Kërkesë nga Redaksia e gazetës “Rrënjët”

Redaksia e gazetes “Rrënjët”, që botohet në Romë, i njofton dhe u drejtohet me lutje të gjithë shkrimtarëve, poetëve, historianëve, arkeologëve, publicistëve dhe shtepive botuese shqiptare, që të japin ndihmesën e tyre, në pasurimin e mëtejshëm të bibliotekes “San Nilo”, monument culture...

Gjenevë - Botimpex në Panairin e Librit

Nga data 30 prill deri me 4 maj 2014, në sallonin e ekspozitave PALEXPO të Gjenevës, mbahet Panairi i Librit dhe i Shtypit. Në këtë panair, nga Shqipëria, do të marrë pjesë me stende Botimpex, agjenci e njohur e eksport-importit te botimeve ...

Ekspozita e skulptorit Destan Gashi

Te nderuar,jemi te kënaqur te ju ftojmë në Hapjen solemne së ekspozitës së skulptorit Destan Gashi...

Nëna kërkon të birin Serxhio Vera në Amerikë

Kush e ka parë ose kush e takon Serxhio Vera (që është parë në vitin 2005 Boston) është i lutur që të telefonojë në telefonin 917-254- 6103 dhe 718-365-6930 ose të na shkruaj në Emailin: gazetadielli@gmail.comEditori i Gazetës DIELLI ka marrë një letër nga zonja Margarita Vera...

''Gj. N. Kazazi'': Mitingu i Poezisë, 9 maj 2014

-Kryesia e Klubit letrar “Gjon.N.Kazazi” , ka caktuar ditë  qëndrore të  Mitingut te Poezisë  datën 9  maj 2014 ,ditë  kjo qe përkon me ditën e Evropës  dhe ditën e themelimit të mitingut.-Temë  e tribunës së mitingut  do të jetë “Kritika aktuale ne  letërsinë shqipe”...

Protestë - kundër qeverisë malazeze

Protestë - kundër qeverisë malazeze...

Promovohen dy libra të autorit Shefqet Dibrani

Promovohen dy libra të autorit Shefqet Dibrani...

Promovohet ''Anatomia e brymës'' e Shefqet Dibranit

Ftesë - promovohet ''Anatomia e brymës'' e Shefqet Dibranit...

Shoqatat në SHBA: Thirrje për demonstratë

Shoqatat shqiptare me origjinë nga trojet tona etnike nën Mal të Zi, me veprimtari në SHBA-së,të bashkuar si asnjëherë tjetër më pare,ju bëjnë thirrje që të merrni pjese masive në demonstratën,që do të organizohet në Washington DC me datën 19 Mars 2014, me rastin e vizitës...

De Rada: Takim me krijues - Ilir Muharremi

Në kuadër të aktivitetit të klubit "Takim me krijues" këtë herë bëjmë promovimin e librit të ri të Ilir Muharremit si dhe bëjmë prezantimin e krijimtarisë letrare të tij.Takimi mbahet në Qendrën e Kulturës - salla e kinemasë, në Ferizaj.E enjte, 27 shkurt, ora: 17...

LSHAKSH: Konkursi letrar ''Azem Shkreli - 2014''

Komisioni organizativ i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani në bazë të vendimit të kryesisë së saj qe konkursin, ” Azem Shkreli ” tanimë tradicional, mori vendim qe të shpallë Konkurs letrar për mërgatën 2014, për veprën...

Xhavit Leci: Njoftim për të pame

Lajmërojmë vdekjen e  babait tonë të dashur, Hamdi Leci ( 14.04.1926 - 31.12.2013) nga fshati Gmicë, Komuna e Kamenicës, me vendbanim në Kamenicë. Njoftojmë të afërmit, miqtë, farefisin, dashamirët dhe të njohurit tanë se me datë 19. 01. 2014 ( e dielë ), nga ora 9.00 deri në ora 17.00, hapim të pame...

„Flaka e Janarit“ 2014 do të flakërojë në Heidelberg

Nën patronatin e Shoqatës „ILIRIA“ nga Heidelbergu i Gjermanisë,do të organizohët,manifestimi tradicional, letrar “Flaka e Janarit”,në shenjë respekti për atdhetarët,Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla.„Flaka e Janarit“ 2014,do të flakërojë ...

Ipeshkvia: Vëllazëria, themel dhe udhë për paqe

Ipeshkvia e Kosovës do t’ia paraqet opinionit publik, porosinë e Papa Françeskut për Paqe. Kjo paraqitje, që tashmë është traditë e përvjetshme, bëhet më 16 janar 2014, në Residencën e Ipeshkvisë pranë Katedrales në Prishtinë, në ora 12.00...

Ftesë nga LSHAKSH në Gjermani

Të dashur vëllezër dhe motra shqiptar, të dashur krijues të mërgatës shqiptare në Gjermani!Klubi kulturorë, ”Bardhosh Gërvalla” në Ludwigsburg i cili sivjet shënon edhe 20 vjetorin e themelimit të Klubit dhe  në bashkëkoordinim me KF ...

"Flaka e Janarit" 2014 - Artet Pamore

Me rastin e manifestimit mbarëkombëtar "Flaka e Janarit" 2014, bordi i “Flakës…” , shtylla e artit pamor shpall konkurs "Peneli i Flakes" 2014.Njoftohen të gjithë artistet se, punimet pamore për të qenë pjesë e këtij manifestimi mbi 20 vjecar, dorëzohen në Drejtorinë për Kulturë Rini e Sport ...

Hapet konkursi letrar “Flaka e Janarit”

Gjilan - Sipas bordit drejtues të manifestimit “Flaka e Janarit”, 2014, tema e konkursit është e lirë. “Konkursi është anonim, i hapur deri më 20 janar 2014 dhe me shifër.Komuna e Gjilanit, përmes Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport...

Ftesë nga Ipeshkvia e Kosovës: “Mozaiku i vlerave”

Ju ftojmë në ngjarjen e rëndësishme në Gjilan, me datën 21 dhjetor, në ora 15:00, ku do të prezantohet:“Mozaiku i vlerave”Vendi: Sala e Teatrit në  Qendrën Edukativo-Sociale “Don Bosko” në Gjilan, rruga Marie Shllaku ...

Promovim: Engjëll Koliqi - Miku i Madh i Shqiptarëve

Eksilencë!Kam kënaqësinë, që në emër të Forumit Imazh&Media, të ju ftoj në Festivalin e XI Ndërkombëtar të Imazhit Shqiptar, ku promovohet libri im “MIKU I MADH I SHQIPTARËVE” i Lumturuari Papë Gjon Pali II, të mërkurën më 18 dhjetor 2013, në ora 11, në lokalet e Akademisë së  ...

Bruksel: Tubim përkujtimor kushtuar Gani Azemit

Dega e LDK-së për Beneluks mbanë tubim përkujtimor kushtuar Gani AZEMIT.Dega e Lidhjes Demokratike të Kosoves për Beneluks në Bruksel në shenjë nderimi dhe respektimi me rastin e njëvjetorit të vdekjes së veprimtarit, e diplomatit GANI AZEMI organizon ...

Mbrëmje madhështore me Rastin e 101 Vjetorit

Informojmë te gjithë bashkatdhetarët se:Shoqata Kulturore Shqiptare " SHQIPONJA-Li e.V. " Lindua Bodensee Organizon Mbrëmje Madhështore me Rastin  101 Vjetorit te ditës se Flamurit me Datën 30.11.2013 ne ora 19:00.Ju argëtojnë  Live 100 %  Flora Gashi , Sokol Bisaku dhe Ibrahim Hajzeraj...

Konferencë - Presheva, Bujanoci dhe Medvegja

Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës organizojnë Konferencën shkencore Presheva, Bujanoci dhe Medvegja - dje, sot dhe nesër, e cila do të mbahet më  20 dhe 21 nëntor 2013, në Sallën e madhe të Institutit Albanologjik, Prishtinë. Seanca e hapjes do të jetë më 20 nëntor ...

Njoftim nga Qendra Kulturore Shqiptare në Shtutgard

Se premiera e pjesës së dytë e  filmit “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna”, skenarin dhe regjinë e së cilës e ka realizuar Ekrem Kryeziu.   Pas Tiranës , Prishtinës , Shkupit  dhe nëpër  qytete tjera  shqiptare , me rastin e manifestimit të festave  të Nëntorit, e  organizuar  nga ...

U botua numri i ri i revistës Doruntina

U botua numri i ri i revistës së pavarur për letërsi, shkencë dhe kulturë DORUNTINA 48 - 2013, organ i klubit të shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” Kumanovë ...

Promovim: Miradije Gashi - ''Jam gur i atdheut''

Promovim: Miradije Gashi - ''Jam gur i atdheut'' ...

Gëzim Alpion: Peticion ndertimin e Rruges se Arberit

Ju lutem nenshkruani peticionin online per ndertimin e Rruges se Arberit qe do t’i paraqitet Qeverise se re te Shqiperise se shpejti.Ne linkun me poshte, shkruani Emrin, Mbiemrin, Adresën e emailit dhe Qyetin tuaj. Pastaj klikoni: “Sign”. Pas kësaj, ju do të merrni një ...

Promovim: Bujar Dugolli - Lëvizja studentore 1997 -1999

Ju ftojmë që të merrni pjesë në shënimin e 16 vjetorit të protestave studentore të 1 Tetorit 1997 dhe promovimit të  librit :”1 TETORI I KTHESËS – Lëvizja studentore 1997 -1999” të autorit Bujar Dugolli...

Ftesë: Promovohet libri i Don Lush Gjergjit

Të nderuar dashamirë të librit,Të nderuara media, Ju ftojmë të merrni pjesë në promovimin e librit  “Dashuria që nuk vdes-Të mëdhenjtë e shekullit XX”, të autorit Don Lush Gjergji ...

Nëndega e LDK-së në Solothurn organizon një Tubim

Ftohen intelektualët shqipëtar, anëtar dhe simpatizant të LDK-së  në Zvicër, se me datën 28.09.2013, duke filluar në ora 16.00 në Restaurant Pizzeria në ; Hauptstrasse 87,2554 Meinisberg/BE të marrin pjesë në Tubimin informativ nënë moton...

Promovohet: Thesar kombëtar i mergatës në Suedi

Promovohet: Thesar kombëtar i mergatës në Suedi ...

Tubim përkujtimor kushtuar Gzim Muhaxherit

Nëndega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në St. Gallen të Zvicrës, në shenjë nderimi dhe respektimi, me rastin e një vjetorit të vdekjes së hershme të GZIM MUHAXHERIT, organizon një tubim përkujtimor! ...

Zyra Ipeshkvnore: Ftesë për media

Pas kremtimeve jubilare të dhjetë vjetorit të Lumturimit të Nënë Terezë, 1700 vjetorit të Ediktit të Milanos dhe Vitit të Konstandinit, si dhe përurimit të Katedrales, Ipeshkvia e Kosovës bën bekimin e Kumunarës së parë të Katedrales Nënë Tereza...

Konkurs letrar për poezi

Njoftojmë të gjithë krijuesit letrar, kudo që jetojnë dhe veprojnë se; miqtë e heroit Kombëtar Sali Çekajt në bashkëpunim me Shoqatën Humanitare "Sali Çekaj" në Zvicër dhe në Gjermani, kanë vendosur të botojnë një antologji me poezi kushtuar heroit Sali Çekaj...

Fushat zgjedhore për mikun e shqiptarëve z. Weiß

Shumë të nderuarit zonja dhe zotërinjëJam tepër i gëzuar që ftesës sime ju ka përgjegjur kryetarja e CDU-së ,Kryeministrja e vendit tonë Zonja e nderuar Merkel, e cila viziton rrethin tonë në një takim parazgjedhor ...

Ftesë: 10 Vjetori i Lumturimit të Nënë Terezës

Ftesë: 10 Vjetori i Lumturimit të Nënë Terezës ...

"Bone Festival" kërkon një grup iso-polifonik shqiptar

Organizatorët bëjnë të ditur se në kuadër të një projekti artistik që do të shfaqet në këtë festival në Bernë ata janë duke kërkuar një grup këngëtarësh polifonistë profesionalë apo amatorë. Sipas organizatorëve, grupi do të bashkëpunojë duke kënduar disa ...

Festivali Ndërkombëtar i Letersisë për të Rinj

Gjate diteve te Lestivalit,tashme tradicional per letersine,  ojq Prokult do te  ndaje njembedhjete (11)  çmime per te tre gjinite letrare si drame, tregim i shkurter dhe poezi te gjitha keto me shifer. Kete vite do te ndaj edhe dy qmime speciale si ...

Agjendë e përbashkët e krijuesve

Agjendë e përbashkët e krijuesve gjegjsisht poetëve të Diasporës: Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë – Gjermani Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” – Austri ...

Lulaj & Qyqalla: Takim poetik dhe promovime

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve e Krijuesve Shqiptarë në GjermaniNË KOORDINIM ME  DREJTORATIN PËR KULTURË RINI SPORT NË DEÇANORGANIZOJNËTAKIM POETIK dhe PROMOVIME:Neki LULAJ: “BALADA E HESHTJËS ...

Kallëzim Penal nga Lëvizja për Bashkim

Nesër, më 03.7.2013, në ora 10:00, subjekti politik Lëvizja për Bashkim, dorëzon Kallëzim Penal në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, kundrejt  Komisionit Qendror të Zgjedhjeve!Kallëzimi bëhet mbi dyshimin e arsyeshëm, se KQZ në dëm të Buxhetit të ...