Selim Hasanaj: Grate shqipfolse dhe sulmuesit serb ne Budve te Malit te Zi

Para se të fillojë të shkruej pak per rastin e naltpermendun u mendova mirë dhe idenë time per të shkrue dhe shfrye mllefin tim në shpirt nuk po kamë qare pa e vu në leter se per ndryshe po pelcas nga inati. Si po duket në Shqipni derisa disa...

Paul Tedeschini: SHBA dhe Pamvarsia Kosovare; Venediku dhe Pamvarsia Shqiptare!

Kot flasin fjale te mdhaja bombastike dhe prrallisin disa vende afro-aziatike si mbrojtes demek te “kauzes kosovare” ne nji kohe qe ato vete nuk po mund te zgjidhin as problemet e tyne ma te vogla. Po njashtu flasin e prrallisin...

Baki Ymeri: Admirimet e Bushit dhe demokratët e Çaushit

Rumania mund ta njohë, megjithatë, pavarësinë e Kosovës”, është titulli i artikullit të gazetës bukureshtare Cancan (20 shkurt 2008). Sintagma ndërlidhet me fjalët e këshilltarit presidencial për çështje të Mbrojtjes, Constantin...

Arbën Xhaferi: Autorizmi i fshehur

Pas çlirimit, të huajt, kryesisht nga vendet perëndimore, kanë shpeshtuar ardhjet në Kosovë në kuadër të përpjekjeve, që me përvojat e tyre t'u ndihmojnë kosovarëve që t'i tejkalojnë vështirësitë e trashëguara nga e kaluara. Këto...

Selim Hasanaj: Pse jemi kështu cfarë jemi

Lexojë këto dy tri ditët e fundit librin SHTEGTIM I SHQIPEVE të autorit Imri Trena  dhe pershkrimi i disa ndodhive  në kampin e refugjatve në Maqedoni si dhe sjelljet e disave në strehimore në Norvegji , që zoti Trena...

Ditari i Hillari Klintonit për shqiptarët

Një shtet i ri po lind në Europë në vendin e dardanëve të vjetër. Më në fund Shqipëria nuk do të ankohet se rrethohet nga shtete prej të clave ka pësuar sulme, pushtime dhe mënxyra të tjera historike. Mbasi nga Kosova, visi...

Veton Surroi: Zbulimi i dytë i mitrës së botës

Në tregun e gjelbër të Prishtinës, atë të shitjes me shumicë, çdo mëngjes mbërrin kamioni me karota të freskëta, ende të lëngshme dhe të shndritshme të Myzeqesë. E mbaron shpejt shitjen e tyre dhe sallatave të tjera të freskëta...

Baki Ymeri: Profesor Xhelku Maksutit në 77 vjetorin e ditëlindjes së Tij

Me rastin e shtëdhjeteshtatëvjetorit të lindjes Suaj (8 Mars 1931),  Ju urojmë nga zemra Gëzuar Ditëlindjen! Me këtë rast, përkujtojmë me respekt kontributin Tuaj pesëdhjetëvjeçar në fushë të afirmimit shkencor dhe publicistik...

Myftar Memia: Dy duar për një krye!...

Baca Shlëzen mjekërbardhë
vuri dorën strehë mbi ballë
mrrolshëm foli disa fjalë:
-shih bre vëllain tonë në atë anë
kapluar e kanë disa dimra të randë...

Kryetari i Dardanëve të Norvegjisë mbajti fjalimin kryesor në tubimin e Pavarësisë në Frederikstad

Fjala e urtë e popullit thotë: KUSH PRET DHE KA DURIM FITON, neve pritem dhe ja na erdhi FITORJA. Sot neve po festojmë LINDJEN E SHTETIT TË KOSOVËS. Por per të ardhë deri këtu u desht shumë mund dhe sakrifica...

Gazeta sllavo-maqedonase "Veçer" dhe dezinformatat e saj

Skenari i kësaj  shkresë trilluese vërtitet rreth gjoja një "dokumenti" i derguar redaksisë së Veçerit që u sigurua nga ana sllave pas djegjes banditeske të ambasadës amerikane në Beograd e ku "dëshmohej" gjoja këtë fakt. Edhe nëse do...

Fillimet e ndërgjegjësimit në Serbi

Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe reagimit "spontan" të asaj që kryeministri e cilësoi si "mllef dhe hidhërim", pas ambasadave të thyera, linçit publik politik ndaj atyre me mendime tjera politike, si dhe thirrjes deklarative për...

Bujar Nishani: Përgjigje letrës së Lubonjës

Si gjithherë e lexova me shumë vëmendje Letrën tuaj të hapur të botuar në gazetën KORRIERI.Së pari , si qytetar i këtij vendi më lejoni t’ju shpreh konsideratën për kontributin që ju jepni në sensibilizimin publik të çështjeve apo...

Fatos Lubonja: Letër e hapur ministrit të rendit Bujar Nishani

Ka kaq kohë që lexoj nëpër shtyp e dëgjoj nëpër mediat mburrjet për sukseset që ju, si mazhorancë në pushtet, keni arritur në luftën kundër krimit të organizuar. Ndërkaq këto ditë mediat afër jush dhe ato opozitare ndaj...

Telegrame ngushëllimi

Lajmi shumë i hidhur se dhjetë minuta pas mesnate në liqenin e Farkës në afërsi të Tiranës tragjikisht humbën jetën 16 qytetarë të Shqipërisë, na ka goditur thellë në shpirt. Duke e ndarë dhimbjen bashkë me Juve dhe familjarët...

Hajdin Islami: 7 Marsi - Dita e mësuesit në Republikën e pavarur të Kosovës

Nëse me fillimin e shkollimit në shqip ka filluar vetëdijesimi, atëherë pavarësia e Kosovës është një kurorëzim i atij vetëdijesimi. Dita e Mësuesit, për realitetin në të cilin ndodhet shteti ynë i ri i Kosovës, ka domethënien e një feste...

Kastriot Myftaraj: Kosova si shtet-«pulë e fërguar» dhe kombi shqiptar si rast i veçantë shtetformimi

Kur pashë për herë të parë flamurin e ri të Kosovës, ku paraqitet harta e Kosovës në ngjyrë të verdhë, në një sfond blu, kjo, edhe për shkak të formës që ka harta e Kosovës, më bëri asosacion me një pulë të fërguar, sipas asaj...

Vramëni, po gjakun mblidhmani se do tu duhet fëmijëve tuaj të shkruajn gjuhën e mëmës - Petro Nini Luarasi

Naum Veqilharxhi nga Vithkuqi i Korçës, pionier i Rilindjes, hartoi dy abetare me alfabet shqip, dhe një Letërqarkore - manifest, për sovranitet dhe përparim Kombëtar. Patrikana e helmon me pabesi në Stamboll. Pandeli Sotirin...

Hilmi Saraçi: Poezi e zgjimit dhe e frymёzimit patriotik

Jeton Kelmendi nё veprimtarinё e tij poetike ka bёrё emёr tё njohur para lexuesit tanё.Ai shkroi disa vepra,kryesisht pёrmbledhje me pozi.Nё letrat shqipe shquhet edhe me shumё punime tё tjera letrare, nё veçanti nё rrafshin e gazetarisё...

Adnan Abrashi: Masonët e sundojnë botën

Nëse dëshirojmë që të gjitha civilizimet njerëzore t'i nënshtrojmë për disa qëllime më të "LARTA", së pari do t'ua marrim fuqinë e mendimit të lirë, duke i ndarë kështu nga natyra e vërtetë që kanë. Me shkurtimin e krahëve të fuqisë së...

Suzana Kuqi: Loje fati

Ajo ish kthyer e lodhur nga puna  e kish gjetur Mirin tek mbante nje tufe letrash ne dore. Tavllat rreth e rrotull dhomes te mbushura plot bishta cigaresh tregonin se ai nuk kishte dale fare nga shtepia.  Cfare kish ndodhur, ç’ishin ato...

Kristina Rasi: Kosova - ''Mrekullia'' e tetë e botës moderne!

Ja bota moderne deshti të këtë edhe nje mrekulli tjetër dhe ja „zgjodhi“ Kosovën si „mrekulli“ të radhës të modes moderne. Bota apo me mirë të themë Evropa zgjodhi pikërishtë tokat shqiptare për „mrekullinë“ e tetë te saj. Kështu po...

Granit Zela: Dritan Çela: përkthyesi me flatra

Në hartën e letërsisë shtohen vazhdimisht shenjat letrare, shfaqen qytete, emra njerëzish të rëndësishëm për historinë e popujve apo të panjohur për ndërgjegjen e botës. Në hartën letrare shfaqen e zhduken pareshtur emra...

Adnan Abrashi: Profesori im dhe kushtetuta e re e Kosovës

Nuk e di se sa do t’ju kujtohem, profesor, më 1979, unë kamë qenë student i vitit të dytë në Fakultetin Juridik të Prishtinës. Atëbotë, në mesin e pedagogëve të shquar dhe të respektuar nga ana e ne studentëve, keni qenë edhe...

Suzani Kuqi: Ku kemi gabuar…

Alo , i dashur mos me prit sonte. Jo, mos u shqeteso, nuk ka ndodhur asgje  me rendesi… nese mund te thuhet keshtu. Por une nuk do ta thoja dot. Dikush me ka  kapur doren e nuk ma leshon. Mos u alarmo, asgje nga ato gjera qe...

Baki Ymeri: Rumania do ta njohë Kosovën pas zgjedhjeve

Rumania përdori një stratagjemë tejet të fuqishme politike në prag të zgjedhjeve dhe pas zgjedhjeve në Serbi. Qëllimi i saj ishte pësojë fiasko kandidati ultranacionalist i cili tentonte ta rikthejë kohën e Millosheviqit në pushtet. “Shpresojmë...

Princi Leka II: Kerkoj nje vajze shqiptare

Princi Leka dhe jeta e tij mes Oborrit mbretëror dhe administratës publike. Gjaku blu që rrjedh në venat e tij, nuk e kanë transformuar aspak karakterin e djaloshit të ri 26 vjeçar, i cili shquhet për klas, elegancë dhe thjeshtësi. Në...

Riza Haziri: Gjurmët që nuk i tret koha

Tetë vjet nga Beteja e njohur e Majdanit dhe e Pretenit të Shalës së Bajgorës Ngjarjet e mëdha nuk mund t’i brejë dhëmbi i kohës. Përkundrazi, sa më shumë që u kërcënohet, ato bëhen më të freskëta në mendjen e popullit. Ato zënë...

Xhafer Leci: Vrasjet dhe kidnapimet në mërgim

Nga UDB-a jugosllave prej vitit  1946-1989 janë vra ose kidnapue  69 patriot kroat...

Xhavit Haliti: Faleminderit Shqiperi!

Tani, kur zhurmat e gëzimit të festës për pavarësinë e Kosovës kanë filluar të fashiten dhe të gjithë i jemi futur punës së përditshme me më shumë intensitet dhe përkushtim, kthejmë sytë nga ajo që iku dhe reflektojmë... Gjithçka, edhe pse me...

Adrian Civici: Bujqesia shqiptare perballe pikepyetjeve shqetesuese

Gjatë një konference ndërkombëtare mbi problemet e zhvillimit të bujqësisë në vendet e Mesdheut, përfaqësuesi i Egjiptit u shpreh i shqetësuar për të ardhmen e bujqësisë dhe zgjidhjen e problemit ushqimor në vendin e tij, duke thënë...

Lulash Nika Palushaj: Atdheu eshte i te gjithe shqiptareve? - Nje gjak, nje gjuhe e nje Zot kemi!

A thote Zoti ti besh hile babait, gjyshit, stergjyshit , nenes qe t’ka lind, po gjuhes sate amnore e kombtare, Atdheut qe ti i takon me emrin shqiptar? A thote Zoti ti besh hile apo dredhi flamurit kombetar me at shqiponje dykrenare kuq e zi...

Flet Presidenti i Shoqatës së Invalidëve FIBA të Italisë, z. Xhuzeppe Trieste

Jeta e z. Xhuzeppe Trieste, është një jetë e mbushur me surpriza. Ai që në fëmijëri pëson një aksident automobilistik, ku humbi të dy këmbët. Pra ngeli invalid pasi të dy këmbët nuk mund t’i përdorë që prej asaj kohe. Por jeta nuk...

Laureta Petoshati: Një udhëtim drejt Kosovës së pavarur

Edhe pse qyteti mesdhetar zakonisht është i ngrohtë, përsëri ky mëngjes herët ishte drithërues. Ishte bryma, por dhe emocioni brenda meje dhe të gjithëve ne, që po niseshim për në Fier nga ku do të nisej autobusi për në Prishtinë. 96 vjet më

Rrofte ideologu i Shqiperise etnike, Gafurr Adili

Deklaratës Nr. 2 të Zëdhënsit Poltik të FBKSH-së, Mr. Gafurr ADILI: "NDARJA E KOSOVES DHE LOJA DOMINO..!"(Lexo Artikullin: 24.02.2008 - FBKSH: NDARJA E KOSOVËS DHE LOJA DOMINO….!),  në "FORUMI...

Avni Mula: “Jetën time do ta mbyll me dashurinë për operën”

Skenës që i kushtoi gjithë jetën i rikthehet nesër me një vals lumturie. Sapo ka mbushur 80 vjeç dhe nuk ka festë më të bukur se sa një koncert në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, rrethuar nga njerëzit më të dashur...

Ardian Ndreca: Strategjia e re e NATO-s dhe pjesmarrja jonë

Zhvillimet e fundit gjeopolitike dhe rishfaqja e dy fronteve antagoniste në arenën botnore, të përfaqsueme nga politika e SHBA-së dhe ajo e Rusisë së Putinit - bajnë që NATO-ja të marrin rishtas profilin e vet të randsishëm...

Helena: E vërteta e sulmeve ndaj Kadaresë

Natyrisht që ju lejohet. Nuk e kam menduar ndonjëherë se mbaj apo nuk mbaj distancë. Ta thuash këtë gjë do të thotë të pranosh tërthorazi se bëni pjesë në ata njerëz prej të cilëve publiku pret të japin herë pas here intervista. E vërteta...

Fatime Ahmeti: Loja e gjarprit

Kjo lloj loje, që është e njohur pothuaj se vetën në trevën e Gallapit e të Marajve, përcjellët nga një defatore, ku këndojnë dy-tri femra, kurse në mes kërcen (vallëzon) vetëm një femër. Kryesisht është luajtur në Ditën e Shën Gjergjit...

Enklid Milaj: Kur festa të mbarojë!

I dashur Gjysh, E di që ti e di. "Mrekullia" u realizua. U kry! Tash, Kosova martire është "e lirë, demokratike dhe multietnike". Është feste e madhe. Festë me flamuj e me qeleshe të bardha. Festë mbarëshqiptare...
Kryesore