Monografi për dëshmorin e kombit - Xhemajl Fetahaj

Ftoheni të merrni pjesë në përurimin e librit„KËTU JAM PËR T‘I LUFTUAR ARMIQTË“Monogra! për dëshmorin e kombit - Xhemajl Fetahaj të autorit Ibish Neziri...

Ftesë - ''Sofra Poetike''

Qendra kulturore shqiptare "Migjeni" në Borås, Suedi, organizon manifestimin letrar me titull ”Sofra poetike”, që në të ardhmën do jetë një manifestim tradicional për klultivimin dhe ruajtjen e poezisë shqipe në mërgatë. Në këtë manifestim ...

Ftesë nga të Përndjekurit Politikë

Në  kuadrin e fushatës së zgjedhjeve parlamentare shoqatat e të përndjekurve  politikë të Shqipërisë organizojnë ditën e martë date 18 qershor  2013,  ora  12.oo, në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit, takimin  e  të  përndjekurve  politikë  me  temë:Përpara drejt fitores ...

Ftesë për takimin me Kadarenë në Köln, 15.06.13

Der Totalitarismus ist vorbei, die Wunden bleiben: Nicht alle haben sich innerlich befreit. Das weiss Ismail Kadare. Er ist einer der Grossen der Weltliteratur, Kandidat für den Nobelpreis. Und kommt aus einem kleinen Land: Albanien...

Promovohet libri i Pettifer: Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ju ftojmë që nesër (04-06-2013) me fillim nga ora 14:00, të jeni në Fakultetin Filozofik me ç’rastë do të bëhet promovimi  I librit me titull: Ushtria Çlirimtare e Kosovës – Nga një luftë e fshehtë në një kryengritje të Ballkanit 1948-2001, me Autor James Pettifer...

1 Qershor - dhuro gjak për fëmijët

Me 1 Qershor do te organizohet aktiviteti Dhuro gjak per femijet perpara New Bornit. Do te doja qe permes informimit te me ndihmonit ne shperndarjen e informacionit deri te njerezit qe deshirojne te japin lengun e tyre ne sherbim te femijeve...

Londër: ''Mjeshtri i Madh'' Kreshnik Qato në ring!

Kampioni ynë Kreshnik Qato - ''Shqiponja'', i sapo nderuar nga Presidenti Nishani me titullin ''Mjeshtër i Madh'', do të zhvillojë ndeshjen e radhës më 1 qershor 2013 në Bethnal Green, Londër.Mos e humbisni Fitoren e Shqiponjës! ...

Njoftim: ''Dita Kombëtare në Ndihmë të Jetimëve''

Në kuadrin e 20 Majit, "Dita Kombëtare  në  Ndihmë të Jetimëve",  Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, do të organizoj me këtë rast  një drekë të madhe (veprimtari)  Humanitare - Ftestive - Sensibilizuese  me ...

Ftesë - promovohet ''Nuse në derën e hasmit''

Diten e marte, me 21 maj, 2013, ora 11.00, Instituti i Librit dhe i Promocionit "TOENA" organizon ne Ministrine e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, salla "Tefta Tashko ne Tirane, paraqitjen e librit tim te ri, romanin: "Nuse ne deren e hasmit" ...

Njoftim për organizim sportiv në Zvicër

Për dërgimin e të dhëna për secilin ekip, për pjesëmarrje në takimin garues sportiv: TOP KËMBE, për moshatarët  prej 8 – 13 vjeç, që do të mbahet  më 16 qershor 2013, në ora 9:30   Adresa e fushës sportive: Sportstrasse 8    4552 Derendingen / SO  Organizimi i garave sportive bëhet në bashkëpunim mes ...

Ftesë nga BISHZ

Ftesë për pjesëmarrje me referat apo kumtesë në Tryezën e Organizuar nga BISHZ-së, për çdo vjet në Qershor, me trajtimin e temave të ndryshme, në shenjë nderimi të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit...

Ftesë - ''Azem Shkreli'' në mërgatë

Lidhja e shkrimtarëve artistëve dhe krijuesve shqiptar ne Gjermani(LSHAKSH)F T E S ËFtojmë krijuesit, artdashësit, miqtë e poetit dhe gjithë pasionantët e Fjalës së bukur artistike ...

Përkujtohen heronjtë Bahri Fazliu e Agron Rrahmani

Me rastin e shënimit  të 15 vjetorit të rënies së heronjve Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani,Këshilli Organizativ  ju njofton se:Më  9 maj, e enjte, ora 17, në Teatrin Kombëtar – Prishtinë ...

Aulona International Folk Festival 2013 - Vlorë

Dita e parë, e shtunë, 11. 05. 2013Ora 11 e 30  Koncert i grupeve të Festivalit në Skenen e çeljes së Sezonit Turistik – 2013, në Shëtitoren e Skelës.Ora 19: 30 Ceremonia e Hapjes sè festivalit, Defile e grupeve pjesëmarrëse ...

Në mbështetje të poetit Abdullah Konushevci

Ne dhe askush prej atyre që pretendojnë të merren me art nuk mund të jemi indiferent për jetët njerëzore, aq më tepër kur dihet se vetë thelbi i artit është humanizmi, pa këtë domethënie në shtjellim të tij, asnjë lloj krijimi nuk ka vlerë...

Njoftim - Mitingu i 49 i poezisë

Njoftim - Mitingu i 49 i poezisë ...

LSHAKSH: Takim poetik dhe promovime

Alban. Bund der Schrift. Künstl. & Kulturschaff. in Deutschland e.V.Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve e Krijuesve Shqiptarë në GjermaniNË KOORDINIM ME Shoqatën Shqiptare „DARDANIA“ në Mannheim ...

Pemiera e “Obelisku pa adresë'' të S. Berishës, 16-04-2013

Të martën, më 16 prill 2013, Teatri i Qytetit të Pejës, shfaq premierën e monodramës “Obelisku pa adresë” të shkrimtarit dhe publicistit, Sejdi BERISHA, cila shfaqet në sallën e teatrit në orën 20:00. Regjinë e kësaj pjese teatrore ka bërë, Halil Gashi ...

INVITO V ANNIVERSARIO INDIPENDENZA KOSOVO‏

INVITO V ANNIVERSARIO INDIPENDENZA KOSOVO‏ ...

Takim me shqiptarët në Itali

Takim me shqiptarët në Itali ...

Takim shkrimtarin Kristaq Turtulli

Të shtunën më 23 mars 2013, një grup artdashësish në bashkëpunim me Shoqatën Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, organizon një takim tematiko-letrar me shkrimtarin shqiptaro-kanadez Kristaq Turtulli.Z. Turtulli është një nga krijuesit më prodhimtarë ...

LB: Protestë, të martën në ora 12:00

Më 20 mars 2013, pritet të mbahet takimi i radhës Thaçi-Daçiq në Bruksel. Në këtë takim pritet të arrihen marrëveshje shumë të dëmshme për Kosovën. Lënia e Kosovës Lindore jashtë agjendës së bisedimeve, pranimi i ndarjes së Mitrovicës ...

LB: Thirrje për protestë

Të martën, më 19.3.2013, në ora 12.00, para Teatrit Kombëtar, Lëvizja për Bashkim organizon protestë qytetare për të shprehur pakënaqësinë me rrjedhën dhe rezultatin e bisedimeve Kosovë­-Serbi.Moto e protestës do të jetë: “Kundër ndarjes së Mitrovicës ...

E pame për Enver Camajn

Njoftojmë të gjithë: Miqtë, Shokët; Farefisin , Dashamirët dhe të Njohurit se:Me rastin e vdekjes së bashkëshortit, prindit, vëllait, shokut, mikut, Enver Camaj, Familja Camajorganizojnë të pame, ditën - E Dijelë me: 24.02. 2013 prej orës 8.00 ...

Konferencë, mjekët shqiptarë nga diaspora

Organizuar nga Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës, Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Akademinë e Shkencave Mjekësore të Kosovës, Organizatën Botërore të Shëndetësisë, në Prishtinë ...

Shoqata Iliria feston pavaresine, Lahr 16.02.2012

Shoqata Kulturore Iliria e.V - e regjistruar ne organet Gjermane ne vitin qe lam pas, feston pavarsine e Kosoves ne LahrFillimisht do te kete program kulturor nga shoqata "Yjet e Kosoves" e.VE me pas do ju argetojne me muzike live: Nexhdet Hasani, Lumnije Grajqevci  ...

Kundër politikës diskriminuese serbe

Këshilli Kombëtar Shqipëtar për Beneluks në bashkpunim me Shoqatat Humanitare – “Lugina e Preshevës“ dhe “Medvegja“ me seli në Zvicër, për qytetarët, partitë politike, Shoqatat dhe asociacionet tjera Shqipëtare lëshon këtë:LajmërimMë datë 09.02.2013 ditë e shtunë me fillim në ora 13h00 në Bruksel Rond Point Schuman ...

Njoftim nga LSHAKSH

Konkursi mbetet i hapur nga dita e publikimit, deri më 31.03.2013. Pas kësaj date veprat e konkuruesve nuk do të mirren në shqyrtim.Të gjithë të interesuarit, mund të postojnë librat e tyre nga tri copë (kopje) në adresën: ...

Ftesë nga Ipeshkvia e Kosovës‏

Me rastin e 50-vjetorit të lindjës së ipeshkëvit tonëImzot Dodë GjergjitJu ftojmë të merrni pjesë në kremtimin e meshës së falenderimitNë Kishën e Shën Ndout në PrishtinëE mërkurë16 janar 2013ora 10:00 ...

Orë letrare dhe promovim libri në Itali

Orë letrare dhe promovim libri në Itali...

Promovim në Prishtinë, 14 dhjetor 2012

Ju njoftojmë se Shtëpia Botuese “Drita”, me datën 14 dhjetor, të premtën në ora 12:00, në ambientet e Rezidencës Ipeshkvnore në Prishtinë, bën promovimin e tre librave të botuara se fundi. Don Lush Gjergji, “Të ftuar dhe të dërguar”, libër meditimesh, për të cilin do të flasë Don Albert Jakaj, redaktor...

Konkurs poetik për verën (pijen)

Bashkia Pogradec, deklaron te hapur konkursin e nates poetike " poezia me e mire per veren " ( pijen ) ne edicionin e tij te 6 - te.Ftohen poetet shqiptare, kudo qe ndodhen, te marrin pjese ne kete konkurs te veçante!Krijimit te dergohen brenda dates 21 dhjetor 2012 ne adresat elektronike ...

Konkurs për përzgjedhjen e realizimeve skenike

Këshilli Organizativ i Manifestimit Tradicional Kulturor "Flaka e Janarit 2013" me rastin e organizimit të Festivalit të Dramës Kombëtare “Talia e Flakës” në Gjilan, shpallë:KONKURSpër përzgjedhjen e realizimeve skenike të Teatrove profesioniste nga mbarë trevat shqiptare për Festivalin e Dramës Kombëtare “Talia e Flakës 2013”Përzgjedhjen e pesë (5) shfaqjeve do ta bëjë Selektori i Festivalit/pas ...

Panairi i Librit "Tetova 2012"

Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni, prej 19 deri më 23 dhjetor 2012, në Qendrën Tregtare ILIRIA CENTER, e cila gjendet në sheshin e qytetit të Tetovës, organizon Panairin e librit shqip “Tetova 2012”.Panairi i librit shqip në Tetovë tani më veç ka marrë karakterin e një manifestimi tradicional kulturor, duke shtuar në këtë mënyrë dukshëm ...

Arbëreshët dhe Pavarësia e Shqipërisë - Njoftim

IN ALLEGATO INVITO ALLA MANIFESTAZIONE DEDICATA AL CENTENARIO DELL'INDIPENDENZA D'ALBANIAAUDIRORIUM DI SAN COSMO ALBANESE (CS)VENERDI' 7 DICEMBRE 2012 - ORE 16.00www.arbitalia.it ...

Dita e Flamurit në Gjenevë, 01-12-2012

Të nderuar bashkatdhetarë, të nderuar miq,Ju informojmë se me datë 1 dhjetor 2012 në ora 20h00 fillon festimi i Ditës së Flamurit dhe 100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë për kantonin e Gjenevës. Manifestimi mbahet në Av. du Tranchet 18, 1226 Thonex (hapja e dyerve në orën 19h00) ...

Shfaqje filmi mbi të moshuarit migrantë në Zvicër

Në kuadrin e veprimtarive me Diasporën Universiteti Popullor Shqiptar, në bashkëpunim me “Cité seniors”të qytetit të Gjenevës, organizojnë më 5 dhjetor 2012 një shfaqje filmi mbi të moshuarit migrantë në Zvicër titulluar: „Në fakt ne donim të ktheheshim“.Por ata janë ende këtu, në mëdyshje ...

Ftesë për ekspozitën ''Shtypi ilegal ...

FTESË PËR EKSPOZITËN “SHTYPI ILEGAL I LËVIZJES KOMBËTARE NË KOSOVË DHE MËRGATË 1945-1999” ...

Simpozium në Preshevë

L A J M Ë R I MSHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE E LUGINËS SË PRESHEVËS ME SELI NË PRESHEVË ORGANIZONSIMPOZIUM SHKENCORTEMA :“LUGINA E PRESHEVËS NË LËVIZJEN SHQIPTARE GJATË HISTORISË”NË SHËNIM TË 100 VJETORIT TË PAVARËSISË...

Festë madhështore në Stuttgart - 01.12.2012

Festë madhështore me rastin e 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Stuttgart-FilderstadtJu njoftojmë se KF Kosova nga Bernhauseni në bashkëpunim me shkollat shqipe„Migjeni“ Stuttgart, “Shpresa” e Ruit- Ostfilndernit dhe shkolla “Dituria” nga Wendlingeni organizojnë një mbrëmje festive-kulturore dhe familjare në Stuttgart- Filderstadt...