E marte, 14.07.2020, 06:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Berati hyn ne Listen e Pasurive Boterore

Rrugetimi i "Dosjes se Beratit" pakez i gjate, per te perfunduar ne mbledhjen e radhes se Komitetit te UNESCO-s qe kete vit u mbajt ne Kanada. Qyteti i "nje mbi nje dritareve" ju shtua Listes se Pasurive Boterore, por...

Silvana Braçe: TVSH ndryshoi rrjedhën e jetës sime

Gjithnjë aktive dhe në lëvizje. Silvana Braçe ish- drejtuesja e qindra emisioneve televizive në TVSH tashmë vazhdon aktivitetin e saj në Itali dhe Diasporë. Me dhjetëra koncerte që zhvillohen mes bashkëatdhetarëve shqiptarë...

Hysni Alushi: Çamëri, nuse me halle

Këto ditë, në një nga sallat e hotel “Tirana International”, u promovua klipi i këngës “Çamëri nuse me halle”, i këngëtarëve Enkelejda Arifi (Alushi) dhe Hysni Alushi. Në këtë promovim kishte shumë të ftuar kryesisht njerëz...

Ismail Kadare: Shqipëria e Hoxhës? Një vend hermafrodit

Tre fitues ngjiten sonte në skenën e Teatrit D’Annunzio të Peskarës, për të tërhequr çmimet e edicionit të 35-të të Premio Flaiano: Alberto Arbasino, për “L’ingegnere in blu”, Ismail Kadare për “Vajza e Agamemnonit”...

Helidon Xhixha, shqiptari që rilind kullat binjake

Një artist shqiptar do të çojë drejt Nju Jorkut një vepër monumentale kushtuar tragjedisë së 11 shtatorit 2001. Vepra quhet "Renaissance of Towers" ("Rilindja e kullave") dhe mban për autorësi emrin e Helidon Xhixhës...

Osman Mula: Peng që në 1990, nuk shkova në perëndim

Është një nga regjizorët më të njohur në Radiotelevizionin Shqiptar, drejtues i dhjetë festivaleve, qindra emisioneve të muzikës, saksofonist i talentuar dhe kompozitor i vlerësuar me shumë çmime. Vjen nga një familje e njohur...

Zeri i Moisiut zbret ne Shqiperi

Njihet si aktori me zerin “e kobshem” deri ne rreqethje. Jane faqe te tera te ditarit te Kafkes, te shkruara per zerin dhe mimiken e aktorit me te madh te kohes ne Gjermani dhe Evrope, shqiptarin Aleksander Moisiu. Mirepo...

150 vjet fotografi shqiptare

Janë plot 150 vjet nga shkrepja e parë e fotografisë shqiptare. Kaçaku i njohur i asak kohe Hamzë Kazazi do të shënohej në histori si modeli i parë shqiptar. Ai është fokusuar nga Pjetër Marubi në vitin 1858. Të tjera foto të...

Suzana Kuqi: Ndërgjegja...

Ish vetëm një tumorr banal, një copë mishi e huaj që në fillim ikrijonte vështirësi për të urinuar. Një prostat , i kish thënë mjekunë fillim. Pastaj ishte keqësuar, ja kishin prerë atë pjesë të trupitme të cilën krenohej për burrërinë...

Fatmir Terziu: Kulli ose shumëdimensioni i poezisë

Poezia ka fuqi. Ajo mund të na qetësojë ne, të na lërë në meditimin tonë, madje të na bëjë shpirtin të pasur. Ajo mund të luajë rolin e një kënge, që të na dhurojë të dyja kundërshtitë e jetës: gëzimin dhe hidhërimin. E njëjtë, gati...

Lupa mbi gegërishte

Kur një vit më parë doli në qarkullim Fjalori i Gjuhës Shqipe hartuar nga Mehmet Elezi, pati nga ata që e quajtën “krahinor”, apo sfidë të hapur ndaj Akademisë së Shkencave. Vetë autori i veprës që përmban 41 mijë fjalë, e pranon...

Fatime Kulli: Viçenc Prennushi, poet i papërsëritshëm

Jo pa qëllim e nisa mendimin tim me këtë thënie brilante të Reverdis, për poetët. NJË, që padyshim e ka skalitur portretin e tij në hije-dritën e epokës historike, është edhe Viçenc Prennushi, të cilin gjatë gjysmëshekullit të...

Begzad Baliu: Gjuha dhe Krishterimi

Me rastin e 2000 vjetorit të krishterimit në Shqipëri, shtepia botëuese Argeta LMG botoj librin Krishterizmi në Shqipëri të autorit Dhori Qiriazi. Ndonëse edhe në të kaluaren nuk munguan përpjekjet qe të bëhen...

Shaban Zeneli: Zëri im në kërkim të Çamërisë

Shaban Zeneli është një ndër këngëtarët e parë dhe tipik çam, që të gjithë repertorin e këngëve të veta ia ka kushtuar tokës së të parëve. Zëri i tij tërhoqi vëmendjen e specialistëve të muzikës franceze, të cilët e çmuan si...

Albert Zholi: Libri ''Kanada''

Dje ne ambientet e Muzeut Historik Kombetar, u promovua libri publicistik i autoreve, Kastriot Frasheri dhe Shpetim Cami, “Kanada”. Libri eshte nje perpjekje serioze e autoreve per te percjelle tek lexuesi, nje informacion...

Ndue Ukaj: Funksionalizimi universal i artit poetik

Poezia e krijuar në Kosovë e dy dekadave të fundit evokon një katrahurë të jetuar; katrahurë kjo që bart në vete strategjinë tekstuale në variante të ndryshme të këndimit dhe krijon një model të veçantë të komunikimit poetik...

Lazër Stani: Poezia si kendvështrim universal mbi botën

Pas kaq shekujsh letërsi, duket si i gjithë trualli i poezisë është i okupuar. E megjithatë krijuesit e kanë ditur dhe do ta dinë se ekziston gjithmonë një kontinent i ri, i papopulluar, ku ti nxiton të ngulësh një flamur dhe ku të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora