Kongresisti amerikan: “Bisedat personale me Hillari Klinton për shqiptarët”

Një udhëtim në Amerikën e Jugut me Sekretaren e Shtetit Condoleezza Rice i ka dhënë mundësinë kongresistit të njohur që të bisedojë me kryediplomaten amerikane për çështjen e pavarësisë së Kosovës dhe hyrjen e Shqipërisë...

Faridin Tafallari: Cka pret I. Kelmendi, pse nuk bën kallzim penal ndaj vrasësit te Jusuf Gërvallës...

Me dhimbjen e madhe, që ndjej, për humbjen e tre Yjeve të Mërgatës, Jusuf e Bardhosh Gërvalla e Kadri Zeka, më zien dhe mëllefi i urrejtjes për ata që na tradhëtuan e i vranë trimat prapa shpine e sot hiqen si “Zotërinjë...

Remzi Basha: Prof. Ymer Berisha (1912-1946)

Pas vrasjes së Bajram Currit (më 1925) dhe shpartallimit të cetës së tij. Shabani mori të birrin dhe u vendosën në Fushë-Krujë, ku bleu tokë e shtëpi. Po atë vit atje kaluan nga Gjurgjevijku i Madh edhe dy vllëzërit e Ymerit- Binaku...

Besnik Hysa: Vitet historike?!

Me ardhjen e sistemit shumë partiakë gjatë viteve të 90-ta, të shekullit të kaluar për shqiptarët nuk mbet vit pa qenë historik. Përveç historik çdo vit cilësohej edhe si vit i kthesave e prapë kthesat nuk ndodhnin. Mund edhe të...

Vesat Haradinaj: LDK, shpëtimi juaj ka qenë mbetja në opozitë

Lidhja Demokratike e Kosovës, si një parti shumë e madhe, bashkim I vizioneve I qëllimeve të mëdha rreth qështjes shtetërore u formua në dhjetor të vitit 1989, nga një grup intelektualësh në krye me Dr. Ibrahim Rugovën...

Ekskluzive: Suzana Kuqi - Kur fillova pune...

Ndoshta sot shume pak vete do te me kuptojne dhe shume me pak do te me besojne pasi historia e shkurter qe kam per te treguar ka ndodhur jo pak por njezetepese vjet me pare kur isha vajze e re dhe sapo pata mbaruar universitetin...

Intervistë ekskluzive e poetit dhe studiuesit të njohur Gjekë Marinaj

Të bisedosh me një njeri të përmasave të tilla si Gjekë Marinaj, nuk është e lehtë, por njëkohësisht është edhe një kënaqësi e veçantë. Edhe pse një 42-vjeçar, ai është një erudit, që shkon drejtë rritjes së përmasave të...

Fatos Lubonja: Holokausti dhe persekutimi komunist

Sa here degjoj shqiptaret te mburren me faktin se, sipas tyre, ata jane i vetmi popull ne bote qe nuk i paskan dorezuar hebrenjte gjate Luftes se Dyte, me kap nje ndjenje e forte revolte. Them e forte, sepse ne te me perzihen tri revolta...

Arbën Xhaferi: A do të denacifikohet Serbia?

Gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni, takimet ndërmjet subjekteve politike shqiptare dhe maqedonase, me zyrtarët e lartë të UE-së dhe të NATO-s ishin të shpeshta. Në njërin nga to, ku merrnin pjesë z. Solana, z. Paten

Kim Mehmeti: Xhamathyesit ne lagjet e Ballkanit

Pushtetarët e Maqedonisë i ngjajnë një grupi adoleshentësh të papërgjegjshëm, të cilëve nëse nuk ua merr topin me kohë, i thyejnë të gjithë xhamat e dritareve të shtëpive në lagjen ku lozin. E të cilët rëndom luajnë futboll nëpër rrugica...

Xhaferri: Kosova, të gjitha dilemat u qartësuan në favor të pavarësisë

Në një intervistë për gazetën "Shqip", politikani më i njohur i trevave mbarëkombëtare shqiptare, Arbën Xhaferri, analizon ngjarjet e fundit në rajon. Ai shpjegon pluhurin që ngriti debati i vizave me Maqedoninë, Marrëveshjen e Majit...

Mexhid Yvejsi: Kosova ne dimer (+ replike nga Kol Shkodrani)

Pleqtë po thonë se jemi në arbain, tue dalë në hamsin… Kosova në dimër, si edhe në çdo stinë, terrin e ka mbi shpinë, ku shumica e shqiptarëve jeton në varfëri, duke u ngri, duke u mërdhi, duke e pritur të shkretën pavarësi…

Koço Danaj: Megjithatë, do të bashkohen…

Në rajonin e Ballkanit ka më shumë se një dekadë që fuqitë e mëdha, po riparojnë gabimet e së kaluarës. Ato gabime, para një shekulli u realizuan me të drejtën e forcës. Por duke qenë të tilla, krijuan një rajon artificial me...

Adnan Abrashi: Edhe në gjuhën diplomatike, pse jo haptazi, Shqipëri etnike?

Një herë, në një takim privat dhe shoqëror që kam pasur me një politikan të rangut të lartë të lidershipit kosovar, të cilit, për shkaqe të kuptueshme nuk do t’ia zbuloj identitetin e plotë, e pyeta si miku-mikun dhe pa dorëza...

Behar Gjoka: Martin Camaj i ndëshkuar gjuhësisht

Në historinë e hershme dhe moderne të letërsisë shqipe, figura e Martin Camajt, aq e shumanshme në kontribute shkencore dhe atdhetare, e veçmas në krijimtarinë e gjerë letrare, ka hyrë në shtegtimin e letrave shqipe dhe ka bërë...

Bardh Frangu: Topi në Kosovë

Vërtet vizita në Kosovë e presidentit Topi ishte një ngjarje më shumë se politike. Opinionet në përgjithësi ishin të mira. Kishte improvizime dhe folklor të tepruar, por realisht ky është niveli ynë. E rëndësishme ishte që presidenti Topi...

Besnik Prishtina: Mos i mbyllni debatet pozitive per temat tabu

Temat të cilat behet tabu dhe nuk lejohet diskutimi rreth tyre, bëhen ose kanë pretendime për imponim të dhunshëm të një mendimi njëdimensional ose ato tema janë aq shumë të satanizuara sa kushdo që fletë mbi përmbajtjen...

Qemal Sakajeva: (Mos)Përdorimi zyrtar i fjalorit pushtues

Është e pasaktë thënia, “Serbia e ka humbur Kosovën”. Këtë gabim e shqiptojnë mjaftë analistë, por dhe politikanë e diplomatë, madje edhe në Shqipëri. E humbur quhet diçka që ka qenë e jotja dhe, për shkaqe të ndryshme...

Drita Braho: Portreti i patriotit Remzi Basha

Edhe pse skane kaluar shume kohe nga ajo dite kur shqiptaret nga e gjithe bota u mblodhen ne ate salle te madhe te kongreseve,emocionet dhe mbresat na ndjekin si ne diten e pare.Ishte me te vertete me shume se nje takim madheshtor...

Adnan Abrashi: Sindromi ''Leming'' Kosovar?!

Filozofi Antik Grek Sokrati, dikur i ka mesuar nxenesit e vete se rruga e vetme permes se ciles duhet te shkohet gjate kerkimit te se vertetes, eshte, kure, se pari, te analizohet dhe vihet ne pyetje edo bindje qe e kemi mbeshtetur forte...

Reshat Sahitaj: 7 minutat e fundit

Iliri nuk donte ta besonte, se përballë kishte vdekjen. Nuk mund ta imagjinonte, që pikërisht njeriu, të cilit i kishte shpëtuar jetën, papritur ia kishte drejtuar revolen dhe po e kërcënonte me vdekje. Në të njëjtin fshat ishin rritur...

Ben Andoni: I bie me...Topin

Në një banderolë, që është poshtë "Grand"-it, është e shkruar keq "Mirëseardhe zotëri president". Si për të përforcuar shqipen e rëndë, dritat në shkronjat e hotel "Grand"-it mungojnë dhe në një cep shkruajnë vetëm Prish.i.. Por, të...

Gazmend Kapllani: Shënime nga Kosova (II)

Në sheshin qendror të Prishtinës, bora është e shumtë dhe kalimtarët të pakët. Shoferët e taksive të shumta, duke pritur klientët që nuk duken, përpiqen të mbrohen nga acari duke u strehuar brenda taksive të fikura. Pasojat e krizës...

Xhavit Haliti: Administrimi i pavaresise se Kosoves

Në prag të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, që tashmë është tepër e afërt, vazhdojnë të jenë prezente dy opsionet kundërvënëse të politikës ndërkombëtare në miratim ose për mosmiratim të saj. Diferenca dhe kundërshtia mes...

Baki Ymeri: Dhelpra e Ballkanit

Çuditemi se si Serbia nuk ka qenë në gjendje deri tani të kuptojë se sot një shtet duhet të jetë së pari i civilizuar, i ndritur si një diell, që të mund ta tërheqë botën e errësirës në dritë,  në mënyrë të lirë, por jo t’i tërheqë me forcë...

Bahtir Hamza: Proteste kunder recensioneve dhe komenteve te falsifikuara

Në web-faqen zemrashqiptare.net, paraqitet UDB-ashi, shqiptar kosovar nga Isniqi i Deqanit, tani banor i Prishtinës.Flori Maxhun Bruqi, FLORI Maxhun BRUQI,duke tulatur sytë e pulitur shkruan në emër të prof.dr.Haki.S. DEMJAHES...

Besim Muhadri: Tradita hasjane e shkrimit të shqipes

Siç dihet, dokumentet e para të shkrimit të gjuhës shqipe i hasim që nga shekulli XV, përkatësisht që nga Formula e pagëzimit me autor Pal Engjëllin (1462), ndonëse gjurmë apo dëshmi të shkrimit të gjuhës shqipe datojnë edhe më herët...

Behram Hoti: Gjakmarrja nuk shëron plagët e zemrave dhe shpirtrave njerëzorë

Në vitin e madh të pajtimi kombëtar 1990-1992,në Kosovë u falen mbi 1700 gjaqe dhe po aq plagë e ngatërresa. Mirëpo, që nga viti 1992 e deri në vitin 2000, duke i përfshirë edhe vitet e luftës së lirisë (1998-1999) u falën edhe shumë...

Alfred Papuçiu: Kujtim për një njeri të letrave (Tuni Papuçiu)

Në datën 23 mars 2002 u mbushën 80 vjet nga dita e lindjes së të paharruarit tonë Tuni Papuçiu. Ai u nda nga ne, papritmas, një ditë të fillimit të qershorit 1975, pa mbushur 53 vjeç. Larg nesh. Në Shkodër, midis miqsh e dashamirës...

Genc Llakaj: Kundërkombëtari Maks Velo

I drejtohem armikut të kosovarëve dhe të lebërve, të shiturit fund e krye, millosheviçianit-nikolasgeixhian, qerratait Maks Velo! I drejtohem armikut të Kombit Shqiptar, Maqis Velonaqis!
Në botimin e tij “Ese për diktaturën...

Adnan Abrashi: Disa iluzione të politikës kosovare

Si ithtar i flaktë i ekzistimit të teorive konspirative në botë, gjithnjë e më tepër mbështes dyshimin tim të bazuar se, në mesin e shumë vendeve dhe rajoneve tjera të botës, edhe Kosova e jonë e mjerë, është bërë viktimë dhe poligon...

Nirvana Pistulli: Një vullkan i urtë që shpërthen nga zemra e Shqipërisë

Vitorja është një vullkan energjie, e mbushur me jetë dhe forcë, një qenje e brishtë të cilën jeta që në ditët e para të saj e mbushi me dhimbje. Një vullkan që nuk mundi të shpërthente, e mbushur me poezi që nuk mund t’i këndonte...

Sokol Balla: Më mirë në Fyrom, apo në t’ Sat’om?

Kam patur shumë reagime pas shkrimit tim tek Anti-shqiptari në Mapo javën e shkuar. Dikush më tha: “Sikur kishe folur me mendjen time”. Njerëzit e thjeshtë, mendojnë shumica ashtu si unë. Se akti i vendosjes së vizave ishte qesharak...

Bamir Topi: Shqiperia, Kosova, Evropa dhe integrimi

Asambleja Parlamentare, së cilës unë i drejtohem, është forca më dinamike në shtrirjen e bashkëpunimit evropian për të gjitha shtetet demokratike në mbarë Evropën. Ajo është ndërgjegjja e Evropës. Si Asambleja e Parë Evropiane...

Maksim Zotaj: Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar...

Selim Hasanaj: Rrugaqët e internet kafeve...

Dje me 21.01.2008 pasi lexova artikullin per ato "shqiptare" që ishin martue me serb neper fshatrat e Serbisë unë reagova me një koment. Dhe reagimi im buronte nga shpirti sepse nuk munda të besoja ate që e lexoja. Unë nuk e njof...

Gjon Keka: A po afrohet ora e Pavarësisë!

Kosova është konsideruar nga Bashkësia ndërkombëtare si udhëkryq historik dhe kulturor i Europës, gjithashtu edhe si nyja gordiane e Ballkanit. Tani t’i hedhim një vështrim kronologjik proceseve që kanë ndodhur në veçanti...

Edita Kuçi - Ukaj: Legjitimi i jovlerave

Dihet mirëfilli se tranzicioni politik më së tepërmi godet dhe deformon kulturën, si pjesën me të fisme të një kombi. Këtij fakti nuk ka mundur t’i përvijohet as kultura shqiptare në Kosovë. Ajo është e goditur pamëshirshëm....

Paul Tedeschini: Qendrimi antishqiptar i Doktorit ne Philozofi (Ph-D) Olsit Jazexhi!

Se pari persa i perket pyetjes se pare qe shtron ne kete shkrim se “z. Peter Prifti qe eshte nga Rehova e Kolonjes dhe historian, cfare eshte ne origjine? grek, vllah apo cka?”, une mendoj se simbas pikpamjeve tona europerendimore...

Ekskluzive: Qazim Namani - Fusha e Kosovës, fusha e kështjellave

Rreth ubikimit të qytetit mesjetar CASCOVA[1] kemi të dhëna nga studiues të ndryshëm. Disa studiues  shqiptarë i përqafuan hipotezat e studiuesve serbë duke  menduar se ky emërtim ka...
Kryesore