Rakip Megjuani: Ardhacakët serbë (II)

Nova Enciklopedia. A-K. V.Karagjiq Beograd 1997. Fq.481: Dardanët fis Ilir, popullonin krahinat rreth Moravës Jugore, Ibrit dhe Toplicës, nga Shkupi në jug e deri në Nishë në veri. Fq.929: Teritori i Kosovës në kohën...

Selim Hasanaj: Istogu dhe rrethina nga vitet 1981 - 1999

Në vazhden e shkrimeve të mia per Istogun po shkruaj edhe pak  per disa raste të veqanta, ngjarje dhe individ të caktuem të cilet per të mirë apo per të keq u dalluen me veprimet e veta dhe mendojë se emnat e tyne duhet të shkruhen...

Paul Tedeschini: Mbylli diskutimin me Shukrije Bunjaku – Manin!

Shprehja e juej “Po ju nuk jeni i vetmi që i besoni fashizmi!!” ne shkrimin tuej te dates 05-04-2008, nuk perputhet me asnji rresht te shkrimit tem te dates  05.04.2008. Per kete aresye une mbylli çdo diskutim me ju...

Engjëll Koliqi: Në Marcianise të Kazertës u arrestua trafikanti ndërkombëtar i drogës Xhevair Malaj

Siç ka njoftuar dje agjencia rajonale e lajmeve "Caserta News", mbas përcjelljes profesionale dyvjeçare, karabinierët e atjeshëm kanë ndërmarrë një akcion të furishëm kundër trafikantëve të drogës, të njohur në tregun...

Fatos Lubonja: Gërdeci dhe opozita

Në një nga takimet e tij të këtyre ditëve të fundit me banorët e Gërdecit kryetari i PS Edi Rama, duke u folur atyre në emër të opozitës u tha: “ne” (kupto Partia socialiste) dhe “njerëzit tanë sipërmarrës”do të bëjmë çmos...

Gjergji Koja: Hapja e dosjeve, Shqipëria e fundit

Shqipëria renditet në vendin e fundit nga të gjitha shtetet ish-komuniste për sa i takon hapjes së dosjeve për bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit. E ndërsa në shumicën e vendeve ish-komuniste ky proces është mbyllur, dhe në të...

Ismail Kadare: Jam përpjekur të arratisem edhe dy herë nga Shqipëria

“Diktaturat janë si britmat e zeza. Nuk iket kollaj prej tyre”. Këtij citati të shkurtër të shkrimtarit Ismail Kadare i paraprin një rrëfim mbi përpjekjet e tij për t’u larguar nga Shqipëria. Ishin dy tentativa arratisje, për të cilat ai vetë...

Haradinaj: Kam besuar në drejtësi

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i sapo liruar si i pafajshëm nga Tribunali Ndërkombëtar i Hagës për Krimet e Luftës në ish Jugosllavi, në një intervistë ekskluzive për BBC-në, ka deklaruar se lirimi i tij ka...

Kristina Rasi: Shqipërinë do ta bëjme!...

Përkundër përpjekjeve të pareshtura të armiqve tanë, dhe të qarqeve të brendshme  reaksionare; që popullin tonë ta mbajnë të pushtuar, pasi e  kishin copëtuar në gjashtë pjesë, shtresat e ndryshme popullore, atdhetare...

Primo Shllaku: Gjuha shqipe pa gegnishten asht si gjuha shqipe pa tosknishten

Poet me nji zâ te vetin poetik, Primo Shllaku asht nji ndër autorët e letërsisë shqipe që gjatë diktaturës nuk kishte gja për me thanë. Mbas kësaj kohe, jo vetëm nëpërmjet krijimtarisë letrare, por edhe n’intervista – si kjo që...

Besnik Prishtina: Fenomeni i qeverive të trefishta në Republikën e Kosovës

Populli Shqiptar nën sundimin e Jugosllavisë u nda dhunshëm mes 3 republikave dhe ai u qeveris nga tri lloj instancash. Nga pushteti Lokal, pushteti republikan dhe nga pushteti federal! Pas Demonstratave të vitit 1981...

Shpëtim Alimeta: Gjuha Shqipe dhe politikat e organizuara institucionale

Në familjen e popujve te Europes jane te rralle popujt qe kane paguar kaq shtrenjte te drejten per te jetuar i lire e me dinjitet ne sy te qytetrimit Europian, sa populli shqiptar. Akoma me te rralle jane popujt qe kane patur nje gjuhe...

Shukrije Bunjaku - Mani: Vija kombëtare dhe antikombëtare shqiptare

Zotni Paul Tedeschini, citimi juaj “  Vetem nji pohim i jueji nuk me perputhet me faktet historike te shekullit te kaluem  te periudhes 1937-1944.”- e para, ai nuk është pohim imi, por kompilim imi nga autori “Remzi Basha: Qyqja...

Intervistë me humoristin dhe komentatorin sportiv Veli Rada

E gjeta në prova duke u përgatitur për Mbrëmjen Festive “40 vjet humor”, kushtuar 65-vjetorit të tij. Në këtë shfaqje do të përmblidhen pjesët më të bukura humoristike të 40 vjetëve karrierë të z.Rada si dhe pjesë të reja të cilat...

Rakip Megjuani: Ardhacakët serbë (I)

Libri Historia e shteteve dhe e të drejtave të popujve jugosllavë bot. Beograd, përkth. Prishtinë 1979 grup aut. serbosllavë f. 7 shkruan : Në gjysmën e dytë të shek. VI fiset sllave gradualisht e populluan edhe krahinën e Alpeve...

Paul Tedeschini: Nji pyetje dashamirse zojes Shukrije Bunjaku - Mani!

Si shqiptar qe kam jetue per gati tane jeten ne burgun e madh te diktatures komuniste te quejtun “Republika Socialiste e Shqipnise” une nuk jam ne dijeni per çka vllaznit tone shqiptar m’at ane kufinit kane vuejt nen ortakun Tito te...

Memet Bushi: Letër e hapur komunitetit intelektual dhe Qeveritar të Kosovës

Të jesh kohanik i ngjarjeve që janë në vazhdimësi, është pak vështirë të zbërthehen elementet të cilët e përbejnë  momentin në të cilin formësohet ardhmëria shekullore e këtij populli, të vuajtur ndër shumë shekuj, në të kaluarën...

Adnan Abrashi: LDK-AAK, mundësia e një unioni të ri partiak me Ramushin??!

“Dita e mirë tregohet në mëngjes” thotë populli. Të udhëhequr nga porosia e kësaj urtësie, dhe bazuar në rrjedhën e ngjarjeve nga muajt e para, vitin 2008, me të gjitha gjasa, duhej konsideruar si viti më i favorshëm për gjithë kombin...

Selim Hasanaj: Demostratat 1981 në Istog, pushteti pushtues, serbomalazezet dhe shqiptarët e pushtuem

Moti shumë moti kam pas idenë të shkruej per këtë periudhë dhe ngjarjet e saj në Istog , pra nga 30.prilli 1981 deri më qershor - korrik 1999, por disi isha i pasigurtë se a ja vlenë kjo dhe a do jenë shkrimet e mia të cilat i bazojë...

Xheladin Hamza: Poezi për Ramushin

Kosovë nuk të lejojnë Dielli të shkëlqejë mbi Ty
Ujqit nga të gjitha anët tërbueshëm ulërojnë
Shumë të etshëm për gjakun Dardan janë
Trimat lindin që të mos vdesin kurrë
Ulëroni egërsira ulëroni sa të doni...

Selim Hasanaj: Urime ftesa për antarsim në NATO atdheu im, shteti im dhe populli im

Lajmi nga samiti i ALEANCES SË ATLANTIKUT që po mbahet në Bukuresht të Rumanisë se Shipnisë ju degue ftesa per antarsim në këtë aleancë, per popullin shqiptarë kudo që ai asht ishte lajmi ma i mirë i shekullit . Ky mund...

Deklaratë publike nr. 6 e zëdhënësit politik të FBKSH

Kosova Lindore (Presheva, Medvegja dhe Bujanoci) iu shkeputën trungut amë -Kosovës dhe iu aneksuan Serbisë.  Më 1 dhe 2 mars 1992 sovrani popull i kësaj krahine shqiptare, përmes formës më demokratike - referendumit popullor...

Ndue Ukaj: Nga mesha me 17 shkurt 2008 ne Zvicër

Me rastin e Pavarësisë së Kosovës në Will të Zvicrës, në organizim të Misionit Katolik Shqiptar më 17.02.2008, në ora 13 – u kremtua mesha e Shenjtë, nën drejtimin e Imzot Llucjan Avgustinit, në të cilën meshë morën pjesë shumë...

Selim Hasanaj: Dhuna dhe represaljet mbi popullin shqiptare ne Istog pas demonstrates se 1981

Meqense patriotet si Shaban Mani e Qerim Demaj kishin ba edhe të pamunduren që ta shpetojnë popullaten e vetë nga burgu dhe denimet per demostraten e mbajtun me 30 prill 1981 në Istog politika serbomalzezomaqedone në...

Intervistë me kryetarin e Frontit për Bashkim Kombëtar, Prof. Dr. Bashkim Mitrovica

Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është krijuar më 4 dhjetor 1999, mënjëherë pas shpërbërjes së UÇK-së, që ishte çlirimi dhe bashkimi kombëtar, për të cilin betim kishin rënë djemtë dhe vashat shqiptare...

Arjan Konomi: Shqiperia e dyte 

Shqipëria është i vetmi vend në botë që kufizohet me veten e saj. E thënë ndryshe ajo kufizohet me territore historikisht shqiptare, pjesa më e madhe e të cilave popullohet më shumicë dërrmuese ende sot nga shqiptarët. Tërësia e kësaj...

Kadri Mani: Letër e hapur z. Fehmi Kelmendi, arsimtar

Po të përgjigjem në dy letrat pa data (datat e vulës të postës janë:19.8.1998 dhe 24.8.1998): vetë titulli i letrës „Përgjigje sipas kokës edhe brisku.“- është një titull pa kuptim, i një gjysmanalfabeti; në fund të titullit nuk vihet pikë...

Besnik Prishtina: Respekt familjeve patriotike

Në vitet pas përfundimit të luftës, vetëm është krijuar tradita që muaji Mars i teri kalon në shenjë të kujtimeve mbi Dëshmorët e Kombit. Historia e jon kombëtare është përplot luftëra e beteja dhe duke filluar nga Epoka e Gjergj Kastriotit...

Adnan Abrashi: Krenari është të jesh nacionalist?!

Nga të gjitha fjalët e terminologjisë së popullarizuar politike, gjithnjë më ka pëlqyer termi NACIONALIST, e veçanërisht NACIONALIST SHQIPTAR. Kur nuk jam ngurruar të paraqitem se jam ky, përkundrazi...

Agim Gashi: Vinë Skyfterat

Vinë Skyfterat moj nanë
Për hava,
Qil dritaren moj nanë-
Du me i pa...

Kristina Rasi: Intervistë me udhëheqësin e Lëvizjes  Vetëvendosje, Albin Kurti

Rrjeti i Aksionit për Kosovën (KAN) është formuar në vitin 1997. Ai u ringjall në konferencën "Drejtimet e reja" të mbajtur në Prishtinë nga 8-13 korrik 2003. Në këtë mënyrë KAN e siguroi vazhdimësinë me anë të një fillimi të ri...

Nazmi Rudari: Poezi përditëshmërie

Zbrita në Frankfurt e mora një avokat
Zbrita në Frankfurt e mora edhe nje përkthyes
Edhe dy përkthyes
Edhe tre përkthyes
Përkthyes për gjithe gjuhet e botës...

Paul Tedeschini: Mbeshtes Konferencen e Vendeve Islamike per “Mosnjohjen e Pamvarsise se Kosoves”!

Lexova shkrimin “Deklarata e Kajros dhe Beteja për njohjen e pavarësisë së Kosovës” te publikuem ne gazeten online http://kosova.albemigrant.com/?p=1614 ku pjesa ma e randesishme asht kjo: ...

Baki Ymeri: Fushata rumune për njohjen e pavarësinë e Kosovës<BR>

Duke iu referuar situatës në Ballkan, themeluesi i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Arbën Xhaferi, deklaron më sa vijon: „Shikuar historikisht serbët dhe grekët kanë atakuar trupin tonë duke tentuar ti shfarosin shqiptarët...

Paul Tedeschini: Tokat shqiptare mbrohen nga Bashkimi Europian!

Tokat shqiptare do te shkeputen definitivisht nga lidhjet euro-lindore dhe afro-aziatike dhe do te perfshihen ne Bashkimin Europian, i cili do ti mbroje. Te gjithe ato shqipfolsa antishqiptar, mbeturina te hordhive osmane, qe kan nostalgjì...

Avni Klinaku: Gjigantët e historisë dhe liliputi&nbsp; i pavarësisë

Duke ditur se historianët e publicistët tanë të njohur nuk do ta marrin mundimin t’i përgjigjen H. Matoshit për shkrimin e tij skandaloz dhe duke pasur parasysh temën e prekur nga ky publicist, pa as më të voglën përpjekje që ta marr...

Ismail Kadare: “Ja e vërteta për komisionin e diktaturës që dënonte shkrimtarët”

Ismail Kadare ka qenë dje në Shkodër. Në mesditë, i rrethuar nga miq e adhurues të letërsisë, i ka ndalur hapat në një banesë të veçantë, shtëpia e shkrimtarit të njohur shkodran, Filip Shiroka, e cila tashmë është shndërruar në një...

Selim Hasanaj: Vëllaznit Afrim dhe Bashkim Meshi - Kreshnikët e Nëngurrës së Istogut

Sot me 24 mars mbushen nand vite që kur në luften heroike fyt per fyt me policet serb ranë heroikisht dy djemet ma të mirë të fshatit Nengurrë ish Lubozhdë e Istogut. Afrim dhe Bashkim Meshi ishin dy djemet e bacës...

Kadri Mani: O anglez, mos u bëj anglez!!

Kur dikush s’kupton apo shtiret se s’kupton, i thonë, gjithandej: mos u bëj anglez! Në pyetjen se kush e ka organizuar këtë emision të pistë, shund, (e që nuk ia ka qëlluar kurrkund!), më thonë se e ka organizuar- një anglez!! ...

Adnan Abrashi: Heshtja e popujve është mësim për mbretër

Si një ithtar i flaktë i ekzistimit të shumë teorive konspirative në botë, dita më ditë po bindem se, që nga hyrja e trupave të NATO-s dhe instalimit të pushtetit të UNMIK-ut në Kosovë e deri në këto çaste të shpalljes së pavarësisë, pas...
Kryesore