Adnan Abrashi: Disa iluzione të politikës kosovare

Si ithtar i flaktë i ekzistimit të teorive konspirative në botë, gjithnjë e më tepër mbështes dyshimin tim të bazuar se, në mesin e shumë vendeve dhe rajoneve tjera të botës, edhe Kosova e jonë e mjerë, është bërë viktimë dhe poligon...

Nirvana Pistulli: Një vullkan i urtë që shpërthen nga zemra e Shqipërisë

Vitorja është një vullkan energjie, e mbushur me jetë dhe forcë, një qenje e brishtë të cilën jeta që në ditët e para të saj e mbushi me dhimbje. Një vullkan që nuk mundi të shpërthente, e mbushur me poezi që nuk mund t’i këndonte...

Sokol Balla: Më mirë në Fyrom, apo në t’ Sat’om?

Kam patur shumë reagime pas shkrimit tim tek Anti-shqiptari në Mapo javën e shkuar. Dikush më tha: “Sikur kishe folur me mendjen time”. Njerëzit e thjeshtë, mendojnë shumica ashtu si unë. Se akti i vendosjes së vizave ishte qesharak...

Bamir Topi: Shqiperia, Kosova, Evropa dhe integrimi

Asambleja Parlamentare, së cilës unë i drejtohem, është forca më dinamike në shtrirjen e bashkëpunimit evropian për të gjitha shtetet demokratike në mbarë Evropën. Ajo është ndërgjegjja e Evropës. Si Asambleja e Parë Evropiane...

Maksim Zotaj: Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar...

Selim Hasanaj: Rrugaqët e internet kafeve...

Dje me 21.01.2008 pasi lexova artikullin per ato "shqiptare" që ishin martue me serb neper fshatrat e Serbisë unë reagova me një koment. Dhe reagimi im buronte nga shpirti sepse nuk munda të besoja ate që e lexoja. Unë nuk e njof...

Gjon Keka: A po afrohet ora e Pavarësisë!

Kosova është konsideruar nga Bashkësia ndërkombëtare si udhëkryq historik dhe kulturor i Europës, gjithashtu edhe si nyja gordiane e Ballkanit. Tani t’i hedhim një vështrim kronologjik proceseve që kanë ndodhur në veçanti...

Edita Kuçi - Ukaj: Legjitimi i jovlerave

Dihet mirëfilli se tranzicioni politik më së tepërmi godet dhe deformon kulturën, si pjesën me të fisme të një kombi. Këtij fakti nuk ka mundur t’i përvijohet as kultura shqiptare në Kosovë. Ajo është e goditur pamëshirshëm....

Paul Tedeschini: Qendrimi antishqiptar i Doktorit ne Philozofi (Ph-D) Olsit Jazexhi!

Se pari persa i perket pyetjes se pare qe shtron ne kete shkrim se “z. Peter Prifti qe eshte nga Rehova e Kolonjes dhe historian, cfare eshte ne origjine? grek, vllah apo cka?”, une mendoj se simbas pikpamjeve tona europerendimore...

Ekskluzive: Qazim Namani - Fusha e Kosovës, fusha e kështjellave

Rreth ubikimit të qytetit mesjetar CASCOVA[1] kemi të dhëna nga studiues të ndryshëm. Disa studiues  shqiptarë i përqafuan hipotezat e studiuesve serbë duke  menduar se ky emërtim ka...

Adnan Abrashi: Diaspora shqiptare - Bastion i pamposhtur në ruajtjen e vlerave tona kombëtare

Të ballafaquar me varfërinë dhe nevojën e sigurimit të kafshatës së bukës nga kurbeti - si shkak ekonomik, dhe të presioneve të terrorit të pandërprerë antishqiptar të regjimeve të ndryshme sunduese - si motive politike...

Albert Zholi: Lufta e dytë botërore dhe ligji absurd i luftës i Greqisë

Lufta e dytë  botërore  ka  hyrë  nëpër analet  e historisë  si lufta më e egër që ka  parë  historia  e njerëzimit. Në këtë  luftë jo vetëm  që u  vranë rreth  50 milionë  njerëz, por kjo luftë  do të  kujtohet  me  dhimbje  dhe me  interes...

Besnik Boletini: Vetëvrasjet në Kosovë pse?!

Shoqëria jonë po kalon nëpër situata dhe probleme të shumta dhe nga me të ndryshmet, mund të themi së është bërë një oqean problemesh si papunësia, varfëria etj., etj. Këtyre brengave pas luftës iu bashkangjit edhe fenomeni i...

Gazmend Kapllani: Shënime nga Kosova

Në Prishtinë bën shumë ftohtë. Kosovarët thonë se kanë vite që nuk kanë parë një të ftoht të tillë. Në shëtitoren kryesore të qytetit duhet të jesh i kujdesshëm kur hedh hapat se mund të gjendesh befas në ajër. Askush nuk e pastron...

Ardian Ndreca: Të varrosun mes plehnash

Mes vorreve të Pashko Vasës, Luigj Gurakuqit, Migjenit dhe Shqipnisë asht ngrit nji perde e randë dhe helmuese tymit me qëllim me pengue që kujtimi i veprave dhe i idealeve të atyne burrave të mund të ndikojë sadopak në jetën...

Selim Hasanaj: Shqiptarët në Norvegji

Ishin fillimet e vitit 1989 kur erdha per herë të parë nga fshati im Nengurra e Istogut në Jönköping të Suedisë dhe aty më priti miku im i vjeter zotni Nazim Shatri. Si sot më kujtohen ditet e para të jetës së azilkerkuesit në strehimoren...

Lorenc Rabeta: A duhet dënuar Ramush Haradinaj?

Shkruante Volteri më shumë se 200 vite më parë: "Të vrasësh është e ndaluar; kështu që të gjithë fajtorët dënohen, në mos kanë vrarë në masë e nën ritmin e trumbetave". Megjithëse kanë kaluar më shumë se dy shekuj nga koha...

Abdullah Zeneli: Mos predikoni kot, o ju profanë

Reagim ndaj shkrimeve “Mendimi i lirë” me mbititull “Me sebep” dhe nëntitull “Mendimi i lirë përfshin edhe të drejtën e të gabuarit.Mirëpo, nuk e përfshin të drejtën e shprehjes së urrejtjes, të fyerjese të gënjeshtrës” me autor...

Edita Kuçi-Ukaj: Interviste me kompozitorin e madh Akil Koci

Të bashkëbisedosh me Akil Kocin, për veprimtarinë krijuese të tij, do të thotë edhe të flasësh për një fenomen të rrallë të muzikës shqipe që i ka dhënë nder e dinjitet kombit shqiptar në rrafshin universal të muzikës dhe të artit muzikor...

Në Shkodrën që po ikën

"Hapi sytë, a ktu e gjete me kalu!". Një shkodran i vjetër, i stërpikur gjithandej me baltë, nuk pranon t‘ia hapë rrugën një goxha fuoristrade që ngulmon të kalojë se s‘bën në shtegun e vetëm të kalueshëm që ka mbetur. Jemi në...

Isuf B. Bajrami: Çështja Çame duhet zgjidhur drejt!

Gazetarë grekë në Uashington kanë tentuar dy ditë më parë të imponojnë qëndrimin e vendit të tyre lidhur me pozicionin e Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përbri ndodhet Memorandumi Kundrafashist Çam i vitit 1947...

Sabri Godo: Jeta ime, nga lufta me partizanët tek takimet me Berishën

Përmes një interviste për gazetën “SOT” republikani Sabri Godo, një fëmijë e rritur në kohën e Mbretit Zog, një adoleshent i rritur mes çetave partizane, një burrë i fortë dhe rezistues nga sigurimit të regjimit komunist dhe një i moshuar...

Lazër Radi: Kosova i lindi intelektualët që i duheshin ndërsa Shqipëria i shkatërroi ata që i kishte...

Jeta ka gjithmonë momente të caktuara që ndikojnë në të. Kur ju tregoni për të shkuarën tuaj, nuk mund ta fshihni që ajo ka pasur një moment të tillë. Mua më duket se pikërisht kjo ikje tragjike nga Kosova përbën fatin dhe fatalitetin tuaj...

Lek Previzi: “Kur flas me vete.”

I mendueshem vështroj hanen kalimtare,
Aq ma e zbehtë dh’e largët ajo më duket
Ndërsa shtegton mes yjeve vetmitare
E dalëngadalë pas maleve zhduket...

Kim Mehmeti: Deren e te shurdherit duhet ta hapesh vete

Përderisa elitat politike të etnitetit maqedonas kërkonin rrugë nga më të pamundshmet që me çdo kusht të arrijnë qëllimet e tyre, që t‘ia lehtësojnë popullit të vetë rrugëtimin drejt sforcimit të boshtit kurrizor etnik, politikanët shqiptarë...

Selim Hasanaj: Akademi përkujtimore për dyvjetorin e presidentit Dr. Ibrahim Rugova

Dje me 18.01.2008 me fillim në oren 17.00 në Sarpsborg të Norvegjisë nen patronatin e Degës LDD në Norvegji dhe ne perkujdesjen dhe pregatitjen personale të Kryetarit të kësaj dege zotni Selim Hasanaj u mbajt Akademi...

Arian Çani: Aq mirë na e bënë maqedonasit…

Në fakt, është shumë e çuditshme kur mendon se si Mal i Zi është akoma i vetmi vend ku shqiptarët hyjnë lirshëm pa pasur nevojë për vizë apo ndonjë dokument tjetër, përveç pasaportës së tyre. Sepse Maqedonia e kuptoi më në...

Frrok Çupi: Rreziku që vjen nga Edi Rama

Në historinë tonë të afërt,  psikoza e formatuar sipas modelit “Përtej jush jam unë”, ka ardhur të paktën tri herë. Hera e parë, por në mes të historisë së keqe, ka ndodhur në vitin 1929, që lidhet me Benito Musolinin. Ky, pasi...

Besim Gerguri: Konferenca serbe në Londër që u shndërrua në farsë teatrale

Dje disa lobistë pro-serbë mbajtën një konferencë në Central Hall Westminster të Londrës, me të cilën tentuan të diskreditojnë çështjen e pavarësisë së Kosovë dhe të njollosin shqiptarët. Por e tërë konferenca dështoj në mënyrë teatrale...

Ndue Ukaj: Pavarësia e Kosovës zgjedhje për gjitha palët

Afërsisht dhjetë vite më parë fillova të studioja pranë Universitetit të Prishtinës. Ishte e ndaluar, për ne, studentët shqiptarë të studionim në gjuhën tonë, prandaj ne nuk kishim mundësi të studionim në objektet tona, ngase ato ishin në disponim...

Alfred Papuciu: Dita na e ben boten atdhe

Shkas per kete shkrim ne keto dite para festave te nentorit, u be miku im nga Kosova Sami Avdullahi. Duke mbajtur ne krah djalin e tij, Gentin e vogel qe shihte varur ne mur flamurin kombetar, ai me dhuroi nder te tjera...

Romeo Gurakuqi: Kosova pas 10 dhjetorit 2007

Më 1 nëntor 2007, Nënsekretari amerikan i Shtetit, i treti në rangun e këtij institucioni, Nicholas Burns, zhvilloi një leksion të hapur publik në një nga auditorët e London School of Economics and Political Sciences, një ndër shkollat...

Lek Previzi: Persekutimi komunist i nji familje patriote ne Shqipni!

Se pari, une nuk kam qene as humorist as drejtues artistik apo estrade, qe te perfshihem ne ate bisede, dhe as me ka perzene kush prej atdheut. As nuk jam marre as merrem me politike e partina. Qe prej 1990 gjendem ketu...

Paul Tedeschini: Nuk ka “Histori Mjeksie Shqiptare” pa Dr. Kadri Kerçikun!

Do te ishte e tepert te filloj me shkrue ketu per qytetin 2400 vjeçar te Shkodres, brì Liqenit te Shkodres, kalase se Rozafes, malit Tarabosh, lumit Buna dhe lumit Drin, qe ka qene kryeqendra e Ilirise, vend-qendrimi i mbretenve ilir...

Albert Zholi: Intervistë me Minsitrin e Punëve, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Z. Kosta Barka

Përsa i përket marrëveshjeve reciproke të sigurimeve shoqërore, si një nga problemet më të mëdha që shqetësojnë me të drejtë emigrantët tanë, pasi zgjidhja e këtij problemi do të thotë zgjidhje përfundimtare e problemit të...

Alfred Papuçiu: Te shprehesh kulturen tende

S'ka shume kohe qe isha ftuar ne kishen e Sakre-Ker per nje koncert te Krishlindjeve, te realizuar nga Koralja Ibéro amerikane ne Gjeneve. Grupi i 36 koristeve te 18 kombeve quhet "Kantares". Ai drejtohet nga Alfredo Lavalley...

Bahtir Hamza: Rexhep Qosja është Hija e vet zotit

Kur zihet në gojë emri i Profesor Rexhep Qosjes ata që e duan kombin duhet të ngriten në këmbë, ndërsa për të tjerët vlen thënia e Qosjes:”Vdekja më vjen prej syve të tillë”. Rexhep Qosja është profeti ynë i kombit ...

Ago Nezha: Kanuni vepron, kur drejtësia mungon

Kriminaliteti është një sëmundje e trajtuar, por e pakuruar dhe e pashëruar. Kjo situatë kritike na bën të kërkojmë që të transformojmë peizazhin politik dhe të riformohet drejtësia e nëpërkëmbur në vitet e pluralizmit. Jemi dëshmitarë...

Ardian Ndreca: Kush e bjen masonerinë në vendin tonë?

Kreu i Grand Orient-it vjen në Tiranë, deri këtu asgja për t’u shenjue, jemi vend i lirë dhe të gjithë mund ta vizitojnë vendin tonë. Por Mjeshtri i madh i nji prej lozhave ma të randsishme nuk asht dokushdo, pse vetë shoqnia sekrete...

Ylli Polovina: Skenderbeu, ky gjeneral i vjeter i NATO-s

Komisioni Parlamentar për Politikën e Jashtme, më 15 janar miratoi në parim një projektrezolutë lidhur me anëtarësimin në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Votimi pro ishte unanim. Pozita dhe opozita ishin të një mendjeje...
Kryesore