Nue Oroshi: Vajtim për shqipfolsit

Kufijtë e Kosovës janë bërë sikurse ajo shosha e cila rrjedhë në çdo anë. Aty hynë e dalin pa u vërejtur asnjëherë kriminelë e tregtarë flamujsh, spiun të paguar të shteteve të ndryshme të cilët po punojnë që ta shkatrrojnë si kancer përmbrenda, vetëm e vetëm që të bëjnë ...

Dedë Preqi: Festimi i Vidovdanit apo 'shejtanit'

Gjithkund në botën e civilizuar festat fetare organizohen dhe celebrohen në frymën e harmonisë fetare, duke pasë parasysh se njeriu e ka një « Atë, mbi vete », ku thëmeli i marrëdhënieve fetare, e ndihmon njeriun të ndërtojë dhe harmonizojë marrëdhëniet ...

Ilirjan Cukaj: Refleksion për javën Çame

Shpallja nga Parlamenti Shqiptar i dates 27 Qershor si dita e genocidit grek ndaj popullsisë Çame të Çamërisë, ështe një akt nderimi në kujtim të viktimave të pafajshme të kesaj masakre.Komuniteti çam dhe patriotë të ...

Frank Shkreli: Kur do të vlerësohet Fishta, z. kryeministër?

Në fillim të kësaj jave, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama inauguroi bustin e gjuhëtarit Eqerem Çabejt, një akademiku dhe njeriu të letrave shqipe, me të vërtetë me vlerë dhe i merituar.  Kryeministri shqiptar, me të drejtë, ngriti lart figurën e Çabejt, duke...

Sergjio Mazreku: Reforma në drejtësi, 'Toka e Premtuar'

Megjithë vështirësitë e procesit, pengesat, hatërmbetjet dhe akuzat e ndërsjellta midis palëve kryesore politike, reforma në drejtësi tashmë ka hyrë në një rrugë të pakthyeshme dhe ka nisur të prodhojë efektet e pritshme. Pritshmëritë e shqiptarëve në lidhje me këtë reformë...

Islam Lauka: Hije të zezë mbi shqiptarët

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, pati deklaruar publikisht se Demarkacioni me Malin e Zi nuk ishte kusht i vënë nga Bashkimi Europian për liberalizimin e vizave, por i propozuar dhe i marrë përsipër nga Hashim Thaçi, në mënyrë që, nëpërmjet servilizmit ...

Fahri Xharra: Kosovarët ishin në tokën e tyre

E fillove shkrimin me një fajësim të opozitës së Sali Berishes nga autori Nazarko :” Kjo ide ka ngjallur polemika veçanërisht nga ana e opozitës, e cila është duke i bërë jehonë si kalin e ardhshëm të një beteje të saj kundër qeverisë, madje e ngjashme me atë të armëve ...

Shkreli: Serbia dhe Rusia humbën kundër shqiptarëve

Nuk ishte kjo thjesht vetëm një ndeshje sportive midis Zvicrës -- në skuadrën e të cilës luajnë 4 shqiptarë: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili -- dhe Serbisë, në Kaliningrad të Rusisë, por ishte gjithashtu edhe një rast ose më mire...

Dedë Preqi: Ngreh e mos këput

Dialogu me Serbinë, deri më tani e favorizon vetëm udhëheqësin e saj, apo z. Thaçi, duke ia rritë madhështinë, por kurrsesi popullin e Kosovës, cili përpiqët të sjell paqë dhe stabilitet në vend e rajon, duke dialoguar me palën serbe, që dje ishte kriminele dhe që ka kryer ...

Jashari: Serbia islamizoi dhe osmanizoi Luginën

Lugina e Preshevës, përjetoi  fatin  e zi,  në  shumë ngjarje  historike, sidomos  për  faktin  e pozitës së saj gjeostrategjike! Ndodhja  e saj  në pjesën  kyçe të  Luginës-koridorit që  lidh Moravën  me Vardarin, rrugë kjo  e njohur që  në  antikitet, bëri që  të  ketë  fatin  të  shohë...

Xharra: A ndodhemi në prag të humbjes së Europës

Kadare shpesh  na i përmendë dy raste e mëdha kur i humbën lidhjen tonë natyrale me Europën: E para pas vdekjes së Skënderbeut dhe e dyta pas ardhjes së komunizmit në fuqi .(Shqipërisë, për shembull gjatë këtij mijëvjeçari i kanë ndodhur dy ikje tragjike. E para ka ndodhur në...

Lushaj: Mbaji me vete do 'letra Kosove', o Hashim!

Kqyrini mirë këto dy foto! Çka me pá! Po qysh o Presidenti shqiptar i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk mban përpara vehtes tande në tavolinë astenji letër bardhezi (apo dossier), sikurse Alexander Vuçiqi i Serbisë, që rri përballë teje. Ai ka nji “mal” me letra dokumentare...

Baloku dhe Morina: Përrallat e Dr. Ibrahim Rexhajt

Për ta kuptuar lexuesit se për çfarë bëhet fjalë, në pika të shkurtra do ta kthejmë kujtesën në vitin 1999, atëherë kur okupatori serb i dëboi qytetarët e Pejës nga shtëpitë e veta dhe i drejtoi ata në dy kahe, një pjesë kah Qafë Morina për në Kukës, e tjetrën masë të njerëzve kah Rozhaja për në Ulqin...

Bardhyl Mahmuti: Kush është Rade Bullatoviqi?

Raportet e diplomacisë së një shteti me shërbimet e veta sekrete, për një kohë të gjatë, kanë mbetur të fshehta jo vetëm për publikun, por edhe për shtetet përkatëse, ku kishin përfaqësitë e tyre diplomatike. Funksionet e ndryshme, si ai i ambasadorit, i konsullit, i sekretarit të ...

Florim Zeqa: Përmbyllja e kapitullit, fatal për Kosovën!

Rrëshqitja e Kosovës nga pavarësia e saj fillojë në ditën e shpalljës së pavarësisë më 17 shkurt 2008, me miratimin e simboleve antikombëtare në kuvend duke mohuar identitetin kombëtar të shtetit, pastaj me kushtetutën, në të cilën askund nuk përmendet...

Azgan Haklaj: Babai i luftës Bacë Hilmi Haradinaj

Mijra vetë të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Luginës së Preshevës, Çamërisë, Diasporës erdhën me një frymë te kullat legjendare të Haradinajve për t’i dhanë lamtumirën e fundit të zotit të kësaj shtepie që e ktheu atë në kala qëndrese Hilmi Haradinaj...

Valon Jashari: Qeveria luan me kartën e Erdoganit

Imazhi shqiptar në kontinentin evropian çdo ditë e më shumë po rrezikohet, shumë herë nga kundërshtarët e saj politik të shteteve jo mike të shqiptarëve por shpesh edhe nga qeveritë tona shqiptare me vendimet e tyre të pa matura, 2+1 nga ajo e Shqipërisë, Kosovës dhe ajo e Maqedonisë...

Frank Shkreli: 70-vjetori i Deklaratës Universale

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut, ditë kjo e cila kujton datën kur Asamblea e Përgjithshme e OKB-ës ka miratuar në vitin 1948 Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut, duke shpallur se ...

Bardhyl Mahmuti: Kush provokoi në Serbi-Zvicër?

Nëse u hidhet një sy medieve serbe, shihet qartë se humbjen nga ekipi i Zvicrës në këtë Botëror e kanë përjetuar shumë më rëndë, për arsye se dy shënuesit e golave ishin me origjinë shqiptare nga Kosova. Në pamundësi ta gëlltisin këtë humbje, gazetarët serbë e...

Xharra: Kadare për serbët dhe shqiptarët e mavijosur

Ne na ndau fillimi i shekullit të 19-të. Ne harrojmë që kemi qenë gjithmonë bashkë, kujtojmë se kemi qenë të ndarë gjithmonë. Serbët kanë bërë një zhurmë kaq të madhe saqë ngjan që  Kosova ka qenë tërë jetën nën Serbi. Jo, Kosova ka qenë tërë jetën me Shqipëri. Ne na kanë ndarë...

Dedë Preqi: Për Serbinë futbolli është politikë

Mendimtarët e kohës së hershme, filozofët, historianët dhe poetët e shqyrtonin dhe trajnonin fjalën “askezë”, që ishte një fjalë, apo shrehje e urrjetjes shpirtërore, që mbron një etikë të një jete sot për nesër, e cila do të shterohej dikur me kënaqësinë e vet. Por, nuk ka ...

Brahim Avdyli: Dioptria shqipe në pesë drama

Njerëzit si unë, i quajnë KRIJUES. E krijoj diçka të veçantë, në këtë burg të mesdheshëm, nga diçka e cila nuk duket, duke e zëvendësuar me një gjë tjetër, të cilat shihen, ndëgjohen e kuptohen. Është aftësi e veçantë dhe e ndjeshme, njerëzore dhe moderne, të cilat i quajnë ...

Fahri Xharra: Ec e mos e lexo Gani Mehmetajn!

Një titull shkrimi me një shprehje lokale,  shprehje e cila nuk të jep mundësinë të largohesh e të mos përfillësh shkrimet e Gani Mehmetajt.Ec e mos e lexo Ganiun, e posaçërisht sot,  kur ky shkrim  nga ana ime i drejtohet Kim Mehmetit dhe Gjyla Çelikut ...

Skënder Kapiti: Zvicër - Serbi apo Shaqiri – Serbi

Pavarësisht se në këtë kampionat nuk marrin pjesë as Shqipëria dhe as Kosova, ajo e cila i ka bërë prezent shqiptarët në këtë kampionat botëror është  ajo se 4 shqiptarë, 4 futbollistë të mëdhenj shqiptarë : Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Blerim Xhemajli ...

Aurel Dasareti: Loja e vdekjes

Ideja që miliona njerëz nga Afrika dhe Azia do të vinin në Evropë nëpërmjet rrugës detare, në kërkim të një jete më të mirë, u mendua në formën e një romani burleske më shumë se 40 vjet më parë. Shumicën nga gjërat që Jean Raspail i kishte imagjinuar kur e shkroi ...

Bardhyl Mahmuti: 'Feja e shqiptarit është shqiptaria'

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjiozPa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”...

Xhafer Leci: Asimilimi i shqiptarëve të Sanxhakut

Boshnjakët e rrethinës së Tutinit, me mulla Ahmet Brunçaj-Brunčević, në kalimin e kufirit italiano-gjermanë, i cili ka qenë në fshatin Crkvine.“Në Crkvine janë caktuar-vendosur autoritetët e okuptaorëve. Shkarkohet ish kryetari Xheladin Malisheviq-Dželadin ...

Muhamet Shatri: Ndihmesa financiare për Kosovën

Bashkëkombësit tanë në Suedi vazhdimisht kanë qenë të lidhur ngushtë me Kosovën. Ata, i janë përgjigjur pozitivisht çdo nisme dhe aksioni që ka pasur të bëjë me mbajtjen gjallë të jëtës së popullatës shqiptare atje dhe me çlirimin e atdheut të tyre të robëruar...

Ndue Dedaj: Taksa e rrugës, test për qeverinë

Qeveritë janë gjithnjë në testim, por ka teste e teste. Këtë qershor ka një test të jashtëm për qeverinë shqiptare, që është hapja e negociatave për pranimin e vendit në BE, por ka dhe një test të brendshëm, që është mënyra e operimit për caktimin e taksës së ...

Florim Zeqa: Gjykata e 'nanës' sikurse ajo e 'babës'!

Në shtetin në të cilin përkohësiht jetoj e punoj, në 16 vjetët e fundit kemi pasur rritje të pagave tre herë prej 1% deri në 1.5%, gjegjësisht totali i rritjes së pagave nuk e kalon 5 %-in, përkatësiht kur herën e fundit, kur paga u për 14,60 euro, organizatat sindikale e ...

Frank Shkreli: Përsëri anashkalohet Shqipëria

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të djelën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Romanisë...

Gjekë Gjonaj: Dimensioni atdhetar e njerëzor i Kolë Prëkë Gojçaj

Në kërkim të  njerëzve të shquar  nga Malësia që kanë bërë emër dhe janë gdhendur në kujtesën e komunitetit  si veprimtarë  të shquar të çështjes kombëtare  më 12 qershor  2018 u njoha për herë të parë me mërgimtarin shumëvjeçar në  Shtete të Bashkuara të Amerikës ...

Frank Shkreli: Me rastin e 550-vjetorit të Kastriotit

Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori -- mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e Amerikës...

Bardhyl Mahmuti: Argumentum ad misericordiam

Më 10 qershor 2018, Muhamed Kajolli më drejtohet drejtpërdrejt për të më mbajtur “leksionin e dytë”! Ai deklaron se, përmes “leksionit të parë”, paska pasur qëllim të më tregojë se unë nuk e njohkam “problemin e Lindjes së Mesme” dhe “të mos futem aty ku nuk kam ...

Dedë Preqi: Kosova vuan nga pushteti

Duket e pa kuptimtë, por është e vërtetë, nëse thëmi se, Kosova gjindet në krizën më të thellë institucionale, politike dhe ekonomike, përshkak të njerëzve të saj të pa ndërgjegjshëm, që shtetin e kanë marrë pa meritë, të cilin po e udhëheqin si është më keq dhe e ...

Adil Fetahu: 'Koha', simbol i qëndresës së kulturës

Pas rrënimit të autonomisë dhe pushtimit klasik të Kosovës nga shteti dhe regjimi fashizoid i Serbisë, përveç  krimeve dhe represasljeve tjera, punëtorët u përjashtuan prej fabrikave, nxënësit e studentët u përjashtuan prej objekteve shkollore, nëpunësit u ...

Reshat Kripa: Në kuadrin e një përvjetori jubilar

Në këtë përvjetor jubilar të rivarrimit të eshtrave të 22 martirëve të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, me rastin e të ashtuquajturës bombë në ambasadën sovjetike, para syve më del ai vit i tmerrshëm, kur në ...

Florim Zeqa: Ku kulmon marrëzia, përfundon burrëria

Këtë shkrim dëshiroj ta filloj me një konstatim timin në shkrimin me titull; "Përgjigja e Haradinajt ndaj Apostolovës, veprim i guximshëm politik!", i botuar me 26 Janar 2018 në gazetën Kosova sot."Qëndrimi i fundit i kryeministrit Haradinaj "Qeveria nuk u jepë ...

Frank Shkreli: 140-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Në pritje të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 Qershor 2018), muajin që kaloi botova një shkrim modest me titull, “Na ishte një herë Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, ku e kisha filluar artikullin duke theksuar se, viti 2018 është shpallur zyrtarisht, si nga Shqipëria...

Dedë Preqi: Dialogu me Serbinë

Në interes të përbashkët dhe të një politike të mirëfilltë e fqinjësore, do duhej që Serbia si shkakëtare e luftrave të fundit në Ballkan, të afrojë një politikë të re dhe miqësore me vendet fqinjë, posaqërisht me Kosovën, që të arrihet paqja dhe stabiliteti ndërmjet këtyre ...
Kryesore