E merkure, 02.12.2020, 06:04 AM (GMT)

Kulturë

Duet me një të panjohur

Jo dashuri por duet me një të panjohur. Ky është titulli që mund t’i vësh hitparadës më të nxehtë muzikore të kësaj vere në ekranet shqiptare. Nga Eranda Libohova dhe Mariza Ikonomi tek Florian Mumajesi e Bleona Qerreti, në radhët e...

Gjovalin Paçi: Imazhi i Nënë Terezës, frymëzues i ekspozitës sime

Ekspozita “Imazhe për Nënë Terezën”, e piktorit Gjovalin Paçi, e cila është një ndër aktivitetet e shumta që u bënë për nder të shenjtores me origjinë shqiptare, qëndron e hapur deri ditën e shtunë. Kjo ekspozitë me rreth 90 piktura, me një stil krejt të veçantë...

Besa: Shqiptaret kanë etje për muzikë të mirë shqiptare

Besa i ka patur të gjitha mundësitë të ishte një vajzë që mund të merrej me biznes. Por ajo dëgjoi zemrën. Zgjodhi pasionin në vend të parave. Zgjodhi një rrugë më të vështirë për atë që mund ta arrinte lehtë. Zgjodhi të ishte vetvetja...

Produkt 28 "fluturojne" nje kat me lart

“Kam shumë qejf të takojë një herë djemtë e grupit “Produkt 28” dëgjova të thoshte një adoleshente në një nga kafenetë në qendër të Tiranës. Në njërën tavolinë unë dhe në tjetrën ato, po ndiqnim me kërshëri klipin më të ri të “Produkt 28”...

Genta Ismajli: 6 vitet e dashurisë time me Milotin

Çdo paraqitje e saj, tërheq vëmendje. Çdo projekt i hedhur në treg, korr sukses. Por Genta Ismajli është shumë e kujdesshme, si me paraqitjet e saj ashtu edhe me ato që i ofron tregut. Fare rrallë shihet të dalë në lokalet e qytetit apo për...

Shenjtorë të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare paraqet sot pë herë të parë një koleksion veprash për shenjtorët që kanë kultet e tyre në Shqipëri dhe adhurohen nga shqiptarët. Fondi antikuar dhe dorëshkrimor shfrytëzohet për t'i mbledhur të gjithë rreth shenjtores së ditëve tona, Nënë Terezës, në dhjetë vjetorin e vdekjes...

Shuhet Big Luciano

Pas një karriere të shkëlqyer 46-vjeçare, shuhet tenori i madh Luçano Pavaroti. Vetëm dje, vdekja i dha fund karrierës së 71-vjeçarit. "Një jetë me muzikën është e shpenzuar mirë". Teksa publikonte të dhënat e shitjeve të biletave, menaxheri i ri...

Kosova vlerësohet me çmim nga Çamëria

Mbrëmja e së dielës mbushi me fishekzjarrë një copë qielli mbi Sarandë. Midis detit dhe qiellit, mes skenës dhe spektatorit u krijua një përzierje ngjyrash, dritash, ritmesh, melodish, lëvizjesh, emocionesh. Ishte Ansambli i Fierit ai që dha...

Liliana Cavolli: Muzika është dashuria ime

Liliana Cavolli u shqua si artiste e rrallë, e cila pushtoi majat e muzikës zbavitëse, por shkëlqeu edhe në zhanre të tjera. Liliana u lind në Prizren më 5 maj të vitit 1942 nga nënë Miseretja-aktore dhe këngëtare dhe babai Isak Cavolli ...

Folklori çam perla mes këngëve dhe valleve në festivalin mbar kombëtar

Për 3 orë e gjysmë sarandjotët kanë ndjekur mbrëmjen e së premtes Festivalin e Parë të Këngës dhe Valles për Çamërinë. Konkurruan gjashtë grupe: Grupi Folklorik i Markatit, grupi “ Thesprotia – Çamëria ” Vlorë, grupi “ Zëri i Bilbilit ”, Grupi çam i Rrogozhinës, shoqata polifonike shqiptare grupi “ Bashkimi ” i...

Një gonxhe në festivalin e feve

Atëherë ajo ishte thjesht Gonxhe. Një ditë do të ishte nëna e të gjithëve, një shenjtore mëshirëplotë, në të gjallë e pas vdekjes. "Kur Nënë Tereza ishte Gonxhe", është filmi më i ri i dokumentar i regjisorit Ylli Pepo. Një film që përfaqëson Shqipërinë në Festivalin e Filmit mbi religjonet në Trento...

Pjetër Gjoka, Apoloni i skenës shqiptare

Është folur e shkruar rreth jetës së Pjetër Gjokës, por megjithatë portreti i tij i jashtëzakonshëm përsëri mbetet i paplotësuar ashtu siç duhet, sepse ai nuk ishte thjeshtë vetëm një aktor e regjisor i mrekullueshëm, por edhe një kampion ...

Stinë e begatë për filmin shqiptar

Teksa yjet e kinematografisë botërore zbresin plot sharm në tapetin e kuq të Venecias (fatkeqësisht edhe këtë vit kinemaja shqiptare nuk merr pjesë), këto ditë në Festivalin e 57-botëror të filmit, regjisori Fatmir Koçi dhe grupi i tij i xhirimit, nën temperatura afër 40 gradë, në Shkodër po punon...

Elizabeta Qyrsaqi, violina që këndon në Greqi

Në Shqipëri mbase askush nuk e dinte, se ndërsa kamera vigane e gjithë globit ndiqte pishtarin grek që po udhëtonte drejt Athinës në kuadrin e Olimpiadës Botërore të vitit 2004, kishte diçka që lidhej drejtpërdrejt me të. Këtë gjë mbase e...

Ymer Bali, fotografi më i shquar tiranas i viteve ‘30

Një nga emrat më të shquar të fotografisë shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX është dhe ai i Ymer Balit. Ai është dalluar për fotografitë dokumentare, por njëkohësisht edhe me sens të dalluar artistik. Ky fotograf është lindur në Tiranë më 10 tetor 1894 në një familje të herëshme tiranase...

Albert Zholi; interviste me Shkrimtarin dhe veteranin e UCK Jeton Kelmendi

Jeton Kelmendi, poet dhe publicist, lindi më 1978 në Pejë. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në vendlindje, studimet në Prishtinë. Punon për shumë media në Kosovë dhe bashkëpunon me të tjera edhe jashtë vendit. Kelmendi është i njohur, pos si poet me disa libra të botuar, edhe për shkrimet e tij publicistike, sidomos rreth çështjeve kulturore dhe politike. Poezitë e tij janë përkthyer në disa...

Ndrenika i madh

Është një nder që kemi sot në faqet e Fundjavës në Shekulli Robert Ndrenikën. Është një nga të rrallat intervistime të tij në shtyp për vite me rradhë. “Kam besuar gjithmonë se e përmbush komunikimin me publikun nëpërmjet shfaqjes në...

Albana Temali

Lindi ne 1966 ne qytetin e Shkodres, Shqiperi. Pas perfundimit te studimeve ne Istitutin e Larte Pedagogjik ne Shkoder ( sot Universiteti "Luigj Gurakuqi") (1987) ka punuar mesuese ne shkollat e provinces dhe te qytetit te Shkodres (1987 - 1994). Qe ne gusht te vitit 1994 ndodhet ne Itali, ku kryesisht ka punuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora