E merkure, 02.12.2020, 06:48 AM (GMT)

Kulturë

Pjetër Gjoka, "Apolon" i skenës shqiptare

Gjysmëshekulli në skenë, "Artisti i Popullit" Pjetër Gjoka i ka dhënë teatrit shqiptar një varg figurash të pavdekshme. 25 role të interpretuara në teatrin e Shkodrës para çlirimit të vendit dhe mbi 90 të tilla pas çlirimit...

Shën Pali në Iliri? Ja si e dëshmon Bibla

Historiani i letërsisë, Thanas Gjika, me prezantim për herë të parë në Shqipëri të librit "Ku dhe kur u shkrua Dhjata e Re", mbron tezën e udhëtimit të Apostullit Pal nëpër trojet iliro-shqiptare në shek.I. Sigurisht kjo nuk është...

Humor

Nje burre, i shqetesuar nga mendimi se asnjeri nuk e vleresonte, shkon per vizite te nje psikanalist i famshem. Hyn ne studion e doktorit dhe i thote:..

Intervistë me piktorin Besnik Erebara

Besnik Erebara është një nga piktorët tiranas të Rrugës së Dibrës. Me një karrierë prej disa dekadash, ai sot punon, ekspozon dhe shtet në galerinë e tij private “Ere”, të themeluar nga ai vetë dhjetë vjet më parë. Besniku punon në...

Durrsakët e filmit shqiptar

Teatri “Aleksander Moisiu” i Durrësit, sikurse Teatri Kombëtar, teatri i Shkodrës, i Korçës, Fierit apo Vlorës, me një bërthamë të mirë aktorësh ka shënuar në historinë e tij një periudhë të suksesshme në artin tonë skenik. Nga ky teatër...

Bertan Asllani: Çmimin e MIA-s ia dedikoj publikut

Me t’u ngjitur në skenën e Mikrofonit të Artë, këngëtari 17-vjeçar nga Shkupi, Bertan Asllani, rrëmbeu zemrat e qindra fansave, të cilët këndonin së bashku me të. Dhjetëra autografe lëshoi, por qindra puthje mori Asllani nga...

Eric Clapton, rrëfimi i një miti

Ditën kur djali i tij i vogël ra nga kati i 53-të i një gradaçele, Eric Clapton e pa vdekjen tragjike të të birit me ftohtësinë e një inspektori policie. "Po ecja përgjatë ‘Park Avenue‘ dhe mundohesha të bindja veten se gjithçka ishte në...

Me Timo Fllokon

Timo Fllokon është e vështirë “ta kapësh“. Merreni me mend, kjo intervistë është planifikuar rreth tre muaj më parë. Gjithsesi, për një aktor kaq publik ia vlen të presësh. Vetë Timo për këtë distancë nga mediat thotë: „Ka një numër...

Ferri: Filmat e para '90-ës, pronë publike

Nënshkrimi i një marrëveshjeje me Giffonin, u rihap kineastëve shqiptarë seksionin e filmave për fëmijë. Drejtori i QKK-së, Xhevdet Ferri, flet për filmin për fëmijë, bordin e ri dhe për kthimin e prodhimeve të '90-ës, autorëve...

Jane Fonda

E shkuara? Kam bërë vetëm dy gabime të rënda: i pari në jetën publike dhe i dyti në jetën private. Kështu, Jane Fonda ndalet paksa, përkëdhel flokët dhe tund kokën. Jemi në suitën 501, në katin e pestë të "Hiltonit" në Vjenë, qyteti...

Soni dhe Flori: Bashkë jemi mirë edhe në një kasolle

Ajo e mban për krahu. Ka një vështrim paksa të shqetësuar. Të veshur sportivë. Preferojnë të ulen brenda. Njerëzit janë tepër kuriozë, kur bëher fjalë për personazhe publikë, aq më tepër kur intervistohen. Veçse ata nuk kanë asnjë...

Milva, mbretëresha ‘e flaktë’ e këngës italiane

Maria Ilva Biolcati, e njohur me pseudonimin Milva e lindur në Goro, 17 korrik 1939, është këngëtare e muzikës italiane. Gjatë karrierës së saj ka arritur të realizoj 75 albume dhe është cilësuar si ‘Tigri i Goro’ si dhe ‘La rossa’ për...

Portret i Viktor Gjokës në liri

Ndërroi jetë,dje në Romë, aktori i shquar Viktor Gjoka. Kineast e aktor i madh, u lëndua megjithatë rëndë nga diktarura komuniste, duke u internuar në një fshat të Tiranës ku ai duhet të vuante dënimin. Gazeta “TemA” boton rrëfimin e tij të fundit të derdhur në një portret...

Humor

Pak kohë si i martoi vajzat, vjehrra vendosi të provojë dhëndurët nëse ishin të mirë apo jo. Shkon te i pari dhe futet në pus. Vjen dhëndri dhe e shpëton. Të nesërmen ai gjen para shtëpisë një makinë dhe një pusullë ku shkruhej: “Me respekt, nga vjehrra...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora