Pse nuk realizohet iniciativa për rivarrosjen e eshtrave të ministrit të mbrojtjes, Ahmet Krasniqit?

Shtypi i djathtë në Kosovë ka bërë mirë që edhe njëherë e ka riaktualizuar zbulimin e vrasjes së Ahmet Krasniqit. Dhe këtë çështje duhet ta trajtojë vazhdimisht, përderisa kriminelët dhe urdhërdhënësit e tyre të arrestohen e të dënohen për...

Albert Zholi: Apologjia e profesionit të vjetër

Prostitucioni "zanati" më i vjetër në botë, gjithashtu është një nga temat më të përfolura në tryeza kancelarish, apo bosësh purrothithës kudo në botë. Nëse do të ndiqnim origjinën e " zanatit më të vjetër në glob " do të shkonim shume...

Halil Haxhosaj: Situata dhe intriga ne premieren e shfaqjes

Pas shfaqjes “Hanibali i nëntokës”, trupa e përzier e Teatrit Kombëtar të Gjakovës, më në fund e dha edhe premierën tjetër në skenën e sallës së madhe të Pallatit të kulturës “Asim Vokshi”. Në natën e premierës kjo sallë...

Denimi me vdekje eshte miresi

Nga Anonimi - Duke shfletuar gazeten ''Koha Jone'', shikoj si kryelajm nje foto te nje femije me titull ''I vrare dhe i perdhunuar, gjendet 10-vjecari'' dhe ndjeva nje dhimbje te fort ne zemer! Engjelli i vogel ishte perdhunuar, masakruar...vrare!

Nuri Dragoj: “Dialog” me Nënë Terezën

Nënë Tereza është cilësuar gruaja më e madhe e kombit shqiptar. Shqiptarët mburren me Skënderbeun, heroin kombëtar, i cili hapi rrugën drejt Evropës, por dhe që i tregoi se si mund të bëhet kjo Evropë. Nënë Tereza i tregoi Evropës...

Dorian Koçi: Integrimi evropian dhe regjistrimi i minoriteteve

Në prememorien që qeveria greke paraqiti në Konferencën e Londrës në 1913,mbi kufinjtë dhe popullsinë e Epirit vërehet se popullsia e kazasë së Korçës(regjistrimi i vitit 1908) numëronte “69.609 banorë nga të cilët 35.438 “grekë”...

Abdullah Prapashtica: Bojkoti i zgjedhjeve

Ata që kanë besua në “Marrëveshjen e Rambujesë” të1999 kanë pas arsye me marr pjesë në zgjedhjet e zhvilluara në tri vitet e para, pasi kanë besuar se pas tri viteve do të mbahet REFERENDUMI në të cilin Populli i Kosovës do të...

Dorian Koçi: Kundërshtimet e Rusisë

Shkrimtari i njohur çek Jarosllav Hashek,e fillon romanin e tij të famshëm “Ushtari i mirë Shvejk”,me një situatë ambiguiteti, ku personazhi kryesor Shvejku pasi merr vesh se është vrarë një Ferdinand nuk është në gjendje të...

Pierre-Pandeli Simsia: Cdo behet me ish maturantet?!

Fillimi i vitit te ri shkollor i gjeti te gezuar dhe me buzen ne gaz gjithe nxenesit e shkollave. Ajo buzeqeshje u ndje me teper tek ata vogelushe, qe u ulen per here te pare ne bankat e shkolles ne klasen e pare dhe tek ata nxenes, te cilet...

Besnik Prishtina: Censura, gazetaria e regjimit dhe zgjedhjet fiktive

Në makinerinë propagandistike të diktaturës të ish regjimit titosist të Beogradit gjithmonë rolë kryesore kanë pasur gazetarët e regjimit. Ata e kanë arsyetuar politikën destruktive, veprimet plaçkitëse ekonomike, terrorin gjyqësor...

Isuf B.Bajrami: Epiri dhe Përkatësia Etnike e Epirotëve

Epiri është toka klasike dhe vatra e një populli tepër të lashtë. Që në muzgun e kohërave,në gadishullin ballkanik endeshin pellazgët të mbuluar me një vel misteri. Mitologjia thotë se ata ishin “njerëzit e parë”. Bile helenët, të cilët ...

Pierre-Pandeli Simsia: Kur fëmijët nuk e njohin shqiponjën e flamurit

Kush jeton në Sh.B.A. dhe i është dhënë mundësia të aplikojë për t'u bërë  qytetar amerikan, ka mësuar se, një ndër 96 pyetjet e testit, është të flasësh  për Flamurin Amerikan; kush janë ngjyrat e tij, çfarë tregojnë yjet në flamur, sa yje...

Laureta Mema: Vallja e mllefit…

Përse mllefosemi ne emigrantët shqiptarë? Nga malli për atdheun, gjuhën, kulturën, familjen, kujtimet…? Malli imagjinar shkarkuar në mllefe? Mllefet e një jete të shtyrë kaq zhurmshëm e dhunshëm nga padrejtësia. Se ishte padrejtësi...

Politika përballë afatit të 10 dhjetorit

Nuk e kam fjalën vetëm për politikën kosovare, por edhe për atë ndërkombëtare. Si mes tyre, edhe brenda vedit, si politika në Kosovë, ashtu edhe politika ndërkombëtare, ndajnë mendime të ndryshme lidhur me kuptimin që bart 10 dhjetori...

Isuf B.Bajrami: ANDALLAJIA (Shkëmbimi)

Kjo fjalë e huaj në jetën e popullsisë shqiptare të Çamërisë hyri dhe i solli aq shumë shqetësime, dhimbje, gjak e lot. Përkthyer në gjuhën shqipe do të thotë shkëmbim. Me siguri kjo nuk ka të bëjë me shkëmbime mallrash apo ekuivalentesh...

Albert Zholi: Bota dhe ndarja ekonomike

Sigurisht që paraja është  një shpikje e njeriut. Ashtu si shpikjet e tjera, nuk është diçka e  keqe  apo e gabuar  në vetvete. Në të vërtetë  nuk është asgjë tjetër  veçëse një mjet shkëmbimi. Prandaj, kur përdoret siç duhet, ajo mund të...

Pse shoqëria po obsedohet materialisht?

Shoqëria shqiptare tashmë është plotësisht nën “ethet” e sëmundjes universale të shoqërisë moderne. Edhe ne si gjithë të tjerët jemi dhënë tërësisht pas pjesës materialiste të kënaqësive të jetës. Natyrisht në një farë shkalle jemi të detyruar...

Dorian Koçi: Patriotizmi i vakët shqiptar

Kur diplomati finlandez Ahtisari shpalli planin e vet për Kosovën, qeveria shqiptare nxitoi ta njihte si të vetmen alternativë pa bërë kritikën më të vogël për të, edhe pse plani në vetvete përmbante një radhë paqartësish përsa i përket statusit...

Tahir Gecaj: Bojkoti i zgjedhjeve – zgjidhje e natyrshme dhe reale

Sipas traditës frenge një „burrështetas“ apo thënë me qartë një udhëheqës politik do të duhej të posedojë „Sens de l`action“, pra ta ketë ndjenjen për të ndërmarrë veprime adekuate në raport me rrethanat përkatëse politike, qofshin...

Alla cortese attenzione del Signor Albert Zholi!

Quando e come vi siete conosciuti con l'Albania per la prima volta? Tramite i libri scolastici, le conversazioni, o la tv, oppure leggendo qualche libro di qualche ...

Laureta Mema: Iste!

Izmi po na ndjek kokëfortë, gjithnjë e më shumë tekanjoz dhe imponues në lojën ripërtëritëse të rrjetës shumëkuptimshme ku na tund e na shkund formulat magjike të tij: Amerikanizmi, Bush-izmi, globalizmi, humanizmi...

Refleksion mbi disa teza të rrezikshme

Këto ditë më rastisi të isha pjesëmarrës në referatin e një prej autorëve më të njohur në fushën e politikave dhe konflikteve etnike dhe ish-këshilltar i një numri të madh shtetesh që kanë pasur probleme me pakicat etnike brenda kufijve...

A është në rrezik harmonia fetare?

Letra e hapur e 138 klerikëve nga çdo sekt mysliman drejtuar liderëve të krishterë për paqen e madhe midis dy besimeve, në të cilat përfshihet më tepër se gjysma e popullsisë së botës, mund të përbëjë fillimin e procesit më të...

Flet piktori i madh Iranian dhe ambasadori i paqes Masrur Imani

Masrur Imani "fëmijë arti" ka lindur në Teheran 18.06.1938. E ëma ka qene violiniste e shquar dhe prejardhja e tij është nga familja e Shahut. Studimet i ka mbaruar ne Oksford për inxhinieri. Aktualisht jeton në Trieste. Jeta e tij...

Leke te reja e leke te vjetra!

Nga Shqiptari - Shume gjera shkojne ne drejtimin jo te duhur ne Shqiperine tone te dashur, nje nder keto eshte edhe Leku shqiptar. Edhe pse i ka rene vlera dhe gjera me vlere nuk blen me te, por shqiptaret perdorin Euro apo Dollare, mendoj se duhet ndryshuar...

Shfaqja zgjati ca si shumë

“Mjaft”-i nuk mundi të ishte lëvizja civile e inspiruar prej ëndrrave të kristalta të disa të rinjve të shkolluar, as një përpjekje për të zgjuar apatinë qytetare dhe për t`i mësuar ata se duhet të reagojnë, kur shteti shkel atë që Rusoi e quajti kontratë sociale...

Arbër Xhaferi: Të tepërtit

Zoti u dhashtë të gjithëve një jetë të tillë. Asgjë nuk më duhet, askujt nuk ia kam frikën dhe mendoj se nuk ka njeri më të pasur dhe më të lirë se unë... Qëkur më dërguan nga Rusia këtu, që në ditën e parë u bëra tekanjoz, asgjë s'doja...

Kastriot Frashëri: Kur Presidenti i Republikës flet si OJQ!

Çuditë në këtë vend, mesa duket, nuk paskan të sosur. Më i fundit, i vetërreshtuar në këtë teatër komik të politikës shqipe, mbushur me aktorë të tipit “Kreshnikët e ZMQ-O(J)F”, është vetë Presidenti i Republikës, Bamir Topi.Megjithëse...

Pierre-Pandeli Simsia: Kur do te kthehemi ne Shqiperi?!

Ne ikem atehere nga Shqiperia ne fillimin e viteve 90-te, duke shqyer dyert e ambasadave te huaja dhe duke kacavjere e gjakosur ne kangjellat e hekurta te mureve rrethues te tyre. Ne ikem atehere si te babezitur drejt shteteve te huaja...

Albert Zholi: Kuvendi i Italisë - Të shohim me vëmendje zhvillimet në atdhe dhe problemet e diasporës.

Kuvendi i Italisë, për zgjedhjen e delegatëve për në Kongresin e dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë,  u zhvillua ne qytetin e bukur te Triestes (datë 07.10.2007),nën drejtimin  e një prej kryetarëve të saj zonjës Vitore Stefa-Leka tashmë e njohur...

Krizat martesore dhe vetflijimi i dikujt

Marrëdhëniet e martesës duket se në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën, kanë hyrë në një krizë me përmasa të frikshme. Krizë që i ka rrënjët tek problemet e shumta ekonomike, tek tradhtia dhe tek qerthulli karakterial i shoqërisë që...

Skenderbeu 1…2…3

Ne qender te Tiranes gjendet shtatorja madheshtore e kryetrimit qe per nje çerekshekulli sfidoi suksesshem Perandorine Osmane - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut, veper e skulptorit te famshem shqiptar, Odhise Paskali. Shatorja paraqet...

Nuri Dragoj: Roli i familjes në parandalimin e shthurjes morale

Prostitucioni në vendin tonë ka marrë rrugët dhe po shkakton një plagë, e cila do të kërkojë kohë për t’u mjekuar. Janë hapur qindra motele, të cilat mbahen me paratë e fituara nga marrëdhëniet seksuale në rrugë jashtëmartesore. Motelet...

Shqiptari i madh dhe shqiptaret e vegjel!

Nga Drejtesia - Terbimi eshte semundje e rende. Nga terbimi e humb shpirterisht egzistencen. Mbetesh dicka praktike e rendomte qe hijeshine nuk e le ne kete planet! Sulmohet shqiptari me i madh qe eshte gjalle sot dhe nje nder kokat me te medhaja gjate te gjitha kohrave...

Laureta Mema: ''Maloket'' e diskriminuar…

''Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkatërrojnë Tiranën'', flitej 15 vjet më parë kur unë isha pjesë e morisë së malokëve që vershuan drejt kryeqytetit, me rënien e diktaturës. Po çfarë do të thotë te jesh ‘malok’ në shqip? Varet nga...

Vetëm të rinjtë? Po të moshuarit?

Janë shumë fenomene sociale të jetës moderne në Shqipëri që po disfavorizojnë dukshëm të moshuarit. Kjo dukuri sociale e margjinalizimit të njeriut në moshën e pleqërisë, pikërisht në momentin që ai më shumë se kurrë ka nevojë të...

Premiera e një shfaqje

Nga Halil  Haxhosaj - Janë disa herë që ky produksion shfaq drama dhe filma në Zvicër me aktorët e vet, të cilët nuk janë vetëm shqiptarë dhe zviceranë, por ka në mesin e tyre edhe polakë, gjermanë, çekë, etj. Aktori dhe regjisori i njohur nga Kosova, Adem Kicaj...

Ndue Ukaj: A i kontribuon procesit të statusit të Kosovës debati për shamitë islame?

Titulli i këtij teksti, krejt logjikshëm do të mund të ishte tjetër, si përshembull: ai i ndihmon Kosovës theksimi i tepër i identitetit islam dhe cilat janë konsekuencat nga ky mbitheksim? Kjo pyetje ka një përgjigje të qartë dhe të kuptueshme...

Laureta Mema: Të mëdhenjtë dhe fati ynë!

Në artikujt e shumtë në shtypin shqiptar në lidhje me zgjedhjet, OSBE dhe ODIHR gjithmonë kanë fjalën e fundit duke u shfaqur si Zoti atje lart. Unë nuk dua këtu të përgënjeshtroj aspak punën e vëzhguesve të huaj apo të minimizoj sadopak...

Kerthiza apo Jatagani

Duke pare zellin e madh me te cilin po rimekembet e tere historia, si dhe dalja e mjaft figurave te shuara e te harruara edhe ne po perpiqemi te sjellim nje ndihmese, ne mbeshtetje te studimit te letershkruesit Skender Jasa, botuar ne...
Kryesore