E merkure, 19.06.2019, 02:59 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Kuvendi i grave

I rrëshqet buza në gazSytë e zezë mbush’ marazKur e pyetën përse qeshMe gjithë zemër çuar peshë- Tha se burrin s’e ka burrëAs në ëndërr s’e sheh kurrë...

Zymer Mehani: Dora jote

Dora jote, motërM'i përkëdheli faqetDhe lotët m'i fshiuSot për ty shkruaj vargjet E jotja dorë, motërM'i lëmoi dhe flokët...

Shyqyri Fejzo: Një ese është shumë pak për vendlindjen time, Shënepremten

Aty në Shënepremte,  para 76 vitesh  në një prag pranvere të përzier me krisma lufte të vitit 1943, erdha në jetë. Kur ka një vendlindje,njeriu ndihet krenar, mbasi me ligjësi ka të drejtën të jetë bir apo bijë e atij vendi dhe të mos ndihet i vetmuar apo i larguar prej andej, sidomos në vorbujt e lëvizjeve që vihen re sot...

Alfred Papuçiu: Kujtimi i orës me fotografinë e diktatorit

Njeriu është i ndërgjegjëshëm për pavetëdijen e tij. A mund të pritet që fëmijët tanë të mendojnë një ditë se kanë ardhur në jetë në sajë tonë ? Natyrisht këtë duhet ta meritosh, duke gëzuar respektin e tyre, duke ju qëndruar afër atyre, duke i ndihmuar në rravat e tyre të jetës, pa u imponuar diçka, duke u treguar për...

Sevdail Hyseni: Fryma kombëtare e kulturës shqiptare në Luginën e Preshevës

Java e parë e qershorit, ka ngritur në këmbë Akademinë “Stoa”, nga Bujanoci, me talentete e reja dhe profesorin e nderuar dhe shumë të respektuar prof. Bejzad Avdiu, për të vazhduar hapërimin drejt shtigjeve të reja të kontakteve me personalitet të shquara të kulturës shqiptare gjithandej trojeve etnike...

Zymer Mehani: Më fal!

Më fal, babëMua më falZemra joteSa një mal Më fal, nënëMë fal, muaZemra jotePorsi krua...

Përparim Hysi: 70-vjet janë fare pak!

MOIKOM ZEQOS  Më besoni se çfarë them:Unë kam njohur një "ALIEN"Po kush është do të thoni?Po ju them:- Është MOIKOMI! Mendjegjerë si askush tjetërMendjethellë si URTAK i vjetërPa më ka aq atributeVeç ai, i mban mbi supe...

Nexhat Halimi: Silueta te kroi

Vdekja vjen tebdil dhe qetë e pritur e papriturJeta natyrisht vdekje ka dhe vjen e ik përsëriBëjnë përpjekje të fshihen t`i ikin me arnimeTë begatë të fortë kriminel e s`ia dalin kurrsesiI zë ku të dojë në shtrat në shëtitje në udhëtimVdekja vjen ndërmjet ëndrrës dhe kënaqësisë...

Albert Habazaj: Për ju, yje të Gjakovës

Yjet që ran' për Gjakovën,Dritë bëjnë për Kosovën, Bekim nga Liria paçin,Thonë Shqiponjat e Tërbaçit. Ata ranë po janë gjallë,I ka Gjakova në ballë...

Alfred Papuçiu: Kujtimi i mirë për një njeri të thjeshtë

Pse kaq shumë njerëz kanë frikë të thonë një fjalë të mirë? Disa urrejnë në vend që të kënaqin dikë; të tjerët kanë frikë të thonë shumë; ata kanë frikë të arrijnë së pari; ata që përsërisin atë që të tjerët mund të kenë thënë tashmë. Me një fjalë, ata kanë nevojë për ...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës (2)

Vajtoret[1] në Toskëri duhen parë dhe vlerësuar si një institucion i pavarur nga shteti, feja, nga mardhëniet krahinore apo ndërkombëtare etj. Ato janë njësojë si “priftëreshat” e Dodo-nës, të përkushtuara vetëm ndaj Zeusit.. Ato kishin mardhënie vetëm me Zeusin, porositë e tij zbatonin dhe vetëm atij i jipnin...

Mustafë Ismaili: Muharrem Xhaferi - Shpella e qoftëlargut

Krijuesi ynë, Muharrem Xhaferi autori i katër veprave ne prozë, publikut lexues i paraqitet me një libër të ri me romanin, “SHPELLA E QOFTËLARGUT”.Gjatë krijimit pra duhen edhe përpjekje të mëdha. Duhet të jemi aty me vëmendjen e ngjarjes. Atje ku ka konflikte dhe sherre është ndjenja e urrejtjes...

Alfred Papuçiu: Kujtimet e Ballkaniadës 1946 dhe atyre që ju përkushtuan

Vitet ikin dhe në kujtesën time këtë qershor mbeten të pashlyera rrëfenjat e tim eti për Ballkaniadën e vitit 1946. Cfletoj here pas here dhe u kthehem koleksioneve të “Sportit” që më ka lënë im atë. I mbaj si gjë të çmuar, së bashku me fotografitë e asaj Ballkaniade që po ja paraqis lexuesit të Panoramës për herë të parë. Besnik Dizdari...

Albert Zholi: Flet piktori Astrit Beluli

Një piktor që gjithmonë është i lidhur me natyrën, të bukurën dhe të veçantat e krahinës së tij. Kjo është ekspozita e tij e katërt individuale dhe e para në Tiranë ku ai përcjell një art të veçantë dhe plot ndjenjë. Në ekspozitën  në Muzeun Kombëtar të titulluar “Labëria ime” z. Beluli ka 60 piktura në katër gjini, peizazh, natyrë e qetë, portret...

Zymer Mehani: Pse?....

Pse, vdekje mizoreJe kaq djallëzore?!Pse je e pam’shirshmeDhe e lemerishme?! Me atë kosë të prehtëPse kosit çdo jetë?!Pse, ti vdekje e ftohtë...

Alfred Papuçiu: Meditim për “njeriun redaksi” Tuni Papuçiu

“Më 3 qershor në Shkodër kishte ndodhur vdekja e papritur e Tuni Papuçiut, vëllait të vetëm të Pandorës, shkruan në librin e tij “Nëpër rravat e jetës”, Profesor Bedri Dedja. Kjo qe një goditje shumë e rëndë, pasi Tunin nuk e kisha patur vetëm kunat, por edhe shok, edhe bashkëpunëtor në revistën “Fatosi”...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës

Leskodukajt  në Bolenë, atë fund viti 1852[1]  hapën dyert e mortit. Ardhja e lajmit të vrasjes të Sadik Guxhës dhe Lesko Mingos[2] në luftë me malazestë ngjau me  një tërmet që vithis malet nga vendi, duke lëshuar teposhtë  me orteqe dëborën. Lajmi i mblodhi bolenasit te shtëpia e Leskodukajve...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese