimi im per “Eurosong”-un

A eshte e drejte te ngreje zerin dikush, kur i imponohet heshtja pse ka qene anetar jurie? A duhet te prishet sekreti i asaj qe ka ndodhur ne diten e votimit. Po, duhet. Bota eshte e keqe kur fshihet e verteta, keshtu me tha nje miku im...

Ylli Popa: Ramizi fshehu ilaçet e Enverit

Akademiku i njohur 77-vjeçar rrëfen jetën e tij. Si u bë mjek i Enver Hoxhës, si mjekohej diktatori, takimi me Nexhmijen e Ramizin natën e fundit të Hoxhës, kur vdiq Enver Hoxha dhe si u njoftua kjo...

Interneti "sherr" i shkencës

Kaloja një ditë nëpër qytet dhe në xhamin e një punëtorie të fotokopjimit lexoj "Bëjmë punime të seminarit për fakultetin juridik dhe ekonomik". Kjo më bëri të kujtohem në punimin tim të seminarit në shkollë të mesme, për Jakov...

Hajdin Islami: Pse po vdesin pensionistët e Kosovës?

Të indinjuar me shoqërinë e në veçanti me Ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Qeverinë e Kosovës të cilat i lanë në harresë të kohës pensionistët nuk ngurrojnë të flasin haptas për nënçmimin që po ju bëhet atyre në Kosovë...

Ibrahim Egriu: Udhëtim i tmerrshëm

Isha në mëdyshje, të shkruaj apo jo për udhëtimin tim të trishtuar para 39 vjet, që e përjetova në vigjilje të Vitit të Ri ’69 dhe s’mundem të jem i qetë e të mos e shpalos dhe Përvjetorin e demonstratave revolucionare të ’68-ës...

Dorian Koçi: Nacionalizmi dhe Kozmopolitizmi

Në një fjalim të tij, fill pas Luftës së Ftohtë,presidenti amerikan i asaj kohe Xhorxh Bush,e cilësoi nacionalizmin si një nga rreziqet më të mëdha që i kanosej popujve të Evropës Lindore të porsaçliruar nga thundra e Komunizmit...

Smajl Latifi: Bashkimi kombetar prodhon stabilitet per rajonin

Nuk ka komb ne bote qe e deshiron ndarjen e padrejte dhe te dhunshme. Pse shqiptaret duhet te bejne kete perjashtim? Historia ka treguar se kombet jane ndare dhe roberuar ne menyre te dhunshme. Shqiptaret jane nje deshmi...

Ardian Ndreca: Për ata që ''qeshen gjithmonë me Shtetin shqiptar''

Patriotizmi nuk matet me kut, pse zakonisht gjanat që maten nxirren edhe në pazar. Patriotë ka Kosova por ka edhe Shqipnija, e ata që qeshen me Shqipninë janë tallë edhe me Kosovën. Në vitet e komunizmit, nën pretekstin...

Armir Shkurti: Kultura e dhunes

"Shtrati është vendi më i rrezikshëm i botës: 99% e njerëzve vdesin pikërisht aty", - ka thënë Mark Tuejn. Mbase në kohë të tij, kjo shaka mund të ketë qenë gjysmë e vërtetë, por për ne, sot, në Shqipëri, është më pa kuptim se kurrë

Tonin Gjuraj: Kosova dhe “Xhihadi” islamik

Vërejmë me keqardhje se po spekulohet me Kosoven në arenën ndërkombëtare. Një shkrim i kohëve të fundit botuar në gazetën “post” i Caroline B. Glick me titull “Islami dhe shteti komb”, shpërndan ide të gabuara për Kosovën...

Dorian Koçi: Koha e vërtetë për Ndryshim!

Në kuadër të festimeve për 95 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë ,natyrshëm gjithë shqiptarve u vjen ndër mend një pyetje sa i sukseshëm ka qenë shteti i tyre për t’iu afruar shërbimet për të cilat është krijuar. Në përballjen e tyre me...

Idriz Zeqiraj: PSHDK - Celule solide e te djathtes

Profilizimet partiake gjithëshqiptare zënë fill që nga viti 1940, pra, që në vitet e para të luftës së dytë botërore. Komunistët shqiptarë, pra, e majta, në të dy anët e kufirit, u lidhen fort pas domegës ideologjike ruso-jugosllave, duke e krijuar...

Kumtesë e nëndeges se LDK-së për Rheiland Pfalz-Gjermani

Anëtarësia dhe ish-elektorati i numërt i LDK-së e përjetoi rëndë humbjen e turpshme, që i shkaktoi LDK-së klani vicioz në lidershipin e saj. Duke përcjellur të gjithë rrjedhën e ngjarjeve pas shuarjes të themeluesit të saj - të të përjetëshmit...

Ndue Hila: Poezi kushtuar Dardanise ne prag te Pavaresise

Po presim të lindi
Një foshnjë e lindur
Po presim ta pagëzojnë në emër
Emer të bukur ka
Perëndia shenjtnorë emrin ia la...

Ramiz Lushaj: 43 shtete, antare të osbe, janë për njohje të shpejtë të pavarësisë së Kosovës

Në vitin 1973, OSBE numërontë 35 shtete antare: Vatikani, Finlanda, SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Kanadaja, Gjermania (Perëndimore e Lindore), Italia, Belgjika, Austria, Turqia, Hollanda, Norvegjia. Irlanda, Suedia...

Jahir Demaj: Pavarsia, qeveria kukull dhe letra të hapura

Po debatonim miqësisht me një grup shokësh, siç bëjmë zakonisht shqiptarët, sidomos ne shqiptarët jasht atdheut,  që nga 1989-ta e këtej, se kush merr vesh më shumë nga politika, se kush do jetë më i zoti në parashikimin e...

Valon A. Syla: Rreziqet e shpalljes

Te gjithe kosovaret nuk e parashohin shpalljen e pavaresise vetem si nje dite solemne, me protokoll te vecante, pas se ciles pritet te filloje njohja e shtetit, ne qetesi dhe pa probleme. Disa presin qe sfidat kryesore, por edhe rreziqet...

Ka dale ne qarkullim ne Athine gazeta e re

Gazeta “ILIRIA NEWS”, rikthehet serish, paksa i vonuar rikthimi i saj ne tregun mediatik. Ne nje treg qe pak vite me pare i kishte dhëne ato vlera për të cilat ky treg ,(edhe pse me nje ngopje ne lloje te ndryshme gazetash,) kishte...

Hajdin Islami: A do të jetë viti 2008 për Kosovën, si viti 1912

Bashkimi Evropian (BE) në muajt e parë të vitit të ri 2008, me sa duket do të pasurohet edhe me një shtet të ri  Kosovën e cila është e ndodhur gjeografikisht në Evropë por që problemi i saj i pazgjidhur i statusit është bërë temë...

Ndue Ukaj: Kosova dhe Perëndimi

Fundi i procesit politikë në Kosovë implikon nevojën për disa parakonceptime dhe analiza specifike, në rend të parë, për rolin dhe përgjegjësinë që ka elita politike e Kosovës në raport me zhvillimet e brendshme, trendët e së...

Albert Zholi: Apologjia shqiptare e 18 dhjetorit

18 dhjetori është dita botërore e emigracionit. Sekretari i Përgjithshëm i O.K.B-së Ban Ki Mun theksoi ne kete dite, se, “emigrantët gjenden shpesh perballë keqtrajtimeve dhe dallimeve raciale.
Por kur u jepet rasti të tregojnë aftesitë...

Isuf B. Bajrami: Aktakuzë kundër serbosllavisë

Ju akuzoj: Shtetin serb, kryetarët dhe kryeministrat që nga themelimi e deri tek të sotmit, gjeneralët, priftërinjtë, kriminelët e të gjitha luftërave grabitqare si dhe gjithë kriminelët e tjerë serbë që kanë bërë masakra kundër njerëzimit...

Fatmir Terziu: Sa kushton një njeri në zarf?!

Por jo vetëm kaq. Ne jemi zarfuar edhe nga zërrat, zhurmat, fjalët, fjalimet. Ato kanë formuar një rrjetë merimange rreth nesh, disi të padukshme, disi të neveritshme...

Bahtir Hamza: Ne cdo feste prezente tregtia me kohen

Lufta e përgjakshme në Kosovë,ishte shkaktuar nga trusnia e tmerrshme e shovenizmit mesjetar të serbo-sllavëve,të greko-sllavëve dhe sllavo-rusëve,që zgjoi rrezistencën e popullit shqiptar për çlirim,dhe si qëllim i shqiptarëve të Kosovës...

Dhuna mbi femrat dhe sensibiliteti mediatik

Asnjëherë më parë nuk ka qenë kaq e sinkronizuar, me intensitet dhe reagim publik qëndrimi i përbashkët i politikës, shoqërisë, shtypit dhe medias elektronike ndaj një fenomeni të tillë të shëmtuar, të padurueshëm sic është dhuna ndaj...

Engjëll Koliqi: Kosova, motor i reformimit dhe i shpëtimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Mbas gjenocidit të hapur që makineria luftarake e Serbisë, nën komandën e kryekriminelit Sllobodan Millosheviq, në vitet 1998/1999 zhvilloi mbi popullin shqiptar në Kosovë, Organizata e Kombeve të Bashkuara e mori nën...

Kastriot Myftaraj: Pse Edi Rama është pas skandalit në Festivalin e Këngës

Skandali i fundit në Festivalin e Këngës në Radio-Televizionin Shqiptar, nuk është thjesht, siç është komentuar një gjest antikosovar i dy anëtarëve të jurisë, që i dhanë zero pikë këngës së dy këngëtareve shqiptare nga Kosova...

Ylber Memia: Dhuntia e te dhenit

Te japesh per te tjeret ne nevoje, eshte nje tradite e lashte qe nga kolonialistet e pare ne SHBA. Filantrope te tille si Endrju Karnegi, Xhorxh Soros, Bill Gejts e shume e shume te tjere, kane perjetesuar tashme emrat e tyre...
Kryesore