E premte, 22.03.2019, 10:42 PM (GMT)

Kulturë

Mhill Marku: Poema e shokëve të klasës

Mbi një gjysem shekulli,ç'është e vertetaQë jemi njohur e jemi bërë shokëNë ballë të kemi pas  Sabri ÇelmetaNë shkollë, jetë,det, punë, në Flotë! Me zemer,shpirt e pa dorashkeTë vertetat ti themi sy nder sy...

Bexhet Jagodini & Vehbi Haziri: Xhevit Sadiku - Bilbili i i këngës burimore kërçovare

Kënga rrënjore kërçovare paraqet element konstitutiv i kulturës mbarkombëtare shqiptare, si edhe paraqet një nga shtyllat e këtij trungu. Këtë e karakterizojnë shumë komponenta të saj, të cilët i krijuan këngëtarët e mishëruar me baltën dhe shkëmbinjtë e këtyre trojeve shqiptare. Ishin të shumtë ata kolosë që ndërtuan dhe lane ...

Demir Krasniqi: 110 vjet Abetare Shqiptare

Manastiri është qytet i shenjtërisë ,Djep i artë  kulture i gjithë  shqiptarisë !Manastiri i shenjtë  me zemër kreshnike ,Ngjarje kulturore  edhe historike !... Më 16 Mars 1909 –Një lajm i gëzuar u hap n’ katër anë !Atë ditë nga botimi doli Abetare –Me shkronja Latine , por në gjuhë shqiptare...

Poezi nga Atdhe Geci

I këndoj shqiptarët në  5  shtete,këtu jam prej 15 mijë  vjetësh,jam zonjë moderne dhe e lashtë,këtu e kam të shkruar historinë. Kosovë, kam mësimin e epokave,urtësinë e të mençurit dhe trimit,Dijesa jam, bija e jote! Me rrezettua po bëjë këngën e  bashkimit!...

Albert Zholi: Si po troket filmi i ri shqiptar Sfida

Filmi i ri shqiptar “SFIDA” shikon dritën e projeksionit, në premierën e tij te parë në qytetin e Korçës në ambjentet e hotelit simpatik “Casa Gaçe” dt.16 Mars ora 19:00. Filmi “Sfida” , vjen me skenar dhe regji të Lulzim Sulës. Aktori i shquar i kinematografisë, Birçe Hasko është ...

Luan Kalana: Realitet shqiptar - mozaik jetësor

-Te lutem,po te gjenden ,o njeri i bekuar ,me fal Miresi:1-Me dhuro nje Fjale te mencur ,te mbull gojet e liga ,se po helmojne njerezine me gebjeshra si perbindesha .…i kane futur ne armiqesi ,per Kariken e Mbretit, po grinden vellau me vellaun,rezik te hane njeri tjetrin si kanibale...

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Blerim Rrecaj: Bollëk boshllëqesh

Ditët rrjedhin si prroje shkumëbardha bjeshkësh gjigande, rrjedhin si lumenj të pashterrshëm dimër e verë. Që na gjejnë këtu, e aty, në botë-shtëpinë tonë. Me shpresa e ankesa made in Kosova. Qysh po ia kalon? Shqiptarçe, qe besa. Ç'i bësh, kur po është e pamundur me jetu, thjeshtësisht e shkurt e shqip...

Fran Gjoka: Realiteti i sotëm përmes metaforës

Shkrimtari Viron Kona është emër i njohur në fushën e krijimtarisë dhe letrave, autor i rreth 45 librave të botuar për fëmijë dhe të rritur. Ka një jetë të tërë që ka kontribuar dhe kontribuon dukshëm në fushën e letërsisë, të arsimit dhe të edukimit, jo vetëm me korpusin e gjerë të librave të tij tashmë...

Atdhe Geci: Heroika

Poemë për demonstratat e vitit 1981Tek po pija kafenë e mëngjesit,një zë shumëzohej nga qyteti;lashë kafenë dhe dola në rrugënë Prishtinë, kudo qe kryengritjeAjo këngë e zëshme e Kosovës,ai zemërim gjigant i studentëve,bekimin e kishte nga populli...

' Trojet e Arbrit': Ndahet nga jeta studiuesi i vyer Dr. sc. Riza Sadiku

Lajmi për kalimin në amshim të studiuesit të vyer dhe bashkëpuntorit të shoqatës“Trojet e Arbrit“tash e pesëmbëdhjetë vjet me radhë pa u ndalur asnjëherë na erdhi si një vetëtimë pikëlluse.Dr.Riza Sadiku ishte njëri ndër ekspertët më të mëdhenj shkencorë të histories...

Sotir Athanasi: Java e Frankofonisë

Me kapelën e kashtës, rrasur mbi fytyrë, e zuri gjumi. Rrezet e diellit, atë pasdite, nuk është se kishin forcën që sjell djegie në trupat e zhveshur, por gjithsesi, nxehtësia e tyre shkaktonte vapë. Madje, djersitja deri në kullim, ishte e pashmangshme, po të përballeshe. Gjë, që kishte guxuar poeti. Ai kishte zëvendësuar me një gjumë të...

Tahir Bezhani: Zyra numër 316

Ishte ditë me vapë  korriku i vitit1994. Te ndalej fryma edhe hijeve të mbjella anash rrugëve të qytetit.  Ishte vështirë të qëndroje tërë ditën rrugëve. Djersitja të kaplonte gjitha pjesët e trupit,të dukej e rëndë edhe këmisha veshë. Sytë digjnin nga gjelbësimi, nuk mund t’i shikoje larg as miqtë,sado që secili ecte...

Viron Kona: Vargje për Ditën e Verës

E kremtojmë  Ditën e Verës,1)me dhurata dhe rroba të reja, thurim  verore dy ngjyrëshe,2)shijojmë ushqime t`zgjedhura... Fëmijët çapkën ndjellin zogjtë,mbushin ajrin me fishkëllima,luajnë me qengja, mbledhin lule,manushaqe dhe zymbyla...

Luan Kalana: Librat e shenjtë të shqiptarit

Kush është rritur me gjysh e gjyshe në familje nga ne, mbesat dhe nipërit, i mban mend si të gjalla mbresat dhe kujtimet për këta kolosë historie, që ishin aq të dashur edhe të mençur, paçka se ne i shikonim me një sy përçmues, ngaqë qenë të moshuar, si të paditur, por ata ...

Xhelal Zejneli: Stilistika dhe metrika

Figura, pasqyrimi figurativ i jetës, është veçoria kryesore e artit, pra edhe e letërsisë artistike si formë e veçantë e pasqyrimit të jetës.Figurë – të folurit e figurshëm, quhet çdo shprehje që i jep gjuhës bukuri, kolorit, forcë shprehëse, konkretësi (tropet). Për gjuhën poetike thonë se është gjuhë figurative...

Blerim Rrecaj: Ajo që bie në sy tash

Ata që bien në sy tash, janë sythat e verdhë të drunjëve të Gërmisë, që herë herë duken si lule të shkëputura toke, të kapura e të shpërndara degëve këtu e atje. Po të hyjsh nën ta, do ta ndjesh kurorën e tyre, mbi kokë prej mbreti të vërtetë, jo sundimtar, e jo i dhënë përjetësisht pas pushtetit me çdo kusht. Pranë këtij lulëzimi të praruar e tërheqës...

Resmi Osmani: Vallëzo me mua

Të  papriturat  janë pjesë e mistereve të jëtës, që sado më pas përpiqemi t’i spjegojme, rastësia dhe shkaqet që sjellin pasojat , qofshin të gëzuara apo dëshpëruese, ngjallin habi, aq sa shpesh thuhet me mendje të lehtë: ”Epo, ashtu paskësh qenë e thënë!”Kësisoj më ndodhi edhe mua në atë...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese