Abdullah Zeneli: Apologjetët Bashota e Çapriqi, ose ajme ''Libri i Pavarësisë''

Me na ishte njëherë… fillojnë rëndom përrallat për fëmijët. Do të fillojnë kështu edhe përrallat moderne sikundër edhe konsumi i gjerë i aparatçikëve, që bëhen përrallë tek shesin patriotizmin e rremë të tyre aq lirë dhe krejt pafytyrshëm...

Bahtir Hamza: Leter e hapur, LULIT!

Nga Deshira e madhe per te perjetue qastet e kesaj ngjarje madhore  historike te Dheut te Nanes,SHPALJEN E PAVARSISE SE KOSOVES,17 SHKURT.2008.per se afermi,me bene qe te i lejoj vetes te shpreh mendimet pa...

Ali Rexhepi: Në Båstad të Suedisë u mbajt manifestimi Qëndror për Pavarësin e Kosovës

Palestra sportive në Båstad të Suedisë ishte e vogël për të pranuar të gjithë ata bashkëatdhetarë që kishin ardhur për të kremtuar Pavarësin e Kosovës. Edhe moti i vështirë me erë të fortë në formë të uraganit nuk ishte penges për disa mijëra...

Selim Hasanaj: Kur njeriu i shkelë Macës bishtin, ajo mjaullinë

Po fillojë këtë shkrim me këtë titull që ashtë nji fjalë e popullit slloven. Disa nga shkrimet e mija të publikueme në faqet e ZEMRES SHQIPTARE si duket i kanë tmerrue matrapazet gjegjësishtë shipfolsat musliman të Østfoldit të Norvegjisë...

Kolec Çefa: Një letër e pabotueme e Fishtës në mbrojtje të Joklit

Tue lexue me vëmendje biografët e studiuesit e Fishtës kam vërejtë, me keqardhje, se nuk asht studiue sa duhet epistolari i Fishtës, që flet për marrëdhaniet e Fishtës me bashkëkohësit, me dijetarë e punëtorë të letrave shqipe...

Dhimitër Xhuvani: “Historia e vërtetë e internimit tim për romanin “Tuneli”

Të ndjek nga dritarja në çdo lëvizje dhe të orienton. Jeton në katin e katërt, në një nga zonat mbrapa Qytetit Studenti. Përballë ka Dajtin. Të fton në studion, që duket që është arreduar nga duar artistësh. Në rafte sheh libra...

Tim Judah: A do te vazhdoje shperberja e Ballkanit?

Nje debat interesant eshte duke u zhvilluar ne kafenete e Kosoves. ceshtja ka te beje me 6 yjet ne flamurin e ri te vendit. Zyrtarisht ata mendohet se perfaqesojne 6 grupet etnike ne vend. Por disa dyshojne se ato aktualisht perfaqesojne...

Mujë Buçpapaj: Kosova e pavarur dhe roli i SHBA

Presidenti G. W. Bush e mbajti fjalën e dhënë për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës. Prej disa shekujsh, liria dhe Amerika kanë udhëtuar së bashku në zemrat e kombeve të shtypura, duke mbajtur gjithmonë një rreze shprese për...

Enzo Bettiza: Koshtunica, Milloshevici i ri

Pershkallezimi i parashikueshem i hakmarrjes dhe dhunes kunder shpalljes se pavaresise se Kosoves, pas incidenteve te vogla ne kufi midis dy brigjeve te lumit Ibar, pati pagezimin e madh te zjarrit ne Beograd. Ndersa Italia njihte...

Gëzim Tushi: Pesimizmi i Bertrand Rasellit

Familjes shqiptare po i dobësohet kohezioni, lidhja e qëndrueshme, në të po shfaqet, përditë e më shumë, dobësimi i "parimeve familjare" që janë të domosdoshme dhe që determinojnë mbajtjen e saj në këmbë. Kjo situatë po bën një...

Hajredin Budakova: Orientimi kah Lindja apo Perëndimi?

Kosova tashmë është shtet, i pranuar edhe ndërkombëtarisht nga shumë shtete të botës. Por këtu nuk përfundojnë sfidat për të dhe popullin e saj. Këtu fillojnë sfidat. Ne kemi një përvojë të hidhur nga e kaluara; jo rrallëherë kemi shkelur në dërrasë...

Nuhi Veselaj: Foljet e huazuara me -I në temë cështje drejtshkrimore e fjalëformuese në gjuhën shqipe

Në këtë paraqitje do të bëhet fjalë për një nëntip emrash  me -c/ion fundor, më drejt për një nëntip foljesh të huazuara, shumica me cilësi ndërkombëtarizmi, me temë në –i fundore, të cilat kanë origjinë latine a neolatine...

Suzana Kuqi: Sirena

Braktisur ne mendime ajo nuk e vinte re bukurine e nates. Kembet i ishin futur ne uje dhe ajo  me hap te perhumbur ecte vijes se lehte e delikate ku valet puthnin bregun.Ishte e lodhur  e me shpirt te trazuar. Martesa, burri qe tashme ...

Bahtir Hamza: Urime Pavaresia e Kosoves

Ne emer te SH.A.te POETEVE,'PENA SHQIPTARE',ne emer te SH.B.'ARBANIA', ne emer te ANSAMBLIT BURIMOR TE KENGEVE DHE VALLEVE, 'VALBONA', ne emer te Familjes sime dhe ne emrin tim personal, per diten e pavarsise...

Sabri Godo: Ju rrefej Rugoven, Thacin dhe Haradinajn

Ka një javë që është deklaruar shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe megjithëse jeni një nga politikanët dhe personalitet më aktiv të jetës shqiptare në lidhje me këtë çështje, nuk jeni prononcuar akoma...

Sllavt, osmant dhe Shqiptarja e Madhe “Nane Tereza”!

Mjaft jane perpjeke maqedonsit qe te konsiderohej e tynja grueja ma e njohtun ne bote “Nane Tereza”, tue propozue qe ato te ndertojshin ne Rome nji monument per “maqedonsen e vet” dhe nuk ia arriten. Dhe tash qe “dhelpres...

Adnan Abrashi: Mençuria dhe Urtësia

Nga të gjitha vlerat e njeriut, thuhet se mendja është më së miri e shpërndarë në botë, sepse askush nuk ankohet se i mungon. Por, sado që të jemi të kënaqur me mendjen dhe inteligjencën tonë, realiteti i përditshëm na dëshmon të...

Ardian Ndreca: Harta e miqve tanë të vërtetë

Jemi mësue me stereotipe: miq të vjetër, vllazën, përkrahës... por të gjithë ne e dijmë se miqtë e vërtetë njihen në orët kritike. Këto javë shenjuen disa orë kritike me randësi historike për kombin shqiptar: Kosova u shpall e pamvarun...

Mustafa Nano: Kosova dhe qasja morale e diplomacise perendimore

Është thënë nga shumë njerëz në botë, që lufta e NATO-s në Kosovë e për Kosovën ishte një çalltisje morale. Ca syresh u shtynë më tej, duke thënë se ishte e para çalltisje morale në historinë e njerëzimit nga ana e diplomacive të fuqive...

Andrea Stefani: Shqiptaret, nje komb dhe dy popuj

Shpallja e pavarësisë së Kosovës duket se krahas gëzimit të natyrshëm ka ngjallur edhe shqetësimin se mos krijimi i dy shteteve shqiptare do ta bëjë më të lehtë përçarjen e kombit. Ekziston frika se tani shteti i Kosovës, i cili ka edhe një...

Kastriot Myftaraj: Erion Veliaj me G-99 imiton sistemin ndërkombëtar të klasifikimit të sëmundjeve nervore

Deri më sot kishin dëgjuar në politikë për G-8, ose e shumta G-17. Por G-99 nuk kishte bërë askush në botë deri në sot, para se Erion Veliaj të bënte lëvizjen G-99.Erion Veliaj duket se krenohet që është i pari në botë që...

Robert Papa: I lutemi Uashingtonit siç çliroi Kosovën nga serbët, të çlirojë Shqipërinë nga ish-komunistët

Kosova gjen ritmin e munguar dhe pranon korrektimin e historisë prej Uashingtonit dhe Evropës, servile ndaj Bushit, por realiste dhe kokulur në pranimin e çlirimit të Shqipërisë Veri Lindore, prej sundimit një shekullor të Serbisë...

Arbën Xhaferi: Logjika e një çmendurie

Sot, kur e shkruaj këtë tekst, është ditë e enjte, 21 shkurt 2008. Nëntëmbëdhjetë vjet më parë, në minierën e Stantërgut u ngujuan minatorët e turnit të tretë, me qëllime të qarta politike. Ata thjeshtë refuzuan të dalin nga thellësitë e tokës...

Martin Leka: Sa mirë për kosovarët, sa mirë për serbët…!

Edhe pse pjellë e një momenti “fantazie” apo “trill”-i, një shkrim i para një jave, botuar në “Panorama” nga Arian Çani me titull “Po mua përse duhet të më vijë keq për serbët…!”, ka zënë vend të dukshëm në debatet në faqet...

Beqir Sina: Goran Bregovici ne krye te protestes ne Beograd kundra Kosoves

Sipas agjencive botërore të lajmeve, në sheshin e Beogradit ishin tubuar mbi 100 mijë veta me flamuj dhe pankarta kundër Kosovës. Në miting nuk ka marrë pjesë Partia Demokratike dhe lideri i saj Boris Tadic, që është edhe...

Bajram Peçi: Te prekesh historine

Në familjen tonë, që fëmijë kisha vënë re se një dekoratë e certifikuar në nëntorin e vitit 1962, nderonte gjyshin tim si pjesëmarrës në ditën e ngritjes së flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 Nëntor 1912. Gjyshi, së bashku me një çetë...

Blendi Fevziu: 72 ore per 96 vjet!

Fatmir Limaj dukej i bindur dhe entuziast, si shumica e miqve te mi ne Kosove ato dite. Ishte mesdita e se enjtes, 14 shkurt 2008. Kosova po hynte ne 72 oret e fundit te pavaresise. Kisha gjithe javen qe mendoja se cili do te...

Albert Zholi: Interviste me Artsistin e Popullit Luftar Paja

Luftar Paja është një ndër artistët komik më të shquar të skenës shqiptare. Bota e tijë emocionale është kaq e gjerë dhe interesante, sa kushdo në raportin aktor-spektator e kupton se nga çdo karakter i tij buron humor, ngrohtësi...

Enkel Demi: Perjetimi live i ngjarjes se shekullit

Kur ulesh ne nje studio transmetimi dhe e di qe do te qendrosh gjate, shume gjate, duhet te perqendrohesh pa mbarim, ne menyre qe mos te leshosh veten tek emocionet e momentit. Pavaresia e Kosoves ne kete pikepamje...

Albert Zholi: Politika, profesion për burrat dhe modeli kosovar

Ka qenë një javë heroike kjo që sapo kemi kapërcyer. Një javë ku të gjithë shqiptarët kanë festuar Pavarësinë e Kosovës, një kurorëzim i luftës dhe aspiratave mëse 100 vjeccare të një populli heroik si shqiptarët. Dhe pa dyshim...

Paul Tedeschini: Rrajte aziatike te Arber Myftiut

Ne fakt me ban pershtypje hutimi, qatrafilimi, pasiguria, dyshimi ne vetevete mbi identitetin dhe kontradikta shpirtnore qe ndjen ne shpirtin e vet z. Arber Myftiu, gja qe del qarte gjate gjithe ketij shkrimi. Ai nuk e din se çka asht...

Veton Surroi: Udhetimi i gjate per ne ngjyren gri

Koreanët e Siberisë kishin dëgjuar, në të mbaruar Lufta e Parë Botërore, se po përgatitej një Konferencë e madhe e Paqes, ku do të parashtroheshin kërkesat e popujve të shtypur. Do të nisej për në këtë konferencë, dëgjuan, vet...

Kolec Traboini: Turkollaket

Ne mes te Tiranes eshte nje statuje e shemtuar e nje turkoshaku, Sulejman Pashes, ndersa Shkodra per karshillek si e kundershtoi vendosjen e bustit te Nene Terezes ne hyrje te qytetit ben kabull me ngrit ne mes te Miletbaces shtatoren e turkut...

Selim Hasanaj: Daullet bien në vesh të shurdhët

Me daten 19.02.2008 në faqen e vetë 108 teksti i TV-së shtetnore norvegjeze NRK, shkruan: " Dhuna politike inspirohet nga islamizmi ekstrem dhe kjo do jetë sfidë serioze per Norvegjinë në të ardhmen sipas PST - Politiets...

Agolli: "Pavarësia e Kosovës, një parahap për zgjidhjen e çështjes shqiptare"

Bisedat me të i bën gjithnjë aty, ulur në kolltukun bri tavolinës së rrumbullakët e të drunjtë, nga ku teksa ai flet ti mund të shohësh atë sallon të mbushur me piktura. Portreti i tij nuk ka ndryshuar shumë në vite. Një kostum elegant...

Ardian Ndreca: Kur lufta brenda llojit komunist quhet disidencë

Mund të quhej ndryshe edhe “disidenca mbrenda Bllokut”, por Blloku mbetë gjithsesi nji metaforë e lidhun gjeografikisht me nji copë territori të kufizuem, ku jetonin disa borgjez shpirtvegjël të farkëtuem në momentet e çlodhjes...

Armand Plaka: Reflektim nga një debat për Kosovën

Ndërsa Kosova po përjeton ditët e saj të para të Pavarësisë, lista e shteteve që e njohin si shtet të pavarur e sovran shtohet çdo orë. E kësaj liste iu bashkangjit kësisoj edhe Gjermania, e cila me anë të deklaratave të shumta zyrtare...

Luan Myftiu: Kosova e pavarur, model virtyti

Gëzimet e mëdha vijnë shpesh nga vuajtjet e mëdha. Gëzimi i lirisë qëndron mbi të gjitha. Sa më e madhe sakrifica për pavarësi, aq më i madh gëzimi, por dhe krenaria. Gëzimi i lirisë është një tronditje e fortë. Brenda gëzimeve...

Adnan Abrashi: Jo, nuk u kry ende, Bacë! Vëtëm ja ka nisë...

Edhe pse në thellësinë e qenies sime ndjeja një presion që intuitivisht më shpalosej si parandjenjë mangësie dhe dyshimi konfuz, assesi nuk e mohoj faktin se, edhe unë isha pjesë e euforisë së kremtimit të kësaj ngjarje të madhe...

Hysen Durmishi: Flamuri shqiptar në muze

Shumë gjak ka derdhur populli ynë ndër shekuj në mbrojtje të flamurit me shqiponjën dykrenore. Sfondi i kuq i flamurit paraqet gjakun që mbuloi çdo pëllëmbë të tokës sonë në luftërat e shumta për liri e çlirim. Ky flamur do të duhej...
Kryesore