Zekeria Cana: Është domosdoshmëri rishikimi i disa periudhave të Historisë së Shqipërisë

Në një intervistë të posaçme për gazetën “55”, akademiku i njohur kosovar Zekeria Cana rreshton disa nga periudhat ku është urgjente ndërhyrja, për të korrigjuar spekullimet e deritanishme, ndërkohë që flet edhe për rëndësinë e re që...

Albert Zholi: Papandreu dhe mesazhi për politikën shqiptare

Ditën e hënë (rezultati përfundimtar), pas dy muaj polemikash, deklaratash, hamendësish, debatesh, akuzash të ndërsjellta, lëvizje të pambarimta anekënd Greqisë, platformash, projektesh ambicioze...

Dashnorët e dosjeve

Ata që duan ta shohin kasafortën e dosjeve të mbyllur apo të hapur, janë në majat e politikës shqiptare. Vallja e dosjeve është bërë si vallja e yjeve të Lasgush Poradecit, që thotë “venë e vinë, e venë prapë. Dukuria e dosjeve është si...

Dorian Koçi: Rrugëtimi i identitetit fetar

Ekzistenca e shtetit shqiptar të vitit 13' e në vazhdim do përbente një kuriozitet të veçantë sociologjik për të gjithë ata që do ta ndiqnin nga afër, pasi kërkohej të kryhej pothuajse e pamundura, të ngrihej dhe mbijetonte...

Ndue Ukaj: Deklamimi i poezisë së Nenës Terezë në një CD

Pikërisht në 10-vjetorin e kthimit të së Lumes Nënë Tereza tek Ati qiellor, meshtari i zellshëm Don Marjan Marku, ka përmbledhur poezi, përsiatje, lutje dhe tekste të Nënë Terezës për t'i përmbledh në një CD me titull: "Nëna Terezë: Jeta...

Besim Muhadri: Zgjimi i kujtesës apo trokitje në dyert e drejtësisë së heshtur

Nga dita e vrasjes së poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi kanë kaluar më shumë se tridhjetë vjet. Gati po bëhen njëzet vjet që të njejtët ekzekutorë në qendër të qytetit të Kukësit varën poetin Havzi Nela, ndërkaq drejtësia vazhdon të...

Idriz Zeqiraj: Kamuflimet me Profilizimin Partiak

Në një emision televiziv para fushator dëgjuam prononcimet përkartëse të zëdhënësve partiak për profilizimet partiake. Një mungesë totale sinqeriteti, një përcapje irrituese për të fshehur kahjet partiake. Vëtëm zëdhënësi i Lidhjes...

Maks Velo: Kush më burgosi

Piktori i mirënjohur Maks Velo, në një intervistë për Blendi Fevziun në emisionin e tij të përjavshëm të Tv Klan, “Opinion+”, rrëfen gjithçka për jetën e tij. Arkitekt, piktor, shkrimtar, Velo ndalet që nga ardhja në jetë në Paris, vala e ndjekjes...

Fëmijët dhe abuzuesit

S'ka shumë ditë që trupi i dhjetëvjeçarit Bekim Çenga u gjet i pajetë, tmerrësisht i dhunuar nga dora dhe veprimet monstruoze të Shpëtim Zikos. Gazetat rendën të japin detajet e lajmit të kobshëm, pa marrë parasysh ndjenjat e familjes të...

Isuf B.Bajrami: Maqedonia nuk mund të ekzistojë me masat represive që i ushtron...

Në shërbim të veprimeve destruktive të politikës antishqiptare u vu ushtria dhe policia maqedonase, e cila, nëpërmjet dhunës e terrorit, bastisjeve, rrahjeve, burgosjeve, vrasjeve, kërkon të shuan aspiratën e shqiptarëve për të drejtat e...

Ylber Lili : ''Furtuna'' e Sharrit

Duke marrë në konsideratë propagandën e cila u përhap në mënyrë marramendëse lidhur me aksionin e policisë së Maqedonisë në Brodec të Tetovës, të jepej përshtypja se ndonjë dorë e zgjatur kërkonte me qiri...

Kolec Traboini: Idolet e rrejshme të pajtimit

Ka ditë që po percillet me këmbëngulje një Apel për pajtim me popullin serb, pretendim i madh në dukje por që në thelb nuk qëndron. Kryekrejet nuk merret vesh se si mund të bëhet pajtimi me serbët nëpër faqet e internetit, kur populli...

Laureta Mema: Prosti nën hijen e prostitutës…

Është abuzuar shpeshherë me numrin e prostitutave shqiptare në Evrope dhe në Shqipëri. Disa të huaj dashakeq e mbifryjnë numrin për të ulur dinjitetin e popullit shqiptar në sytë e ndonjë vendasi i cili s’ka zgjidhje tjetër veç ta kapërdijë...

Kastriot Frashëri: Zoti Topi, President i Republikës apo Prokuror i Përgjithshëm?

Presidenti Topi, ashtu siç pritej, ka nisur pa hanxhinj një fushatë mediatike për të ashtuquajturin reformim të drejtësisë, ku për hir të së vërtetës, më shumë se akte normative institucionale për vënien në binarë të kësaj drejtësie...

Xhaferr Mehmeti: Koha eshte e disa zuzareve, Atdheu eshte i Shqiptareve (Kryeministrit Berisha)

As qe kisha ndermend t’u shkruaja por me detyrojne disa gjera qe shohin vet me sy si dhe te tjera qe mesojme nga televizioni dhe shtypi. Me ka detyruar t’u shkruajme kur shohim dhe degjojme se çfare behet ne kurriz te ketij populli...

Baton Haxhiu: Kush janë këta njerëz?

Gjashtë të vrarë në Maqedoni. Një luftim brenda një feudi të krijuar shqiptar ka bërë që të rikthehemi të logjika e luftës në Maqedoni. Zgjedhjet në Kosovë. Paqartësitë, dilemat rreth statusit
dhe loja politike ka nxjerr njerëz me armë që...

Keze (Kozeta) Zylo: Diktatoret njohin vetem nje rruge: Rrugen e dhunes

Ne Pakistan ka disa dite qe eshte vendosur gjendja e jashtezakonshme e deklaruar prej Komandantit te Pergjithshem te Forcave te Armatosura te Pakistanit dhe njekohesisht President I ketij shteti, me nje popullsi me nje perqindje...

Albert Zholi: Kryeura dhe kostoja e emigracionit ilegal

Vitet e fundit skalionimi i skafeve për transportimin e klandestinëve Shqipëri-Itali është sfumuar në maksimum, për të mos thënë është drejt zeros. Por nga ana tjetër shihet një tentativë kryesisht e vendeve afrikanoveriore dhe atyre...

Ndue Ukaj: Shqipëria vendi i kontrasteve

Shqipëria, ky Kopsht shkëmbor i europës Juglindore, siç shkruante Konica është në rrugë të mëkëmbjes, pas shumë shekujve jete ne dhunë, mizëri, paperspektivë e izolim. Për mua është hera e parë që udhëtoj për në Shqipëri...

Arian Leka: Ne, fëmijët e rritur si Tom Sojeri

Në mes kam mbetur vetëm unë. Djathtas janë djemtë e mi binjakë, ndërsa majtas, thuajse tridhjetë vjet pas, është fotografia ime, ku kam dalë në moshën që kanë sot djemtë e mi...

Albert zholi: Shoqeria emancipohet nepermjet ndertimit

Cdo veper letrare nuk ka kuptim jashte kontekstit te pergjithshem letrar, kulturor e  shqirterore te nje kombi. Fije te paprekura, ose qe te kujtojne prekjen e te sjellin ndermend mesazhin...

Viktor Kadeli: Qoft mallkue kush qet ngatrrime...

Dy janë arsyet që do t’i shtjelloj gjatë faqeve në vazhdim. Arsyeja e parë merr shkas nga akuzat e disa kundërshtarëve të Berishës gjatë viteve 1992 – 1997, vite ku më i zellshmi do të ishte publicisti Frrok Çupi. Ndër shumë akuza hedh...

Vladimir Arsenijeviç: Ne sllavët dhe shqiptarët

Për të gjithë ish-jugosllavët, dhe sidomos për serbët, shqiptarët e Kosovës ishin dikur "zezakët tanë". Sot, ata portretizohen si armiqtë e betuar të Serbisë - një mit që përdoret paturpësisht nga politikanë nacionalistë, edhe gjatë negociatave...

Rrustem Geci: Domosdoshmëria e Fitores

Filozofia e mendimit dhe e pushkës vazhdon të jetë arma më sublime e popullit.Pa këtë filosofi nuk do kishte kuptim as vetëdija, as të qenit qytetar dhe i zëshëm në truallin  etnik. Pavarësia e Kosovës, dhe rrapëllimat...

Albert Zholi: Vazhdon jehona e Kongresit të dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë

Edhe pse mbushen plot një javë nga punimet e Kongresit të Dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë, jehona e tij vazhdon ende të përhapët jo vetëm në Kuvendet e Lidhjes nëpër Botë por edhe në median shqiptare, atë të diasporës, Kosovës...

Kim Mehmeti: Flamujt dhe shtizat

Gjatë kohës së socializmit, përpara komunave të Maqedonisë, kishte nga tri shtiza, në të cilat valëviteshin tre flamuj që shënonin lavdinë e kohëve të atëhershme: në mes ai i ish Federatës Jugosllave, dhe anësh ai i Maqedonisë dhe i...

Llemadeo: Deshtime shoqatash, kongrese farse...shitmendjesh allaturka...

Mjaft me me pseudoshoqata qe krijohen nga pleq vajtimtare, te cilet neper pseudokongrese demostrojne pikpamjet e tyre turkoshake deri ne urrjetje e percarje te hapura midis vllezerve shqipetare!...

Oltjana Mezini: Cfare eshte Klinika e SFI ne Spille te kavajes

Kam lexuar lajme e diskutime neper forume ne internet per nje klinike ne Spillej te kavajes.
Ne ate zone kam punuar per pak kohe per nje projekt social me te financuar nga nje Kisha Katolike. Nje zone e thelle malore, e varfer...

Dorian Koçi: Rehabilitimi i pamerituar i Serbisë

Shakaja e njohur gazetareske që qarkulloi në Evropë, pas ndarjes së Serbisë dhe Malit të Zi se “Serbia është si Nokia, sa vjen e bëhet më e vogël ”, nuk ishte një krahasim i goditur, për dy arsye. Së pari, të gjitha pjesët që ka humbur apo...

Albert Zholi: Papandreu me sytë tek emigrantët shqiptarë

Vazhdojnë fushatën e tyre parazgjedhore, tre kandidatët për postin e kryetarit të Pasok-ut Jorgo Papandreu, Evangjelos Venizelos dhe Kostas Skandalidhis. Nga Larisa, në mbledhjen e hapur në stadiumin Alkazar, Jorgo Papandreu kërkoi...

Andrea Stefani: Tani Kosova ja liri, ja vdekje!

Sa më shumë afrohet 10 dhjetori, sa më shumë bëhet e qartë se kompromisi me Prishtinës dhe Beogradit është i pamundur, aq më shumë ngrihen në etere mediatike opsionet politike dhe diplomatike që tentojnë ta shmangin Kosovën...

Turpet tona

Ka do ditë që një qytet i yni, në skaj të kufirit dhe në skaj të një rruge, e cila të çon pakkund, i rrethuar nga male të lartë, e ndien veten të lagur deri në palcë. E ndien veten të lagur nga shiu, i cili ka vendosur më në fund të shpëtojë nga gracka e...

Pse nuk realizohet iniciativa për rivarrosjen e eshtrave të ministrit të mbrojtjes, Ahmet Krasniqit?

Shtypi i djathtë në Kosovë ka bërë mirë që edhe njëherë e ka riaktualizuar zbulimin e vrasjes së Ahmet Krasniqit. Dhe këtë çështje duhet ta trajtojë vazhdimisht, përderisa kriminelët dhe urdhërdhënësit e tyre të arrestohen e të dënohen për...

Albert Zholi: Apologjia e profesionit të vjetër

Prostitucioni "zanati" më i vjetër në botë, gjithashtu është një nga temat më të përfolura në tryeza kancelarish, apo bosësh purrothithës kudo në botë. Nëse do të ndiqnim origjinën e " zanatit më të vjetër në glob " do të shkonim shume...

Halil Haxhosaj: Situata dhe intriga ne premieren e shfaqjes

Pas shfaqjes “Hanibali i nëntokës”, trupa e përzier e Teatrit Kombëtar të Gjakovës, më në fund e dha edhe premierën tjetër në skenën e sallës së madhe të Pallatit të kulturës “Asim Vokshi”. Në natën e premierës kjo sallë...

Denimi me vdekje eshte miresi

Nga Anonimi - Duke shfletuar gazeten ''Koha Jone'', shikoj si kryelajm nje foto te nje femije me titull ''I vrare dhe i perdhunuar, gjendet 10-vjecari'' dhe ndjeva nje dhimbje te fort ne zemer! Engjelli i vogel ishte perdhunuar, masakruar...vrare!

Nuri Dragoj: “Dialog” me Nënë Terezën

Nënë Tereza është cilësuar gruaja më e madhe e kombit shqiptar. Shqiptarët mburren me Skënderbeun, heroin kombëtar, i cili hapi rrugën drejt Evropës, por dhe që i tregoi se si mund të bëhet kjo Evropë. Nënë Tereza i tregoi Evropës...

Dorian Koçi: Integrimi evropian dhe regjistrimi i minoriteteve

Në prememorien që qeveria greke paraqiti në Konferencën e Londrës në 1913,mbi kufinjtë dhe popullsinë e Epirit vërehet se popullsia e kazasë së Korçës(regjistrimi i vitit 1908) numëronte “69.609 banorë nga të cilët 35.438 “grekë”...

Abdullah Prapashtica: Bojkoti i zgjedhjeve

Ata që kanë besua në “Marrëveshjen e Rambujesë” të1999 kanë pas arsye me marr pjesë në zgjedhjet e zhvilluara në tri vitet e para, pasi kanë besuar se pas tri viteve do të mbahet REFERENDUMI në të cilin Populli i Kosovës do të...

Dorian Koçi: Kundërshtimet e Rusisë

Shkrimtari i njohur çek Jarosllav Hashek,e fillon romanin e tij të famshëm “Ushtari i mirë Shvejk”,me një situatë ambiguiteti, ku personazhi kryesor Shvejku pasi merr vesh se është vrarë një Ferdinand nuk është në gjendje të...
Kryesore