E diele, 18.08.2019, 12:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Brunilda Zllami: Të jesh i lirë për të ndryshuar

Çfarë është e drejta, e vërteta? Cila është e vërteta jonë dhe a është kjo një perceptim i momentit, një lojë e fatit, apo një zgjedhje?Dje po mendoja për “ Matrixin”. Red pill or blue pill? Filozofia që përcjell është sa emocionuese aq dhe reale në çdo kohë.Nuk është e lehtë të zgjedhësh të vërtetën...

Idris Mazreku: Libra të rinj nga Prof. Dr. Resmi osmani

Romancieri tashmë i njohur nga lexuesi, Prof.dr.Resmi osmani, këto dit vjen para lexuesit me tri libra të reja: dy romane dhe një vëllim me novela, të publikuara nga shtëpia botueso”Enja”Të dy romanet janë vijim i kolanës “Libri i mbretërve”, ku bëjnë pjesë edhe pesë romane të tjerë, botuar vite më parë...

Fatmire Duraku: Trokitja në derë të vjetër

Natyrisht, jo secila, veç poezia e njëmend,veç ajo që ka shpirt, ajo që ka muzikë të brendshme dhe përmbajtje e kuptim, ajo që e shpërfaq me secilin motiv dhe formë udhëtimin e vet deri te ai që e përjeton këtë krijim elitar. E krijimi  i tillë, në asnjë mënyrë nuk  mund të jetë abstrakt, hermetik.  Truri i askujt nuk ...

Blerim Rrecaj: Varg vendqëndrimesh

Mëngjes. Pastaj mesditë. Dita si vajzë belhollë që ecën e ik. Vapë. Vrap për të zënë hijet për t'i ikur diellit të fortë. Gumëzhijnë rrugët, lokalet, restaurantet, bar-kafetë e kafenetë prishtinase sidomos kur në to zënë vend edhe të punësuarit që dalim për pushimin e drekës, duke u bërë bashkë me të tjerët. Edhe me theksin e dallueshëm sidomos të...

Sevdail Hyseni: Kërmilli në bregdet!

U mërzit kërmilli,Në guaskë të vetë,Vendosi të shkoj,Një javë në bregdet. E doli si dalinNudistët bythëtrashë,Lakuriq i zhveshurTurravrap në plazh...

Zymer Mehani: Ta njohim poetin Rudi Berisha

Rudi Berisha është njëri ndër shkrimtarët e rinj bashkëkohorë të letërsisë shqipe. U lind më 25 janar 1982 në Prishtinë. Merret me shkrime të ndryshme, si me poezi, tregime, publicistikë, redaktime, recensione etj,Jeton dhe punon në Prishtinë.Rudi Berisha është autor i këtyre veprave letrare...

Luan Kalana: Amerikania

Kur mbritem Amerike,prap ne shkolla e studente, bote e panjohur ,dije papushim ,shoqeri e re, u njohem nga afer me nje femer tipike amerikane , ne pak kohe nga afrimiteti i saj,na dukej shqiptare, me nje fytyre te paster bardhore,me sy eksplorues, inteligjente,fisnike e urte ne sjellje por serioze, me nje qeshje nen buze...

Përparim Hysi: Baldomoro Sori i Roskovecit

Në këtë të nxehtë afrikan që po e rrit kurbën, më mbrriti si,dorë pas dore, libri  i Flamur Çepeles" E dashur histori".Titull pak sensacional dhe intringues dhe në këtë të nxehtë kaq asfiksues. Epo  të nxehtit del me të nxehtë dhe ndodh si në atë  rrëfenjën:" Me inat më foli, me inat iu përgjigja". Po. Ndodhi krejtësisht kështu...

Myzaljen Hoxha: Moderniteti letrar migjenian

Arti letrar migjenian është sa një materje artistike, aq dhe koncept njohës institucional për vetë artin.Migjeni kishte një mendim letrar dhe filozofik i kultivuar e i thellë, që ja kundërvuri shkapërdredhjes së artit si mjet i thjeshtëzuar politik, duke krijuar pavarësinë relative të artit në shoqërinë shqiptare të ...

Afroviti Gusho: Dy botë – libri himn për vajzën shqiptare!

Kush nga ju e ka përjetuar atë periudhë të vitit 1999, njëzet vite më parë, kur lufta në Kosovë detyroi qindra e mijëra banorë të linin shtëpitë e tyre e të strehoheshin në kampe refugjatësh në Shqipëri e Maqedoni? Këtu zë fill romani i Elvi Sidherit “Dy botë” duke na prezantuar personazhin kryesor Livian...

Albert Zholi: Serxho Hizma dhe vjen plot emocion me “Kthim i përmallshëm”

Kur mora në dorë librin me poezi  “Kthim i përmallshëm” të autorit Serxho Hizma, mendova se do ta lexoja si zakonisht kur bëj redaktime librash me atë korrektësinë dhe disiplinën që kërkon një detyrë e tillë. Pra, të lexoja dhe pastaj të veproja sipas një orari të vendosur brenda vetvetes. Por sapo lexova poezinë e parë dhe të dytë...

Fatmir Halimi: Fetah Sheholli - Akull e zjarr

Përshëndetje tё nderuar tё pranishëm: shkrimtar e poetë nga e gjithë gjeografia shqiptare dhe ju mysafirë të tjerë, adhurues tё fjalës sё bukur artistike shqipe!Nën udhëheqjen e shoqatës kulturore „Prokult“ nga Podujeva është  hera e tetë që organizohet  “Festivali Kombëtar i letërsisë dhe Ditët e ...

Blerim Rrecaj: Gëllënjka gjelbëroshe

Në një hapësirë rrethore diku në kryeqytet, rreth një trungu të dudit kanë mbetur shenja të zeza por që janë zbehur e po treten dita-ditës, pas rënies e mbase dhe pas shkeljes së këtij fruti kokërrzi. Dudat u hanë, ranë, u shkelën me a padashje, u thanë, e gjurmët mbetën, edhe të kokërrbardhëve ndoku tjetër, siç i pamë...

Meri Lalaj: Vajza angleze Meri

Qielli lart ishte krejt i hirtë edhe deti aty pranë bërë njësh me qiellin, kërkund nuk dukej vija e horizontit, nuk dallohej ku fillonte e ku mbaronte deti apo qielli. Meri nuk e përmbante dot gazin që kishte brenda në shpirt, ajo e dinte se prapa atyre reve të rënda e të hirta ndodhej dielli dhe asaj i vinte të hapte krahët...

Zymer Mehani: Si duhet të jetë një poet?

Poeti i vërtetë s’duhet të jetë mburravec, as të njohë mburrje. Atë duhet ta karakterizojë altruizmi, humaniteti dhe thjeshtësia. Me çdo veprim, me çdo varg, me çdo përmbledhje poetike; në çdo takim, orë letrare a manifestim kulturor ai duhet të reflektojë kulturalitet, dashuri, respekt, admirim...

Resmi Osmani: Shtëpia e huaj

Sinjorën  Maria-Luiza Monti, që shkurt e thërrisnin Liza,fatkeqësia e vdekjes së  të shoqit, të ndjerit inxhinier  Karlo, e gjeti në moshë të re. S’kishin as gjashtë vjet martuar dhe vajzës së vetme Xhulia ,sapo i kishin festuar pesë vjetorin e lindjes. E hidhur vdekja. Liza veshi ...

Kalosh Çeliku: Unë jam Ai Ujku Poet

Përditë, shoh kope delesh nënkryemeQafërjepura. Zgjebosura edhe në tru.Deledashi u pri me tespi kuqezi. XhamiÇallmë turku ka vënë në kokë. “Ilahi”. Pavetëdije, se: Bariu i shti në vathëMrize. Struken nën Dardha Gorrice.Dhe, e presin mikun e qengjit te LumiBabai tij, vitin që iku ia turbulloi ujin?!...

Demir Krasniqi: Mandrica fshat shqiptar në Bullgari

Një  këngë t’ bukur e kam marrë –Do ta këndoj mirë e mbarë !Për Mandricën – fshat shqiptar ,Që shtrihet n’ shtetin bullgar ! Me gjithë zemër do t’ këndoj –Me këtë fshat do t’ ju njoftoj !I themeluar n’ vitin 1636 –Që fort zemra ma ka dashtë ...

Lekë Mrijaj: At' Engjëll Sopaj-Palaj dhe Budisalci, shpalime historike

Budisalci, për herë të parë ishte vend nikoqir, ku priti shumë pjesmarrës, studiues, intelektual, klerik e personalitete të kategorive të ndryshme të artit e të kulturës, të cilët ia kishin mësyer për ta përcjellë e kujtuar me vëmendje Budisalcin, dhe 110-vjetorin e bashkimit të trupave çlirimtar, Çetë prej 400 luftëtarësh të Çetës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese