E premte, 19.04.2019, 07:38 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Mohimi i vetëvetes

Ndërrojmë fytyrën për të tjerë,akull bëhemi në pikëverë,marrim hirren e lëmë kosin,emrin tonë e përdhosim,kur e tepërt është liria,mposhtet ligji -fiton çmendia...

Demir Krasniqi: Mulla Zekë Bërdyna në mbrojtje të Çakorrit

Mulla Zekë Bërdyna , fetar , luftëtarë –Në luftë kishte dalë me bashkëluftëtarë shqiptarë !Me bashkëluftëtarë shqiptarë dhe  gjermanë –Në mbrojtje t’ Çakorrit , kishte dalë n’ çdo anë ! Prej ardhjes së ushtrisë gjermane , në vitin 1941 –Brezi kufitar mes Kosovës dhe  Malit të Zi ,Në një arenë lufte keq  ishte kurdisë ...

Blerim Rrecaj: Pasdite mjaft e qetë

A po më dhemb kryet diçka, mbase e kam nga ky grip që është përhapur e ish mjaft i vështirë, dëgjojmë dhe e themi këtë fjali të zakonshme. Pastaj kemi të bëjmë me ngritje temperature, me ndonjë vizitë mjekësore, me receta që përmbajnë barëra e shurupe. Edhe dikush tjetër mund të ankohet për kokëdhembje...

Mehmetali Rexhepi: Poezia si brengë e identitetit

Që në titull shfaqet brenga e një artikulimi të ndrydhjes, të tjetërsimit, të mashtrimit “e ardhur dikah.” Mbi ne bie paradoksi i heqjes dorë nga burimorja, nga e bukura burimore dhe hyrja në një kafaz të zi fute të lëvizshme. Kafazi i futës së zezë! Një imponim ...

Milazim Kadriu: Isak Guta - Moisiu dhe bëma e librit

Në një ambient e Shtypshkronjës Lena Graphic në Prishtinë, posa doli nga shtypi u bë përurim i  librit  “Moisiu dhe bëma e librit” të autorit Isak Guta. Dalja nga shtypi dhe përurimi i librit u bë pikërisht në 140 vjetorin e lindjes së aktorit shqiptar  me renome, që dridhi ...

Atdhe Geci: Shqipja, gjuhë natyrore e perëndive

Të gjitha kohët janë në farën e të sotmes.Prindërit më edukuan ta dua vendin tim,ti dua motrat, vëllëzërit, dhe tërë atdheun.Unë s´adaptohem me asnjë “nënë” të huaj.Jam i lindur i dashuruar. Unë punoj natë ee ditë, që bima ime ta di prejardhjen e vet,ta di ku e ka rrënjën, nga i vjen gjelbërimi...

Alda Taçe Shpata: Arkeologjia poetike e Adem Zaplluzhës kalon nëpërmjet dhimbjes

Hermeneutika midis poetit dhe pritjes deri në baladën e radhës.Në dilemat e mia për të marrë në dorë një libër kalibri , libri i 180-të, me përsiatje të forta filozofike në brendi, baca Adem më shkruan :"Bija ime, shkruaj me shpirt ,sikurse shkruan shpirti im rebel , e nëse janë filozofike ato që unë shkruaj më mire...

Zymer Mehani: Toka ime

Shumëkush ty shpesh ta mësyuNga toka, nga qielli, nga detiE ti ç’ua bëre hatanëÇdo sulltani, krajli e mbretiTy të sulmoi shumëkushMe flakë, me zjarr, me hekurE ti ç’i mbulove me ziFatkëqinj i bëre me shekujShumëkush seç t’u vërsul...

Nebi Dragoti: Retiçencat e nipit

Qëndronte me dy bërrylat mbështetur në gjunjë dhe kokën vendosur në dy duart. Mendonte Nadiri për nipin që ishte  larg në emigrim. Mall kishte.. Kur ishte i vogël, e merrte me vete herë në krah e herë përdore, kur kulloste dhinë rracë. I mblidhte manaferra, mana e ...

Vaso Papaj: Drenica e Durrësit - simbol i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Shkrim me rastin e 20 vjetorit të mobilizimit të Përgjithshëm për përballimin e ofensives serbe për Çlirimin e Kosovës sipas Urdhërit nr. 151 dt. 31 03 1999 të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së u ngrit me 01 04 1999 qenda e mobilizimit në Durrës, te “Drenica” e Gani KAPITIT, e cila  tashmë ka hyrë në historinë tonë gjithkombëtare...

Albert Zholi: Reshat Arbana, artisti që trondit emocionalisht

Tek e sheh ashtu si një div, me zërin që bredh furishëm si ndër bjeshkët në furtunë, të duket se ai njeri është shqiponjë, është hy, është vetë natyra. Magjia e zërit, statura e tij fizike, jehona e shpirtit, përbëjnë një organikë, që i kanë sjellë vend nga më të çmuarit e prestigjioz në panteonin ...

Sose Musaj: Ajo, Bruna e vogël engjëllore...

Sot, me doli gjumi shumë heret dhe u ktheva ne kohe para disa vitesh.Ne nje dite te bukur prilli , ne nje dite pranverore sic eshte edhe tani, ne oren 6 pa 10 minuta te mengjesit erdhe në jetë Ti o zemra ime. Një femijëi i kendshem dhe i bukur , që kete bukuri dhe sharm e mbajte fort gjithmone në vitet që erdhen e deri në ditet e sotme...

Blerim Rrecaj: Puhizë prilli

Edhe këtë herë e ndërruam orën. Më saktë lëvizëm akrepat.Kështu na thanë e kështu bëmë, herën tjetër kushedi se çdo të na thonë e a do t'i dëgjojmë, ndonëse e pranishme paqartësia se a është kjo hera e fundit që lëvizim shenjëtreguesit e orëve tona, herë para e herë prapa. Mirë ...

Kalosh Çeliku: Përpak sot e vrava veten nën Rrap me lirinë

Ikën miqtë e mi. Dhe, Miket nën RrapFillkat, më lanë vetëm mes egërsirave:Rakisë rrushit. Shtambave me verëNënës Parti “besnike”. Prehërit xhindeve. Pasmesnate: Ende, më vjedhin nga shtratiDorë më dorë, Natën hudhin mbi Çati.Majë lisave. Shelgjeve. Rrëzë Çukës Ilire...

Nezi Plaku Velaj: Sa bukur buzëqesh shpirti

Sa bukuri kur ndjen që buzëqesh shpirtiKur fjala shkruan ndjeshëm magjinë e vetTë shenjta dhe mahnitëse janë rezet e diellit,Kur shtegtojnë nëpër trojet dhe peisazhete bukura shqiptareSi kristal ujvare rrjedh bukur vargu...

Bajram Gashi: 30 mars 1999, NATO bombardon Serbinë

Kȅshtu ndodhi nȅ marsakeqin e vitit 1999. Qindra-mijȅra familje shqiptare u larguan dhunshȅm nga trojet e tyre stërgjyshore, shumica nȅ drejtim tȅ shtetit amȅ në Shqipëri. Kȅshtu ndodhi dhe me njȅ mikun tim nga Peja, Dush Zeqiraj...

Bashkim Saliasi: Intervistë me shkrimtarin Viron Kona

-Z. Viron. Ke shkruar dhe shkruan shumë për fëmijët. Mund të na tregosh diçka nga fëmijëria jote?-Kam jetuar së bashku me familjen në Vlorë, në lagjen “Kume”, rruga “Mis Durham”, pranë Plazhit të vjetër, ku atëherë kishte hapësira të lira dhe shtëpitë ishin private...

Zymer Mehani: Bukurie Binjaku - Në portë të qiellit trokita

Rruga poetike e autores Bukurie Binjaku po shënon një kontinuitet si në planin sasior, ashtu edhe në planin cilësor. Ajo tashmë ka formuar individualitetin e vet poetik, të cilën lexuesi ynë e njeh nëpërmjet veprave: “ Drejt teje… “ (Tiranë, 2017), me të cilin hodhi hapat e parë drejt shtegtimit në shtigjet e poezisë ...

Demir Krasniqi: Masakra e Llashticës

Dua me nisë një  këngë me këndua –Kësaj Llashticës me ia kushtua !Granatimet me ia kujtua –Kurrë për jetë mos me i harrua ! Kujtojmë natën e bombardimeveDhe t’ përgjakshmet aktet e krimeve ,T’ kriminelëve  serbijan –N’ Anamoravë , Karadak , Gjilan !...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese