E hene, 26.08.2019, 01:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Tahir Bezhani: Gjakovë, përurim i librit me poezi të Bardhyl Osekut

Sot,me 08.08.2019,në Biblioteken  e qytetit “Ibrahim Rugova” në Gjakovë,u përuruar libri me poezi  “ Ngarendje” i  poetit gjakovar, Bardhyl Oseku,i cili në mesin dashamirëve të fjalës së shkruar,zgjoi interesim të konsiderueshem me vargun e tij brilant,me tema te larmishme të jetës sonë nëpër kohë. Përurimi i sotëm,ishte edhe ...

Demir Krasniqi: Zemra atdhetare e fshatit Orizare

Do t’ këndoj i bindur  me  një këngë krenare –Për një trim të  lindur  n’ fshatin Orizare !Do t’ këndoj  me zemër , këngë një veprimtari –Atdhetar me emër , është  Fuat Jashari ...

Zymer Mehani: Gone, lulëkuqe

Në errësirën sterrëNdeze një shkëndijëSa për t'i dhënë prushZjarrit për liriIshe e veçantëSi të tjerët s'ishePamëshirshëm të gllabëruanKthetrat e asaj bishe...

Kadri Tarelli: Nusja, vjehrra dhe mullixhiu

Për inat të simevjehrre, fle me mullixhinë.Ajo e ka fajin, ndaj lodha fatzinë.Në mëngjes pa gdhirë, nusja para derës,Ç’ kishte hequr mbrëmë, do t’i qahej vjehrrës. -Ç’ ke kështu moj nuse, nuk të shikoj mirë,Në gushe e në faqe, kush të paska nxirë...

Jahja Drançolli: 568 vjetë më parë: Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali

Letra autografe në fjalë është e njohur për njërën ndër 10 letra autografe (të nënshkruara) nga vetë dora e Skënderbeut, që ruhën në arkiva të njohura të botës (Romë, Venedik, Milano, Napoli, Paris, Dubrovnik, Zagreb dhe Beograd). Kjo letër autografe e shkruar sipas shkrimit humanistik të kohës në latinisht dhe italisht, është një ...

Sejdi Berisha: Ofelia nuk kthehet më...

OfeliSa shenjtëri do të jetëKujtimet për t’i kthyerPër të biseduar për tokën e djegurEdhe për tragjedinë e HamletitPër ta përqafuar gjirin e nënësDiellit për t’iu luturPër madhështinë e lumturisëNën dritën e hënësNetët për t’i shprushur...

Kalosh Çeliku: Mikja Liri një Ditë Vjeshte hudhi ferexhenë në Liqe

“Turqit”, që Dje shpërnguleshin në TurqiSot, me thasë plotë para blejnë “Vatanin”:Çajtoreve, struken nëpër “Çarshi”Me çaj rusi. Edhe , “ilahi” në xhami. Edhe, ndërtojnë mure betoni. XhamiI mbjellin, oborrit pishat përkarshi:Që, Dita e Nesërme i vjellë në Liri...

Blerim Rrecaj: Dallëndyshe mbi Lumbardh

Vazhdon gushti. Ky muaj seç të kujton dhe për fjalët "ngusht" e "grusht". Plus ca politikë në mes, shto e përzieji me fjalë tjera si "vetë-dorëheqje", "qeveri", "pu-shtet". Ndërkohë vazhdon viti 2019, ndërsa vazhdon leximi i librit 1984 të Xhorgj Orvellit, edhe në internet, edhe në ndonjë ekran telefoni. Ku do me dalë me këto fjalë, o ti...

Resmi Osmani: Nën bli po rrinte cuca

Lula e Zef Pjetrit, të Pjetër Zefit, cuca që hala si kishte mbushur gjashtëmbëdhjet vjeç ,por që kaherë e kishin fejuar me dikënd matanë malit, që ajo as e kish pare e as ia donte zemra, u ndje e rrethuar nga vetmia dhe heshtja. Shtëpitë e bardha të katundit, nanuriseshin si të përgjumura e të heshtura, mes blerimit të harlisur...

Albert Zholi: Beshir Roka - Në errësirë rrëzohen shpirtra

Libri i fundit me poezi “Në errësirë rrëzohen shpirtra” i autorit Beshir Roka, sjell në poezinë shqipe një frymë të re, frymën e kritikës së fenomeneve negative në përditshmërinë e jetës shqiptare mes vargjesh. Të bësh kritikë dhe opozitën në vargje është një nismë sa e vështirë, po aq e bukur, sa e guximshme ...

Brunilda Zllami: Të jesh i lirë për të ndryshuar

Çfarë është e drejta, e vërteta? Cila është e vërteta jonë dhe a është kjo një perceptim i momentit, një lojë e fatit, apo një zgjedhje?Dje po mendoja për “ Matrixin”. Red pill or blue pill? Filozofia që përcjell është sa emocionuese aq dhe reale në çdo kohë.Nuk është e lehtë të zgjedhësh të vërtetën...

Idris Mazreku: Libra të rinj nga Prof. Dr. Resmi osmani

Romancieri tashmë i njohur nga lexuesi, Prof.dr.Resmi osmani, këto dit vjen para lexuesit me tri libra të reja: dy romane dhe një vëllim me novela, të publikuara nga shtëpia botueso”Enja”Të dy romanet janë vijim i kolanës “Libri i mbretërve”, ku bëjnë pjesë edhe pesë romane të tjerë, botuar vite më parë...

Fatmire Duraku: Trokitja në derë të vjetër

Natyrisht, jo secila, veç poezia e njëmend,veç ajo që ka shpirt, ajo që ka muzikë të brendshme dhe përmbajtje e kuptim, ajo që e shpërfaq me secilin motiv dhe formë udhëtimin e vet deri te ai që e përjeton këtë krijim elitar. E krijimi  i tillë, në asnjë mënyrë nuk  mund të jetë abstrakt, hermetik.  Truri i askujt nuk ...

Blerim Rrecaj: Varg vendqëndrimesh

Mëngjes. Pastaj mesditë. Dita si vajzë belhollë që ecën e ik. Vapë. Vrap për të zënë hijet për t'i ikur diellit të fortë. Gumëzhijnë rrugët, lokalet, restaurantet, bar-kafetë e kafenetë prishtinase sidomos kur në to zënë vend edhe të punësuarit që dalim për pushimin e drekës, duke u bërë bashkë me të tjerët. Edhe me theksin e dallueshëm sidomos të...

Sevdail Hyseni: Kërmilli në bregdet!

U mërzit kërmilli,Në guaskë të vetë,Vendosi të shkoj,Një javë në bregdet. E doli si dalinNudistët bythëtrashë,Lakuriq i zhveshurTurravrap në plazh...

Zymer Mehani: Ta njohim poetin Rudi Berisha

Rudi Berisha është njëri ndër shkrimtarët e rinj bashkëkohorë të letërsisë shqipe. U lind më 25 janar 1982 në Prishtinë. Merret me shkrime të ndryshme, si me poezi, tregime, publicistikë, redaktime, recensione etj,Jeton dhe punon në Prishtinë.Rudi Berisha është autor i këtyre veprave letrare...

Luan Kalana: Amerikania

Kur mbritem Amerike,prap ne shkolla e studente, bote e panjohur ,dije papushim ,shoqeri e re, u njohem nga afer me nje femer tipike amerikane , ne pak kohe nga afrimiteti i saj,na dukej shqiptare, me nje fytyre te paster bardhore,me sy eksplorues, inteligjente,fisnike e urte ne sjellje por serioze, me nje qeshje nen buze...

Përparim Hysi: Baldomoro Sori i Roskovecit

Në këtë të nxehtë afrikan që po e rrit kurbën, më mbrriti si,dorë pas dore, libri  i Flamur Çepeles" E dashur histori".Titull pak sensacional dhe intringues dhe në këtë të nxehtë kaq asfiksues. Epo  të nxehtit del me të nxehtë dhe ndodh si në atë  rrëfenjën:" Me inat më foli, me inat iu përgjigja". Po. Ndodhi krejtësisht kështu...

Myzaljen Hoxha: Moderniteti letrar migjenian

Arti letrar migjenian është sa një materje artistike, aq dhe koncept njohës institucional për vetë artin.Migjeni kishte një mendim letrar dhe filozofik i kultivuar e i thellë, që ja kundërvuri shkapërdredhjes së artit si mjet i thjeshtëzuar politik, duke krijuar pavarësinë relative të artit në shoqërinë shqiptare të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese