E marte, 20.10.2020, 03:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Vladimir Shyti: Një shëtitje në Durrës

Ata ecnin së bashku, plaku më flokët e thinjur dhe kaçurrel, me duar delikate dhe bjondi me trajta të kulluara, me sytë blu dhe bel të ngushtë. Të dy pothuaj njëlloj të gjatë dhe njëlloj të hollë, njëri në adoleshencë, tjetri në pragun e pleqërisë. Ecnin përgjatë mureve të banesave ngritur anës kanalit të madh që...

Kozeta Zylo: Saranda, Dea dhe Joni

Saranda me flokët e kaltra si ujëvarë,Pikturon Long Island të Nju Jorkut si një bukurane e rrallë,Shemra e saj ka zbritur këtu me shkallaret e qiellta,Dhe prek mijëra zemra sa të florinjta aq dhe të diellta. Sarandën,të paktën një copëz mitologjike,Ia rrëmbeva Atdheut dhe e ngjiza në mitrën biologjike...

Luan Kalana: Amanete të Dritëro Agollit

-Këto vargje janë krijime të autori , të vëna në gojën e poetit, përshtatur si bejte popullore të trevës së Devollit. Janë shkruar vite më parë, kur Dritëroi ishe gjallë, janë kujtime dhe mbresa nga jeta e poetit, nga miqtë, shokët, kolegët, bashkëfshatarë ku lindi dhe u rrit...

Albert Zholi: Flet kantautori Çlirim Denaj

Si më turbulloi Drejtori TVSH  duke më thënë ke zë të ëmbël, por këndon si jugosllavJu ktheva Drejtorit: Do ankohem tek Ramiz Alia dhe KQPPSH për këtë fyerje, s’kam asnjë lidhje me jugosllavëtHeqja e  këngës së Gazmend Mullait në Festivalin e 22- të në RTSH...

Skënder Hoxha: Vargje për ty

A m’i solle një rrezeDiellit që mungonteAtë ditë?A i solle kuptimFjalës së pathënëNën hijenE Majës së Sukës0, ti engjëllI ditëve të miaDitëve që nuk harrohen...

Kristo Çipa: Armiku i kthyer në mik

Doli tek kryqezimi i rrugës së lisave me atë të Vanovës. Ktheu kokën nga kasha e  Shen Kollit, sikur deshi t’i merrte aprovimin, por shenjti ishte në telashet e tij me sistemin e kohës dhe ky e dinte litarin e mjegulltë që prodhonte diktatura, prandaj hoqi dorë nga marrja e aprovimit ...

Mihal Kalia: Dhembin degët e shqyera

Albert Habazaj, me vëllimin e tij poetik të fundit “Dhembin degët e shqyera”, vjen para lexuesit me pjekurinë e moshës e të penës, te mendimit e të artit të vet. Poezia e tij është bashkëbisedim, ndjenjë, emocion, këshillë, qortim, vizion, mesazh, kundërshti, besim e shpresë. E veçanta e poezisë së tij është se, para se t’i thurë fjalët...

Sadat Agushi: Përmbledhja me poezi: “Gëzimet tona”

Poezia në mënyrën e vet e paraqet jetën e njeriut, botën e tij shpitërore. Ajo është gjini e letërsisë artistike, ku bota e brendshme, ndjenjat sublime, frymëzimi hyjnor shprehen përmes shkronjave, të cilat krijojnë vargje dhe këto të fundit shpalosin mendime dhe mendimet energji. Vargje të tilla ndeshim edhe në përmbledhjen me poezi “Gëzimet tona” të autores Maida Salihu...

Fritz Radovani: Kush na e vrau Trimin e Hotit?

Atje ndër ato Bjeshkë të Nêmuna nën hinin shekullor, ruheshin gacat e pashueme të Lirisë, ndër votrat e kullave të gurit ku, as acari, as murlani, as shiu e as bora, nuk mujtën me e ba ortek e me e tretë diku andej ndër ujnat e ngrohta të përshkueme në Dardanele apo në Suez...

Blerim Rrecaj: Kalimthi nëpër një grumbull ditësh

Vjen edhe një shtator siç e thotë poeti me erë molle e mbi qerre me rrush. Shtatori i fillimvitit shkollor, që sivjet nuk filloi me datën një si zakonisht, po me 14. Oborret e shkollave "pushtohen" nga prindër, nxënës, mësimdhënës, policë. Me maska kundër viruseve të padukshme. Zhurmë, britma, rrëmujë...

Mihal Kalia: Hiqmet Mehmetaj - Lirika

Lirikat e poetit Hiqmet Mehmeti janë plot tul e lëng. Në to ka jetë, ka lëvizje, ka brengë, ka dashuri. Eshtë një zë poetik i ëmbël. Eshtë i tillë, sepse poeti  ka bindjen që bota dhe jeta në të është e bukur. Ai është i ndërgjegjshëm se zëri i tij në këtë zhurmë e gjullurdi   mund të mos dëgjohet, e mbyt rrëmuja e rrokopuja...

Bedri Tahiri: Ngjarje të përjetuara

Hazir Mehmeti, tashmë ka bërë emër në letrat shqipe. Një jetë të tërë në shërbim të çështjes kombëtare. Disa vite mësimdhënës shembullor e veprimtar i dalluar në Kosovë; mësues e pedagog i zellshëm në Vjenë, hartues tekstesh e abetaresh për nxënësit shqiptarë në mërgatë; publicist, tregimtar, poet, përcjellës besnik...

Rrahman Hyseni: Maida Salihu - Gëzimet tona

Sot jemi mbledhur në gëzim për familjen, mësuesen,shoqet dhe shokët që na dhuroi Maida Salihu me këtë përmbledhje të poezive.Maida Salihu është e lindur më 29.07.2010 në fshatin Shoshajë e Poshtme, komuna e Preshevës. Tashmë vijon mësimet në klasën e katërt në shkollën fillore...

Albert Zholi: Flet koreografi dhe balerini me famë botërore, Andrea Dorian Rama

Tashmë fama e tij është përhapur në gjithë kontinentet dhe megjithatë ai mbetet një artist i thjeshtë, atdhedashës dhe korrekt. Puna është kryefjala e tij në çdo bisedë. Sipas tij balerinët shqiptarë janë ndër më të mirët në botë dhe kudo që ata kanë shkuar, kanë treguar talent dhe nivel të lartë artistik...

Eshref Ymeri: Dy fjalë për Traktatin shkencor të Zonjës Vilhelme Vrana

E nderuar dhe e respektuar Zonja Vili!Veprën tuaj shkencore “Autoktonia e Shqipërisë Jugore, Enigma e shekujve”, e lexova me shumë kënaqësi. Ju keni bërë një punë kaq të lodhshme dhe kaq të vëllimshme, saqë zor se mund ta përballonte edhe një sektor i tërë i Institutit të Historisë...

Atdhe Geci: Dy alfabetet e gjuhës shqipe

Nga “A” e lashtë e deri te “H” më e lashtënga “A” pellazge deri te “Zh” e Manastiritgjuha jonë i ka dy afabete të shkruara; dyalfabete nëpër kohëra të ndryshme. Nëantikë, Alfabetin pellazg të 54 shkronjave,apo si njihet në popull, Alfabeti i Janinës, injëjtë me Alfabetin pellazgjik të KristoforidhitNë...

Albert Habazaj: Nipi është dielltari im

Nisa të thur poezi për nipin,Tetori ma mbushi me rrush e mollë,Sa një shportë me mollë peshon trimi,Kapedani i vogël pa pisqollë... Të thur poezi për nipin nisa,Një vjeç sapo mbushi dhe syrin seriozËmbëlsisht më të dashur ia bën ditaNë lodërtimin e tij tekanjoz. Poezi për nipin nisa të thur...

Resmi Osmani: Brenga e fundit e kapedan Marko Boçarit

Një vit më parë,1821,Mesollongji  e përzuri garnizonin turk dhe qytetarët e tij, me guxim  dëshirë, dhe etjen e pashuar për liri, pavarësisht nga pasojat që do të kishin, shpallën bashkimin me revolucionin çlirimtar të greqisë.I ngritur buzë detit, i rrahur nga dallgët...

Agron Tufa: Kontrapunkt

I ankoruar te kjo dhomësi një varr lundrues nëpër natëshpesh e ndjej veten beqarpa asnjë dhunti të tepërt -e pse të më çmojnë? Me një të trokitur kujtese të vjetërçohet nga dergjjja një diell arkeologjik.Vizllojnë vetmitarë livadhet e fëminisë. Me Frymë të kulluar Hyjsh anonimëu mbushën disqet ngashnjyese të stinëve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora