E shtune, 06.06.2020, 08:26 PM (GMT+1)

Kulturë

Damjani në oborrin e Sulltanit

Për dramën e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrëfimi për djalin himarjot Damjanin, që mori guximin të hynte në oborrin e Sulltanit për të shpëtuar vajzat shqiptare nga haremi i përbindshëm...

Albert Shala: I pathyeshmi

Ishte vere e vitit 1964.Ne zyrat e plicise sekrete serbo-malazeze ne Gjakove ishin dy agjente.-Ky eshte- beri me koke Zhivoradi drejt Kadri Kusarit.Dragisha e shikoi me ata sy te zi e te turbullt.-Ky eshte njeriu me i rezikshme...

Majkëll Dagllas: Babai më ka nxitur të luaj role negative

"Jam një maçok", qesh nën hundë aktori i famshëm, por është e sigurt që nuk bën shaka. Majkëlli u bë i famshëm falë filmit të Oliver Stone, çmimit "Oskar" si protagonisti më i mirë. Më në fund, Majkëll shkëlqeu si një yll...

Merxhan Avdyli: Konteksti i vlerës së studimit

Libri “Konteksti i shkrimit“ i autores Myrvete Dreshaj-Baliu është një simbiozë shkrimesh me përmbajtje të ndryshme nga fusha e letërsisë, në të cilën vend qendror zënë tri tipa të shkrimit: studimi mbi letërsinë, eseja...

Lind zogu me 4 këmbë

E rrallë, por e vërtetë! Banorët e fshatit Dervan në Fushë-Krujë janë habitur kur në fermën e Pashk Gjokejës kanë gjetur një zog pule me katër këmbë. Shpendi i çuditshëm ka lindur katër ditë më parë, ndërsa...

"Koka e Deas së Butrintit, është falur nga mbreti Zog"

Si komunitet i Etërve Jozefin që punojnë në Fier, në preferencë nga të përditshmet e tjera, çdo ditë blejmë gazetën "Shekulli", sepse është një gazetë serioze dhe nuk prezanton propagandë të padrejtë dhe joedukuese në formimin...

Në Elbasan zbulohen objekte të rralla

Koleksionistët elbasanas kanë mundur të shpien në dorë disa objekte të rralla që i përkasin periudhës së artë të lulëzimit të Krishtërimit në këtë trevë.  Historiani dhe arkeologu Moikom Zeqo i ka cilësuar si unikalë këto...

Agim Gashi: Dy tezet e mia

Humori dhe satira, janë gjini letrare të cilat zënë një vend mjaft të rëndësishëm, jo vetëm në edukimin dhe arsimimin e gjeneratave, por njëkohësisht luan rolin e përqeshjeve dhe ''thumbimin'' e dukurive negative, tek persona...

Fejzulla Duraku: Raimonda Moisiu, lumë i pashterruar poetik

Vallë ka gjë më hyjnore se vetë perëndia? Me siguri, përgjegja e kësaj pyetje ështo JO. Po vallë, atëherë më hyjnore se vetë dora e perëndisë ka? kuptohet, që nuk ka. Vetë dora e perëndisë në tokë është gruaja. Gruaja është...

SOS për afresket e Ndoc Martinit

Afresket e piktorit Ndoc Martini, që zbukurojnë tavanin e një ndërtese në Shën Mitër Korona, në Itali rrezikojnë të zhduken, për shkak të kushteve të pafavorshme ku ruhen. Rrezikojnë kështu të zhduken dhe ato të pakta vepra...

Bisede me aktoren Zyliha Miloti

Ka qene nje fat i  madh imi qe kam punuar me nje plejade artsitesh te medhenj. Une kam filluar ne moshen njezet vjecare dhe aty ne Estraden e Shkodres kam gjete nje grup artistesh te paarriteshem. Puna me keta...

Interviste me aktorin Besnik Çinari

Kam nje mendim shume te mire,pasi pashe qe te gjithe,punojne shume dhe jetojne mire,kane kerkesa per jeten tani dhe per te ardhemn. Femijet e tyre vazhdojne shkollat.Aktivitetet e vazhdueshme,shoqerore...

Mihallaq Andrea: Magjepsem me ‘Serenatat e Rumiut’

Ai tashmë quhet “Magjistari i serenatave korçare”. Një njeri që nuk e percepton dot veten pa kitarën dhe pa muzikën. Një njeri që gjithë jetën e ka lidhur me këtë gjini muzikore. I qetë, i vëmendshëm, fjalë plot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora