FBKSH: Komunikatë Nr. 5

Sekretariati Vendimmarrës i Kryesisë Qendrore të Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), në mbledhjen e tij të jashtëzakonshme, të mbajtur dje (04 Maj 2008), pasi mori në shqyrtim gjithë aktivitetin e ...

Paul Tedeschini: Nji keshill zotni Blerim Gashanit: Studjoje Historine!

Une personalisht nuk e kam lexue romanin “Të jetosh në ishull” te Ben Blushit dhe as nuk e kam pà programin “Zonë e lirë” te Arian Çanit. Per kete aresye nuk marr pjese ne diskutimin e tyne. Une po i referohem vetem...

Skender Korça: Hasmëritë fetare – “Gjendje e nderë”

Detyrë më urgjente pa dyshim është roli dhe kontributi i qytetarit në troje shqiptare si i artë dhe i pazëvendësueshëm, për të evituar rreziqe dhe situate që nuk na takojnë, motive që na bëjnë dhe të shkrujmë për apel e jo për shitje...

Baki Ymeri: Ja se kush janë ata që na e përgjakën historinë!

Ionel Iulian-i thekson se Bullgaria dhe Serbia që krijohen pas ekspansionit osman, ishin troje të rumunëve të lashtë në jug/perëndim të Danubit, të cilat Miron Costini i përmend përmes sintagmës Mizia dhe pjesë e Ilirisë...

Milazim Arifi: Përgjigje z. Kadri Mani

Zotëri Kadri Osmani me kënaqësi e mora këtë “flakaresh” nga ju edhe pse ky “flakaresh” i ngjante në tërësi asaj thënie popullore “hidhërohu në gomarin dhe rrafë samarin”. Paraprakisht do t”ju them një gjë:Nëse i keni përcjellë shkrimet...

Skender Korça: Gazetaria e frikës dhe e klanit

Në gazetari kur publokohen gjërat me transparencë dhe të publikohen  pa asnjë montazhë ashtu se si kanë qenë, dihet se do kemi një dhimbje të një mbledhje komemorative në Kosovë. Do vdes nje e vërtetë bashkë me gazetarin...

Edlira Gjoni: Kërkohet një fè (Opinion / Mbi romanin e Ben Blushit)

U prekën në sedër myslimanët? U krekosën ortodoksët? Apo u përfol kot a plot autori Blushi? Libri artistik i politikanit të suksesshëm të PS-së ngjalli polemika nga ato që prej vitesh nuk kishim parë të gëlonin në Shqipërinë...

Selim Hasanaj: Shkrim ofendues dhe njerzit e ndytë

Ishin vitet 1989 e deri vonë në 1995 kohë kjo kur neve mergata shqiptare në Skandinavi e posaqërishtë ajo në Norvegji kur na mungonte informimi dhe kontakti me vendlindjen. Neper strehimoret e refugjatve antenat...

Shqipëria Etnike/Viti VII nr. 1/ Nistor-Shkurtor-Larcor - 2007

Publicitet: Për më shumë, provo në tastier dhe shkruaj www.kosova.de, pastaj kliko në Diskussionsforum, për të gjetur trumbetarët harbutë, të cilët, tashmë shtatë vjet, pa reshtuar i bien borisë furishëm dhe nëpër faqet...

Mehdi Hyseni: Gëzimi dhe lumturia e kotë e Hoxhës së ''Luginës'' për Serbinë ''Evropiane''!?

Shqiptarët kanë nevojë për hoxhallarë dhe priftërinj besimtarë, të drejtë, guximtarë, të urtë, përparimtarë, patriotë dhe atdhetarë të vendosur dhe të frytshëm (që për mbrojtjen e interesit të përgjithshëm kombëtar dhe...

Selim Hasanaj: 45 dite burg ne Norvegji per nji shkrim te Rilindje

Pra lexues i nderuem tani po e shkruej epilogun e angazhimit tim per ta ndal dhe hjek nga biblioteka dhe libraritë romanin LELA të Erling Pedersen të cilin ky e kishte shkrue me instruksionet e Enver Gashit. Edhe shkrimin që do ...

Skender Korça: 1 Maji komunist dhe ai demokrat

Për ironi të fatit, kohë më parë nën rregjimin komunist festohej 1 Maji me manifestime kulturore, ishte i ngulfatur   zëri për të të kërkuar drejta sa më të mira për puntorët. Ishte Maj komunist, që sa për dallim edhe sot nuk është...

Ali Podrimja: Aventura, shkaku i dinjitetit

Ishte çështje kombëtare dhe do ishte e turpshme të tërhiqja. Ne shqiptarët kurrë nuk kishim vepruar në bazë të besimeve. Të gjithë kishim qenë tok ndaj të keqes. Tek e fundit Nëna Tereze ishte e të gjithëve. Nga Roma...

Muharrem Sfarqa: Merkel - Sarkozy një duet harmonik për Evropën e Bashkuar

Qyteti i Aachenit të Gjermanisë sot ishte mikpritës i një numri të madh burrështetasish të Evropës, të cilët morën pjesë në ceremoninë solemne të ndarjes së çmimit më prestigjioz të Evropës "Karli i Madh", i cili kësaj radhe iu dha...

Shyhrete Gosalci: ''Pakoja Ahtisaari'' dhe gozhda e Nastradinit...!

Kjo, "Pakoja    Ahtisaari"  na i  ka nga ngatruar keq punet. Nga njera ane Kosova shpallet e pavarur ,nga ana tjeter askush nuk respekton sovranitetin e saj. Shikoni se  c' fare po ndodh: Shteti i vetquajtur "Maqedoni", jo vetem...

Besnik Prishtina: Letër mikes Dr. Luljeta Pula

E nderuara Lule, sot me 1 Maj 2008 krejtësisht rastësisht duke i shfletuar faqet e internetit hasa në një shkrim të viteve të 90 ku flitej për një vizite tënde në Nju Jork për çështjen e Kosovës. Aty e gjeta edhe adresën tënde...

Skender Korça: Ne Oher pa Kosovën, “flasin edhe për Kosovën

Në këtë panoramë joemoncionale, të mbështetur mbi realitetin tonë të dhimbëshëm, është e nevojshme për çdo problem të futemi drejt e në temë, të mos vlerësojmë kornizën e tij, por “pikturën” që përmbanë brenda...

Selim Hasanaj: Tradhtarët qenkan të shumllojshëm

Këto ditë të vështira kur Drenica Martire digjet e bahet shkrumb nga forcat e cmenduna të lugatve të Ballkanit, në Norvegji del nga shtypi romani per të rinjë " LELA " i shkrimtarit Erling Pedersen nga qyteti Larvik. Rumani...

Ilir Çumani: Xhuliana Luli, Jetimja e harruar…

“Padashur pashë emrin tënd të shkruar/, Në gurin e një  varri të vithisur/, Nga mendja ime ishe krejt i shuar/, Si një qiri i vjetër i braktisur…/”. Nuk  e di përse këto vargje të të madhit Dritëro Agolli më erdhën ndërmend, tek po...

Selim Hasanaj: Kush janë viktimat e Evropës

Në gazeten ditore ma të madhe në Norvegji VERDENS GANG që nifet me shkurtesen VG , me 18.08.1998 ishte botue artikulli me titull SERBET VIKTIMA DHE MARTIR TË EVROPES që per autor kishte serbet; Bozhidar...

Kim Mehmeti: Shqiptaret grinden, Gruevski sundon

Nga gjithë llojet e politikanëve, më të bezdisshëm dhe më të pavlerë janë ata që mendojnë se janë të domosdoshëm për popullin e tyre. E politikanët e tillë dominojnë në shoqëritë ku rrugët drejt së ardhmes janë aq të ngatërruara...

Skënder Shkupi: Kombi dhe Politika

Një nga shqetësimet e mëdha të opinionit publik shqiptar këto dy-tri javët e fundit ka qenë i ashtuquajturi "incident i Himarës". Një kryetar bashkie, i zgjedhur nga PBDNJ, bashkoi zërin e tij, jo krejt papritmas, me një turmë...

Adnan Abrashi: ''Ftofja'' edhe ti Tadiqit, Hashim - Vizitoje Luginën e Preshevës?

Me rastin e festës ortodokse të Pashkëve, vizita e fundit e ashtuquajtur private e Tadiqit në Kosovë,  si dhe lejimi i papenguar i “kalërimit” të tij dhe shumë të tjerëve nga Serbia në territorin, sikur thuhet, “të pavarur dhe sovrane...

Skender Korça: Divergjenca dhe konvergjenca e partive politike te koalicionit PDK-LDK

Historia jonë politike e pasluftës në arkivin e vet të kësaj kohe dhe atë modernitetit që sot ka, nuk e di a është PDK apo LDK brenda vetes me kapacitete të shkëlqyera të dhuntisë së njeriut politikan për të udhëhequr dhe për të...

Adnan Abrashi: Ti nuk je ti, ti je ti në ty!

I tërë Universi ose sistemi ynë solar është një hapësirë e madhe dhe e pakufishme e evolucionit. Ky sistem në konstruksionin e vet është i shtatëfishtë dhe përfshin botën materiale bashkë me gjashtë shtresat tjera jomateriale, të...

Kadri Mani: “Qelimja”- nuk figuron në Kur’an, është e shpikur nga sahanlëpirësit!

I nderuari Kryeredaktor zotni Gëzim, duke ju falënderuar për shkrimet dhe ngushëllimet e botuara te Agjencia juaj e lajmeve Zemrashqiptare, po ju raportoj për përfundimin njëjavor të ngushëllimeve për vëllain tonë të ndjerë, Avdiun...

Baki Ymeri: Gazeta Shqiptari në 120 vjetorin e saj (1888-2008)

Për të rrëshqitur nga tema, ngjitemi mbi një porosi të shenjtë: që Qeveria e Kosovës në bashkëveprim me faktorin nndërkombëtar, të konvokojë debat parlamentar për zëvendësimin e termit Kosovë me termin Dardani...

Skender Korça: Optimizmi i ndryshimeve dhe pritjes në Kosovë

Një klasë politike kudo në botë por edhe në Kosovë mundet të kthehet në shëmbëlltyrën më te keqe të vesit politik, të natyrës pa moral politik, të përfshirjes në krimin politik dhe ekonomik, në shëmbëlltyrën e modelit më...

Mentor Nazarko: Islamiket dhe pavaresia e Kosoves

Vetëm pak ditë më parë, gjatë një tubimi për ditëlindjen e Profetit Muhamet, kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Selim Muça, e konsideroi si mjaft të rëndësishëm vitin ku kemi hyrë, që na dhuroi pavarësinë e Kosovës...

Selim Hasanaj: Ministrit të Punëve të Jashtme të Norvegjisë

Këtë leter ja pata dergue Shefit të atëhershem të Diplomacisë Norvegjeze në gjuhen norvegjeze. Tani të perkthyem po e bajë publik në zemrashqiptare.net, djali i këtij ministri sot asht Kryeminister i Norvegjisë dhe quhet Jens...

Begzad Baliu: Kosova - Fundi i një padrejtësie historike

Universiteti ”Eqrem Çabej” në Gjirokastër, më 4 prill 2008, organizoi një konferencë shkencore ndërkombëtare kushtuar Kosovës: gjuhës, historisë, kulturës, zhvillimit të saj në rrjedha të shekujve, statusit juridik dhe perspektivës së

Skender Korça: Himni i Republikës së Kosovës

Shpesh është thënë hapur: Demokracia që propagandohet kudo në hapësirën kosovare është një mashtrim që vazhdon t’i bëhet popullit shqiptar në Kosovë, pa e vrarë mendjen se ku është pikëmbrritja në rrugën pa krye...

Agim Bacelli: Hitleri & Arabët

Arabet janë popull i cuditshëm, (mos më shani, nuk është vetëm mendimi im) ata në kohë pushtimi, këndojnë më shume për pushtuesit se sa per veten e tyre. Sa më i egër të jetë pushtimi aq më të urtë dhe më të mirë janë ata dhe...

Nafi Baxhaku: A janë Vehabitë Kanceri i fesë Islame?

Arrestimi i disa Vehabistëve në Sanxhak, për shkak të dyshimit se kishin formuar kampin terrorist, me siguri se ka shkaktuar shqetësim në opinionin kosovar. Për këte arsye përfaqësuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës...

Altin Goxhaj: Një leksion i përbotshëm për bashkëjetesën fetare

“E di që ka shumë njerëz që thonë se, në qoftë se unë do kisha zgjedhur luftën para paqes, Voskopoja do shpëtonte. Nuk do pendohem deri sa të vdes dhe sikur të kem njëqind jetë do të bëj prapë të njëjtën gjë. Voskopoja...

Adnan Abrashi: Fjalët dhe (pa) rëndësia e tyre

Që nga mëngjesi e deri në mbrëmje, ne jetojmë dhe e vejmë në lëvizje veten me fjalë. Ka shumë njerëz që edhe kur flenë flasin. Andaj, ne edhe kur flemë, jemi të ngarkuar me fjalë. Fjalë, fjalë, vetëm, fjalë... Siç duket, nuk ka...

Paul Tedeschini: Kosovart duhet ta ndajne shapin nga sheqeri! (III)

Tash mbas Pamvarsise se shumepritun te Kosoves u aprovue ma se fundi Kushtetuta e Kosoves, simbas te ciles ne Kuvendin e Kosoves do te zane disa vend-karriga ne Kuvend edhe minorancat me origjine afro-aziatike, turke...

Albert Voka: Rrënjë të përbashkëta rumuno/shqiptare (I)

Derisa sllavët e kanë përqafuar krishtërimin para 1.000 vitesh, rumunët, arumunët dhe shqiptarët, përmes stërgjyshërve të tyre trako/ilirë, janë të krishterë që nga paraqitja e kësaj feje. Prej këtu dhe buron tolerance e rumunëve për t’u...

Ali Podrimja: Gjonlekajt

Pranoj se nga Gjeka, botues kryesisht në gjuhën angleze i veprave kapitale nga letrat shqipe siç është “Kanuni i Lekë Dukagjinit” i Gjeçovit, veprat madhore të Faik Konicës si dhe të shumë të tjerave, zbulova atdhetarizmin...

Ardian Ndreca: Ndryshimi i përceptimit të “shqiptarit” jashtë atdheut

Ka ikë koha kur shqiptari përceptohej si rreziku numër nji i popullatës paqsore dhe të qetë të vendeve mikpritëse.Por vetë “shqiptari” asht nji ide abstrakte pa bazë konkrete në vetvete, pse shqiptarët zakonisht sapo lindin...
Kryesore