E merkure, 02.12.2020, 06:32 AM (GMT)

Kulturë

Anita Bitri, i ati: ''Ju rrëfej pengjet e mia''

Tre vjet pa Anita Bitrin. Heshtje dhe dhimbje në shtëpinë e saj në Vlorë. I ati ka lënë shtratin e spitalit për të hapur dje derën. Miqtë e afërt të familjes dhe këngëtares së njohur bëjnë vizita. Tragjedia e ndodhur në Amerikën e...

VIP News - Shtator 2007

Ka kaluar vetëm një muaj, kur show-girl Xhemi Shehu do të shfaqej në tiranë për pushime këtë verë. Dhe ndërsa u rrëfeu gjithë miqve të saj se do të nisej menjëherë për në itali, pasi do të ishte pjesë e aventurës së re televizive...

Eva Alikaj - nga “Pallati 176” ...te striptizmi

Personazhi i Eva Alikajt ka paralelizma me jetën e saj. Lola është një aktore që përballet me realitetin e ashpër të Zvicrës. Për aktoren skena e teatrit kombëtar ruan ende magjinë. Ëndrra që arriti para shumë viteve i tingëllon...

Dashurite e Kazanoves!

Ngjan si një rrëfim i thjeshtë i jetës njerëzore. Historia ku rreth të njëjtin mashkull rrotullohet vëmendja e dy femrave të ndryshme, të gatshme të sakrifikojnë për dashurinë. Duket si rrëfimi më i zakonshëm i bërë nga goja e secilit...

Gjithcka e re nga fronti i Aureles

Eshte kthyer serish ne Tirane. Kete here me ca projekte te qarta ne mendje. Te cilat mund t’i realizoje vetem ketu. Ndaj dhe i duhet te qendroje shume me gjate se dy heret e para. Puna sapo ka filluar. Per cfare konkretisht?...

Tershana mes dritherimave te nje rikthimi

Te prekshme, te ndjeshme e teper njerezore jane emocionet qe e kapluan nje prej kengetareve qe ka bere epoke ne muziken shqiptare, Tonin Tershanen. Pak minuta para se te dilte ne skenen e "Kengeve te Shekullit", mbreme ne Tv Klan...

Ndrekë Luca, legjenda e skenës dhe kinematografisë shqiptare

Mund të shkruash diçka, por jo gjithçka për kozmonautin tonë mitik "Artistin e Popullit" Ndrekë Luca. Kulti i tij artistik është aq i lartë sa fjala dhe sharmi i tij depërtoi në portat e veprave më të mëdha të skenës dhe ekranit shqiptar...

Priftuli, shpirti i lirë që endet në kohë

Pasditen e së mërkurës, më datë 10 tetor 2007, në Sallonin e Artit “Priftuli”, që ndodhet pranë bulevardit kryesor të qytetit të Durrësit, (ish kinema “Iliria”), u përurua ekspozita retrospektivë “Priftuli dhe miqtë”, organizuar nga...

Lazer Filipi ne rrokje te Nene Terezes

Ishte menduar qe Nene Tereza te misherohej prej Roza Anagnostit, por me gjasa nuk do te jete keshtu! Kush e di per c’arsye ka vendosur te mos jete ajo Nene Tereza ne skenen shqiptare dhe pse pak kohe me pare...

SHBLSH, shitemi shtrenjtë…

Si nis një ditë e zakonshme dhe e pazakonshme e juaja? Genti: Dita e zakonshme starton… kështu zgjohem herët në mëngjes, fillimisht laj sytë, përpiqem që të vij në punë, në “Portokalli”. Një ditë e jashtëzakonshme kur Ermali ka...

Altin Goci, klipet shqiptare mund të krahasohen me pornografinë…

Muzika për kantautorin Altin Goci nuk është një fragment i shkëputur kuturu, por ajri që ka ushqyer me profesionalizëm vitet e karrierës së tij artistike. Megjithëse tregun muzikor e cilëson “zeher” dhe të çorientuar pa limit, përsëri ai ka ndërtuar...

Michelle Pfeiffer. Ju bëj dritë me yllin tim!

Aktorja që sapo ka shkelur e para mbi yllin e saj në bulevardin e famshëm amerikan, ku janë skalitur emrat e njerëzve më të shquar të kinemasë botërore, ka lindur në Santa Ana të Kalifornisë, më 29 prill të vitit 1958. Michelle Pfeiffer është...

Evans Rama, tani e dua gruan dyfish

Kantautori Evans Rama rrëfen për revistën “Spektër” emocionet më të veçanta që ka përjetuar deri më sot, në momentin që është bërë baba. Ardhjen në jetë të fëmijës së tij ai e ka pagëzuar me nisjen e një fryme të re ndaj të birit, që e ka...

“I Kudo Ndodhuri” filmi që çoi kulturën shqiptare në Greqi

Diku në faqet e një gazete shkruhej teksti i një kënge… Në të njëjtin shtet një film dokumentar dhe një vizatimor pritet mes ovacionesh e duartrokitjesh. Sukses i vërtetë i filmit shqiptar me metrazh të shkurtër. Gjuha shqipe, natyra shqiptare...

Modugno, babai i “Volare” dhe kantautorëve italianë

Domenico Modugno ka lindur në Polignano në Mare, 9 janar 1928 dhe ka vdekur në Lampedusa, në 6 gusht 1994, ka qenë kantautor, kompozitor, kitarist dhe aktor italian. Është fituesi i dy çmimeve Grammy Awards. Është konsideruar babai i...

Dita e Kolombit, çmim për artisten me origjinë shqiptare

Kara ka marrë çmimin si kompozitorja më e mirë e vitit në muzikën “Pop”. E nderuar me "Honores", bija e kongresmenit me origjinë shqiptare, Kara, kur ishte 12 vjeçe, një çerek shekulli më parë, u ngjit në skenën e sallës luksoze të Grand...

Fëmijët e vegjël të ekranit të madh

Filmi shqiptar ka nisur me të qarën e një fëmije. Ka qenë pikërisht vogëlushi Xhemal Berisha, protagonist i filmit të parë shqiptar “Fëmijët e saj”, i cili ka mbushu ekranin me të qarën e tij, pas kafshimit të qenit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora