E enjte, 27.02.2020, 05:03 AM (GMT)

Kulturë

Priftuli, shpirti i lirë që endet në kohë

Pasditen e së mërkurës, më datë 10 tetor 2007, në Sallonin e Artit “Priftuli”, që ndodhet pranë bulevardit kryesor të qytetit të Durrësit, (ish kinema “Iliria”), u përurua ekspozita retrospektivë “Priftuli dhe miqtë”, organizuar nga...

Lazer Filipi ne rrokje te Nene Terezes

Ishte menduar qe Nene Tereza te misherohej prej Roza Anagnostit, por me gjasa nuk do te jete keshtu! Kush e di per c’arsye ka vendosur te mos jete ajo Nene Tereza ne skenen shqiptare dhe pse pak kohe me pare...

SHBLSH, shitemi shtrenjtë…

Si nis një ditë e zakonshme dhe e pazakonshme e juaja? Genti: Dita e zakonshme starton… kështu zgjohem herët në mëngjes, fillimisht laj sytë, përpiqem që të vij në punë, në “Portokalli”. Një ditë e jashtëzakonshme kur Ermali ka...

Altin Goci, klipet shqiptare mund të krahasohen me pornografinë…

Muzika për kantautorin Altin Goci nuk është një fragment i shkëputur kuturu, por ajri që ka ushqyer me profesionalizëm vitet e karrierës së tij artistike. Megjithëse tregun muzikor e cilëson “zeher” dhe të çorientuar pa limit, përsëri ai ka ndërtuar...

Michelle Pfeiffer. Ju bëj dritë me yllin tim!

Aktorja që sapo ka shkelur e para mbi yllin e saj në bulevardin e famshëm amerikan, ku janë skalitur emrat e njerëzve më të shquar të kinemasë botërore, ka lindur në Santa Ana të Kalifornisë, më 29 prill të vitit 1958. Michelle Pfeiffer është...

Evans Rama, tani e dua gruan dyfish

Kantautori Evans Rama rrëfen për revistën “Spektër” emocionet më të veçanta që ka përjetuar deri më sot, në momentin që është bërë baba. Ardhjen në jetë të fëmijës së tij ai e ka pagëzuar me nisjen e një fryme të re ndaj të birit, që e ka...

“I Kudo Ndodhuri” filmi që çoi kulturën shqiptare në Greqi

Diku në faqet e një gazete shkruhej teksti i një kënge… Në të njëjtin shtet një film dokumentar dhe një vizatimor pritet mes ovacionesh e duartrokitjesh. Sukses i vërtetë i filmit shqiptar me metrazh të shkurtër. Gjuha shqipe, natyra shqiptare...

Modugno, babai i “Volare” dhe kantautorëve italianë

Domenico Modugno ka lindur në Polignano në Mare, 9 janar 1928 dhe ka vdekur në Lampedusa, në 6 gusht 1994, ka qenë kantautor, kompozitor, kitarist dhe aktor italian. Është fituesi i dy çmimeve Grammy Awards. Është konsideruar babai i...

Dita e Kolombit, çmim për artisten me origjinë shqiptare

Kara ka marrë çmimin si kompozitorja më e mirë e vitit në muzikën “Pop”. E nderuar me "Honores", bija e kongresmenit me origjinë shqiptare, Kara, kur ishte 12 vjeçe, një çerek shekulli më parë, u ngjit në skenën e sallës luksoze të Grand...

Fëmijët e vegjël të ekranit të madh

Filmi shqiptar ka nisur me të qarën e një fëmije. Ka qenë pikërisht vogëlushi Xhemal Berisha, protagonist i filmit të parë shqiptar “Fëmijët e saj”, i cili ka mbushu ekranin me të qarën e tij, pas kafshimit të qenit...

Sofi Marso

Në një nga shfaqjet e afërme, ajo do të jetë zana në filmin "Hirushja": një personazh që duket se e lumturon këtë "vajzë" 41-vjeçare, e cila nga një punëtore e thjeshtë parisiane, hyri në botën e madhe të kinemasë: "Kinemaja më...

Kinemaja në luftë

Qeveria e Presidentit Bush dhe CIA kanë mundësuar nga 11 shtatori një program i cili titullohet "rendition" ("interpretimi"), ku një i dyshuar terrorist mund të ishte rrëmbyer kundër dëshirës së tij, mbahej në një strehim sekret jashtë...

Elton Deda, në Nju Jork me idealin e rock-ut

Ai shfaqet në portën e madhe të hekurt të Shqup-it, ashtu si është larguar. Energjik, i qeshur dhe me bishtin e flokëve të gjata pas kokës. Përshëndet rojen e shërbimit dhe bën se nuk ka ikur kurrë nga ky vend. Takohet me Miron Kotanin...

Shyqyri Sako, një "dhuratë" në 70-vjetor

Një jetë e mbushur me krijimtari dhe e lidhur ngushtë me filmin. Përgjatë 40 vjetëve, çdo ditë ia kushtonte punës në Kinostudio, ndërsa tani e kujton atë periudhë me nostalgji. Shyqyri Sako, skenografi i shumë filmave shqiptarë, feston këtë tetor 70-vjetorin e tij të lindjes...

Greta Koçi feston 16 vjetorin e lindjes

Është shumë e re në moshë dhe falë zërit të saj të veçantë ka arritur të ngjitet gjithmonë e më shumë për të kapur majat e suksesit. Mes të afërmve, miqve, kolegëve por edhe të fansave të shumtë, Greta Koçi ka festuar përmes një mbrëmje të...

Mirush Kabashi “ Një sukses i aktorëve dhe i Teatrit Kombëtar”

Pas suksesit që ka pasur në skenat e disa teatrove shqiptarë dhe botërorë vepra teatrore “Apologjia e vërtetë e Sokratit” shënoi suksesin e saj të radhës në festivalin Teatror në Bullgari ku u shpërblye me kupën e këtij festivali që tashmë njihet për...

Lamtumirë Fankut, dishepullit të së bukurës

Aktor elegant, modern, regjisor serioz, plot fantazi. Për të mund të flasësh shumë. Për artistin, për njeriun… Në raste mortesh, kur ndodhemi përpara humbjes së një njeriu, më e pakta që mund të bësh është të flasësh mirë për jetën e tij në tokë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese