E enjte, 27.06.2019, 03:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Resmi Osmani: Letër urimi për ditëlindje mikut tim Prof. Ahmet Osja

I dashur miku im Ahmet,Gëzuar e për shumë vjet tetëdhjet vjetorin e lindjes!E kam si sot në sy, atë ditë shtatori të vitit të largët 1976, në hollin e kafes të hotel “Rozafës”, kur u takuam dhe u njohëm. Ishim të rinj, kishim plot gjëra të përbashkëta. Që nga ajo ditë, sido që rrodhën...

Lekë Mrijaj: Gjergj Tunaj - Bekimi i Prindërve

Fjala është për këngëtarin e mirënjohur Kosovar e klinas, z. Gjergj Tunaj, shkruan gazetari i pavarur shqiptar, Lekë Mrijaj.Këngëtari në fjalë është mjaftë i pranuar dhe shumë pëlqyer jo vetëm në trevat shqiptare por edhe në rrjetet sociale...

Zymer Mehani: O atdheu im

Prore, atdheu im për ty do t'këndojDhe në çdo varg timin emrin tënd e gjejPse dallgët e gjakut n'poezi m'vërshejnëE malli për ty kah lartësitë më shpjen E jotja qëndresë me fuqinë e flakës qielloreNë shpirt më frymëzon ma ndrit zemrën proreEmri yt-atdhe është një mrekulliMe vrull peshë më çon çdo tingull i tij...

Përparim Hysi: Aleksandra Pasko - Copëza jete

Titulli i kësaj eseje është metaforik. Sidoqoftë, metafora dhe analogjia shkojnë dhe i rrinë pas trupit kësaj shkrimtareje që"nusëron" në fushën e letrave me librin "Copëza  jete". Por ç'janë, në fund të fundit,këto"shishe" që Aleksandra Pasko i ka mbushur dhe vazhdon t'i mbushë. Metafora ime është"vjedhur" nga antropologu ...

Blerim Rrecaj: Vijueshmëri jete

Ka kohë që s'kam lënë asnjë shënim. Dhe tash çfarë të lë e çfarë të heq nga pothuajse një muaj që shkoi. Muaji pararendës edhe ky (pas)ardhësi si një copë historize, me festa, me shëngjergj, ramazan e bajram, me kohë të ndryshueshme, të përzier e me shumë shi, bile pat dhe ndonjë mëngjes...

Demir Krasniqi: Naser Hani – atdhetar strugan

Më 15 Gusht të vitit ’58 –të ,Në Veleshtë na lindi foshnja e vërtetë ,Ashtu si familja kaherë  e kanë deshtë –Atje n’ rreth të Strugës , në  fshatin Veleshtë ! U lind në një familje me traditë shqiptare –Bujare , patriotike  edhe  atdhetare !...Aty jehoi kënga , aty  jehoi zani –Në  Veleshtë , na lindi  djali Naser  Hani ...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit

Robert Krasta e kishte bërë zakon që në çdo përvjetor të  prindërve  të    shkonte në varreza   dhe  të    vendoste     një     tufë    me    lule   mbi    varrin   e   tyre.   Vështronte fotografinë e stamposur në porcelan dhe fillonte bisedën me ta. Këtë zakon kishte kohë që e kishte bërë. Biseda sikur i qetësonte shpirtin...

Zymer Mehani: Zemra m’u thye

Për ty, engjëllushe MirlindaSeç m’u bë e trishtë ditaZemra ç’m’u thye rropamëZi si futë u bëra, korb me krrokamëLajmi i hidhur pelimNa solli lot e pikëllimPër ty kemi DHIMBJE në zemër...

Jusuf Zenunaj: Gëzuar Siparunt

Gëzuar Pejë, Siparunti i vjetërdita e çlirimit edhe shumë çka tjetër !Si ndihet ,sot , Rugova që e ke si vetullme trupin e tkurrur si asnjëherë tjetër ?!E plisbardhi me shall si dëbora,ç'thotë për Çakorrin që i iku nga dora...

Lefter Duraj: Poeti dhe dashuria

Afer teje ulur, lotet kur mi pe,Pse qan, -  pyete, - i vogel nuk je.Se pa Ty nene, jam femije mbi dhe’,Perseri te pyeta, po Ti ashtu me the’. Kur me lule ne dore, te erdhem ne,Ne ate shtepi mermeri, perseri me pe.Mbushur syte me lot, Ti prape me the:Mbaje veten djale, se me i vogel s’je...

Kalosh Çeliku: Mes qytetit Shkupit jetoj si në xhungël

Mes Qytetit Shkupit jetoj, si: Në XhungëlQë, nga koha e Serbisë Krajlit. Dhe, Turqisë.Kur, e çliroi Krahu djathtë i Dërvish Carës:Kaçaku maleve, Emin (Xhambazi) - Çeliku.Fushëbetejën e Katllanovës, në Shkup. Dhe:E vazhdoi Luftën në Kaçanik. Dibër. Kosovë...

Zymer Mehani: Zëri yt, Kosovë

Zëri yt, Kosovë  Mbi male ushton Këngët heroike Dasmorëve u këndon Ti, me trimërinë tënde N' dritë t'vërtetë ke dalë Moj Nënëloke, ke dëshirë Me dëshmorë me u falë...

Kristo Çipa: Balada e të gjallit

Në një truall krejt orgjinal, me identitet plotësisht të saktësuar, Kostandini i baladës, nëpërmjet fantazisë krejt të qelqëruar të Petrit Rukes, u rikthye pas disa shekujsh, besëmbajtuse në të dy krahët. Aq shumë dashuri dhe endje sa ka Petrit Ruka për Pilurin, peisazhin, ritet, njerëzit, shpendët, qielli...

Alfred Papuçiu: Veprimtari e bukur kulturore e Fondacionit ‘Ibrahim Kodra’

Në Gjenevë, me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës, më 12 qershor u inagurua nga zonja Maria Pacolli, presidente e Swiss Foundation “Ibrahim Kodra” nga Lugano, ekspozita me moton “Bashkëjetesa natyrore dhe kulturore në Kosovë” (“Natural and cultural cohabitation in Kosovo”). Në hapjen e ekspozitës...

Lekë Mrijaj: Personalitete që jetojnë përtej kohëve

Në fund të vitit të kaluar doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit e studiuesit të mirënjohur shqiptar, prof. Prend Buzhala, me titull: "KRIJUESI NË TEJKOHË" (homazhe, studime, ese, kritika letrare), botoi "ROZAFA", Prishtinë 2018...

Astrit Lulushi: Përtej emrit

Çdo gjuhë ka huazime, por për t’u konsideruar e lashtë ajo duhet të ruaj të paktën një simbol nga koha kur është folur për herë të parë. Njeriu kupton vërtet atë që flet kur hyn thellësisht në kuptimin e një fjale. Kjo shpesh quhet ‘etimologji’, që është studimi i ndjenjës së vërtetë të fjalës...

Zymer Mehani: 1999

A-ë i thotë ZH,B-së i thotë XH,Veshit i thotë hundë,Gojës i thotë sy! Gomës i thotë laps,Lapsit i thotë gomë,Dhomës i thotë shtallë,Shtallës i thotë dhomë!...

Reshat Kripa: Foleja e vjetër

Shtrirë në shtratin pleqëror,Kujtoj kohën e kaluar,Nëpër shi, baltë e borëBrenda telave rrethuar. Falmëni, o mëmë e atë,Veç telashe kam shkaktuar...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese