E enjte, 21.01.2021, 08:27 AM (GMT)

Kulturë

Blerinë Hajdini Murselaj: Anton Pashku - Lutjet e Mbrëmjes

Libri me tregime "Lutjet e Mbrëmjes" i Anton Pashkut, përbëhet me tregime nga një tematikë e larmishme, ku përmes këtyre tregimeve, Pashku udhëton në jetën e përditëshme të shoqërisë. Ky libër strukturohet në kapituj të cilët kapituj sjellin tematikën e librit me tregime në tërësinë e tij. "Reksi lehu dy herë", "Dega e fshehur"...

Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë

"Në kohët antike Arbëria quhej Iliri, dhe banorët e saj, të cilët ishin europian ,quheshin ilirë, ndërsa më vonë emri Arbëror (Albani) mbeti i kufizuar në një rajon të ngushtë..." ,shkruan kështu në një Enciklopedi të vitit 1885. Dhe sikur që shihet në Kartën(Kartën nxjerrë nga vepra...

Kalosh Çeliku: “Parkun e Grave” e shpalla “Zona e Lirë” e burrave

Dudumët, me kollare “kuqezi”. Poza “letrare”“Patriotë”, ulen në karrige. Halldupë katundi.Krahpërkrahu si “burra” mejdani pa mustaqe:Letërsinë Shqiptare, prezentojnë: MUSTAQE.Në. Stamboll. Fotograf: Hoxha i “Allahut”. Partizanët, e partive politike veshur me dimi“Burra”, nuk i njeh nëna e vet. Aspak, Katundi...

Nexhat Halimi: Fshati me një shtëpi

Guri i palosur mbi gurin e ngulur në brez të bjeshkës. Udha lakohej rreth e qark shkëmbit, të zbriste prapë te guri i zgjidhur nga muri i shtëpisë që tashmë shkapërderdhej.–Çfarë ngjet?! Bien muret e vjetra, ngelin pa të zotët e vet!-Vetëm hija i ndjek.-Hija e atyre që për unaza kohësh i shoqëroi...

Xhevahir Cirongu: Zjarri i dashurisë

Mëngjesi sërish erdhi prapëme trokitjen e lehtë në derë,Një  rreze shprese  na përshëndetisi me magji largoi  shumë derte. Iku viti i mbrapsht me të zezën kolerëme trishtim  e plagë   në zemër,i la  globit Covidi -19  njerëzimit,dhe heshtja në udhëkryq seç i tha...

Neki Lulaj: Para Bronxi

Ju keni  ditë të lumnueme te ky shekull.Majekrahu me pushkë, torbë e municionNë shi. borë, n`furtunë  e mjegullJu ishit kënga, gëzimi, sakrifica, pushkaAmanet i atdheut…që ju kujton. Lum ju për ecjet tuaja UÇK-jaPër uniformën tuaj erë barotiPër betejat tuaja sublimePër gurin e nxjerrur thellë gabzherri...

Sevdail Hyseni: Molla hyjnore

Te Molla e KuqeDiku afër Nishit,E humbi EvaUnazën e gishtit! Adami u çmendI zgurdulloi sytë,I mbetet prapëMolla në fyt!...

Sejdi Berisha: Puna e shkrimtarit është e rëndë por e shenjtë!

Krijimtaria letrare dhe krijuesi sikur janë themelet më të vjetra të njerëzimit. Dhe, nëse është kështu, atëherë pesha, roli dhe rëndësia e këtyre dy faktorëve, jo vetëm është domethënës, por janë ajo pasqyra dhe drita e njerëzimit. Mirëpo, është karakteristike, se krijuesit në shumë periudha kohore, mbase edhe...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane

Gjergj Kastrioti mblodhi rreth tij si këshilltar e bashkëveprimtar ,njerëz të urtë,diplomat e shkencëtar, filozof etj., të gjithë i konsideronte shtylla të mendimit të fuqishëm për ndërtimin e Arbërisë së tij europiane.Gjithë jetën e tij ai kërkoi miq të vërtetë, të rrallë ishin ata që i qëndruan besnik. Gjeneralët e Ushtarët ...

Sinan Gashi: Dy poezi për Kosovën nga poeti Dalan Luzaj

Fati i rëndë e ndoqi që në rini poetin vlonjat Dalan Luzaj, lindur më 1944. Ai vitet më të mira të jetës, nga 25 e deri në 47, e kishte përjetuar kalvarin nëpër kanalet e Sherishtës së Vlorës, së bashku me bashkëshorten e përkushtuar. Atë e akuzuan për të jatin, profesorin e nderuar Isuf Luzaj, i cili kishte ikur për në SHBA kohë...

Fran Gjoka: Pajtim Xhelo autor i 500 poezive të botuara në gjashtë vëllime poetike

Vonë jam njohur me poetin  vlonjat, Patim Xhelo, po , të them të drejtën më duket sikur e kam njohur prej një jete të tërë njeriun me kulturë poliedrike, jo vetm në  letërsi, po edhe në të gjitha  sferat e tjera të jetës, në gjuhësi, në historiografi, arkeologji etj. Poet lirik  që na ka sjellë ne shqiptarëve një  Esenin...

Kalosh Çeliku: Don Kishoti Shqiptar i armatosur me Sanço Pançon në Prishtinë

Mikja poete “maqedonase” paraqitetNë një manifestim kulturor isha:Afër, me një artist “maqedonas”.Ai, sot është shtrirë në spital. Pozitiv.Trembem, mos jam me Covid -19. I them: Mos ki frikë nga koronavirusiAi është “musliman”. “Hallall”.Koronavirusi, “armiku i padukshëm”Nuk i do pijetarët. Verën e kuqe...

Albert Zholi: Flet stilistja Ina Gjoka

Një vajzë që me talentin e saj po hap rrugët e sfilimit në qytetet më të dëgjuara të sfilatave në Milano dhe Romë. Prej vitesh emigruar në vendin e modws, Itali,  Ina punon me intesitet duke e lartësuar emrin e Shqipërisë. Stilimet e saj janë vlerësuar dhe nga emra të njohur të fushës së modës si stilisti i “Dolce Gabbanas”...

Albert Zholi: Flet karikaturisti Luan Vrioni

Ka mbi 58 vjet që bën karikatura, por në regjimin komunist për shkak të biografisë ju ndalua krijimtaria në vitin 1975. Revistat “Ylli” dhe “Hosteni”, ishin ato ku ai gjeti shtratin e krijimtarisë së tij. Puna më e madhe ka konsistuar në ndërtimin e muzeumeve të Rrethit të Vlorës, ku veçon atë të Hysni Kapos, në Tërbaç...

Kalosh Çeliku: Takime nën Rrap

Gjithë vitin 2020, u ballafaquam me “armikun e padukshëm” (Covid -19 politik). Masa Qeveritare. Karantinë. Orë policore, me ditë e netë në shtëpi: “Lani duart me sapun”! Edhe, me “Gruan besnike, rrini dy metra Larg! Mos dilni në rrugë pa maska! Lirisht, dilni në verandë, dhe këndoni këngë...

Blerim Rrecaj: Përpjekje dhe përjetime nëpër jehonën e luftës çlirimtare

Po ia nisim të flasim, të themi diç për dy romanet e Mehdi Mulajt: "Gjenerali dhe ushtari pa pushkë" e "Topi". Të dy bazuar në ngjarje të vërteta, të (për)jetuara nga vetë autori dhe kthyer në sukses në artin e të shkruarit. Me sinqeritet e saktësi.Po fillojmë me veprën e parë, e cila përqendrohet në dy ...

Bardhyl Maliqi: Si u shkruan dy librat për krijimtarinë e Mexhid Mehmetit

Intervistë me fëmijët e mi. Vajza e ka njohur Mexhidin në mars të vitit 2012 në festivalin e Sarajevës, djali në verën e vitit 2018 te “Mrizi i Zanave” kur ishte student. Kjo ishte arsyeja e interesimit të tyre për këta dy libra.O ba - Pse tek shkrimi përgjithësues për vitin tuaj letrar të publikuar dje nuk shkrove edhe për atë se si...

Fatmir Halimi: Roman me vlera të larta artistike

Shkrimtari Ismail Aliu brenda një kohe shumë të shkurtër para lexuesve po paraqitet edhe me romanin e tij të tretë “Fletët e një ditari”. Romani ka vlera të larta ideore e stilistike, pasi që autori ka përdorë një gjuhë të rrjedhshme, të kuptueshme për të gjitha shtresat, me një stil të pasur leksikor e semantikë të fuqishme...

Sevdail Hyseni: Festa e Vitit të Ri!

Gjatë natës së fundvititE zbutëm pak mërzinë,Me gazmendet në shtëpiSi të ishim n’karantinë! I stolisëm rrugë e shesheDuke derdh paranë publike,Por s’i gëzuam ato vleraPër shkak frikës pandemike! E mallkuam vitin plakQë mos kthehet kurrë n’jetë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora