E enjte, 27.06.2019, 03:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Për ju, yje të Gjakovës

Yjet që ran' për Gjakovën,Dritë bëjnë për Kosovën, Bekim nga Liria paçin,Thonë Shqiponjat e Tërbaçit. Ata ranë po janë gjallë,I ka Gjakova në ballë...

Alfred Papuçiu: Kujtimi i mirë për një njeri të thjeshtë

Pse kaq shumë njerëz kanë frikë të thonë një fjalë të mirë? Disa urrejnë në vend që të kënaqin dikë; të tjerët kanë frikë të thonë shumë; ata kanë frikë të arrijnë së pari; ata që përsërisin atë që të tjerët mund të kenë thënë tashmë. Me një fjalë, ata kanë nevojë për ...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës (2)

Vajtoret[1] në Toskëri duhen parë dhe vlerësuar si një institucion i pavarur nga shteti, feja, nga mardhëniet krahinore apo ndërkombëtare etj. Ato janë njësojë si “priftëreshat” e Dodo-nës, të përkushtuara vetëm ndaj Zeusit.. Ato kishin mardhënie vetëm me Zeusin, porositë e tij zbatonin dhe vetëm atij i jipnin...

Mustafë Ismaili: Muharrem Xhaferi - Shpella e qoftëlargut

Krijuesi ynë, Muharrem Xhaferi autori i katër veprave ne prozë, publikut lexues i paraqitet me një libër të ri me romanin, “SHPELLA E QOFTËLARGUT”.Gjatë krijimit pra duhen edhe përpjekje të mëdha. Duhet të jemi aty me vëmendjen e ngjarjes. Atje ku ka konflikte dhe sherre është ndjenja e urrejtjes...

Alfred Papuçiu: Kujtimet e Ballkaniadës 1946 dhe atyre që ju përkushtuan

Vitet ikin dhe në kujtesën time këtë qershor mbeten të pashlyera rrëfenjat e tim eti për Ballkaniadën e vitit 1946. Cfletoj here pas here dhe u kthehem koleksioneve të “Sportit” që më ka lënë im atë. I mbaj si gjë të çmuar, së bashku me fotografitë e asaj Ballkaniade që po ja paraqis lexuesit të Panoramës për herë të parë. Besnik Dizdari...

Albert Zholi: Flet piktori Astrit Beluli

Një piktor që gjithmonë është i lidhur me natyrën, të bukurën dhe të veçantat e krahinës së tij. Kjo është ekspozita e tij e katërt individuale dhe e para në Tiranë ku ai përcjell një art të veçantë dhe plot ndjenjë. Në ekspozitën  në Muzeun Kombëtar të titulluar “Labëria ime” z. Beluli ka 60 piktura në katër gjini, peizazh, natyrë e qetë, portret...

Zymer Mehani: Pse?....

Pse, vdekje mizoreJe kaq djallëzore?!Pse je e pam’shirshmeDhe e lemerishme?! Me atë kosë të prehtëPse kosit çdo jetë?!Pse, ti vdekje e ftohtë...

Alfred Papuçiu: Meditim për “njeriun redaksi” Tuni Papuçiu

“Më 3 qershor në Shkodër kishte ndodhur vdekja e papritur e Tuni Papuçiut, vëllait të vetëm të Pandorës, shkruan në librin e tij “Nëpër rravat e jetës”, Profesor Bedri Dedja. Kjo qe një goditje shumë e rëndë, pasi Tunin nuk e kisha patur vetëm kunat, por edhe shok, edhe bashkëpunëtor në revistën “Fatosi”...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës

Leskodukajt  në Bolenë, atë fund viti 1852[1]  hapën dyert e mortit. Ardhja e lajmit të vrasjes të Sadik Guxhës dhe Lesko Mingos[2] në luftë me malazestë ngjau me  një tërmet që vithis malet nga vendi, duke lëshuar teposhtë  me orteqe dëborën. Lajmi i mblodhi bolenasit te shtëpia e Leskodukajve...

Albert Zholi: Një ngjarje tronditëse në Athinë - 1997

Po shkoja në punë, kur në metronë e Athinës dëgjova një bisedë shqip. Ishin dy gra shqiptare. Me to qe edhe një djalë i vogël. Fëmija po i pyeste gratë për stacionin e autobuzave që të çonte në Kakavijë .Kur isha larguar ca, u pendova që nuk kisha ndërhyrë për të ndihmuar të voglin...

Përparim Hysi: 'Qeraxhiu' dhe 'Hanxhiu'

Kushdo e ka ndjerë shprehjen:"Qeraxhiu me hanxhinë, takohen". Natyrisht,edhe unë.por qoftë"qeraxhiu" dhe qoftë"hanxhiu" më janë shfaqur në një version tjetër. Jo më janë shfaqur,por i kam parë me sytë e mi dhe,kjo "dhënie- marrje" midis tyre, ka zgjatur plot një muaj. Kur them kështu,duhet të fiksoni...

Alfred Papuçiu: ‘Të ruajmë identitetin kombëtar, gjuhën’

Një miku im i mirë zviceran kur bisedonim një ditë më tha : «  On n'est grand homme qu'à la condition d'être homme d'abord ». Po e perifrazoj në shqip « Njeri i madh  është ai që në radhë të parë është njeri ». Këtë mendova mbrëmë kur mora një mesazh të ngrohtë prej zonjës fisnike dhe tepër modeste, Nexhmije Mehmetaj...

Dea Halimi: Shkrimi për ndarjen nga mësuesja

Të flasësh për mësuesen e parë  është privilegj dhe përgjegjësi e përhershme, e pa përshkruar. Ajo është herë shoqja më e mirë që të gjendet në çdo rast të vështirë të jetës e herë tjetër është hija e nënës, të cilën e do dhe flijohesh për të  e në të njëjtën kohë pafundësisht e  do e respekton dhe...

Resmi Osmani: Ajkuna

Atje, në Klladushën e Jutbinës së largët, dimërkeqe, me akull e borë, me diell që ndrin e pak nxeh,rrëzë bjeshkëve, me pyje bredhi dhe ahu, me livadhe alpine e kullota, me burime akull të ftohta e të kristalta, ku mrizojnë kopetë dhe hedhin valle shtojzavallet,në bashkësinë arbërore  jetonte Ajkuna...

Kalosh Çeliku: Unë jam Kalosh Çeliku. Poet rebel

Dhe, në jetë: Dje e Sot, Dikush AskushiHyri e doli, edhe nga Dera e Madhe. Derën, Dje e Sot ma mbyllën kulturofagëtDritaren, Mua Rrospitë meshkuj?!Poetit, rebel. Fisit kaçakëve të ÇukësQë, hyjedal Sot: Edhe, nga Oxhaku...

Zymer Mehani: Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë

Monografia “Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë” është një libër i konceptuar në tre kapituj dhe me një album fotografish e materialesh tjera, që lexuesve do t’u ofrojë fizionominë dhe rrugëtimin jetësor e letrar të shkrimtarit Sahit Shala. Pra, ky libër është një kontribut modest imi për studimin e jetës dhe të veprës...

Neki Lulaj: Nën qiellin e Bostonit

M'u duk vetja si një shqiponjë në fluturimNëen një qiell ku ndrin shpirti konician.Sikur dëgjoja Nolin në një meshë për shqiptarinëSikur takoja mikun tim poetin fjalëartë. M’u duk se dëgjoja delegatët e parë të “ VATRËS”Me sytë të lotur nga mbrothësia e kombit...

Sejdi Berisha: Vargu si peshë e njerëzores dhe e etjes shpirtërore

Këndimi poetik, sado vonë që ai gufon, i ngjanë përjetësisë dhe është më shumë specifik, i dashur dhe me peshë, dhe si i tillë reflekton me cilësinë e realitetit të jetës. Ndërsa, nganjëherë, vargu i ngjanë edhe etjes së kamotshme për gjithçka që është e mirë, njerëzore, e lumtur dhe madhështore. Por, njëkohësisht...

Prend Buzhala: Tenda e bardhë e shkrimtarëve

A duhet ta kemi edhe ne DITËN MEMORIALE PËR SHKRIMTARË?Sa e sa krijues I kemi që kanë qenë të burgosur apo të përndjekur.Sa e sa të tjerë të pushkatuar nga regjimet komuniste ose nga regjimet pushtuese.Sa të tjerë na i mori lufta e fundit.Sa e sa janë që u ishte ndaluar publikimi e botimi, që u...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese