PDK Beneluks: Njoftim - 31-vjetori i rënjes Heroike të dëshmorve Tahir dhe Nebih Meha

Partia Demokratike e Kosovës,Dega e PDK se BeneluksMe rastin e 31-vjetorit të rënjes Heroike të dëshmorve Tahir dhe Nebih Meha, Dega e PDK-se per Beneluks mban Tubim Perkujtimor, dhe me ketë rast ftojmë të gjithë bashkëatëdhetarët qe të marrin pjesë. Tubimi mbahet ne Bruksel me daten 12/05/2012 te shtunen dhe...

"Lidhja qeparotase dhe miqte e saj": Njofton dhe Uron nga zemra Z. Luan Cipi

"Lidhja qeparotase dhe miqte e saj" Njofton dhe URON nga zemra Z. Luan Cipi,shkrimtar,poet, publicist, mik dhe bashkepuntor i ketij grupimi, si dhe antar i Klubit te Shkrimtareve "Petro Marko" VLORE te cilit me dt 12 Maj ora 11.00 i behet promovimi i krijimtarise se Tij ne sallen e po ketij Klubi. Lutemi te merni pjese ne kete perurim !...

Lidhja e Botuesve shqiptarë në Maqedoni: Karvani i Librit 2012

Lidhja e Botuesve shqiptarë në Maqedoni: Karvani i Librit 2012...

Nexhmije Mehmetaj: Seminari mbarë kombëtar për mësuesit e Gjuhës Shqipe

Më 30.07 deri më 02.08.2012 do të organizohet për të tetën herë Seminari mbarë kombëtar për mësuesit e shqipes jashtë atdheut. Ky eveniment që tash më zhvillohet me suksese të madh për gjithë arsimdashësit që prej tetë vitesh, në bashkë veprim të dy ministrive MASH e Shqipërisë dhe MASHT e Kosovës,mikpritës do të jetë qyteti i bukur i Korçës...

Ilmi Veliu: Ftesë dhe informatë

Sivjet eshte 100 vjetori i ngritjes së Flamurit në Vlorë dhe 90 vjetori i lindjes të profesorit tonë të nderuar Akad. dr. Hasan Kaleshi. Institucioni historik dhe kuflturore, "Muzeu Historik i Maqedonise Perendimore"-Kërçovë, dhe Kërçova, vendëlindja e profesorit me intelektualet qe ai la pas, kanë vendosur të organizojnë >>Akademi kushtuar punes shkencore te  ...

Ftesë nga Ministria e Kulturës dhe Muzeu Historik Kombëtar

Ministria e Kulturës dhe Muzeu Historik Kombëtar kanë kënaqësinë t'ju ftojnë, më 4 maj 2012, ora 18 në sallën qendrore të Muzeut për celjen e Ekspozitës ''Shpirti i Arbrit në Shekuj'' dhe për promovimin e Antologjisë ''Arbëreshët e Italisë, 1413-2007'', nga Fotaq Andrea...

Ndihmë financiare për bartjën e një kufome shqiptare për në atdhe

Të dashurë bashkëatdhetarë, Jeta dhe vdekja rrinë gjithëmon afër njëra-tjetrës dhe, si për njërën si për tjetrën, njeriu ka vetëdije. Mirëpo, nëse çdo njërit i kërkohet ta drejtoj dhe menaxhoj në mënyrë të lirë jetën e tij duke i lënë për fund përgjegjësinë vetëm atij, asnjërit nuk mund ti kërkohet që ta drejtoj dhe menaxhoi vdekjën e tij dhe asnjërit nuk mund ti kërkohet përgjegjësi për vdekjën e tij. Fillimi i...

Lekë Preçi: Promovohet libri ''Trinomi i lirisë'', Gjermani, 1 maj 2012

Këtë të marte, me 1 maj 2012, organizuar nga Shoqata e krijuesve dhe artistëve shqiptarë në Gjermani, promovohët libri me poezi TRINOMI I LIRISË të autorëve Neki Lulaj dhe Hasan Qyqalla. Ky libër në përmbajtje ka poezi kushtuar martirëve të kombit Jusuf...

Kadri Mani: Ftesë në tre përvjetorë

-Ftohen farefisi, miqtë, bashkëpunëtorët e të njohurit e çiftit Shukrije e Kadri Mani, në 75-vjetorin e lindjes dhe 55-vjetorin e kurorës së tyre, më 18 qershor 2012, në Prishtinë, ku Kadriu feston edhe 55-vjetorin e krijimtarisë letrare publiçistike-...

Koncert i madh humanitar në Tetovë (më 20 prill 2012)

Koncert i madh humanitar në Tetovë (më 20 prill 2012)...

Krah pune nga Tetova

KRAH PUNE nga Tetova ka në dispozicion mbi 40 punëtorë krahu ,nga 18 deri 55 vjeç,që janë të gatshëm të bëjnë çfarëdolloj pune fizike që ju mund t`u ofroni.Ngarkim -shkarkim,punë fushe,hapje kanalesh dhe ...

Organizohet Ora Letrare ''Pavarësia e Kosovës'' në Koblenz (1 Maj 2012)

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë, në bashkëpunim me Sh. K. H. I. „Stublla“ dhe asociacionet simotra në GjermaniOrganizojnë...

Protestë për situatën e vështirë që po përjetojnë shqiptarët në Ballkan (Place Schuman 28.03.2012)

Lajmërojmë të gjithë bashkatdhetarët shqiptar se më datën 28.03.2012 të mërkurën në ora 14:00 do të mbahët tubim protestues për situatën e vështirë...

Anullohet akademia përkujtimore për vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka

Tani me keqardhje e thyerje te thelle shpirterore ju beje te njohur ANULLIMIN e AKADEMISE PERKUJTIMORE PER VLLEZERIT GERVALLA E KADRI ZEKA...

Akademi përkujtimore për Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën (17. 03. 2011)

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë, në bashkëpunim me Asociacionet simotra në Gjermani organizojnë...

Festë madhështore me rastin e katër vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës në Stuttgart

Ju ftojmë të merrni pjesë në programin festiv me rastin e katër vjetorit të Pavarësisë së Rep. së Kosovës! Shkolla shqipe „Migjeni“ Stuttgart, ...