Thursday, 24.01.2019, 05:25 AM (GMT)

Kulturë

Namik Selmani: Një gjerdan me shkronja

Urim për poetin Neki Lulaj Merr ca shkronja bëj gjerdanBëj një himn për shqiptarinë!O poet, zëshatërvanTi ke gjithë mirësinë.Ke damarë nga Tokë e ShqipesThellë gjoksit fle blerimi.Në Bërliqin dritëmagjieHodhe hapin që të rriti.Vit më vit prek mbrothësinë...

Adem Gashi: E pazakonshmja

Po. Në mënyrë të pazakonshme do t’ju flas për librin e Marigonës.E para, sepse më erdhi, që në dorëshkrim, si një përmbledhje që më sillte “tradhtinë” e autores brenda. Ajo kishte tradhtuar moshën e saj, sishoqet e saja, rrjedhat e sotme të lirikës. Kjo sikur nuk jeton ...

Qazim Shehu: Nyjet e pyllit të ditëve

Druri i arrës së vjetërNyjëzon vështrimin tëndHija që shkrihet me hijen tjetërMe vështrimin tënd rend… Dhe kjo re, daulle vjeshteMe shkopinj vetëtimash,Vështrimin tënd hedh në letërSi bojë e pashkatërrueshme kine...

Reshat Kripa: Zemër e dëshpëruar

O moj zemra ime, zemër pikëlluar,Çfarë ke pse rënkon, zemër dëshpëruar?Unë po  vajtoj, kohën e kaluar,Kohën e rinisë, kohë hidhëruar. Atë kohë mizore që ne e jetuam,Kjo rini e sotme, nuk e ka menduar...

Atdhe Geci: Prushëza të jetës

Gjarpër i zi i mbështjellet KosovësAi po i fal tokë armikut të shtrihetAi është pajtuar të bëjë marrëveshjeKosova s´është tokë e gjarpërit; jo!Kosova është tokë buke e Atdheut!...

Avdush Canaj: Nuk prishë punë

Nuk prishë punëshoqe ta kem Norën,në klasë ndonje ditëzemrat`ia puthë dorën.Mund të na shoh mësuesjaqë shpjegon për fiset...S`bëhet Lufta e Madhe,botanuk përmbyset!Nuk prishë punë...

Zymer Mehani: Për Ty

Për Ty zemra duhet të jetë e pastërDhe lapsi të jetë i mprehtëLavdia të takon, o trimU ngjite në flamur, për atdheun e shtrenjtë Për Ty, poetët duhet të shkruajnëArtistët t' gdhendin në gravurëSe Ti, veç Ti hasmin e dërrmoveS'iu bëre as vig, e as urë...

Vahit Nasufi: Nusja e kurbetit

T`jetosh n`Atdhe është më mirë,Por, të gjejsh punë është vështirë,Bukën e gojës për t`siguruar,Alternativë tjetër duhet kërkuar. Në Atdhe, punë kush nuk gjeti,Kërkoi nuse nga kurbeti!Një vajzë të ndershme dhe bujare...

Përparim Hysi: Po si mund të fle i qetë?!

Mos më thoni:- Je i mbajtur!(Edhe fare s'paskam rënë!!!Nuk e shihni që jam "zbardhur"(Edhe dhëmbët kam të vënë). Edhe dhëmbët kam të vënëDhe më duhen një palë këmbëNdaj "ca zonja" më janë"vënë"...

Sevdail Hyseni: Made in Lugina!

Në jug të SerbisëShpaloset Krahina,Që e quan vetenMade in Lugina ! Lugina e PreshevësShtrihet ne tre shtete,Trekëndëshi magjikQë lidh kontinente...

Blerim Rrecaj: Natë e bardhëllimtë

Sot ra borë gjithë ditën. Herë më e imët, herë më e dendur, dhe me ndryshim madhësish të fjollave. Nga mëngjesi deri në muzg herë-herë hidhnim sytë tej dritareve për ta vështruar rënien e saj. Nga çatia e një objekti katër-pesë vetë me lopata hedhin borën në tokë, dikush ...

Kalosh Çeliku: 'Burra'' pushteti që viti plak i përcolli mes varreve

Vite e vite. Kurrë,  nuk shkova te mjeku. SpitalLibrezën e shëndetësisë, hudha në kontejnierë.Nuk përdora “vaksinë” nga India. E, as TurqiaVeç, Dy-tri gota Raki Rrushi nga Nana Shqipëri.Dhe, Dy shtamba plot me Tambël të Mikes DiNateditë, duke vrarë Veten: Mesnate me Poezi...

Zymer Mehani: Dromca kujtimesh me Profesor Ramiz Kelmendi

Ishin vitet ’80, kur në Kosovë gjithçka vlonte.Ne asokohe ishim aktivë pothuajse në çdo zhvillim që bëhej, sikurse i tërë populli ynë. Më 1986, në muajin qershor u shpall konkursi për pranim të studentëve në vitin e parë në SHLP të Prishtinës, në degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Meqë gjuhën shqipe e kam dashur...

Gjin Gjonaj: Poezia e autorit Beqir Nuredini

Vëllimi poetik “Ka ndryshuar çdo gjë“ është libri i parë i autorit Beqir Nuredini, vargjet e të cilit janë tinguj përjetimesh të shprehura besnikërisht.Veçori e përgjithshme e poezive të poetit Nuredini është konotacioni i aktualitetit, që e përshkon pothuajse shumicën e poezive të vëllimit...

Sotir Athanasi: Sfida e një përkthyesi adoleshent (4)

Gjithë ç’lexuate shkrova pas një jave si tregim dhe ia dërgovarevistës së kohëpaskohshme, ku unë kisha botuar disa herë. Qe prag Pashke dhe redaktori më propozoi ta botonte në numrin e prillit, ku do të vihej dhe një kronikë rutinë pranë, mbi përcjelljen e kremtimeve të Ringjalljes së Krishtit...

Blerim Rrecaj: Plagë vendore

Pas një gjumi të bollshëm nisesh në drejtimin e paracaktuar dhe më pas hapat marrim drejtime kuturu në shoqërinë e shtresës së hollë të borës dhe të një dielli shëndritës por me dhëmbë që t'kafshon ftohtë. Rrugës ndalemi për t'u përshëndetur e folur për dy-tre minuta me dy ...

Kujtim Mateli: Shqipja dhe gjurmët e saj në hapësirën e dy kontinenteve

Dy autorë, bashkëshortët Luftulla dhe Liliana Peza, pas një pune të gjatë hulumtuese arritën të nxjerrin para lexuesit një nga librat më të rëndësishëm të këtyre viteve të fundit, që hedh dritë mbi popujt që kanë banuar në hapësirën e Ballkanit dhe Anadollit “Gjuhët e lashta të Ballkanit dhe Anadollit dhe familja pellazgjike e gjuhëve...
Newsletter