E merkure, 26.06.2019, 05:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Alfred Papuçiu: Kujtimet e Ballkaniadës 1946 dhe atyre që ju përkushtuan

Vitet ikin dhe në kujtesën time këtë qershor mbeten të pashlyera rrëfenjat e tim eti për Ballkaniadën e vitit 1946. Cfletoj here pas here dhe u kthehem koleksioneve të “Sportit” që më ka lënë im atë. I mbaj si gjë të çmuar, së bashku me fotografitë e asaj Ballkaniade që po ja paraqis lexuesit të Panoramës për herë të parë. Besnik Dizdari...

Albert Zholi: Flet piktori Astrit Beluli

Një piktor që gjithmonë është i lidhur me natyrën, të bukurën dhe të veçantat e krahinës së tij. Kjo është ekspozita e tij e katërt individuale dhe e para në Tiranë ku ai përcjell një art të veçantë dhe plot ndjenjë. Në ekspozitën  në Muzeun Kombëtar të titulluar “Labëria ime” z. Beluli ka 60 piktura në katër gjini, peizazh, natyrë e qetë, portret...

Zymer Mehani: Pse?....

Pse, vdekje mizoreJe kaq djallëzore?!Pse je e pam’shirshmeDhe e lemerishme?! Me atë kosë të prehtëPse kosit çdo jetë?!Pse, ti vdekje e ftohtë...

Alfred Papuçiu: Meditim për “njeriun redaksi” Tuni Papuçiu

“Më 3 qershor në Shkodër kishte ndodhur vdekja e papritur e Tuni Papuçiut, vëllait të vetëm të Pandorës, shkruan në librin e tij “Nëpër rravat e jetës”, Profesor Bedri Dedja. Kjo qe një goditje shumë e rëndë, pasi Tunin nuk e kisha patur vetëm kunat, por edhe shok, edhe bashkëpunëtor në revistën “Fatosi”...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës

Leskodukajt  në Bolenë, atë fund viti 1852[1]  hapën dyert e mortit. Ardhja e lajmit të vrasjes të Sadik Guxhës dhe Lesko Mingos[2] në luftë me malazestë ngjau me  një tërmet që vithis malet nga vendi, duke lëshuar teposhtë  me orteqe dëborën. Lajmi i mblodhi bolenasit te shtëpia e Leskodukajve...

Albert Zholi: Një ngjarje tronditëse në Athinë - 1997

Po shkoja në punë, kur në metronë e Athinës dëgjova një bisedë shqip. Ishin dy gra shqiptare. Me to qe edhe një djalë i vogël. Fëmija po i pyeste gratë për stacionin e autobuzave që të çonte në Kakavijë .Kur isha larguar ca, u pendova që nuk kisha ndërhyrë për të ndihmuar të voglin...

Përparim Hysi: 'Qeraxhiu' dhe 'Hanxhiu'

Kushdo e ka ndjerë shprehjen:"Qeraxhiu me hanxhinë, takohen". Natyrisht,edhe unë.por qoftë"qeraxhiu" dhe qoftë"hanxhiu" më janë shfaqur në një version tjetër. Jo më janë shfaqur,por i kam parë me sytë e mi dhe,kjo "dhënie- marrje" midis tyre, ka zgjatur plot një muaj. Kur them kështu,duhet të fiksoni...

Alfred Papuçiu: ‘Të ruajmë identitetin kombëtar, gjuhën’

Një miku im i mirë zviceran kur bisedonim një ditë më tha : «  On n'est grand homme qu'à la condition d'être homme d'abord ». Po e perifrazoj në shqip « Njeri i madh  është ai që në radhë të parë është njeri ». Këtë mendova mbrëmë kur mora një mesazh të ngrohtë prej zonjës fisnike dhe tepër modeste, Nexhmije Mehmetaj...

Dea Halimi: Shkrimi për ndarjen nga mësuesja

Të flasësh për mësuesen e parë  është privilegj dhe përgjegjësi e përhershme, e pa përshkruar. Ajo është herë shoqja më e mirë që të gjendet në çdo rast të vështirë të jetës e herë tjetër është hija e nënës, të cilën e do dhe flijohesh për të  e në të njëjtën kohë pafundësisht e  do e respekton dhe...

Resmi Osmani: Ajkuna

Atje, në Klladushën e Jutbinës së largët, dimërkeqe, me akull e borë, me diell që ndrin e pak nxeh,rrëzë bjeshkëve, me pyje bredhi dhe ahu, me livadhe alpine e kullota, me burime akull të ftohta e të kristalta, ku mrizojnë kopetë dhe hedhin valle shtojzavallet,në bashkësinë arbërore  jetonte Ajkuna...

Kalosh Çeliku: Unë jam Kalosh Çeliku. Poet rebel

Dhe, në jetë: Dje e Sot, Dikush AskushiHyri e doli, edhe nga Dera e Madhe. Derën, Dje e Sot ma mbyllën kulturofagëtDritaren, Mua Rrospitë meshkuj?!Poetit, rebel. Fisit kaçakëve të ÇukësQë, hyjedal Sot: Edhe, nga Oxhaku...

Zymer Mehani: Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë

Monografia “Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë” është një libër i konceptuar në tre kapituj dhe me një album fotografish e materialesh tjera, që lexuesve do t’u ofrojë fizionominë dhe rrugëtimin jetësor e letrar të shkrimtarit Sahit Shala. Pra, ky libër është një kontribut modest imi për studimin e jetës dhe të veprës...

Neki Lulaj: Nën qiellin e Bostonit

M'u duk vetja si një shqiponjë në fluturimNëen një qiell ku ndrin shpirti konician.Sikur dëgjoja Nolin në një meshë për shqiptarinëSikur takoja mikun tim poetin fjalëartë. M’u duk se dëgjoja delegatët e parë të “ VATRËS”Me sytë të lotur nga mbrothësia e kombit...

Sejdi Berisha: Vargu si peshë e njerëzores dhe e etjes shpirtërore

Këndimi poetik, sado vonë që ai gufon, i ngjanë përjetësisë dhe është më shumë specifik, i dashur dhe me peshë, dhe si i tillë reflekton me cilësinë e realitetit të jetës. Ndërsa, nganjëherë, vargu i ngjanë edhe etjes së kamotshme për gjithçka që është e mirë, njerëzore, e lumtur dhe madhështore. Por, njëkohësisht...

Prend Buzhala: Tenda e bardhë e shkrimtarëve

A duhet ta kemi edhe ne DITËN MEMORIALE PËR SHKRIMTARË?Sa e sa krijues I kemi që kanë qenë të burgosur apo të përndjekur.Sa e sa të tjerë të pushkatuar nga regjimet komuniste ose nga regjimet pushtuese.Sa të tjerë na i mori lufta e fundit.Sa e sa janë që u ishte ndaluar publikimi e botimi, që u...

Sabina Darova: Haiku

Sabina Darova, lindur me 19.02.1967 në Shkoder, rritur ne Kruje. Mbaruar studimet per gjuhe e letersi ne Tirane, 1993. Jetoj ne Itali prej 1994 ku punoj si mediatrice kulturale prej 20 vjetesh, Fituese e çmimit Torino film festival me tregimin” T’i mesosh dashurinë ajrit...

Albert Zholi: Libri që lartëson heronjtë

Të shkruash për vendlindjen dhe banorët e tij, të djeshëm e të sotëm, në radhë të parë është një përgjegjësi e madhe individuale, por njëkohësisht është një detyrim moral, për cilindo që është pjesë e tij. Vendlindja është ajo tokë, ata gurë e drurë që në çdo moment të kujtojnë origjinën...

Demir Krasniqi: Ibrahim Fejzullahu - Hero i Kosovës

Fshati  Gosponicë , në  rreth të  Preshevës –Do t’ jetë krenaria e mbarë kësaj  trevës !Nga ky fshat na erdh Ibrahim Fejzullahu –Luftës sonë iu shtua fuqia dhe  krahu !Gosponica fshat , legjendë e  malësisë –Për atdhe ka dhanë trima të lavdis...

Shpendi Topollaj: Dashuria pa liri mbetet fat prerë

“Shqetësim zhgënjimi” titullohet libri me poezi i autorit gjakovar Muharrem Kurti, i cili pasi e lexova, ashtu si pa kuptuar më solli ndërmend thënien e drejtuesit të revistës letrare “Jeta e re”, Esad Mekulit, kur flet për stërnipat e Ali Binakut që për lirinë derdhën “djersë e gjak si etërit”. Vetë Esadi...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese