E merkure, 19.06.2019, 02:34 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Zholi: Një ngjarje tronditëse në Athinë - 1997

Po shkoja në punë, kur në metronë e Athinës dëgjova një bisedë shqip. Ishin dy gra shqiptare. Me to qe edhe një djalë i vogël. Fëmija po i pyeste gratë për stacionin e autobuzave që të çonte në Kakavijë .Kur isha larguar ca, u pendova që nuk kisha ndërhyrë për të ndihmuar të voglin...

Përparim Hysi: 'Qeraxhiu' dhe 'Hanxhiu'

Kushdo e ka ndjerë shprehjen:"Qeraxhiu me hanxhinë, takohen". Natyrisht,edhe unë.por qoftë"qeraxhiu" dhe qoftë"hanxhiu" më janë shfaqur në një version tjetër. Jo më janë shfaqur,por i kam parë me sytë e mi dhe,kjo "dhënie- marrje" midis tyre, ka zgjatur plot një muaj. Kur them kështu,duhet të fiksoni...

Alfred Papuçiu: ‘Të ruajmë identitetin kombëtar, gjuhën’

Një miku im i mirë zviceran kur bisedonim një ditë më tha : «  On n'est grand homme qu'à la condition d'être homme d'abord ». Po e perifrazoj në shqip « Njeri i madh  është ai që në radhë të parë është njeri ». Këtë mendova mbrëmë kur mora një mesazh të ngrohtë prej zonjës fisnike dhe tepër modeste, Nexhmije Mehmetaj...

Dea Halimi: Shkrimi për ndarjen nga mësuesja

Të flasësh për mësuesen e parë  është privilegj dhe përgjegjësi e përhershme, e pa përshkruar. Ajo është herë shoqja më e mirë që të gjendet në çdo rast të vështirë të jetës e herë tjetër është hija e nënës, të cilën e do dhe flijohesh për të  e në të njëjtën kohë pafundësisht e  do e respekton dhe...

Resmi Osmani: Ajkuna

Atje, në Klladushën e Jutbinës së largët, dimërkeqe, me akull e borë, me diell që ndrin e pak nxeh,rrëzë bjeshkëve, me pyje bredhi dhe ahu, me livadhe alpine e kullota, me burime akull të ftohta e të kristalta, ku mrizojnë kopetë dhe hedhin valle shtojzavallet,në bashkësinë arbërore  jetonte Ajkuna...

Kalosh Çeliku: Unë jam Kalosh Çeliku. Poet rebel

Dhe, në jetë: Dje e Sot, Dikush AskushiHyri e doli, edhe nga Dera e Madhe. Derën, Dje e Sot ma mbyllën kulturofagëtDritaren, Mua Rrospitë meshkuj?!Poetit, rebel. Fisit kaçakëve të ÇukësQë, hyjedal Sot: Edhe, nga Oxhaku...

Zymer Mehani: Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë

Monografia “Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë” është një libër i konceptuar në tre kapituj dhe me një album fotografish e materialesh tjera, që lexuesve do t’u ofrojë fizionominë dhe rrugëtimin jetësor e letrar të shkrimtarit Sahit Shala. Pra, ky libër është një kontribut modest imi për studimin e jetës dhe të veprës...

Neki Lulaj: Nën qiellin e Bostonit

M'u duk vetja si një shqiponjë në fluturimNëen një qiell ku ndrin shpirti konician.Sikur dëgjoja Nolin në një meshë për shqiptarinëSikur takoja mikun tim poetin fjalëartë. M’u duk se dëgjoja delegatët e parë të “ VATRËS”Me sytë të lotur nga mbrothësia e kombit...

Sejdi Berisha: Vargu si peshë e njerëzores dhe e etjes shpirtërore

Këndimi poetik, sado vonë që ai gufon, i ngjanë përjetësisë dhe është më shumë specifik, i dashur dhe me peshë, dhe si i tillë reflekton me cilësinë e realitetit të jetës. Ndërsa, nganjëherë, vargu i ngjanë edhe etjes së kamotshme për gjithçka që është e mirë, njerëzore, e lumtur dhe madhështore. Por, njëkohësisht...

Prend Buzhala: Tenda e bardhë e shkrimtarëve

A duhet ta kemi edhe ne DITËN MEMORIALE PËR SHKRIMTARË?Sa e sa krijues I kemi që kanë qenë të burgosur apo të përndjekur.Sa e sa të tjerë të pushkatuar nga regjimet komuniste ose nga regjimet pushtuese.Sa të tjerë na i mori lufta e fundit.Sa e sa janë që u ishte ndaluar publikimi e botimi, që u...

Sabina Darova: Haiku

Sabina Darova, lindur me 19.02.1967 në Shkoder, rritur ne Kruje. Mbaruar studimet per gjuhe e letersi ne Tirane, 1993. Jetoj ne Itali prej 1994 ku punoj si mediatrice kulturale prej 20 vjetesh, Fituese e çmimit Torino film festival me tregimin” T’i mesosh dashurinë ajrit...

Albert Zholi: Libri që lartëson heronjtë

Të shkruash për vendlindjen dhe banorët e tij, të djeshëm e të sotëm, në radhë të parë është një përgjegjësi e madhe individuale, por njëkohësisht është një detyrim moral, për cilindo që është pjesë e tij. Vendlindja është ajo tokë, ata gurë e drurë që në çdo moment të kujtojnë origjinën...

Demir Krasniqi: Ibrahim Fejzullahu - Hero i Kosovës

Fshati  Gosponicë , në  rreth të  Preshevës –Do t’ jetë krenaria e mbarë kësaj  trevës !Nga ky fshat na erdh Ibrahim Fejzullahu –Luftës sonë iu shtua fuqia dhe  krahu !Gosponica fshat , legjendë e  malësisë –Për atdhe ka dhanë trima të lavdis...

Shpendi Topollaj: Dashuria pa liri mbetet fat prerë

“Shqetësim zhgënjimi” titullohet libri me poezi i autorit gjakovar Muharrem Kurti, i cili pasi e lexova, ashtu si pa kuptuar më solli ndërmend thënien e drejtuesit të revistës letrare “Jeta e re”, Esad Mekulit, kur flet për stërnipat e Ali Binakut që për lirinë derdhën “djersë e gjak si etërit”. Vetë Esadi...

Milazim Kadriu: Shprehje malli dhe dashurie për kombin

Libri me poezi “Dallëndyshe në fluturim” është i gjashti me radhë i autores Trandafile Molla (Baja), brenda një periudhe të shkurtë kohore. Si te librat e tjerë edhe në këtë të riun autorja përmes poezive sjell botën e saj shpirtërore. Ndonëse tash e më shumë se dy dekada ajo jeton dhe vepron jashtë vendit...

Hysen Kobellari: Tre fjalët e sheikut

Kemi ardhur mysafirë në vendin ku, sa të futësh në tokë lipatën, del naftë, si nga xhepi i begatë i Perëndisë. Mua më duhet të bëj përkthyesin midis bashkëbiseduesish më të lartë. Përkthyes dhe fotograf.Nga vendi im është dora vetë, i pari i qeverisë; nga pala mikpritëse – një bukurosh i gjatë...

Sevdail Hyseni: Veshët politikë

Me veshët në krahë,Zgjohemi çdo ditë,Veçmas ata…Që janë n’opozitë! Fuqimisht ngrihen,Për të marrë vesh,Për të përgjuarÇ’po ndodh mes nesh...

Jusuf Zenunaj: Bashkimi kombëtar

Me këta prijatarë,Bashkim kombëtarna u bë si në përrallë ! ?Fjalët e mëngjesitsi lagshtia e vesës,ato të drekës e të darkës...

Shyqyri Fejzo: Gajdja bie për ata që kanë veshë

Shkrimtari oparak Hysen Kobellari i dha së fundi lexuesit vëllimin me tregime e skica humoristike “Bjeri gajdes, gajdexhi!”. Në të 31 tregimet dhe skicat, që jo më kot e pa qëllim është kurdisur që të nënkuptohet si numër shansi e fati, ka diçka të re. Çdo tregim apo skicë humoristike e goditur, bën gati efektin e një ngjarjeje me...

Nexhat Halimi: Mes shelgjesh në vetmi

Shelgjet pikëlluese me degëza lëshuar prej lartprekin ujin e dridhen në dremitjen e vet magjikeKrijojnë hulli lumit në rrjedhë të gjatë mitikeDegës shkëputet befas `i gjeth dhe prish qetësiKrijohen rrathë të vegjël e rriten pandërprerë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese